Donald Trump az Egyesült Államok 47. elnöke

ÉLŐ

2024. november 5. – 06:55

frissítve

Azok az államok, amelyeket az AP, a New York Times vagy a CNN már odaadott a jelölteknek. A vörössel jelölt államokat Trump, a kékkel jelölteket Harris nyeri meg.

Másolás

Vágólapra másolva

Cikkünk folyamatosan frissül!

  • A republikánus Donald Trump megnyerte az elnökválasztást, ő az Egyesült Államok 47. elnöke, a januári beiktatása után visszaköltözik a Fehér Házba.
  • A győzelemhez legkevesebb 270 elektorra volt szükség, a Fox News elsőként jelentette be, hogy Trump Pennsylvania után Wisconsint is megnyerte. A többi nagy tévé és hírügynökség a feldolgozottság alapján csak órákkal később adta oda Wisconsint Trumpnak.
  • Trump már magyar idő szerint szerda kora reggel győzelmi beszédet mondott, és sorra gratulálnak neki a világ vezetői is.
  • Ellenfele, a demokrata Kamala Harris helyi idő szerint szerda előtt nem mond beszédet, és Joe Biden leköszönő elnök sem szólalt meg.
  • Harris több csatatérállamban is rosszabbul szerepelt fontos megyékben, mint Biden négy éve, Trump pedig számos választói csoportban javítani tudott.
  • A republikánusok megszerezték a többséget a szövetségi kongresszus felsőházában, a szenátusban is.

Nagy hagyomány az amerikai választásokon, hogy először a csöppnyi falu (vagy kb. inkább tanyaközpont), a New Hampshire-i Dixville Notch pörgeti le a voksolást. Ez idén sem történt máshogy, és a CNN szerint a dixville-iek tükrözték a közvélemény-kutatók országos eredményeit: döntetlenre hozták ki Donald Trump és Kamala Harris meccsét. A falunak négy regisztrált republikánus és két el nem kötelezett szavazója van, ennek ellenére hárman-hárman szavaztak mindkét jelöltre.

Dolgozik a választási bizottság a New Hampshire állambeli Dixville Notchban – Fotó: Reba Saldanha / Reuters
Dolgozik a választási bizottság a New Hampshire állambeli Dixville Notchban – Fotó: Reba Saldanha / Reuters

Dixville Notch az Egyesült Államok északkeleti csücskében, a kanadai határnál van, és az a hagyománya, hogy minden választáskor, kereken éjfélkor megnyitják a szavazókört, mindenki összegyűlik, gyorsan leszavaz, majd azonnal meg is számolják a voksokat, és eredményt hirdetnek. A már nem funkcionáló Balsams Hotelben ilyenkor általában több a riporter, mint a választópolgár. Egyébként az utóbbi két elnökválasztáson a demokrata jelöltekre szavaztak a dixville-iek, az idei republikánus előválasztáson pedig Trump helyett Nikki Haley-re.

Nevada hagyományos billegő állam, míg Arizonában 1948 óta csak másodszor nyert demokrata jelölt Joe Biden személyében 2020-ban. A két nyugati csatatérállam belső szerkezetét és korábbi szavazási megoszlásait vettük alaposan szemügyre ebben a cikkünkben.

Utolsó gyűlését tartja kedden a michigani Grand Rapidsben a republikánusok elnökjelöltje, itt pedig a jelek szerint ismét belelovalta magát a politikai ellenfeleinek szidásába, és nem sok hiányzott ahhoz, hogy keresetlen szóval illesse Nancy Pelosi volt házelnököt, egyben az egyik legbefolyásosabb demokrata politikust.

„Egy hazug, rossz ember. Gonosz, ő egy gonosz, beteg, őrült ku– K-val kezdődik, de nem fogom kimondani. Pedig ki akarom”

– mondta Trump (eredetileg természetesen bi– hangzott el a beszédben), majd azzal folytatta, hogy nem szokott gyakran káromkodni, csak egyszer-kétszer, és sosem mond nagyon durva szavakat, de amikor rossz emberekről van szó, akkor kicsit jobb.

Annyira nagy krízist okoznak a drogok Amerikában, hogy Donald Trump republikánus elnökjelölt közölte pittsburgh-i nagygyűlésén hétfőn: ha Kína és Mexikó nem teszi meg a tőlük telhetőt a drog áramlásának megállítására, újabb vámokat fog bevezetni ellenük – írja a Reuters. „Azonnal meg fogjuk állítani a határon átömlő drogokat” – mondta híveinek Trump, hozzátéve, Mexikóra és Kínára is 25 százalékos, minden árucikkre kiterjedő importvámot vezetne be, ha nem állítják meg a narkófolyamot.

Apropó vámtarifák, az amerikai kiskereskedelmi szövetség, az NRF kiszámolta, ha Trump eredetileg tervezett vámpolitikája megvalósul, az évi 78 milliárd dollárjába kerülhet az Egyesült Államoknak. Egészen pontosan, az amerikai fogyasztók ennyit veszthetnek vásárlóerejükből az importsarcok miatt. Ez a lábbeliktől a bútorokig rengeteg árucikket érintene, és mivel az utóbbi időszakban eleve visszafogta a kiadásait az átlagos amerikai háztartás. Mivel sok bolt az importáruk miatt is tudja bizonyos árait alacsonyan tartani, a kisebb keresetű amerikaiak sokasága érezné meg a tarifák miatti áremelkedéseket – írja a Reuters.

Trump egy augusztusi Washington Post-interjúban beszélt az importáruk általános 10 százalékos vámjának bevezetéséről, valamint arról, hogy Kína esetén a kulcs 60-100 százalékos lenne (és a dolláralapú elszámolást elhagyó országok esetén is). Ha érdekli, a piacok és befektetők hogyan áraznak egy esetleges Trump-kormányt, itt érdemes olvasgatnia.

Vetélytársához hasonlóan Donald Trump is végigjárta hétfőn Pennsylvaniát, ő négy városban mondott beszédet. A republikánus elnökjelölt az észak-karolinai Raleigh-ben kezdte a napját, de nála is az utolsó napon Harris kiemelt figyelmét élvező csatatérállam volt a fókuszban. Trump Allentownban, Readingben és Pittsburgh-ben is járt, és a beszédeiben egyebek mellett az illegális bevándorlókat ekézte, valamint beígérte, hogy ha rá szavaznak, akkor az utcák biztonságosabbak és tisztábbak lesznek, több lesz a fizetés, és a jövő fényesebb lesz, mint korábban bármikor.

A volt elnöknek emlékezetes megszólalásai is voltak hétfőn, Readingben például azt fejtegette hosszasan, hogy a párizsi olimpián két bokszolónő is volt – nyilván a tajvani Lin Jü-tingre és az algériai Imane Helifre utalva ezzel –, akik állítása szerint átoperáltatták magukat, és aztán így vertek meg nőket a ringben. Ezután arról beszélt, hogy a két bokszoló, akik egyébként nem transzneműek, Mike Tyson ellen is kiállhatna, majd oda jutott, hogy Tyson igazából Kamala Harris ellen is kiállhatna.

Pittsburgh-ben aztán Trump bejelentette, hogy a konzervatív podcaster szupersztár, Joe Rogan is őt támogatja, és vendégeket is hívott, akikkel a latinókat és a nőket próbálta megnyerni magának. Előbbi a Puerto Ricó-i baseballos legenda, Roberto Clemente fia volt, utóbbi pedig a Fox News egykori műsorvezetője, a podcaster Megyn Kelly, akit a volt elnök 2015-ben még hevesen támadott. Kelly szerint Trump megvédené a nőket, és arról is beszélt, hogy hiába a girl power, nem nyerhetnek azok a nők, akiknek a fiai, férjei, testvérei és apái veszítenek, mert másodrangú állampolgárokként tekintenek rájuk.

Trump üzenete a szerinte elmegyógyintézetekből érkező, munkákat és életeket is elvevő migránsok emlegetésén és a drogprobléma megoldásán túl viszonylag egyszerű volt: azt mondta, hogy megjavítja, amit Kamala Harris elrontott. Azt is mondta, hogy a keddi nap lesz a legfontosabb az Egyesült Államok történelmében, és együtt újra erőssé fogják tenni az országot.

Nagy novemberi meglepetést okozott egy kisebb helyi lap Amerikában a hétvégén: a Des Moines Register – ami aránylag ismert pontos helyi közvélemény-kutatásairól – azt jelentette, Kamala Harris vezet Donald Trump előtt az amúgy konzervatív államban. A hárompontos vezetés azért meglepő, mert Iowát az intézetek stabil republikánus államként tartják számon. Márpedig a New York Times cikke szerint az elismert közvélemény-kutató, J. Ann Selzer készítette a felmérést a Registernek.

A Times árnyalja a képet, mondván saját, több kutatást átlagoló mérőszáma 3 százalékos Trump-előnyt mutat (a FiveThirtyEighten felsorolt kutatások is efelé hajlanak), illetve egy felmérésből nem ildomos messzemenő következtetéseket levonni. Ugyanakkor Selzer 2020-ban 7 százalékos Trump-vezetést mért Iowában, miközben a többi kutató nagyon szoros állást, mindössze 1 százalékos előnyt mutatott. A vége 8 százalékos Trump-diadal lett. Selzert is meglepte a mostani Harris-vezetés, szerinte a fiatal, képzettebb nők szavazási hajlandósága nőtt meg, ők pedig kevésbé trumpisták.

Az elnökválasztás majd a hét csatatérállamban dől el, amelyek közül részletesebben is bemutattuk a sokáig demokrata bástyákként elkönyvelt rozsdaövezeti államokat. Wisconsint, Michigant és Pennsylvaniát. Ha nagyon szoros lesz a demokrata Kamala Harris és a republikánus Donald Trump küzdelme, akkor könnyen lehet, hogy utóbbin múlik majd az egész elnökválasztás eredménye.

Az amerikai elnökválasztásról szóló cikkeinket, műsorainkat és a választási előzetes térképünket itt találják a mellékletünkben. A csatatérállamokban az előrejelzéseket lenti térképünkön is megnézhetik, ahol hexagonális nézetre is át lehet váltani:

Kamala Harris, a demokraták elnökjelöltje Pennsylvaniában kampányolt a hajrában hétfőn, az idén rendkívül fontosnak ígérkező csatatérállamban egészen pontosan öt városon rohant át kevesebb mint 12 óra alatt. Harris több pénzt és időt fordított erre az államra, mint bármelyik másikra, és Bidenhez hasonlóan nem csak a demokrata fellegvárakat látogatta végig, ami jól mutatja, mennyire fontosnak tartotta a stábja a végső eredmény szempontjából.

Harris az egykor stabilan demokratának számító Scrantonben arról beszélt, hogy több a kapocs az emberek között mint az ellentét, majd a többségben latinók által lakott Allentownban, a Puerto Ricó-i rapper, Fat Joe oldalán próbálta megnyerni magának a spanyol ajkúakat. A rapper természetesen a Trump kampányeseményén fellépő, Puerto Ricót szemétszigetnek nevező humorista sztoriját emlegette fel, majd azt kérdezte a latinóktól – ha ez sem sarkallt döntésre, akkor hol van a büszkeséged?

Harris aztán meglátogatott egy Puero Ricó-i éttermet Readingben, majd átrepült Pittsburghbe, ahol Katy Perry vezette fel a beszédét. A demokrata jelölt itt egy meglepően magabiztos kijelentést tett, azt mondta, hogy félreértés ne essék, ők fognak győzni. Harris végül Philadelphiában fejezte be a turnéját, ahol még nagyobb sztárparádét csődített össze, itt Lady Gaga énekelte a God Bless Americát, aztán will.i.am nyomta azt, hogy „yes, she can!”, és az első szavazók oldalán szavazásra buzdító Oprah Winfrey-n is ilyen póló volt.

A Trumpot név szerint nem emlegető Harris fő üzenete az volt, hogy Amerika készen áll egy új kezdetre, ahol az emberek nem ellenségként tekintenek egymásra, a Politico szerint a beszédeiben a realitások talaján maradva egy pragmatikus, középutas vezetőnek állította be magát az államban, és külön kiemelte, hogy senkitől nem akarja elvenni a lőfegyvereit. Az elnökjelölt turnéja után a demokraták óvatos optimizmussal tekintenek Pennsylvaniára, és többen bíznak abban, hogy az innen származó Bidennél is jobb eredményt érhet el itt.

Kedvenceink
Amerikai elnökválasztás
Tovább a mellékletre
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!