Kamala Harris telefonon gratulált Donald Trumpnak, az Egyesült Államok 47. elnökének
2024. november 5. – 06:55
frissítve
- A republikánus Donald Trump megnyerte az elnökválasztást, ő az Egyesült Államok 47. elnöke, a januári beiktatása után visszaköltözik a Fehér Házba.
- A győzelemhez legkevesebb 270 elektorra volt szükség, a Fox News elsőként jelentette be, hogy Trump Pennsylvania után Wisconsint is megnyerte. A többi nagy tévé és hírügynökség a feldolgozottság alapján csak órákkal később adta oda Wisconsint Trumpnak.
- Trump már magyar idő szerint szerda kora reggel győzelmi beszédet mondott, és sorra gratulálnak neki a világ vezetői is.
- Ellenfele, a demokrata Kamala Harris helyi idő szerint szerda délután mond majd beszédet. Joe Biden leköszönő elnök még nem szólalt meg.
- Harris több csatatérállamban is rosszabbul szerepelt fontos megyékben, mint Biden négy éve, Trump pedig számos választói csoportban javítani tudott.
- A republikánusok megszerezték a többséget a szövetségi kongresszus felsőházában, a szenátusban is.
- Trump megválasztásának hírére emelkedett a Dow Jones, kilőttek a Tesla és a Trump Social részvényei.
Mi fontosabb a választóknak: az, hogyan változott a gazdasági helyzet a jelenlegi kormány idején, vagy Trump nagyívű, vámokkal teli, konkrétumok nélküli ígéretei? A gazdaság idén az egyik legfontosabb téma a választók számára, így ez a kérdés is eldőlhet az elnökválasztáson. Az Elektor október közepi adásában a Telex szakértői ezt is kivesézték.
Egy floridai nonprofit, aminek elsődleges célja a fekete szavazók mobilizációja, lelkészeket küld a szavazókörletekhez, hogy így lépjenek fel a szavazók megfélemlítése ellen – írja az NBC News.
Leginkább négy megyére összpontosítanak, de Florida több szavazókörleténél is jelen vannak, sőt, a négy kritikusabb megyében már a korai szavazás idejére is küldtek békéltető lelkészeket.
A nonprofit, az Equal Ground szerint a lelkészek külön képzést kaptak, hogy hatékonyan deeszkaláljanak feszült helyzeteket azokban a körzetekben, amikben kifejezetten sokan tartanak a szavazókat megfélemlítő csoportoktól.
Olvasónk, Misi, Miamiban él, nemrég adta le a szavazatát. Így számolt be a szavazás menetéről:
„Minden olajozottan zajlott, nem volt sorban állás a korai órákban a szavazókörzetemben. Csak a személyazonosság igazolásával lehetett belépni a szavazóhelyiségbe, ahol a számítógépes rendszerből előhozták a szavazói jogosultsággal kapcsolatos adatokat. Ha minden rendben volt, digitális aláírással kellett nyilatkozni arról, hogy megjelentem szavazni. Ezután kinyomtatták az adatokat, és három szavazólapot kaptam egy mappában: elnökválasztás, szenátori választás, bírók mandátumának meghosszabbítása, és több népszavazási kérdés volt rajta.
Ezután az ember elvonul ikszelni, vagy inkább satírozni, mert a szavazatszámláló gép csak a besatírozott karikákat tudja olvasni, az X nem számít érvényes szavazatnak. A kitöltött szavazati mappával aztán egy fénymásoló kinézetű géphez kellett fáradni (ez a lezárt szavazatszámláló urna), ahol ellenőrizték a korábban kinyomtatott jelenléti bizonylatot (ezt egy külön zárt dobozba helyezik), majd segítenek a három szavazólapot beolvastatni a géppel. Ezután kap az ember egy ”I Voted„ matricát, és ennyi. Vicces volt, hogy szavazás közben többször elkezdett az egész terem fütyülni és tapsolni. Mint kiderült, azért, mert ha valaki, aki most szavaz először életében, megjelent, így lelkesítették az ott dolgozók, amihez néhány szavazó is csatlakozott.”
Erősödő Kína, orosz–ukrán háború, elszabaduló Irán, izraeli konfliktus: a következő amerikai elnöknek rengeteg problémával kell megküzdenie, de mit csinálna Trump, vagy mit csinálna Harris, ha megválasztják? És mit remélhet Trump győzelmétől Orbán Viktor? Erről beszéletek a Telex szakértői az Elektor október végi adásában.
Ann Selzer Amerika egyik top közvélemény-kutatója, a felmérései jellemzően magas minőségűek, mindenki odafigyel rájuk, nagy súllyal számolják a különféle aggregátorok. Selzer kutatócége Iowa államban működik, itt van jó helyismerete és beágyazottsága, ezért az iowai közvélemény-kutatásai még a saját átlagához képest is pontosak és megbízhatóak szoktak lenni. Az amerikai közvéleményben éppen ezért vert nagy hullámokat, amikor közvetlenül a választás előtti utolsó napokban 3 százalékos Harris-előnyt mért az államban.
Iowát amúgy 2016-ban 9,5, 2020-ban 8,2 százalékpontos, kényelmes előnnyel nyerte Trump, és idén, ha nem is ekkora, de azért kényelmes Trump-előnyt mértek a kutatók eddig. Már amikor mértek, mert aránylag kevés felmérés koncentrált a sima republikánus győzelemmel elkönyvelt államra. Ha bejön Selzer jóslata, és Iowát elviszi Harris, az önmagában még nem borít fel mindent, mert az állam csak 6 elektort ad, de ha ez egy trendet jelez, abból annak kellene következnie, hogy Trumpot felülmérik a kutatások, és a csatatérállamokban valójában nem is olyan szoros a verseny, hanem Harrisnek áll a zászló. Persze ez egy nagyon nagy „ha”, de hát mégis az ország egyik legnagyobb közvélemény-kutató szaktekintélye vállalta fel a jóslatot, és tette fel rá gyakorlatilag a hitelességét meg a karrierjét.
Ezzel párhuzamosan a másik legmegbízhatóbbnak tartott kutató, a Siena is meglepő végső felméréssel állt elő: náluk Észak-Karolinában vezet 2 százalékponttal Harris – ebben az államban amúgy gyakorlatilag az összes többi kutatás Trump 2-3 szézalékos előnyét mérte az utolsó hetekben.
(Poynter)
Nagy győzelem a választási integritásra nézve, így jellemezte Michael Whatley, a Republikánus Nemzeti Bizottság vezetője azt a bírósági döntést, amit Georgia állam legfelsőbb bírósága hozott. A döntés voltaképp azt mondta ki, hogy az a levélszavazat számít, ami a választás napjáig beérkezik a választási bizottságokhoz. Whatley szerint ez azért nagyszerű, mert „a demokrata vezetésű Cobb megye” állítólag háromezer ilyen, késve bejövő szavazatot el akart fogadtatni. Márpedig a politikus szerint „a választás napja az a választás napja” – írja a Fox News.
A helyzet úgy alakult ki, hogy 3000 szavazólapot késve küldtek ki a megyében, így a megyei választási bizottság november 8-ig adott időt a visszapostázott szavazatok beérkezésére. Ez a mostani döntéssel november 5-én, helyi idő szerint este 7-re módosult.
Egy olvasónk Washington D. C.-ben a Fehér Háztól nem messze sétált, amikor meglátta, hogy a választásra készülve több üzlet és iroda is bedeszkázta az ablakait.
Ettől függetlenül tegnap a legtöbb még nyitva volt, ezt külön táblákkal jelezték.
Az USA legnyugatibb államai kivételével már mindenhol zajlik a szavazás, magyar idő szerint délután 5-kor csatlakozik a versenyhez Alaszka és Washington, és 6-kor Hawaii. Ezekben az államokban amúgy már most lefutottnak számít a választás, Alaszka hagyományosan republikánus szavazó, Washington és Hawaii demokrata.
Mármint az előzetesen leadott levélszavazatokat, hiszen helyi idő szerint még csak késő délelőtt van, javában tart a szavazás. A levélszavazatok korai feldolgozása mégis fontos információ, hiszen Pennsylvania állam várhatóan a mérleg nyelve lesz a két jelölt között, és 2020-ban éppen a levélszavazatok hosszadalmas számlálása miatt nagyon sokára lett csak hivatalos eredmény az államban.
Az illetékesek szerint most gyorsan meglesz az eredmény, mert 2020-hoz képest sokkal jobban felkészültek, és új, gyorsabb gépek bontják fel a borítékokat és szkennelik be a szavazólapokat. (NY Times)
Nigel Farage brit politikus, Donald Trump szövetségese azt mondta, hogy szerinte ha Kamala Harris nyer, akkor elnöki kegyelemben kéne részesítenie Donald Trumpot – írja a Fox News.
Ettől függetlenül úgy gondolja, hogy Trump fog nyerni, de ha véletlenül mégsem így lenne, akkor szerinte egy ilyen gesztus sokat javítana az ország lelki állapotán. Emellett a brit politikus szerint Harris is nagyvonalúnak tűnne.
Trump ellen több ügy is zajlik, de egy New York-i bíró szeptemberről a választás utánra tolta az ítélethirdetést. A New York v. Trump ügyben 34 vádpontban találták bűnösnek az előző elnököt.
Erre jutott a legismertebb amerikai választási statisztikaguru, Nate Silver, amikor lefuttatta a választás előtti legutolsó szimulációját a legfrissebb adatokkal. A 80 ezer virtuális választásból a modell 40 012 alkalommal hozta ki Kamala Harrist győztesnek. Ezzel együtt esélyes, hogy maga a választás végeredménye, azaz a jelöltek elektorainak a száma nem lesz szoros, mert a csatatérállamok kis különbséggel ugyan, de egy irányba fognak dőlni – írja szintén Silver blogja.
Hillary Clinton 2016-os kampányának egyik fontos üzenete volt, hogy itt az idő, hogy az Egyesült Államok lakói női elnököt válasszanak maguknak. Azóta kétszer is férfi került a Fehér Házba, ezért az első női elnök-cím még mindig várat magára. Kamala Harris most elnyerheti, sőt, győzelme esetén ő lenne az első színes bőrű nő az elnöki székben. Azonban kampányában nem erre, hanem a terveire koncentrált. Erről ebben a cikkben írtunk bővebben.
Donald Trump alelnökjelöltje Ohio állam szülötte, és jelenleg az állam szenátora, az ohioi Cincinnatiban szavazott, aztán a szavazóhelység előtti parkolóban gyors sajtótájékoztatót is tartott. A fő mondanivalója az volt, hogy sosem lehet tudni, de nagyon jó előérzete van a verseny kimenetelével kapcsolatban.
Az amerikai hírszerzés, kiberbiztonsági ügynökség és az FBI egy közös nyilatkozatban figyelmezteti a választókat, hogy külföldi ügynökök – orosz vezetéssel – azon dolgoznak, hogy megingassák az amerikaiak választásba vetett bizalmát, valamint széthúzást szítsanak az emberek között – írja a New York Times.
A hírszerzés szerint Irán is megpróbál belekavarni a dologba, és sorozatosan támadják Donald Trump kampányát, ahonnan bizalmas dokumentumokat lopnak el és szivárogtatnak ki. Azonban, ahogy ezt 2016-ban és 2020-ban is jelezték, most is Oroszországot tartjájk a legnagyobb fenyegetésnek, és úgy látják, hogy ők inkább Trumpot támogatják.
A hatóságok attól tartanak, hogy posztokkal és álhírekkel, erőszakra sarkallhatják az amerikaiak egy részét. Egyrészt azt terjesztik, hogy a választási rendszer hibás, kijátszható, így meginog az emberek bizalma, másrészt azt sugallják, hogy bizonyos pártállású választók erőszakosan lépnek fel a másik tábor ellen.
Mivel több államban már hetekkel ezelőtt elindult a szavazás, a kiber- és infrastruktúra-védelmi hivatal már régóta figyeli a választási weboldalak és a szavazóurnák biztonságát, és egyelőre nem találtak olyan fenyegetést, ami jelentősen befolyásolta volna a választás eredményét.
A nyilatkozatban arról írnak, hogy tudnak videókról, amik már most is szépen terjednek a közösségi oldalakon. Az egyik ilyenben egy férfi azt mondja egy orosz újságírónak, hogy az arizonai államigazgatásban dolgozott, de az elképesztő mértékű választási csalás miatt lemondott.
Donald Trumpot pár hónappal ezelőtt 34 vádpontban bűnösnek ítélte a New York-i bíróság okirat-hamisítás miatt, és érdekes kérdés, hogy ennek ellenére miért jogosult most szavazni (saját magára, nyilván). Az amerikai jog is ismeri a „közügyektől való eltiltás” fogalmát, de ezt minden állam kicsit másképp alkalmazza.
Trump Floridában él, és ott is szavaz, a floridai törvények pedig kivételt tesznek az elítéltek szavazástól eltiltása alól, ha az illetőt nem Florida, hanem egy másik állam bírósága meszelte el. Pontosabban ilyenkor az ítéletet hozó bíróság államának engedik át a szavazásra jogosultság megvonását. New York államban pedig egy 2021-es törvény kimondja, hogy ha valakit elítéltek, de nincs börtönben, akkor szavazhat. (CNN)
Mindenki a csatatérállamokról beszél, teljesen jogosan, mert az amerikai választási rendszer furcsaságai miatt gyakorlatilag ennek a hét államnak a lakói döntenek az elnök személyéről, a többi 33 igazából nem oszt, nem szoroz. De melyik államok azok, amelyek a legkevésbé számítanak, ahol a leginkább lefutott a verseny. A 2020-as eredmények alapján a legerősebb demokrata fellegvárak (zárójelben a legutóbbi elnökválasztáson besöpört Biden- és Trump-szavazatok aránya):
- Washington DC, ami a szövetségi főváros címéből kifolyólag külön „államként” szavaz – 92,2%
- Vermont – 66,1%
- Massachusetts – 65,6%
- Maryland – 65,4%
- Hawaii – 63,7%
A köztudatban a leginkább demokratapártinak tartott Kalifornia és New York csak ezután következik 63,5, illetve 60,9%-kal.
A republikánusok bevehetetlen bástyái pedig:
- Wyoming – 69,9%
- Nyugat-Virginia – 68,6%
- Oklahoma – 65,4%
- Észak-Dakota – 65,1%
- Idaho – 63,8%
A közbeszédben a republikánus világ szívcsakrájának tartott Texas a valóságban egyre inkább a csatatérállamokhoz közelít, 2020-ban szűk 52,1%-a volt Trumpnak a 46,5%-os Biden ellenében.
És hogy miért olyan elsöprően demokrata párti Washington DC? A megoldás sokkal kevésbé vadregényes, mint a „fővárost megszálló mélyállam” teóriája: csak nagyvárosiak lakják (mivel egyetlen nagyvárosból áll), és nagy a magasan iskolázottak aránya a lakosságban, ezek a demográfiai csoportok pedig Amerikában mindenhol túlnyomórészt demokrata szavazók.
Bárhogy is alakul ez a választás, Donald Trump republikánus elnökjelölt mindenképp vagy rekordot ér el, vagy meg is dönt egyet. Már most is ő az USA legidősebb elnökjelöltje – miután Joe Biden visszalépett –, de ha nyer, akkor ő lenne a legidősebben hivatalba lépő elnök is. Ha győz, akkor egy igen exkluzív klubba kerül be: az exelnökök közé, akik egy vesztes választás után visszakerültek a Fehér Házba. Erről bővebben ebben a cikkben olvashat.
Bár nem reprezentatív, de érdekes, hogy hogyan szavaztak a Pennsylvania állambeli Warminster első szavazói. A Philadelphiához közeli, 33 ezer fős kisvárosban az előző két választáson szűk többséggel, de az a jelölt nyert, aki aztán az egész elnökválasztást megnyerte, Trump 471 szavazattal verte Clintont 2016-ban, Biden pedig 257 szavazattal kapott többet Trumpnál négy évvel később.
És hogy szavaznak Warminster polgárai az idén? A New York Times beszámolója szerint a szavazóhelyiségnél megjelent első tucat szavazó nagyjából fele-fele arányban szavazott Trumpra és Harrisre, legalábbis ezt mondták a lap tudósítójának.
Meglepő, de az amerikai politika mindenki által alapvetőnek és hagyományosnak tekintett szimbólumrendszere még 25 éves sincs, és egyetlen grafikus ötletszerű döntése alapozta meg. Az iszonyú tudományos érvrendszer a színválasztás mögött annyi volt, hogy a red (vörös) szó ugyanúgy r betűvel kezdődik, mint az hogy republikánus.
Akit bővebben is érdekel a történet, itt írtunk róla egy egész Észkombájn-cikket.
A New York Times rakta össze a 2020-as választás után az akkori adatokkal, és egészen szavazóköri szintig le lehet zoomolni rajta, megnézni, hol mennyi szavazatot kapott Biden és Trump. Nagyon szépen megmutatja, mennyire polarizált az amerikai közvélemény lakóhely szerint, ha például lezoomolunk New Yorkra, amit demokrata fellegvárnak tart mindenki, azt látjuk, hogy Manhattan legtöbb körzetében simán 90% körüli volt Biden támogatottsága, aztán a Brooklyn-híd túloldalán már hasonló arányban trumpista környékre érkezünk, és pár utcával később már megint óriási a demokrata fölény. Erre tessék.
Gyakran előfordul, hogy sportesemények, választások idején állatokat, sőt, egy salátát is bevonnak a találgatásba. Így talán nem meglepő, hogy a szélsőséges hangulatingadozásairól híres Moo Deng, a Khao Kheow Open Zoo törpe vízilovát is megkérdezték, kire szavazna.
Az NBC szerint két ugyanolyan gyümölcstálat tettek le a mindig nyálkásnak tűnő víziló elé. Az egyiken egy dinnyébe Trump neve volt belefaragva, egy másikba Harrisé, természetesen thaiul. Moo Deng egy percig sem gondolkozott, azonnal rávetette magát a republikánus jelöltet illusztráló tálra.
Ez persze természetesen nem igazán befolyásolja az amerikai elnökválasztás eredményét, hiszen Moo Deng nemcsak nem elég idős, hogy szavazzon, de mivel Thaiföldön született, amúgy sem szavazhatna.
A Realclearpolitics aggregátor átlagai szerint a hét csatatérállamból:
- Wisconsin és Michigan nagyon kis különbséggel Harrisnek áll (0,4, illetve 0,5% előny)
- Pennsylvania és Nevada szintén szűken Trumpnak (0,4 és 0,6%)
- Észak-Karolina, Georgia és Arizona kicsival nagyobb, de még mindig hibahatáron belüli előnnyel szintén Trumpnak (1,, 1,3, 2,8%)
Ugyanez a Fivethirtyeight-nél:
- Nevada döntetlen
- Pennsylvania, Wisconsin és Michigan Harrisé (0,1, 1,1, 1,3% előny)
- Georgia, Észak-Karolina és Arizona Trumpé (1,1, 1,1, 2% előny)
És ugyanez Nate Silvernél:
- Michigan és Wisconsin Harris felé hajlik (1,2, és 1%)
- Pennsylvania, Nevada, Észak-Karolina, Georgia és Arizona Trump felé (0,1, 0,6, 1,1, 1, 2,4%)
Amerikai keleti parti idő szerint reggel 8 óra elmúlt, már a nyugati részein is reggel 6 óra van, így Nevada államot leszámítva már az összes csatatérállamban elindult a szavazás.
- Észak-Karolinában már keleti idő szerint fél 7-kor elkezdődött a szavazás
- 7-től Georgia, Pennsylvania és Michigan államokban is kinyitottak a szavazóhelyek
- 8-kor pedig Wisconsinban és Arizonában is lehet már szavazni.
Nevada és Arizona ugyan határosak egymással, mégis más időzónába tartoznak, Nevadában egyelőre még csak negyed 6 múlt. Ebben az államban viszont helyi idő szerint csak reggel 7-től lehet szavazni, vagyis még kicsit több mint másfél óra eltelik, mire minden csatatérállamban beindul a szavazás.
Amerikában nagy divat az endorsement, azaz újságok vagy híres emberek részéről egy-egy elnökjelölt támogatásának nyilvános bejelentése. Lássunk egy összefoglalót az utóbbiból, melyik celeb ki mögé állt be (forrásunk a Forbes gyűjtése), nem fogunk mindenkit felsorolni, csak az igazán nagy neveket.
Harrist támogatja Lady Gaga, Taylor Swift, Rihanna, Harrison Ford, Jennifer Lopez, LeBron James, Robert Downey Jr., Scarlett Johansson, Chris Evans, Madonna, Arnold Schwarzenegger, Eminem, Billie Eilish, Bruce Springsteen, Leonardo DiCaprio, George Clooney, Robert De Niro, Julia Roberts, Bill Gates, Steven Spielberg és Beyoncé.
Trump mögé állt be Joe Rogan, Elon Musk, Jake Paul, Brett Favre, Mel Gibson, Kid Rock, Mike Tyson, Hulk Hogan, Azealia Banks, John Voight, Dennis Quaid, Rosanne Barr, Dana White, Zachary Levi és Don King.
A Trump mögé hivatalosan is beálló jobboldali podcastpápa, Joe Rogan műsorában szerepelt hétfőn Elon Musk, aki nem először járt itt, és nem is először alkotott maradandót. Persze most nem füvezett, mint 2018-ban, hanem arról beszélt, hogy „Kamala Harris bábkormánya biztosan nem hagyná létezni az X-et”. Musk szerint az egykor Twitternek hívott platformot a 2022-es megvétele óta „balos civil szervezetek” és „orwelli nevek” bojkottálják, de mint mondta, a bojkott éppen lazulóban van, és ha Trump győz, akkor szinte teljesen meg is szűnhet.
Ha viszont Harris győz, akkor szerinte erősebb lesz, és „rohadtul le fogják állítani az X-et”.
Arra a kérdésre, hogy van-e reális lehetőség a platform megszüntetésére, Musk azt mondta, hogy igen, szerinte az igazságügyi minisztériumot bármikor rá tudnák szabadítani az X-re. „Nagy ügyet csináltak a gyűlöletbeszédből, a dezinformációból, meg mit tudom én miből, de valójában ők terjesztenek álhíreket. Ez persze nem akadályozza meg őket abban, hogy ugráltassák az igazságügyi minisztérumot és pereket akasszanak a nyakunkba” – mondta Musk.
A milliárdos amúgy arról is beszélt, hogy őrültség volt felvásárolni 44 milliárd dollárért a Twittert, és túl sokat is fizetett érte, de akkoriban azt érezte, hogy erre szükség van a demokrácia érdekében. „Ha nincsen szólásszabadság, nincs demokrácia, az emberek nem tudnak tájékozott döntéseket hozni, ha csak a propagandát látják” – mondta Elon Musk, akinek platformján kétmilliárd megtekintésnél járnak idén a választási álhírei.
Váratlan helyről kapott spirituális támogatást a demokraták elnökjelöltje, a Reuters cikke szerint ugyanis az India déli részén lévő Tamil Nadu egyik falujában, Thulasendrapuram hindu szentélyében is imádkoztak a győzelméért.
Harris indiai és jamaicai bevándorlók gyermekeként született Kaliforniában, anyai nagyapja, P.V. Gopalan pedig több mint száz éve Thulasendrapuram faluban látta meg a napvilágot. A faluban ezért úgy tekintenek a demokrata elnökjelöltre, mint – ahogy az egyik helyi imádkozó mondta a Reutersnek – aki „egy közülünk”, ezért nevét nagyapja nevével rituálisan egy kőre vésték, füstölőket gyújtottak és imádkoztak választási sikeréért. A rituálé résztvevői azt is elmondták az újságíróknak, hogy ha Harris nyer, ismét imádkoznak majd és ételt adományoznak a szentélynek.
A szavazókörök még csak most nyílnak, de sosem túl korai arról beszélni, hogy hol fognak örömködni és búslakodni a jelöltek, amikor elkezdenek befutni az eredmények:
- Donald Trump a floridai Palm Beachen található rendezvényközpontban lesz egy eredményváró házigazdája;
- A republikánusok alelnökjelöltje, J. D. Vance hivatalosan egyelőre nem közölt semmit arról, hogy hol lesz;
- Kamala Harris előbb hét rádióinterjún vesz részt a csatatérállamokban, majd alma materében, a washingtoni Howard Egyetemen tart eredményvárót;
- Tim Walz keleti parti idő szerint 11:30-kor a pennsylvaniai Harrisburgben vesz részt egy eseményen, majd ő is a Howard Egyetemre utazik.
Kinyitottak az első szavazókörök is a napkeltével az Egyesült Államok keleti részén. A sort a CBS listája alapján Vermont állam egyes helységei kezdik keleti parti idő szerint hajnali 5-kor, és lassan egy órája kinyitottak a connecticuti, a kelet-kentucky-i, egyes maine-i, a New Jersey-i, New York-i és virginiai szavazókörök is. Ezekhez fél órával később Észak-Karolina, Ohio és Nyugat-Virginia csatlakozott. A következő hullámban már rengeteg állam lesz helyi idő szerint 7-től, így olyan csataterek is, mint Georgia, Michigan, Pennsylvania is. A sort Hawaii zárja majd hét órával az első vermonti nyitásokat követően.
A zárások szintén keletről nyugat felé haladnak, korábbi cikkünkben írtunk erről, sőt térképen is megjelenítettük:
Georgia állam fontos csatatere lesz az elnökválasztásnak, a szavazás viszont rögtön egy letartóztatással indult az államban. Hétfőn ugyanis a Reuters cikke szerint letartóztatták Gray városának egyik szavazóhelyiségének dolgozóját, amiért bombafenyegetést küldött a szavazóhelyiségbe, ráadásul egy szavazó nevében.
A 25 éves Nicholas Wimbish még október 16-án összetűzésbe keveredett egy szavazatát korábban leadó szavazóval. Másnap levelet írt a szavazó nevében a helyi választási bizottságnak, amiben megvádolta saját magát azzal, hogy egy „bújtatott liberális választási csaló”, aki megzavarta a szavazni akaró állampolgárokat, és ezzel akarja befolyásolni a választás eredményét. A levélben a szavazó nevében azt írta, hogy Wimbish (vagyis ő) és minden más dolgozó a szavazóhelyiségben jobb, ha sűrűn néz a háta mögé, és megfenyegetett mindenkit, hogy „erőszakos leckét kapnak” majd arról, mi történik azokkal, akik el akarják csalni a választást.
A levelét azzal zárta: „UI: robbanó játék a szavazóhelyen”.
Wimbish ellen bombafenyegetés miatt emeltek vádat, és azért, mert hamis információval látta el az FBI-t. Georgia államban a legfrissebb felmérések szerint amúgy 1 százalékkal vezet Donald Trump, Jones megyében viszont 2020-ban Trump kapta a szavazatok 67 százalékát. Hogy melyik államban hogy állnak a felmérések szerint az elnökjelöltek, ezen a térképünkön is megnézhetik.
Keleti parti idő szerint már elmúlt reggel 6, így nyolc államban már megnyíltak a szavazókörök, és zajlik a személyes voksolás. Egészen pontosan Connecticutban, New Jersey-ben, New Yorkban, New Hampshire-ben és Virginiában nyíltak meg egységesen a szavazókörök. Indianában és Kentuckyban is ez történt a legtöbb helyen, de van ahol csak egy órával később nyílnak meg a szavazókörök az eltérő időzóna miatt, Maine-ben pedig az 500 főnél kisebb községekben akár délelőtt 10-ig is húzódhat a dolog. Előzetesen amúgy 79 millióan szavaztak már az országban.