Cikkünk folyamatosan frissül!
- A republikánus Donald Trump megnyerte az elnökválasztást, ő az Egyesült Államok 47. elnöke, a januári beiktatása után visszaköltözik a Fehér Házba.
- A győzelemhez legkevesebb 270 elektorra volt szükség, a Fox News elsőként jelentette be, hogy Trump Pennsylvania után Wisconsint is megnyerte. A többi nagy tévé és hírügynökség a feldolgozottság alapján csak órákkal később adta oda Wisconsint Trumpnak.
- Trump már magyar idő szerint szerda kora reggel győzelmi beszédet mondott, és sorra gratulálnak neki a világ vezetői is.
- Ellenfele, a demokrata Kamala Harris helyi idő szerint szerda előtt nem mond beszédet, és Joe Biden leköszönő elnök sem szólalt meg.
- Harris több csatatérállamban is rosszabbul szerepelt fontos megyékben, mint Biden négy éve, Trump pedig számos választói csoportban javítani tudott.
- A republikánusok megszerezték a többséget a szövetségi kongresszus felsőházában, a szenátusban is.
Pennsylvania államban már több mint 175 ezer szavazattal vezet Trump, a voksok 89 százalékát számolták meg eddig. Jelenlegi tudásunk szerint a 66 pennsylvaniai megye közül mindössze 6-ban tudta felülmúlni Harris Biden 2020-as eredményeit. A Demokrata Párt legégetõbb problémája, hogy Philadelphiában, ahol Biden 603 ezer szavazot kapott legutóbb, Harris eddig 478 ezer szavazatnál tart és a voksok háromnegyét már itt is leszámolták, magyarán komoly lemaradásban van, amit már nehezen fog tudni itt behozni.
Berks megyében, ahol sok Puerto Ricó-i választó van, Trump 3 százalékpontot javított, ahogy a szomszédos Lehigh-ben is másfél százalékponttal erősebb a mai eredménye a 2020-asnál. Ez arra utal, hogy a Madison Square Gardenben rendezett gyűlésén egy humoristától elhangzott kijelentések, amikben Puerto Ricót szemétszigetnek nevezte, látszólag meg sem karcolták Trump szavazatszerző képességét. Ebben a két említett megyében már 95 százalékos a feldolgozottság. A minden választás során „bellwether megyének”, számító Erie megyében is átvette a vezetést Trump, és a voksok 95 százalékát már itt is megszámolták.
Kamala Harris nem mond beszédet az elnökválasztás napján a Howard Egyetemen tartott eredményváró buliján – közölte Cedric Richmond, a Harris-kampány társelnöke. Hozzátette, hogy még várják a szavazatokat, és vannak államok, amit megnyerhetnek, és azon dolgoznak, hogy minden egyes szavazatot megszámoljanak.
Cedric Richmond közlése szerint Harris majd csak helyi idő szerint szerdán intéz beszédet a nemzethez.
Csalódottság lett úrrá a Kamala Harris eredményváró rendezvényére érkezett demokrata szavazók között a washingtoni Howard Egyetemen, ahonnan szép lassan kezdenek elszállingózni az emberek. Harris „egy teljesen üres kampusznak fog beszélni, ha nem jelenik meg hamar” – írta a New York Times helyszíni tudósítója, aki szerint a hangulat komolyan nyomottá változott. Amikor Észak-Karolinát Trumpnak adták, a korábban önfeledten táncoló tömegen „síri csönd” lett úrrá a beszámoló szerint.
Hasonló a helyzet Michiganben is, ahol a Guardian beszámolója szerint „feszült idegesség” érezhető a Demokrata Párt eredményváró buliján, felváltva a korábbi derűs hangulatot. Hasonló a helyzet Pennsylvaniában is, ahol a Politico beszámolója szerint tapintható volt a feszült szorongás. Sharif Street, a helyi Demokrata Párt vezetője a lapnak elmondta, hogy „az emberek idegesek”, de hozzátette, hogy „azt gondolom, meg fogjuk nyerni” a választást.
Mindez még azelőtt, hogy a CNN bejelentette, hogy számításaik szerint Georgia államot is Donald Trump nyerte.
Elképesztő szoros meccset hozott a demokratamentes küzdelem Nebraskában, ahol a független Dan Osborn küzdött meg a republikánus Deb Fischerrel egy szenátori székért. Nemrég Fischer még üldözte ellenfelét, de posztunk megjelenésére már utol is érte, és több lap, így a New York Times és a Politico is nekiadta Nebraskát. A szenátor ezzel a harmadik ciklusát kezdheti meg.
A győzelme azonban ezen is túlmutat, ugyanis ő lett az 51. szenátora a Republikánus Pártnak, magyarán megszerezték a – többek közt a legfelsőbb bírák kinevezéséhez elengedhetetlen – szenátusi többséget. Ha Donald Trumpnak az elnökség mellé a republikánus képviselőház is összejönne (a New York Times szerint 178-147-re vezetnek, legalább 218 képviselő kell a többséghez), akkor nem sok korlátja lesz a republikánus kormányprogram végrehajtásának.
Négy órával az urnazárás után is érkeznek még szavazólapok ahhoz az északnyugat-philadelphiai, eldugott raktárépülethez, ahol Philadelphia megye összes szavazatát számolják.
A szavazatokat ugyanis nem helyben, a szavazókörzetekben összesítik, hanem ilyen választási központokban.
Négy évvel ezelőtt több mint 740 ezer szavazatot kellett megszámlálniuk a philadelphiai szavazatszámlálóknak. Maga a szavazatszámláló központ területe teljesen körbe van kerítve, rendőrök védik, csak az léphet be, akinek külön engedélye van.
Philadelphiában a beérkező részeredményeket egyébként ijesztőnek tartják, egy helyi egyetemista szerint nagyon elszomorító dolog lenne azt mutatni az amerikai fiataloknak, hogy egy olyan ember elnök lehet, mint Donald Trump. A 25 éves hallgató korábban azt kifogásolta, hogy Trumpnak nem kellett eddig szembenéznie annak a következményeivel, hogy egy elítélt bűnöző.
Donald Trump nyert az egyik legfontosabb csatatérállamnak számító Georgia államban. Ezzel egyre kevesebb esélye van Kamala Harrisnek arra, hogy megnyerje az elnökválasztást.
A beérkező eredmények szerint Donald Trump előnye egyre nagyobb, a republikánus jelölt jól telesít a csatatérállamokban, Harris ezzel szemben sok ilyen államban rosszabb eredményt ért el, mint Joe Biden. A választás pontos alakulását államonkénti bontásban ezen az interaktív térképen lehet követni.
A paradicsomi szigetcsoport, Hawaii folytatta régre visszanyúló demokrata hagyományait, idén is a párt jelöltjére, Kamala Harrisre szavazott – derült ki a New York Times és az AP projekcióiból.
A győztest ilyenkor még csak az amerikai sajtó hirdeti ki, az első megszámolt szavazatok, a nem a győztes személyét, hanem szavazási preferenciákat mérő exit poll eredmények és a korábbi választási eredmények figyelembevételével, miután úgy ítélik meg, hogy az egyik jelölt már behozhatatlan előnyre tett szert. Ezeket a bejelentéseket gyakorlatilag hivatalos eredményként szokta elfogadni mindenki, még akkor is, ha még nem számolták meg az összes szavazatot.
„Ijesztő” – így jellemezte a Telexnek a beérkező részeredményeket Paul, egy visszavonult televíziós vágó, aki barátjával és annak baránőjével egy kelet-philadelphiai kocsmában, nagy kivetítőkön követte a választás alakulását. Paul azonban próbált a körülményekhez képest optimista maradni. Arról beszélt, hogy reménykedik, ha beérkeznek a nagyvárosi szavazatok is, az Harris oldalára billentheti a mérleg nyelvét.
Hasonlóan borús hangulatban volt a 25 éves Nancy is, aki a masszívan demokrata Philadelphia egyik belvárosi bárjában várta az eredményeket egy baráti társasággal. „Nagyon ideges vagyok az eredmények miatt” – fogalmazott az egyetemista, aki úgy készül, hogy Trump fogja nyerni a választást.
Szerinte egy olyan vezető kerül hatalomra, aki nem becsüli meg a nőket, akit nem érdekel a fegyvertartás szabályozása, aki gyűlöletet kelt, és akinek nem kellett eddig szembenéznie annak a következményeivel, hogy egy elítélt bűnöző. Az egyetemista úgy véli, nagyon elszomorító dolog lenne azt mutatni az amerikai fiataloknak, hogy egy ilyen ember elnök lehet.
„Mindig is ilyen szoros versenyre készültünk” – írta Kamala Harris kampányfőnöke, Jen O'Malley Dillon, a kampánycsapatának küldött e-mailben, ahogy a demokraták egyre jobban kezdenek izgulni a választás várható eredménye miatt. A demokraták hét csatatérállamban igyekeztek nyerni, de O'Malley a levélben már azt közölte, hogy Pennsylvania, Michigan és Wisconsin megnyerésével érhetik el a végső győzelmet, ami arra utal, hogy nem számítanak teljesen biztosan győzelemre Georgia, Nevada és Arizona államokban.
Harris kampányfőnöke közölte, hogy mindig is arra számítottak, hogy nem derül ki helyi idő szerint kedd estére az eredmény. Elmondása szerint optimizmusra adnak okot számukra a nagyvárosokban látott adatok a magas részvételi arányról, ami várakozásaik szerint Harris számára fogja eldönteni a választást.
A kampánydolgozóknak pedig megüzente, hogy fejezzék be az esti feladataikat, majd menjenek haza aludni, és készüljenek fel a másnapra.
Éles kontrasztot látott a Washington Post abban, amit a republikánus arcokról néhány órája, illetve most le lehetet olvasni. Donald Trump eredményváróján jelenleg optimista jókedv uralkodik, amire minden okuk megvan, a legtöbb csatatérállamban vezet a volt elnök, ahogy az elektorok számában is. Pedig a lap szerint korábban a kampánycsapat még úgy kalkulált, hogy legyen Trump Mar-a-Lagó-i birtokán egy olyan hely, ahol Trump minden zavarástól mentesen tudja követni az est alakulását.
Azonban a kedd este folyamán, ahogy egyre jöttek be a bepirosodó államokról a hírek, valamint a stáb olyan adatokat szerzett, amik a győzelmet vetítették előre, a hangulat óvatosból emelkedetté kezdett válni. Egy adományozó azt mondta, már túlzott is volt az optimizmus szerinte, hisz mindenki azt gondolja, győzni fognak. A Post szerint a kampány utolsó napján Trump és csapata is feszült volt, túl akartak esni az egészen, és emlékeztetniük kellett magukat, innen csak veszíteni lehet, a csapat a gólvonalon volt.
A nagyközönség számára is nyitott eredményváró helyszínen, a Palm Beach Convention Centerben persze már sok izgatott, piros MAGA-kalapba bújt, bort és üdítőt szürcsöl ember várta az eredményeket. Nagy üdvrivalgás fogadta, amikor kiderült, Észak-Karolinában és Pennsylvaniában is vezet Trump.
Az AP, az NBC és a New York Times is Kamala Harrisnek adta Virginiát, amivel 13 elektor jár. Az éjszaka folyamán végig fej fej mellett mozgott Donald Trump és Harris itt (is), de végül a demokrata jelölt kerekedett felül.
Az AP egyébként Új-Mexikót is Harrisnek juttatta.
A győztest ilyenkor még csak az amerikai sajtó hirdeti ki, az első megszámolt szavazatok, a nem a győztes személyét, hanem szavazási preferenciákat mérő exit poll eredmények és a korábbi választási eredmények figyelembevételével, miután úgy ítélik meg, hogy az egyik jelölt már behozhatatlan előnyre tett szert. Ezeket a bejelentéseket gyakorlatilag hivatalos eredményként szokta elfogadni mindenki, még akkor is, ha még nem számolták meg az összes szavazatot.
Keleti parti idő szerint éjfélkor, magyar idő szerint reggel 6-kor zárnak a szavazókörök Hawaii-on is. Innentől már csak egy tagállam van hátra, ahol még be kell fejezni a szavazást: egy órával később a sarkvidéki Alaszka zárja le az egész amerikai elnökválasztást.
Az NBC exit pollja szerint Trumpra szavazott a latinó szavazók 45 százaléka, ami jelentős javulást jelent a négy évvel ezelőtti eredményéhez képest, amikor 32 százalékot kapott. Trump a fekete szavazók voksainak 12 százalékát kapta meg, ami megegyezik a 2020-as teljesítményével.
Trump szintén nagyot javított a fiatal szavazóknál, ahol a 18 és 24 év közöttiek 41 százalékát kaphatta meg a 2020-as 31 százalékhoz képest. Harris viszont javíthatott az idősebb választóknál Bidenhez képest, ugyanis az alelnök egy százalékkal vihette ezt a csoportot, míg Biden öt százalékkal elveszítette.
Az exit pollok alapján úgy tűnik, hogy Trump javított mind a férfi, mind a női szavazóknál. Előbbieknél 10 százalékkal jobban szerepelt Harrisnél, míg utóbbiakat csak 10 százalékkal veszítette el. Biden a női szavazókat 15 százalékkal vitte, a férfiakat pedig nyolc százalékkal vesztette el.
A megyék 83 százalékában jobban teljesített idén Donald Trump Wisconsinban, mint négy évvel ezelőtt. Átlagosan ráadásul 3 százalékpont felett van a támogatottságának növekedése. Mindezek következményeként a szavazatok körülbelül kétharmadának összeszámlálásánál majdnem 3 százalékpont a republikánus jelölt előnye. Ráadásul a nagyvárosokat tartalmazó megyékben is növelni tudta a szavazatarányát. Az eddigi eredmények tehát Donald Trump győzelmet vetítenek előre egy olyan „kék fal” államban, amely 2016-ban a győzelemhez segítette.
Az egyik csatatérállam egyikének számító Nevadában, két százalékos feldolgozottság mellett Donald Trump 73-26 arányban vezet Kamala Harris előtt.
Szinte az összes szavazat megszámlálása után stabil 32 százalékpontos előnnyel vezet Donald Trump Kamala Harris előtt Butler megyében. A pennsylvaniai megye neve így még lehet, hogy nem ismerős, márpedig itt próbálta egy magányos merénylő lelőni Trumpot a nyáron, amit az elnökjelölt egy fülsérüléssel megúszott (a közönség soraiban viszont meghalt egy ember). Az NBC azt írja, Trump 2020-ban szintén 32 százalékpontos előnnyel vitte Butlert, 2016-ban pedig 38-cal. Megjegyzik még, a megyében magasabb volt a részvétel, mint legutóbb.
A CNN és az NBC is azt állapította meg, hogy Oregon államot Kamala Harris vitte el. Oregon 8 elektori voksot ér a demokrata elnökjelöltnek.
A győztest ilyenkor még csak az amerikai sajtó hirdeti ki, az első megszámolt szavazatok, a nem a győztes személyét, hanem szavazási preferenciákat mérő exit poll eredmények és a korábbi választási eredmények figyelembevételével, miután úgy ítélik meg, hogy az egyik jelölt már behozhatatlan előnyre tett szert. Ezeket a bejelentéseket gyakorlatilag hivatalos eredményként szokta elfogadni mindenki, még akkor is, ha még nem számolták meg az összes szavazatot.
Donald Trump nyeri Észak-Karolinát az AP előrejelzése szerint. Az NBC News és a CNN még nem hirdetett győztes az egyik fontos csatatérnek számító államban, ami korábban megbízhatóan republikánus volt, de idén a demokraták láttak esélyt a győzelemre.
Egyelőre tarol az északi csatatérállamokban Trump, ahol a volt elnök növelte az előnyét az elmúlt fél órában. Pennsylvaniában 72 százalékos feldolgozottságnál 51,4-47,7-re, Michiganben 30 százalékos feldolgozottságnál 51,7-46,5-re, Wisconsinban pedig 63 százalékos feldolgozottságnál 50,6-47,9-re vezet Harrisszel szemben.
A szavazatok felének összeszámlálásánál a billegő Arizona államban is rendkívül szoros a verseny Kamala Harris és Donald Trump között, melyet jelenleg 0,1 százalékponttal utóbbi vezet. A republikánus jelölt a legnagyobb megyékben némileg javított, de a Tucsont tartalmazó Pima megyében 3,4 százalékponttal csökkent a támogatottsága. A demokrata támogatottságú őslakos rezervátumokat tartalmazó megyékből viszont még nem érkezett adat, habár ott voltak gondok a szavazatok beolvasásával kapcsolatban. Ebből következően itt még egyáltalán nem dőlt el a 11 darab elektori szavazat sorsa.
A szenátusi versengésnek úgy futottunk neki, hogy az előző ciklusban a demokraták 51-49-es előnyben voltak az amerikai törvényhozás felsőházában (ahol minden tagállamnak két szenátora van). A republikánusok – amúgy reális célja – az volt, hogy megfordítsák ezt, amire minden esélyük megvolt. Például a Nyugat-Virginiából nyugdíjba vonult, demokratából lett független Joe Manchin helyére szinte biztos volt hogy republikánust fognak választani a masszívan vörös államban Jim Justice személyében.
A republikánusok emellett behúzták Utah-t, Wyomingot, Észak-Dakotát, Missourit, Indianát, Tennessee-t, Mississippit, Floridát, Nebraskát is. A demokraták Kalifornia és Új-Mexikó mellett északkeleten szerepeltek jól, és megszerezték Massachusetts, Rhode Island, Connecticut, New York, New Jersey, Delaware és Maryland államokat (valamint a független, de általában a demokratákkal szavazó Bernie Sanders révén Vermontot). Ezzel jelenleg 48-39 az állás a republikánusoknak. Több állam van azonban, ahol még nem tudtak eredményt hirdetni a New York Timesnál (bár ebben benne van Texas is, miközben más lapok már a republikánus Ted Cruznak adták ezt). Érdekesség még Nebraska, ahol a független populista Dan Osborn ráindult a republikánusokra, a demokraták pedig nem indítottak ellene senkit: nagyon szorosan, de 57 százalékos feldolgozottságnál vezet.
A 435 fős képviselőházban jelenleg a republikánusoknak szűk többségük van, és a demokraták nagyon reménykednek, hogy ezt meg tudják fordítani. Az AP amerikai hírügynökség legfrissebb előrejelzése szerint a demokraták 105, a republikánusok 158 helyet tudhatnak magukénak, míg a New York Times szerint 157-103 arányban vezetnek a republikánusok. A többséghez 218 helyet kell szereznie az egyik pártnak. A végeredményre várhatóan napokat kell majd várni, de az sem elképzelhetetlen, hogy több hetet.
A voksok 85 százalékának megszámolása után Trump 145 ezer szavazattal vezet (3 százalékpont), tehát még valamelyest növelni is tudta az előnyét Harrisszel szemben, mióta legutóbb jelentkeztünk innen részletesebb adatokkal, 55 százalékos feldolgozottság mellett. A legnépesebb megyékben ugyan vezet Harris, de a legnépesebb 5 megye közül 4-ben nem tudta hozni Biden eredményeit, aki szintén kikapott Trumptól 75 ezer vokssal 2020-ban, szóval egy jelentősen nagyobb arányú javításra lett volna szüksége. Cumberland megyében például 4 százalékpontot veszített Harris és itt még bent van a voksok 80 százaléka. Itt jelenleg 54-44-re vezet Harris, de ez kevés lenne neki a fordításra.
Donald Trump republikánus elnökjelölt nyert Idaho államban az amerikai sajtó előrejelzése szerint, ezzel újabb négy elektori szavazatot szerzett.
A győztest ilyenkor még csak az amerikai sajtó hirdeti ki, az első megszámolt szavazatok, a nem a győztes személyét, hanem szavazási preferenciákat mérő exit poll eredmények és a korábbi választási eredmények figyelembevételével, miután úgy ítélik meg, hogy az egyik jelölt már behozhatatlan előnyre tett szert. Ezeket a bejelentéseket gyakorlatilag hivatalos eredményként szokta elfogadni mindenki, még akkor is, ha még nem számolták meg az összes szavazatot.
A CNN becslése szerint Kalifornia a maga 54 elektorával Kamala Harris kezébe került. Az AP eközben Washington államot is a demokrata elnökjelöltnek adta 12 elektorral.
A győztest ilyenkor még csak az amerikai sajtó hirdeti ki, az első megszámolt szavazatok, a nem a győztes személyét, hanem szavazási preferenciákat mérő exit poll eredmények és a korábbi választási eredmények figyelembevételével, miután úgy ítélik meg, hogy az egyik jelölt már behozhatatlan előnyre tett szert. Ezeket a bejelentéseket gyakorlatilag hivatalos eredményként szokta elfogadni mindenki, még akkor is, ha még nem számolták meg az összes szavazatot.
Négy évvel ezelőtt meglepetésre, de hajszálnyival Joe Biden nyerte meg az elnökválasztást Georgiában 0,23 százalékpontos előnnyel. A jelenlegi állásnál viszont Donald Trump 3,2 százalékpontos, 141 ezer szavazatos előnyben van Kamala Harrisszel szemben. Ráadásul a részletesebb (megyei) adatokat is megnézve az látszik, hogy a republikánus jelölt átlagosan 1,35 százalékponttal jobban szerepel.
Az utolsó adag tagállam is berekeszti a szavazást idénre a kontinentális Egyesült Államokban (tehát Alaszka és Hawaii kivételével). Keleti parti idő szerint kedd este 11-kor, magyar idő szerint hajnali 5-kor a nyugati part térsége zár: Idaho, Kalifornia, Oregon és Washington államok. Idahót leszámítva stabil demokrata térségről van szó. A következő állam, ahol befejeződik a szavazás, Hawaii lesz egy óra múlva.
Először szavazott életében amerikai elnökválasztáson Donald Trump legkisebb fia, Barron. A Fox News szerint voksát természetesen apjára adta le a választás napján, amiről anyja, Melania Trump posztolt az X-re. „Először szavazott – az apukájára! #18éves #elnökválasztás #büszke” – írta ki. A Fox emlékeztet, Barron mindössze 10 éves volt, amikor apját először elnökké választották.
Magyar idő szerint hajnali fél öt előtt pár perccel még úgy tűnt, hogy az elemzők megosztottak a pillanatnyi állás értékelésében. A New York Times modelje ekkor már Trump végső győzelmére adott érdemi esélyt, az alapján Trump szinte biztos győzelemre áll Georgiában, valószínű győzelemre Arizonában és Észak-Karolinában, és inkább neki állt Michigan. Pennsylvaniában és Wisconsinban bizonytalanabb a modell, de már azokban az államokban is inkább Trump felé hajlott.
Ezzel szemben Nate Silver elemzőguru modellje ekkor még Harris győzelmét valószínűsítette az északi államokban, ám ekkor Silver eltávolította oldaláról modellje előrejelzését, mondván az ő modellje azokon az államokon alapul, amiket már odaitéltek valamelyik jelöltnek, míg a Timesé jobban reagál az eldöntetlen csatatérállamokból érkező számokra, amik inkább Trumpnak kedveznek, ezért az most pontosabb is.
A Fivethirtyeight elemzői a legvisszafogottabbak, elemzésük szerint Georgiában és Észak-Karolinában inkább Trumpnak kedvez a jelenlegi állás, az északi államokban pedig akármi is lehet.
Hajnali fél ötkor Trump vezet az összes csatatérállamban. Az egyetlen kivétel Nevada, ahol még nem kezdték el számolni a szavazatokat. Az államok így néznek ki egész pontosan:
- Georgia: 91 százalékos feldolgozottság, Trump 51-48 Harris
- Észak-Karolina: 76 százalékos feldolgozottság, Trump 53-46 Harris
- Arizona: 53 százalékos feldolgozottság, Trump 49,72-49,48 Harris
- Nevada: még nincsenek részeredmények
- Pennsylvania: 57 százalékos feldolgozottság, Trump 50,9-48,1 Harris
- Wisconsin: 54 százalékos feldolgozottság, Trump 49,8-48,7 Harris
- Michigan: 24 százalékos feldolgozottság, Trump 49,31-48,93 Harris