Pressman szerint Orbán hazárdjátékot csinált az amerikai elnökválasztásból, és az amerikai–magyar kapcsolatokat tette meg tétnek

2024. november 6. – 19:25

Másolás

Vágólapra másolva

„Orbán úgy kezelte ezt a választást, mint egy kártyajátékot a kaszinóban”

– mondta David Pressman amerikai nagykövet egy fogadáson a Zugligeti úti rezidenciáján szerdán azután, hogy a magyar kormány által nyíltan és kizárólagosan támogatott republikánus elnökjelölt, Donald Trump megnyerte a 2024-es amerikai elnökválasztást.

Pressman fogadásán több politikus is ott volt, többek között a 2022-es összellenzéki miniszterelnök-jelölt, Márki-Zay Péter, a korábban a Fideszben és az SZDSZ-ben is politizáló Fodor Gábor, valamint a XI. kerület párbeszédes alpolgármestere, Barabás Richárd.

A nagykövet a fogadáson mondott beszédében elmondta: amikor az eseményre kiküldték a meghívókat, még nem lehetett tudni, melyik elnökjelöltet választják meg az amerikaiak. Éppen ezért a fogadás célja nem az volt, hogy valamelyik elnökjelöltet, hanem hogy sokkal inkább magát a demokráciát ünnepelje.

„Nem egy személyre, nem egy kormányra, hanem egy alkotmányra esküdtem fel” – mondta Presssman.

Az amerikai elnökválasztás győztesét nem, de a magyar miniszterelnököt annál keményebben kritizálta amiatt, ahogy Orbán Viktor az elnökválasztást kezelte. A nagykövet azt mondta: Orbán szerencsejátékot csinált a választásból, tétnek pedig nem pénzt, hanem a magyar–amerikai kapcsolatokat tette meg, ez pedig szerinte felelőtlenség volt. Pressman szerint hosszú távon mindig rossz ötlet lesz a magyar–amerikai kapcsolatokkal hazardírozni.

„A magyar kormánynak szerencsejáték-problémái vannak, és ezt látják a szövetségesei” – mondta a fogadáson.

Az amerikai nagykövet szerint Orbán hazardírozása mély károkat okozott a magyar-amerikai kapcsolatoknak. A magyar miniszterelnök egy erős, ciklusokon átívelő, nemzetek közötti szövetséget akart ezzel átalakítani valami múlékonnyá.

Pressman felidézte, hogy az elmúlt nyolc hónapban nyolc amerikai szenátor – köztük hat magas rangú republikánus politikus – látogatott Magyarországra, és igyekezett kapcsolatba lépni a magyar kormánnyal, de a magyar kormány nem volt hajlandó találkozni egyikükkel sem. „Mert a kormány tudta, hogy mit fognak hallani ezektől a kiváló republikánus szenátoroktól: egységes és kétpárti aggodalmat Magyarország politikájával és tetteivel kapcsolatban” – mondta Pressman. (Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának fideszes elnöke minderre korábban azt válaszolta: „Persze vannak liberális republikánus képviselők is”.) Pressman szerint a kormánynak a velük való tárgyalásnál fontosabb volt, hogy a kaszinóban játssza meg az esélyeket.

A nagykövet megemlítette azt is, hogy amikor a múlt héten Magyarország NATO-szövetségeseinek budapesti nagykövetei a magyar gazdasági semlegesség tervének megtárgyalására gyűltek össze, a magyar kormány képviselője nem volt sehol. Szijjártó Péter külügyminiszter „éppen azzal volt elfoglalva, hogy a következő napot orosz és szíriai kollégáival töltse Belaruszban”.

Pressman szerint a nemzetek közötti szövetség fontosabb a politikánál, bármely miniszterelnöknél vagy elnöknél, az egy „tartós befektetés országaink közös sorsába és jövőjébe”. A nagykövet szerint a szövetséggel való hazardírozás hosszú távon mindig vesztes vállalkozás lesz, a szövetségek hosszú távú kötelezettségvállalásokon és tartós bizalmon alapulnak.

Az amerikai–magyar kapcsolatok az elmúlt négy évben egyáltalán nem voltak felhőtlennek nevezhetők. Orbán Viktor már a 2020-as elnökválasztás idején is egyértelművé tette, hogy szorít Donald Trump újraválasztásáért. Az új amerikai elnök, a demokrata Joe Biden Magyarországot totalitárius rezsimnek nevezte, és Belaruszhoz hasonlította.

Bidenék másfél évig nagykövetet sem küldtek Magyarországra, aztán 2022 májusában, egy hónappal a Fidesz újabb kétharmados győzelme után David Pressman emberi jogi aktivistát, melegházasságban élő, LMBTQ-szószóló ügyvédet nevezték ki Budapestre. Pressman az elmúlt bő két évben rendszeresen kritizálta a magyar kormányt, ami válaszul szabályos ellenségként kezelte az amerikai diplomatát: nevezték már „présembernek” és „túlmozgásos áldiplomatának” is.

A mostani újabb Trump-győzelem után a kormányközeli megmondóemberek már gúnyos megjegyzésekkel búcsúztatják David Pressmant. Bayer Zsolt a Magyar Nemzetben megjelent cikkében ezt írta: „Ennyi volt, Pressman. Vége van. Ideje előkotornod a nagy vulkánfíber bőröndöt a rumliszobából. A kis feleséged is kezdheti összepakolni a piperecuccokat. Mentek innen. Vége van. Ennyi volt.” Bayer azt is hozzátette Pressmannak címezve, hogy „a csomagolást megkönnyítendő, hallgasd meg Korda Gyuri bácsi Reptér című számát”. Hasonló hangnemben üzent Pressmannek Rákay Philip a Facebookon, Apáti Bence és a megafonos Deák Dániel is. Utóbbi azt írta, hogy „talán, ami a legjobb hír: az LMBTQ-aktivistát játszó David Pressman csomagolhat, irány haza és várjuk az új, baráti hangnemet megütő amerikai nagykövetet!”

Kedvenceink
Amerikai elnökválasztás
Tovább a mellékletre
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!