Halasztják a döntést Várhelyi Olivérről – írta X-en az Európai Parlament vezető szóvivője, Delphine Colard és Pascal Canfin európai parlamenti (EP-)képviselő. Várhelyit szerdán hallgatták meg az EP illetékes szakbizottságai, hogy eldöntsék, ajánlanák-e a neki szánt egészségügyi és állatjóléti terület vezetésére az Európai Bizottságban. A magyar kormány jelöltjének viszont – mostanáig egyedüliként az eddig meghallgatott húsz jelölt közül – írásbeli pótkérdéseket tettek fel.
Ahogy az erről szóló cikkünkben is írtuk, a további kérdéseket tartalmazó levél szerint hétfőn döntöttek volna Várhelyiről a frakciók koordinátorai, akik a kijelölt két parlamenti szakbizottságban, a mezőgazdaságiban és a többek között közegészségüggyel foglalkozóban ülnek. Canfin utóbbi liberális koordinátora.
Dobrev Magyarnak: Érje el, hogy a frakciója nemmel szavazzon
Dobrev Klára, a Demokratikus Koalíció EP-küldöttségének vezetője közben nyílt levelet írt Magyar Péternek, amit a Facebookra is kitett. Azt kéri a Tisza Párt elnökétől – aki az EP mezőgazdasági szakbizottságának is tagja –, hogy „döntsön felelősen és érje el, hogy az Ön frakciója, az Európai Néppárt is szavazzon nemmel Várhelyi jelölésére”!
A koordinátorok a frakciók súlyának megfelelően szavaznak a jelöltekről. A legnagyobb csoport az Európai Néppárté, aminek Magyarországról a Tisza Párt a tagja. Első körben kétharmad kellett a koordinátoroktól a döntéshez, itt a kiszivárgott információk alapján több baloldali frakció újabb szóbeli meghallgatást akart, a néppártiak viszont csak írásbeli kérdéseket.
„Mi, a DK EP-képviselői már elvégeztük a dolgunkat, a mi frakciónk, a szociáldemokrata frakció képviselői nem fogják megszavazni Várhelyi kinevezését. Hasonló álláspontokról hallottunk a liberális és a zöld frakciók részéről is. Néppárti képviselőktől viszont azt a visszajelzést kaptuk, hogy a Tisza Párt képviselői kifejezetten azt kérték a koordinátoroktól, hogy szavazzák meg Várhelyi biztosi kinevezését.” Dobrev a nyílt levelében felemlegeti azt az esetet, amikor az EP-ben véletlenül behallatszódott Várhelyitől egy hülyézés, „rendre figyelmen kívül hagyta tisztségének legfontosabb alapszabályát: a közös uniós érdekeket kellett volna képviselnie, nem pedig a Fidesz politikáját”, és „történetek sora ismert durva, megengedhetetlen vezetői stílusáról, arról a toxikus munkahelyi környezetről, amit maga körül teremtett”. Dobrev szerint „erről az elfogadhatatlan stílusáról Önnek is lehet akár személyes tapasztalata, hiszen nem is olyan régen Ön is Várhelyi úr beosztottjaként dolgozott a magyar kormányzatban”. (Korábban Várhelyi és Magyar a kormány uniós állandó képviseletén dolgozott, előbbi vezette is a „követséget”.)
A DK delegációvezetője azzal érvel: „az Orbán-rendszer ellenzéke nem engedheti meg, hogy ismét egy Orbán-katona üljön az Európai Bizottságban. Ha az Ön frakciója, az Európai Néppárt is nemmel szavaz a mai napon Várhelyi jelölésére, akkor megóvhatjuk Európát egy alkalmatlan vezetőtől és megóvhatjuk Magyarországot egy szégyentől.”
Ha viszont teljesen elutasítanák Várhelyit, megint Orbánon múlna, kit küldene a helyére. Korábban a néppárti Tisza Párt delegációjának élén álló Tarr Zoltán arra figyelmeztetett, hogy a magyar kormány húzza az időt, amikor teheti, és lehet, hogy erre nem kellene alkalmat adni, ha új biztos jelölésére kellene várni. A korábbi háttérbeszélgetéseink alapján ezzel nincs egyedül az EP-ben. „A végén így is, úgy is Orbán jelöltjével találnánk szembe magunkat, Várhelyit legalább már ismerjük” – fejtegette a Népszava egyik forrása.
Szerdára halasztották a döntést
A meghallgatások keddig tartanak, az utolsó napra hagyták a bizottsági alelnökjelölteket. Az EUrologus és a Népszava úgy tudja, szerdára napolták el a döntést Várhelyiről. A blog szerint így „könnyen lehet, hogy a pártok egymás közötti alkudozásának az eredménye lesz majd a hátralévő biztosok megszavazása, esetleg elvetése és ennek az egyezkedésnek lesz a része Várhelyi Olivér”.
Ahogy arról korábban írtunk, nem kizárt, hogy Várhelyit ugyan továbbengedik, de szűkebbre vetetik a felelősségi körét. Peter Liese, az egészségüggyel is foglalkozó szakbizottság néppárti koordinátora az első írásbeli kör után arról beszélt, hogy ugyan Várhelyinek van háttere és tudása az egészségügy terén, de az „állatjólétnél nem ez a helyzet”. Az ugyanabban a szakbizottságban ülő liberális koordinátor, Pascal Canfin a közegészségügyi politikák miatt aggódott. A zöldektől arról beszéltek, hogy elégedettek lennének, ha elvennének Várhelyitől „néhány fontos területet”.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke dönti el, kinek milyen területet szán – vagyis ha csak a felelősségi körét húzzák összébb, nem kellene attól tartani, hogy a magyar miniszterelnök húzhatja az időt. Az EP egyben szavazza majd az Európai Bizottságot, de előtte a szakbizottsági javaslatok alapján jelezheti, ha valakinek a személyében vagy a portfóliójában akadályt lát ehhez, így gyakorlatilag lecseréltethet jelölteket vagy variáltathat a nekik szánt területen.
Ha a parlamenti szakbizottságok időben ajánlják mindenki átengedését, az EP akár a november végi plenáris ülésen megszavazhatja az új Európai Bizottságot. A testület így december 1-én felállhatna, ami magyar szempontból azért fontos, mert ha a kormány nem egyezik meg vele december közepéig és értékelteti a jogállamisági feltételességi eljárás 17 elvárását, majd fogadtatja el azokat a miniszteri Tanáccsal, több mint egymilliárd eurót bukhat – véglegesen. (Ez független a menekültügyi huxit miatti 200 millió eurós átalánytól és a bírság kiszabása óta eltelt idő miatt mostanra nagyjából 150 millió eurós büntetéstől. Utóbbi minden egyes nap egymillió euróval nő, amíg „a megegyezés szándékával” tárgyaló kormány nem felel meg az uniós szabályoknak.)
Dömötör Csaba, a Fidesz európai parlamenti képviselője a halasztásra reagálva arról posztolt Facebookra, hogy Várhelyi Olivér a múlt heti szakbizottsági meghallgatáson remek teljesítményt nyújtott, az Európai Néppárt és az EP baloldali politikusai viszont „kisstílű alkut” kötöttek egymással. A mezőgazdasági szakbizottságban ülő képviselő szerint az eljárás méltatlan, és semmi köze Vásárhelyi valódi teljesítményéhez. Azt mondta, „sem a háború, sem a migráció és a migrációs paktum ügyében, sem a családpolitikai kérdésekben” nem fognak engedni, hiába gyakorolnak nyomást a biztosjelölti meghallgatással.
Címlapkép: Denis Lomme / Európai Parlament / Európai Unió