Cikkünk folyamatosan frissül!
- A republikánus Donald Trump megnyerte az elnökválasztást, ő az Egyesült Államok 47. elnöke, a januári beiktatása után visszaköltözik a Fehér Házba.
- A győzelemhez legkevesebb 270 elektorra volt szükség, a Fox News elsőként jelentette be, hogy Trump Pennsylvania után Wisconsint is megnyerte. A többi nagy tévé és hírügynökség a feldolgozottság alapján csak órákkal később adta oda Wisconsint Trumpnak.
- Trump már magyar idő szerint szerda kora reggel győzelmi beszédet mondott, és sorra gratulálnak neki a világ vezetői is.
- Ellenfele, a demokrata Kamala Harris helyi idő szerint szerda előtt nem mond beszédet, és Joe Biden leköszönő elnök sem szólalt meg.
- Harris több csatatérállamban is rosszabbul szerepelt fontos megyékben, mint Biden négy éve, Trump pedig számos választói csoportban javítani tudott.
- A republikánusok megszerezték a többséget a szövetségi kongresszus felsőházában, a szenátusban is.
Öt államban (Alaszka, Arizona, Main, Michigan és Nevada) még mindig folyamatban van a szavazatok számlálása. A jelenlegi állás szerint Mainben Kamala Harris vezet (53 százalékkal), a másik négy államban pedig Donald Trump áll jobban.
A 15 elektori szavazattal bíró Michiganban már 95 százalék feletti a szavazatok feldolgozottsága, itt Trump most 50 százalékon áll, szemben Harris 48 százalékával. Nevadában 4, Arizonában 5, Alaszkában pedig 16 százalékpont Trump előnye.
Gratulálok Donald Trumpnak, amiért az Egyesült Államok elnökévé választották. Kanada és az Egyesült Államok barátságát irigyli a világ. Tudom, hogy Trump elnökkel azon fogunk együtt dolgozni, hogy több lehetőséget, jólétet és biztonságot teremtsünk mindkettőnk nemzete számára" – írta Justin Trudeau, Kanada miniszterelnöke.
A nagyon lelkes üdvözlés már csak azért is furcsa, mert Trump korábban elnökként gyengének és becstelennek nevezte Trudeau-t, és támadta Kanada kereskedelmét. Vámokkal fenyegetőzött az autókkal kapcsolatban, és ki is vetett adókat az acélra.
„Kína USA-politikája következetes és világos. Az Egyesült Államokkal való kapcsolatainkat a kölcsönös tisztelet, a békés egymás mellett élés és a mindenki számára előnyös együttműködés elvei alapján kezeljük” – mondta Mao Ning kínai külügyminisztériumi szóvivő szerda reggel. Hivatalosan a kínai kormány „semleges álláspontot” képvisel az amerikai választással kapcsolatban, és azt „az Egyesült Államok belügyének” tartják.
Eközben a kínai állami média megpróbálta a szavazást az Egyesült Államokban tapasztalható mély társadalmi megosztottság és politikai diszfunkció tükröződéseként beállítani. Kínában széles körben elterjedt az a nézet, hogy bárki is legyen az elnök, a feszült kétoldalú kapcsolatok valószínűleg nem fognak javulni.
(CNN)
„Tiszteletben tartjuk az amerikai emberek választását” – mondta Robert Fico szlovák miniszterelnök egy szerdai sajtótájékoztatón.
Az oroszbarát nézeteiről ismert Fico szerint a választás eredménye mindenképpen a liberális és progresszív eszmék veresége, mert az új amerikai elnök konzervatív. „Úgy gondoljuk, hogy az Egyesült Államok gazdasági kérdéseire fog összpontosítani” – tette hozzá.
Fico szerint most mindenki arra vár, mit fog tenni Trump az orosz-ukrán háborúval kapcsolatban. Felvetette, hogy Trump csökkentheti vagy leállíthatja az Ukrajnának nyújtott katonai segélyt, vagy azonnali tűzszünetet javasolhat. Fico egyébként megszüntette a szlovák állami katonai segítségnyújtást Ukrajnának.
(AP)
A balti államok elnökei is sorban gratuláltak Donald Trumpnak az elnökválasztást megnyeréséhez.
Edgars Rinkēvičs lett elnök azt írta: „Európának erős Egyesült Államokra van szüksége, az Egyesült Államoknak pedig erős Európára”. Rinkēvičs Egy szerda délutáni sajtótájékoztatón azt mondta, az USA ragaszkodni fog ahhoz, hogy Európa többet tegyen a védelemért és Ukrajna támogatásáért. Szerinte az amerikai választás eredménye egyértelművé teszik, hogy Európának sokkal többet kell befektetnie a védelembe, a bruttó hazai termék 2 százaléka „már nem jelent megoldást, a minimum a 2,5-3 százalék”.
„Nincs okunk kételkedni abban, hogy az Egyesült Államoknak érdeke egy erős NATO fenntartása. Meggyőződésünk, hogy Európa érdeke, hogy az USA erős legyen, de az USA-nak is az az érdeke, hogy Európa erős legyen, ezért Európának szigorítania kell, meg kell erősítenie hadiiparát és be kell fektetnie a biztonságba” – magyarázta Rinkēvičs.
Gitanas Nauséda litván államfő arról írt, hogy „a transzatlanti egység kulcsfontosságú”. Nauseda rámutatott, hogy az Egyesült Államok Litvánia kulcsfontosságú stratégiai szövetségese, és mindkét ország komolyan veszi a biztonsági kérdéseket.
Alar Karis észt elnök azt írta, nagyra értékelik az Egyesült Államokkal kötött tartós szövetségét, „amely a közös demokratikus eszméken és a globális biztonság iránti közös elkötelezettségen alapul”.
(AP News)
Gianni Infantino, a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) elnöke is gratulált Donald Trumpnak. „Nagyszerű világbajnokságot és nagyszerű klubvilágbajnokságot fogunk rendezni az Egyesült Államokban! A futball egyesíti a világot” – írta Infantino az Instagramon.
A svájci sportvezető már az első Trump-kormányzattal is igyekezett szoros kapcsolatokat kiépíteni, többször is a Fehér Házban látogatta meg Trumpot. A FIFA számára most különösen fontosak az amerikai kapcsolatok, ugyanis jövő nyáron itt rendezik az új formátumú klubvilágbajnokságot, 2026-ban pedig az USA lesz a világbajnokság házigazdája Kanada és Mexikó mellett.
(AP News)
Az iráni kormány szerint nincs jelentős különbség abban, hogy ki lesz az elnök az Egyesült Államokban – jelentette az iráni állami média. Az iráni kormány szóvivője, Fatemeh Mohajerani azt mondta, hogy „a szükséges intézkedéseket előre megtervezték”. Véleménye szerint az Egyesült Államok elnökválasztásának „nincs köze” Iránhoz, a két ország „általános politikája változatlan” – írja a Tasnim News, az Iszlám Forradalmi Gárdához kapcsolódó iráni állami médiaügynökség.
(CNN)
A republikánusok közel állnak ahhoz, hogy többséget szerezzenek a Képviselőházban, a többséghez 218 hely megszerzésére van szükség. A republikánusoknak jelenleg 197 helyük van, míg a demokratáknak valamivel kevesebb, 179.
A republikánusok négy év után először megszerezték az irányítást az amerikai Szenátus felett. Ez jelentős hatalmi pozíciót biztosít számukra Washingtonban, különösen a következő elnök kabinetjének és esetleges új legfelsőbb bírósági bírák kinevezésében. A képviselőház sorsa még nem dőlt el, mivel több mint 100 versenyben lévő hely sorsa bizonytalan.
A CNN és a New York Times szerint Wisconsin államban is Donald Trump nyert, amivel újabb 10 elektort szerzett, és már matematikailag is megnyerte az elnökválasztást. 99 százalékos feldolgozottságnál Trump 49.7 százalékkal vezet, Harris a szavazatok 48,7 százalékát szerzte meg. Trumpnak így jelenleg 277, míg Harrisnak csupán 224 elektori szavazta van.
A legforróbb gratulációimat küldöm Donald Trumpnak a történelmi győzelméhez, posztolta X-re Várhelyi Olivér bővítési és szomszédságpolitikai uniós biztos. „Most együtt minden eddiginél magasabbra kell céloznunk erős vezetéssel a szövetségünkben” – fogalmazott nem feltétlenül a legszerencsésebben, miután tagelte a júliusban merényletkísérletben meglőtt Trumpot.
Az Európai Bizottság magyar tagja korábban többek között azért kényszerült magyarázkodásra, mert a Robert Fico szlovák miniszterelnök elleni támadással példálózott a grúz kormányfőnek, amit ő fenyegetésnek vett. Várhelyi más okokból is nehéz meghallgatásra számíthat épp szerdán, hogy újabb öt évre ő maradhasson az Európai Bizottság magyar tagja, bár már inkább az egészségügyet és állatjólétet szánnák neki.
Vlagyimir Putyin orosz elnök nem tervezi, hogy gratuláljon Donald Trumpnak az elnökválasztáson aratott győzelméhez – közölte Dmitrij Peszkov, az orosz államfő szóvivője. „Nincs tudomásom arról, hogy az elnök gratulálni kívánna Trumpnak a választások alkalmából. Ne felejtsük el, hogy egy barátságtalan országról van szó, amely közvetlenül és közvetve is részt vesz az államunk elleni háborúban” – tette hozzá Peszkov.
„A kétoldalú kapcsolatok történelmi mélyponton vannak. A továbbiak már a következő amerikai vezetéstől függnek. Putyin elnök többször is kijelentette, hogy nyitott a konstruktív párbeszédre, amely a tisztességen, az egyenlőségen és az egymás aggodalmainak figyelembevételére való hajlandóságon alapul. Jelenleg az amerikai kormányzat szögesen ellentétes hangulatban van. Meglátjuk, mi lesz januárban” – mondta az orosz elnök szóvivője.
Történelminek nevezte X-re tett posztjában a mai napot a Patrióták Európáért európai parlamenti képviselőcsoportja. A részben fideszes alapítású frakció a Donald Trump elleni júliusi merénylet után készült képpel gratulált a republikánus jelöltnek.
„Gratulálok, Donald Trump, a győzelmedhez” – írta X-en Aleksandar Vučić szerb elnök. „Együtt nézünk szembe az előttünk álló komoly kihívásokkal. Szerbia elkötelezett amellett, hogy együttműködjön az Egyesült Államokkal a stabilitás, a növekedés és a béke érdekében.”
Narendra Modi, India miniszterelnöke szintén gratulált Donald Trumpnak. „Szívből gratulálok barátom, Donald Trump, a történelmi választási győzelmedhez. Az előző ciklus sikereire építve várom, hogy megújítsuk együttműködésünket, és tovább erősítsük az India-USA globális stratégiai partnerséget. Dolgozzunk együtt azért, hogy jobbá tegyük a népünket, és azon, hogy előremozdítsuk a globális békét, stabilitást és jólétet” – írta X-en.
Az elnökválasztás mellett népszavazásokat is tartottak az Egyesült Államokban kedden, többek között arról is, hogy alkotmányos jog legyen-e az abortusz. Erről 10 államban mondhatták el az emberek a véleményüket, Kamala Harris az abortuszhoz való joghoz, Donald Trump pedig ellene kampányolt – annak ellenére, hogy a szavazás után nem volt hajlandó elárulni, végül hogyan voksolt a témában.
Az abortuszhoz való alkotmányos jogot eltörlő 2022-es legfelsőbb bírósági döntés után egy sor konzervatív állam vezetett be különböző fokú tilalmat a terhességmegszakításra. A bírósági döntés után több államban is népszavazáson döntöttek a választók az abortuszhoz való jog visszaállításáról, köztük konzervatív államokban is. Kedden öt, abortusztilalmat bevezetett államban tartottak népszavazást, ezek Arizona, Florida, Missouri, Nebraska és Dél-Dakota. Emellett még öt másik államban voltak abortuszról szóló népszavazások.
Az abortuszhoz való jogot megszavazták végül Arizonában, Coloradóban, Marylandben, Missouriban, Nevadában, Montanában és New Yorkban. Nemet mondott a változtatásra viszont Florida, ahol nem sikerült elérni az állami alkotmány módosításához szükséges 60 százalékot. Dél-Dakotában nem szavazták meg az alkotmánymódosítást, az AP szerint ehhez hozzájárulhatott az, hogy az abortuszellenes csoportok sokkal több forráshoz jutnak, mint az abortuszpártiak.
Nebraskában két témában is szavazhattak az emberek az abortuszról: az egyik az, hogy alkotmányban rögzítsék az abortuszhoz való jogot a magzat életképességéig, vagy később a terhes nő egészségének védelme érdekében. Ezt a módosítást nem szavazták meg az államban élők, a másikat viszont igen: eszerint az állami alkotmányban rögzítik, hogy a 12. hétig lehetséges az abortusz, a szabályozás pedig lehetővé teszi a szigorúbb tilalmak lehetőségét is.
Érdekes egyébként, hogy azokban az államokban, amelyekben megszavazták, hogy az abortuszhoz való jog valamilyen formában alkotmányban szerepeljen, lényegesen magasabb arányban adták le erre a voksukat az emberek, mint Kamala Harrisre, aki a kampányának központi témájává tette az abortuszkérdést. A 10 államból 9-ben lehet már győztest hirdetni, mindössze 3-at, Coloradót, Marylandet és New Yorkot vitte el Harris, mindegyikben nagyobb arányban érkezett igen szavazat az abortusz alkotmányba foglalására, mint a politikusra.
A nevemben és az olasz kormányéban is a legőszintébb gratulációm az Egyesült Államok megválasztott elnökének, Donald Trumpnak – posztolta X-re Giorgia Meloni. Az euroszkeptikus Olasz Testvérek élén álló miniszterelnök nővéreknek nevezte a két országot, amelyeket közös értékek, történelmi barátság és rendíthetetlen szövetség köt össze. Ez egy stratégiai kötelék, amelyet biztos vagyok benne, hogy tovább fogunk erősíteni, írta.
Matteo Salvini miniszterelnök-helyettes egy olyan montázzsal gratulált, aminek a közepén a Trumpot megsebesítő júliusi merényletkísérlet áll. „Patriotizmus, határellenőrzés, adócsökkentések, keresztény gyökerek, szólásszabadság, elkötelezettség a világbéke mellett. Józan ész, szenvedély, és remény” a győzelemre, „micsoda történelmi nap!” – írta a Fidesszel egy európai pártcsaládhoz tartozó Liga vezetője.
„GRATULÁLOK, TRUMP ELNÖK” – posztolta a szintén a Patrióták Európáért csoporthoz tartozó holland Szabadságpárt elnöke. Geert Wilders – akinek a pártja nyert a tavalyi holland választáson és hosszú tárgyalások után össze is tudott rakni egy koalíciót, de egy párton kívüli miniszterelnök mögött – arról írt, hogy a harcot folytatni kell és továbbra is meg kell nyerni a választásokat.
Megcsináltad – gratulált Andrzej Duda lengyel elnök, aki 2015-ig az euroszkeptikus-konzervatív Jog és Igazságosság (PiS) politikusa volt, azóta hivatalosan függetlenként politizál, hogy a PiS támogatásával először elnökké választották.
A közös célunk, hogy biztosítsuk a legmagasabb szintű kapcsolatokat az országaink között a kormányváltásoktól függetlenül, írta gratulációjában Petr Fiala cseh miniszterelnök. Ezeket a kapcsolatokat folytatni kell a polgáraink javára, posztolta az euroszkeptikus-konzervatív Polgári Demokrata Párt politikusa.
Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen azt mondta, hogy az Európai Unió és az Egyesült Államok „több mint szövetségesek”. „Valódi partnerség köti össze a 800 millió polgárunkat” – tette hozzá.
„Dolgozzunk együtt egy transzatlanti partnerségen, ami továbbra is hasznos a polgárainknak. Munkahelyek milliói, a kereskedelem és befektetések milliárdjai függenek a gazdasági kapcsolataink dinamizmusától és stabilitásától az Atlanti-óceán mindkét oldalán.”
Azok a vámok, amelyeket Trump az acél- és alumíniumexportra sújtott legutóbbi mandátuma alatt, felforgatták az unió gazdaságát.
(AP)
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök az X-en gratulált Donald Trumpnak a választási győzelméhez. Zelenszkij felidézte kettejük szeptemberi találkozóját, ahol az ukrán–amerikai stratégiai partnerségről egyeztettek.
„Nagyra értékelem Trump elnök »erővel a békéért« megközelítését a nemzetközi ügyekben. Ez az az elv, ami közelebb hozhatja az igazságos békét Ukrajnában. Remélem, hogy ezt együtt meg is valósítjuk” – olvasható az ukrán elnök posztjában. A bejegyzés további részében azt hangoztatja, hogy várakozással tekintenek az Egyesült Államok következő, Trump vezette időszakára, valamint hogy számítanak a folyamatos, kétpárti támogatásra.
„Érdekeltek vagyunk abban, hogy kölcsönösen előnyös politikai és gazdasági együttműködést alakítsunk ki, amely mindkét nemzet javára válik. Ukrajna, mint Európa egyik legerősebb katonai hatalma, elkötelezett a hosszú távú béke és biztonság biztosítása iránt Európában és a transzatlanti közösségben” – írta Zelenszkij, aki úgy búcsúzott, hogy alig várja, hogy személyesen is találkozhasson Donald Trumppal, hogy gratuláljon neki és megvitathassák Ukrajna stratégiai partnerségének erősítését.
A NATO főtitkára, Mark Rutte kijelentette, hogy várakozással tekint a Trumppal való együttműködésre, és arra, hogy „erővel mozdítsák előre a békét”.
„Globálisan egyre több kihívással kell szembenéznünk, az agresszív Oroszországtól a terrorizmuson át a Kínával folytatott stratégiai versenyig, valamint Kína, Oroszország, Észak-Korea és Irán egyre erősödő együttműködésével” – mondta Rutte. „A NATO-ban zajló közös munka segít az agresszió visszaszorításában, a kollektív biztonság megvédésében és a gazdaságok támogatásában” – tette hozzá.
Rutte egyúttal méltatta Trumpot az első ciklusa során végzett munkájáért, amikor az Egyesült Államok NATO-szövetségeseit a védelmi kiadások növelésére bírta. Megjegyezte, hogy a 32 NATO-állam mintegy kétharmada teljesíti a szervezet fő védelmi kiadási célját idén.
(AP)
„Amerika döntött. Gratulálunk Donald Trump elnök úrnak, valamint a Szenátus és a Képviselőház megválasztott tagjainak!” – írta Facebook-oldalán Magyar Péter, miután Donald Trump már győzelmi beszédet mondott.
Magyar úgy fogalmazott: az Amerikai Egyesült Államok hazánk egyik legfontosabb szövetségese és gazdasági partnere, és „a Tisza Párt készen áll a közös munkára az új amerikai adminisztrációval az országaink között fennálló kapcsolat további fejlesztésére”.
Keir Starmer brit miniszterelnök is gratulált Donald Trumpnak, az X-en megosztott levelében történelminek nevezte Trump visszatérését a Fehér Házba. „Alig várom, hogy együtt dolgozhassunk az elkövetkező években. A legszorosabb szövetségesként vállvetve állunk ki a szabadság, a demokrácia és a vállalkozások közös értékeinek védelmében. Tudom, hogy az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok különleges kapcsolata az Atlanti-óceán mindkét partján még évekig virágozni fog” – írta.
Donald Tusk miniszterelnöknek le kellene mondania, ha Donald Trump nyer, jelentette ki Mariusz Błaszczak volt védelmi miniszter az Euractiv szerint. A konzervatív-euroszkeptikus, erősen oroszellenes Jog és Igazságosság (PiS) politikusa szerint Trump győzelme Lengyelország érdeke, mert nagyon jók voltak a tapasztalataik a korábbi elnökségével. Błaszczak úgy vélte, Németország nem képes segíteni abban, hogy megvédjék magukat, de az Egyesült Államok igen.
Błaszczak nem hisz benne, hogy a lengyel szavazóknak kell eldöntenie, ki legyen hatalmon Lengyelországban, válaszolt X-en Tomasz Siemoniak védelmi miniszter.
Jarosław Kaczyński, a PiS vezetője úgy vélte, Tusk korábban provokatívan viselkedett Trumppal szemben, ami nem a lengyelek érdeke, és le kellene vonni ebből a következtetéseket, de nem értett egyet azzal, hogy le kellene mondania.
A PiS korábban a Fidesz egyik fő szövetségese volt, de az ukrajnai orosz invázió óta megromlott a viszonyuk. Kaczyński például kijelentette, hogy ha Orbán Viktor nem látja azt, ami Bucsában történt, akkor forduljon szemészhez. „Ha megkérdezné, boldog vagyok-e, akkor nem” – mondta arról, hogyan kezeli a magyar kormány Oroszországot. A két párt viszonyával tavaly részletesen foglalkozott a Direkt36.
Brazília korábbi, szélsőjobboldali elnöke, Jair Bolsonaro X-en posztolt arról, mennyire örül, hogy Donald Trump javára látszik eldőlni az amerikai elnökválasztás.
„Ma tanúi lehetünk egy igazi harcos újjáéledésének” – írta. „Ez az ember a 2020-as brutális választások és az indokolatlan bírósági üldöztetés után is feltámadt, úgy, ahogy a történelem során keveseknek sikerült. A globalisták és a deep state minden ellenállásának ellenére Donald Trump visszatér az Amerikai Egyesült Államok elnöki posztjára, hogy befejezze küldetését: helyreállítsa a nemzete nagyságát, megvédje népe érdekeit, és egy szabadabb, békésebb és biztonságosabb világ felé haladjon.”
Bolsonaro barátjának nevezte Trumpot, és gratulált a győzelméhez, ami szerinte nemcsak az ő győzelme, hanem „az emberek akaratának győzelme is az értékeinket, hitünket és hagyományainkat megvető elit arrogáns tervei felett”.
„Ez a diadal történelmi jelentőségű – mérföldkő, ami újra fellobbantja a szabadság, a szuverenitás és az igazi demokrácia lángját. Hatása az egész világon érezhető lesz, és nemcsak az Egyesült Államok erejét táplálja majd, hanem a jobboldali és konzervatív mozgalmak felemelkedését is számtalan más országban” – írta.
Azt is posztolta, hogy Trump győzelmének ösztönöznie kell Brazíliát, hogy ugyanezt az utat járja. „Talán új lehetőségünk lesz arra, hogy Brazíliát a szabadság igazi földjévé tegyük, ahol a brazil nép – és nem politikusok és bürokraták – a saját sorsának ura.”
A CNN cikke szerint a washingtoni orosz nagykövetség közleményt adott ki, amelyben tagadják, hogy bármilyen módon beavatkoztak volna az amerikai elnökválasztásba. A hatóságok korábban azt közölték, hogy a szavazóhelyeknek küldött hamis bombafenyegetések Oroszországból származhattak.
Az FBI kedden megerősítette, hogy a fenyegetések valószínűleg orosz email címekről érkeztek és bár egyik fenyegetés sem bizonyult hitelesnek, néhány szavazóhelyet ideiglenesen be kellett zárni. Mindez azt követően történt, hogy az amerikai hírszerzés megállapította, hogy orosz ügynökök készítették azt a hamis videót, amelyen az látszik, hogy Donald Trumpra leadott levélszavazatokat semmisítenek meg.
A washingtoni orosz nagykövetség „rágalmazásnak és alaptalannak” nevezte a vádakat. Közlésük szerint az állításokat a belpolitikai harc hevében születtek. Hozzátették, hogy semmilyen megkeresést nem kaptak az amerikai hatóságoktól, továbbá „hisztériakeltéssel” vádolták meg az amerikai kormányzatot és médiát.
Korábban a Telex is írt egy hasonló esetről, amikor egy orosz ügynök 100 dollárt fizetett annak az amerikai influenszernek, aki terjeszteni kezdte azt a kamu videót, amin állítólag haiti bevándorlók arról beszélnek hogy, Kamala Harrisre szavaztak.
„Gratulálok a történelem legnagyobb visszatéréséhez!” – írta Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök az X-en, reagálva arra, hogy Donald Trump szinte már biztosan az Egyesült Államok új elnöke lesz.
„Az ön történelmi visszatérése a Fehér Házba új kezdetet kínál Amerika számára, és újra megerősíti az Izrael és Amerika közötti nagy szövetséget. Ez egy óriási győzelem!” – írta.
A francia elnök, Emmanuel Macron már gratulált is Donald Trumpnak az X-en.
„Gratulálok Donald Trump elnöknek. Készen állok a közös munkára, ahogyan korábban négy évig is. A te hiteddel és az enyémmel. Tisztelettel és ambícióval. A további békéért és jólétért” – írta Macron franciául.
Trump a győzelmi beszédében azt állította, hogy nemcsak az elektorok számában, hanem a szavazatok számában (popular vote) is megnyerte a választást. Ezt ugyanakkor még kicsit korai kijelenteni: bár jelenleg 5 millióval több szavazata van, mint Harrisnek, Harris várhatóan még növelni fogja a szavazatai számát, ahogy nő a feldolgozottság. Az elmúlt nyolc elnökválasztáson csak egyetlen republikánus elnök volt, aki több szavazatot szerzett, mint a Demokraták jelöltje. 2004-ben George W. Bushra több mint 62 millióan szavaztak, John Kerryre pedig csak 59 millióan.
(ABC News)
Szijjártó Péter külügyminiszter Trump győzelmében és így Ukrajna békéjében bízik, Menczer Tamás, a Fidesz kommunikációs igazgatója pedig már David Pressman amerikai nagykövetet búcsúztatja Facebook-posztjában. Orbán Balázs szerda reggel egy trumpista rocker számával ünnepelte meg az amerikai választást, Orbán Viktor pedig már reggel arról beszélt, hogy ez a győzelem „a zsákban van”. A választási hajrában a magyar kormány többször nyíltan kiállt Donald Trump mellett.
Az ellenzék oldaláról egyelőre kevés reakció érkezett az amerikai választásokra. Gyurcsány Ferenc, a DK-elnöke viszont egy rövid élő bejelentkezést is szánt a választások elemzésére: ő is biztosra veszi már Trump győzelmét. Az ellenzéki politikus úgy fogalmazott, hogy „pocsékabb lesz most a világ egy darabig Trumppal”.
Részletes cikkeinket a linkekre kattintva éri el a magyar reakciókról.
„Biztonságot akarunk, biztonságos határokat” – mondta Trump, aki szerint az elnökválasztás eredménye „hatalmas győzelem a demokráciának, a szabadságnak.”
„A legnagyszerűbb jövőt valósítjuk meg!” – ígérte közönségének, visszaemlékezve, hogy 900 választási rendezvényen vett részt. „De most jön valami még fontosabb: dolgozunk azon, hogy valóban jobbá tegyük az országot (…) teljesítjük ezt a küldetést.”
„Minden energiámat, lelkierőmet erre fordítom, a munkának szentelem, ennek a nagyszerű munkának, a világ legfontosabb munkájának” – mondta, megjegyezve, hogy előző, 2016-20-as mandátuma is nagyszerű volt, de most ismét az lesz. „Semmi sem tart vissza, hogy Amerikát prosperáló, erős, biztonságos országgá tegyem újra” – mondta, biztosítva mindenkit,hogy megtartja ezt az ígéretét.
Trump arra kért minden amerikait, hogy csatlakozzanak hozzá, ideje maguk mögött hagyni az elmúlt négy évben kialakult ellentéteket, és együtt haladni tovább. A sikerek szerinte össze fognak hozni mindenkit. Amerika lesz az első, az ország jövője jobb lesz, mint valaha, mondta Trump, aki azzal zárt, hogy Isten áldjon mindenkit, Isten áldja Amerikát.