Politico: Már most veszélyben, hogy a magyar EU-biztosjelölt simán átmenjen a meghallgatásán

2024. november 5. – 20:52

Másolás

Vágólapra másolva

Kevés az esély, hogy megkapja az első körben szükséges támogatást a magyar kormány jelöltje az Európai Bizottságba, írja a Politico és a Népszava. A mostani bővítési és szomszédságpolitikai biztost Orbán Viktor újabb öt évre küldené az uniós testületbe, de Ursula von der Leyen bizottsági elnök az eddigi területe helyett az egészségügyet és állatjólétet szánná neki.

A biztosnak azért lehet nehéz dolga, mert

  • már a kinevezése előtt úgy hírlett, hogy hiába jó szakember, nehéz természetű és „elképesztően durván beszélt a beosztottjaival”;
  • a biztosról többen úgy látták, hogy a magyar kormánnyal egyező irányban igyekszik tolni egyes tagjelöltek szekerét előbbre vagy hátra a semlegességet előíró uniós alapszerződések ellenére, erre a gyanúra Orbán a saját kijelentéseivel és ígérgetésével is előre ráerősített;
  • az Európai Parlament (EP) vizsgálatot is kért, mert szerinte Várhelyi „szándékosan törekszik arra, hogy megkerülje és csorbítsa az EU-hoz csatlakozó országok demokratikus és jogállamisági reformjainak központi jelentőségét”;
  • a képviselő-testülettel egy hülyézős megjegyzése miatt is konfliktusba került;
  • magának az Európai Bizottságnak kellett cáfolnia az állításait a palesztin segélyek felfüggesztéséről;
  • idén májusban egy grúz ügynöktörvényt kritizáló, már nyilvánosságra hozott bizottsági közleményről tűnt el a neve;
  • pár nappal később Irakli Kobakhidze grúz miniszterelnök egyenesen azzal vádolta, hogy Várhelyi megfenyegette őt, a biztos szerint félremagyarázták a szavait.

Várhelyi már megválaszolt egy sor írásbeli kérdést, szerda este pedig szóban hallgatják meg a neki szánt területekkel foglalkozó EP-szakbizottságok. A Politico szerint hétfőn a jobbközép Európai Néppárt, a szocialisták és a liberálisok frakciója egyeztetett erről, és ugyan nincs formális egyezség róla, de a lap több forrása szerint is rosszak az esélyei.

Első körben a frakciók kijelölt szakbizottsági koordinátorai szavaznak majd róla. Itt a jelölteknek a csoportok EP-beli aránya alapján kétharmados többségre lenne szüksége.

„Az előrejelzésünk, hogy nem lesz meg”

– mondta a Politico egyik forrása, és egy másik is arról beszélt, hogy sokan elutasítanák a magyar biztost. A zöldek társelnöke, Terry Reintke is „valószínűtlennek” nevezte, hogy megszavazzák, bár az ő frakciója a harmadik legkisebb.

A Népszavának a név nélkül megszólaló források többsége szintén azt valószínűsítette, hogy nem lesz meg elsőre a többség.

Ha nincs meg a kétharmad, az nem jelenti, hogy Várhelyi egyből bukna. Ilyenkor dönthetnek további írásbeli kérdések vagy akár újabb meghallgatás mellett. Az sem kizárt, hogy módosíttatnak a neki szánt területen, például leválasztatnak róla egy vagy több résztémát. A Politicónak volt, aki plusz kérdéseket, volt, aki Várhelyi portfóliójának megnyesését tartotta valószínűnek. Peter Liese, az egészségüggyel is foglalkozó szakbizottság néppárti koordinátora az írásbeli kör után arról beszélt, hogy ugyan Várhelyinek van háttere és tudása az egészségügy terén, de az „állatjólétnél nem ez a helyzet”. Az ugyanabban a szakbizottságban ülő liberális koordinátor, Pascal Canfin a közegészségügyi politikák miatt aggódott. A zöldektől arról beszéltek, hogy elégedettek lennének, ha elvennének Várhelyitől „néhány fontos területet”.

A koordinátorok a meghallgatás után 24 órán belül szavaznak a javaslatukról. Ez a meghallgatások november 12-i befejezéséig elvileg nem nyilvános (bár a Politico és az Euractiv is úgy tudja, hogy a kedd délutánig meghallgatott jelöltek mindegyike átment). Hivatalosan az EP nem pöckölhet ki egy-egy jelöltet, de a teljes testületet meg kell szavaznia. Előtte jelezheti, ha valakit egyáltalán nem tart alkalmasnak az Európai Bizottságba vagy gondot lát a területénél, de a biztosokat a tagállamok vezetői jelölik.

A néppárti Tisza Párt delegációjának élén álló Tarr Zoltán korábban arról beszélt, hogy szerinte Várhelyi meghallgatásánál az illetékes EP-szakbizottságokban keményen rá fognak menni az egyes szakterületek problémáira. Ugyanakkor az egész Néppártban (amié a legnagyobb EP-frakció) az a megállapítás: csak azért, mert Várhelyit a magyar kormány delegálta, valamint az „esetleges vele kapcsolatos korábbi tapasztalatok miatt” nem kellene elgáncsolni.

Úgy látta, hogy a magyar kormány húzza az időt, amikor teheti, és lehet, hogy erre nem kellene alkalmat adni, ha új biztos jelölésére kellene várni. A korábbi háttérbeszélgetéseink alapján ezzel nincs egyedül az EP-ben, és a Politico sem említ a cikkében olyat, aki szerint teljesen megbuktatnák Várhelyit.

„A végén így is, úgy is Orbán jelöltjével találnánk szembe magunkat, Várhelyit legalább már ismerjük”

– mondta a Népszava egyik forrása, aki szerint a rábízott szakterületen tapasztalatlan, de jó képességű és tanulékony Várhelyi meghallgatásán jól fog szerepelni, és nem sok fogást hagy magán. A lap arról ír, hogy sokan nem akarják megbuktatni a magyar biztost.

Címlapkép: Emilie Gomez / Európai Parlament / Európai Unió

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!