Szijjártó Péter Belaruszban beszélt a hídépítésről meg a gazdasági semlegességről

2024. október 31. – 12:42

Másolás

Vágólapra másolva

A nemzetközi közösségnek a hidak felégetése helyett a hidak építésére kellene váltania, és vissza kellene térnie az eurázsiai együttműködéshez, amelyből minden fél sokat profitálhat – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön Belausz fővárosában, Minszkben, az Eurázsiai Biztonsági Konferencián. Szijjártó Péter itt megtiszteltetésnek nevezte, hogy a rendezvényen ismertetheti Magyarország álláspontját.

„Ha nem vagy hajlandó száz százalékban a mainstreamhez igazodni, azonnal megbélyegeznek. Azonnal támadásnak vagy kitéve, azonnal megvádolnak. Ez világosan mutatja a politikai viták nagyon alacsony színvonalát manapság Európában” – fogalmazott Szijjártó, aki szerint a magyar kormány soha nem fog lemondani a szuverenitásáról.

Szijjártó Péter arra figyelmeztetett, hogy ha nem következik be hamarosan alapvető változás a globális politikában, akkor a világ ismét blokkokra fog szakadni, de ezen változtatni kell. „Szorgalmazzuk, hogy a nemzetközi közösség együttesen váltson át a hídégetésről a hídépítésre” – jelentette ki a külügyminiszter, aki beszélt a gazdasági semlegességről is.

„Mi, magyarok vagyunk az egyetlenek, akik nyíltan beszélünk az eurázsiai együttműködés szükségéről, viszont sokan vannak, akik hasonlóan gondolkodnak, csak nem elég bátrak ahhoz, hogy képviseljék az álláspontjukat” – magyarázta. „Hadd bátorítsam tehát nyugati barátainkat és szövetségeseinket, hogy legyenek bátrabbak, legyenek őszintébbek, legyenek hazafiasabbak, és álljanak ki a saját nemzeti érdekeik mellett. Vegyünk részt újra a nemzetközi politikai tárgyalásokon! Ne égessük tovább a hidakat! Kezdjünk el hidakat építeni, és térjünk vissza az eurázsiai együttműködés újjáépítéséhez!”

Szijjártó Minszkben Szergej Lavrovval is találkozott, akivel áttekintették a kétoldalú kapcsolatok állását, különös tekintettel a nemrég megrendezett sikeres gazdasági vegyes bizottsági ülésre, ahol a felek megerősítették szándékukat az együttműködés további fejlesztésére a szankciók által nem érintett területeken. Beszéltek az energetikai együttműködésről is. Beszámolója szerint a kőolajszállítás terén is a Barátság vezeték lesz a jövőben is az első számú útvonal, az Adria vezetéken elvégzett tesztek ugyanis világossá tették azt, hogy kapacitásbeli hiányosságok állnak fenn, írja az MTI.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!