Orbán és Magyar neve is hamar előkerült az új Európai Bizottságról szóló vitán

2024. november 27. – 09:40

Orbán és Magyar neve is hamar előkerült az új Európai Bizottságról szóló vitán
Ursula von der Leyen az Európai Parlament 2024. november 27-i ülésén – Fotó: Philippe Buissin / Európai Parlament / Európai Unió

Másolás

Vágólapra másolva

„Egységesnek kell maradnunk és hűnek az értékeinkhez, megtalálni a módszereket, hogy együtt dolgozzunk és leküzdjük a széttöredezettséget” – jelentette ki szerdán az Európai Bizottság elnöke. Ursula von der Leyen hangsúlyozta, hogy erre fog törekedni a következő Európai Bizottság 27 tagja. Az újjáalakuló testületről szerda délben szavaz az Európai Parlament, miután értékelte a biztosjelölteket.

Von der Leyen kijelentette: tudja, hogy a jelöltek meghallgatásai nem voltak könnyűek, de a különbségek leküzdése az életerős demokrácia jegye (ezzel finoman utalt az egyes biztosok körüli vitákra). Készen állunk, hogy azonnal munkába álljunk, jelezte. (Ha megszavazzák a testületet, a tervek szerint napokon belül, a tagállamok formális jóváhagyása után december 1-től hivatalba lépnének.)

A bizottsági elnök a rendszerváltozásra, többek között az osztrák-magyar határnyitásra emlékeztetett a beszéde legelején. Az ilyen események megtestesítik Európa örök küzdelmét a szabadságért és demokráciáért, és nekem ez az EU létének értelme, ez az Európa, amit szeretek, Európának pedig ismét meg kell küzdenie a szabadságáért és a szuverenitásáért, jelentette ki. Ez a szabadság arról is szól, hogy az európaiak tudják, biztonságban vannak az otthonaikban és megvédik az országaikat, meg tudjuk fizetni az élelmiszereket és a fűtést méltányos jövedelmekből, hogy meg tudjuk ragadni a lehetőségeket. Lehet, hogy a korábbi nemzedékeknek máshogy néz ki a küzdelmünk a szabadságért, de legalább ugyanakkora a tétje.

A szabadságunk és szuverenitásunk a korábbinál is jobban függ a gazdaságunktól, hangsúlyozta a beszéde elején, az európai szociális modell is attól függ, tudunk-e növekedni a „demográfiai változás” mellett. Ezért kérte fel Mario Draghit a jövő feltérképezésére, aki szigorú elemzést készített az uniós gazdaságról, és gyors, lényegi változásra szólított fel, amit Von der Leyen szerint a biztosok feladatait kijelölő levelekbe is átültetett. Az első dolguk egy versenyképességi „iránytű” lesz, hogy csökkentsék az innovációs lemaradást az USA és Kína mögött, közös tervvel növeljék a versenyképességüket és visszafogják az üvegházhatású gázok kibocsátását, valamint erősítsék a biztonságot, hogy ne függjünk annyira másoktól. Az első száz napban benyújtják a tiszta technológiákról szóló csomagot. Le kell szorítaniuk az energiaárakat: sokat tettek „Oroszország zsarolása” és az általa okozott magas infláció ellen, de még lejjebb kell szorítaniuk, amihez tiszta energiatermelésbe kell fektetniük és le kell cserélniük az orosz cseppfolyós földgázt. (Néhány hete Budapesten arra utalt, hogy ezt amerikai forrásból tenné meg.) Az uniós autóipar jövőjéről párbeszédet kell folytatniuk, amit személyesen vezet, hogy közösen vázoljanak megoldásokat, mert az ágazat mély és a múlttal nagyot szakító átalakuláson megy keresztül, utalt az európai autógyártók nehézségeire. Az autóiparunk a büszkeségünk, és biztosítanunk kell, hogy az autók jövőjét továbbra is Európában kell alakítani.

Az egyes biztosok bemutatásánál megerősítette, hogy Várhelyi Olivér helyett a belga Hadja Lahbibhoz teszik át az egészségügyi vészhelyzeteket kezelő uniós ügynökséget, a HERA-t. Az egészségügyi és állatjóléti magyar biztosjelölt a biotechnológiai ágazat fejlesztésével foglalkozik majd és az egyik első feladata a kulcsfontosságú gyógyszerekről szóló jogszabály lesz, jelentette be Von der Leyen.

A háború, a konfliktusok és az emberi szenvedés változatlanul folynak az EU szomszédságában Ukrajnától a Közel-Keleten át Afrikáig, itt nagyobb szerepet kell játszania az EU-nak. A törékeny világban minden eddiginél nagyobb szükség van Európára, amihez sok munka kell, ebben számít Kaja Kallasra külügyi és biztonságpolitikai főképviselőként, mert ő erre a megfelelő személy a megfelelő időben, mutatta be az ukrán zászló színeibe öltözött jelöltet. Miközben Oroszország a gazdasági összterméke kilenc százalékát költi védelemre, az EU 1,9-et, ezért Von der Leyen szerint többet kell erre költenünk, közös védelmi piacra és erősebb iparra van szükség, közös védelmi projektek kellenek, ezért az EU történetében először külön biztos, Andrius Kubilius foglalkozik a védelempolitikával és az első száz napban egy dokumentumot állítanak össze erről. Láttuk, hogy Oroszország semmitől sem riad vissza, hogy eltérítse a tagjelölt országokat az európai jövőtől, de az elkötelezettségünk mellettük mindig erősebb lesz. Ukrajnát támogatjuk, amíg kell (ezzel az állam- és kormányfők, köztük Orbán Viktor többször is egyhangúlag kimondott fordulatát idézte), az EU-ban szeretnénk tudni az országot, a többieket is segítjük a csatlakozásban, jelentette ki konkrét határidők nélkül Várhelyi mostani területéről, az uniós bővítéspolitikáról.

Külön biztost kap a Földközi-tenger térsége és lakhatás is, hangsúlyozta a magyar kormány egyik nemrég felkapott témájáról. Méltányos, de határozott migrációs politikát ígért, ami biztosítja a szuverenitást és a szolidaritást is szigorúbb szabályokkal, de az egyéni jogok biztosításával.

Az évtizedek alatt kivívott szabadságjogok egy pillanat alatt kicsúszhatnak a kezünkből, ezért mindig ébernek kell lennünk. Michael McGrath-nak kell ezeket védenie, akinek a meglévő jogállamisági eszközök megszilárdítása mellett újakat kell létrehoznia, így javaslatot kell tennie az „okos feltételességre” is. Biztosítania kell, hogy a jogállamiság továbbra is az európai projekt szívében marad, és meg kell erősítenie, hogy a jogállamisági eszközöket egyenlően alkalmazzák. (A biztosjelölt az EP-beli meghallgatásán is arról beszélt, hogy megerősítené a kapcsolatot a jogállami jelentések és az uniós források elérhetősége között.) Von der Leyen nagyobb átláthatóságot ígért az EP-nek, például azt kérte, hogy többször vegyenek részt az üléseken.

„Úgy vélem, meg kell változtatnunk az alapszerződéseket, ahol az fejlesztheti az uniónkat”

– lengette be, hogy nekiállhatnak az egyhangú tagállami döntést igénylő folyamatnak és hozzányúlhatnak az EU kvázialkotmányához.

Orbán Viktor és Magyar Péter neve is hamar előkerült

Manfred Weber, az Európai Néppárt elnöke és frakcióvezetője szerint az előző Európai Bizottság erősebbé tette Európát. Von der Leyen jobbközép politikai csoportjának vezetője hangsúlyozta, hogy a 27-ből 14 tagot ők adnak az új testületbe. Az új Európai Bizottság háborús időben lép hivatalba, miközben Kínához hasonló versenytársak jelentenek kihívást, ezért az első naptól cselekedniük kell. Az autóiparban munkahelyek ezrei vannak veszélyben csak hét autógyártónál, az uniós gazdasági össztermék hét százaléka forog kockán, de többek között a magyarországi áradások is mutatják, hogy az elfogadott zöld intézkedéseket végre kell hajtani. Védelmi unióra és biztonságos határokra van szükség, meg kell védeniük az európai életformát.

Még a konzervatív brit miniszterelnök, Margaret Thatcher is erősebbé tette Európát azzal, hogy egy közös piacért harcolt. Az Alternatíva Németországért viszont ki akar lépni az EU-ból és az euróövezetből. Ez a párt, Marine Le Pen – a részben fideszes alapítású Patrióták Európáért (PfE) csoporthoz tartozó Nemzeti Tömörülés francia parlamenti elnöke – és

Orbán Viktor „nem csak politikai versenytársak, hanem politikai ellenségek is nekünk”, „nem hagyom nekik, hogy tönkretegyék Európámat, amit annyira szeretek”.

Az Európai Néppárt az első vonalban védi, amiben hisz Magyar Péterrel Orbán ellen, Donald Tuskkal a lengyel Jog és Igazságosság ellen az EU, Ukrajna és a jogállamiság mellett, jelentette ki (annak ellenére, hogy a Tisza Párt például tartózkodott az EP-ben az Ukrajnának orosz vagyon felhasználásával adott hitelnél). Előbbi kijelentéseit taps, utóbbiakat közbekiabálás fogadta.

Az európai projekt döntő pillanatában lép hivatalba az új Európai Bizottság, hangsúlyozta Iratxe García Pérez. A szocialisták frakcióvezetője szerint soha nem volt ekkora a tét: a haladás, a versenyképességünk és a védelmi képességeink, valamint maga a bolygó túlélése, miközben a szélsőjobboldal le akarja bontani az EU-t. Ebben a helyzetben „egyesek aláásták ennek az intézménynek a presztízsét” és „kormányzási válságot” okoztak, utalt valószínűleg a bizottsági alelnökök körüli vitákra. A szocialisták támogatni fogják az Európai Bizottságot, mert konstruktívak, de ezzel nem egy biankó csekket adnak Von der Leyennek és Webernek, ismét kötelezzék el magukat az EU-párti többség mellett, „nem lehet mindkét oldalon játszani”, jelentette ki. (A korábbi hírek szerint a néppártiak kiálltak az euroszkeptikus ECR-ből jövő Raffele Fitto alelnökjelöltsége mellett és nem támogatták Várhelyi megbuktatását sem.) Lehetetlen olyanokkal építeni Európát, akik elutasítják az integrációt, az Európa-párti erőknek meg kell védeniük az EU alapját jelentő értékeket.

Az előző Európai Bizottság botrányai és bukásai után ma egy olyan csapatot mutattak be, aminek a tagjai nagyrészt ismeretlenek az európai közvéleménynek, senki sem választotta meg őket, mégis 450 millió embernek diktálnak majd, jelentette ki a PfE frakcióját vezető Jordan Bardella. Drákói szigorral vezettek be szabályokat a gazdákra és 2035-től kivezetik a belsőégésű motoros autókat. Az EU lett a fejlett gazdaságok beteg embere és gyengék az iszlamizációval szemben. Von der Leyen jobbról jön, de balról dícsérik, egyhangúlag nemmel fognak szavazni.

Nicola Procaccini, az euroszkeptikus-konzervatív ECR frakciójának társelnöke szerint figyelembe kell venniük a júniusi EP-választások eredményét, utalt a jobboldali pártok erősödésére ugyanúgy, ahogy fideszes politikusok is korábban sokszor tették. Méltatta, hogy Von der Leyen „méltósággal és bátorsággal” ellenállt a baloldali nyomásnak Fitto alelnöksége ellen, amit pszichodrámának nevezett. A baloldal szerinte az utóbbi időben minden választást elveszített és az EP mostani összetétele is többet elmond a helyzetről, mint bármiféle politikai elemzés. Nincs jobbközép többség az EP-ben, de a szocialisták már nem félemlíthetik meg őket, az új Európai Bizottságról pedig minden tagjuk a saját belátása szerint szavazhat.

A vita egyetlen magyar felszólalója, Borvendég Zsuzsanna szerint „önök állandóan kioktatnak bennünket demokráciából és jogállamiságból, miközben befagyasztják a nekünk járó pénzeket, ha nem követjük a nemzetellenes diktátumaikat”. A Mi Hazánk képviselője a biztosjelölti véleményekről szóló szavazásokban is bizonyítékot látott arra, hogy nem demokraták. „A demokrácia addig van itt működésben, ameddig a szavazás az önök által elvárt eredményt hozza, máskülönben egyszerűen elhalasztják azt.” Csak a „föderális, globalista körök” jóváhagyásával lehet valaki az Európai Bizottság tagja, ellenvélemény kizárva. Az Európai Bizottság élére is csak egy súlyos korrupciós vádakkal illetett jelöltből választhattak, utalt Von der Leyen vakcinabeszerzésekről szóló sms-eire. Ilyen módszereket a „sztálinista személyi kultusz idejéből” ismerünk, az Európai Bizottság Európa legkorruptabb és legantidemokratikusabb szervezete, jelentette ki.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!