2024. november 20. – 19:05
Az Európai Bizottság mind a hét, eddig halasztott értékelésű jelöltjének, köztük Várhelyi Olivérnek az elfogadását javasolni fogják az Európai Parlament (EP) szakbizottságai, írja a Politico. Az informális alkura utal, hogy az értékelésekről döntő szakbizottsági koordinátorok szerdán 7-kor valóban összeülnek Delphine Colard EP-szóvivő X-re kitett posztja alapján. „A jelek szerint a végéhez közeledik a biztosi meghallgatások folyamata az Európai Parlamentben” – posztolta nem sokkal korábban Facebookra Dömötör Csaba fideszes EP-képviselő. Párttársa, Győri Enikő is közölte: „megszületett zárt ajtók mögött a magukat Európa-pártinak nevező erők között egy megállapodás”, hogy „meglesz az új Európai Bizottság”.
Várhelyit annak ellenére küldené Orbán Viktor újabb öt évre az Európai Bizottságba, hogy több botrányba is belekeveredett. A mostani bővítési és szomszédságpolitikai biztosnak a testület elnöke, Ursula von der Leyen az egészségügyet és állatjólétet szánná. (Várhelyi épp egy nappal a döntés előtt számolt be az Országgyűlésben az eddigi bizottsági munkájáról.)
A magyar jelölt egy simán vett összeférhetetlenségi vizsgálat után megválaszolt egy sor írásbeli kérdést, majd három és fél órán át szóban faggatták azok a parlamenti szakbizottságok, amik a leendő területével foglalkoznak. Várhelyi volt az egyedüli, akit ezután még egyszer írásban kérdeztek, az értékelése pedig először rácsúszott az alelnökjelöltekére, majd hatukéval együtt ismét halasztották. Az alelnöki helyek várományosai közül kettő került célkeresztbe: a jobboldalnak a spanyol Teresa Riberával, a baloldalnak az olasz Raffaele Fittóval voltak gondjai.
A Politico nem írt arról, hogy szűkítenek-e a Várhelyinek szánt területen, ahogy azt előzetesen a Népszava és a Szabad Európa is valószínűsítette.
Dömötör: Kutyakomédia, Dobrev: Sosem fogjuk megszavazni
A folyamatot „leginkább a kutyakomédia szóval írhatnánk le, de azzal a megjegyzéssel, hogy a jellemzés miatt még a kutyáktól kell elnézést kérnünk” – posztolta szerda délután, még a döntés előtt Dömötör Csaba. „Amit az elmúlt napokban láttunk, az semmibevétele mindannak, amire olyan sokszor hivatkoznak ebben a házban. A demokráciának, az európai értékeknek, és annak a meggyőződésnek, hogy az uniós intézményeknek végre azzal kellene foglalkozniuk, hogy hogyan küzdik le az előttünk tornyosuló válságokat” – írta a Várhelyi értékeléséről döntő egyik, mezőgazdasággal foglalkozó szakbizottság tagjaként. Az „Európai Néppárt (mellényzsebében a Tisza Párttal) és a baloldali frakciók alkut kötöttek arról, hogy mely biztosokat támogatják kölcsönösen. Ennek az alkunak az is része volt, hogy Várhelyi Olivért semmiképp nem támogatják első körben, függetlenül attól, hogy hogyan szerepel.”
Dobrev Klára, a szocialista frakcióhoz tartozó DK delegációvezetője viszont korábban arról posztolt, hogy „mi, szociáldemokraták sosem fogunk megszavazni egy olyan jelöltet, aki kizárólag Orbán érdekei szerint dolgozik”. Szerinte a tiszások azt kérték a saját frakciójuktól, a Néppárttól, hogy mondjanak igent Várhelyire. (Az értékelésekről alapesetben a frakciók szakbizottsági koordinátorai szavaznak az adott pártcsalád súlyának megfelelően, de ha így nem tudnak dönteni, minden szakbizottsági tag titkos voksa alapján, egyszerű többséggel határoznak.)
Szeptemberben Tarr Zoltán, a Tisza EP-delegációvezetője arról beszélt, „nem akarjuk nem támogatni” Várhelyit, a bukásával pedig a kormány húzhatná az időt, amire lehet, hogy nem kellene alkalmat adni. (Az Európai Bizottságba minden tagállamból egy-egy tag ülhet be, a biztosokat az országok vezetése jelöli – vagyis ha Várhelyit visszadobnák, ismét Orbán mondhatna be egy nevet.)
A mezőgazdasági mellett a többek között egészségüggyel foglalkozó szakbizottság véleményezi Várhelyit. Utóbbi testület néppárti koordinátora, Peter Liese hétfőn arra figyelmeztetett, hogy az Európai Bizottságnak mielőbb meg kellene alakulnia. A legnagyobb EP-frakcióhoz tartozó politikus szerint Várhelyi meghallgatásán látszott a szakértelme és többször is világosan elkötelezte magát, például az egészségügyi eszközök szabályozásának módosítására. „Akik elutasítják, azoknak meg kellene kérdezniük maguktól, mi az alternatíva”, a visszadobása hónapokkal tolhatná el az új Európai Bizottság hivatalba lépését.
A közegészségügyi szakbizottság szocialista koordinátora, Tiemo Wölken viszont szerda délután úgy vélte X-en, hogy a néppártiak vezetőjének, Manfred Webernek az egész egy hatalmi játék és teljesen felelőtlenül viselkedik.
Dömötörhöz hasonlóan a második legkisebb frakciójú szélsőbaloldaliak is komédiának nevezték az alkut. Elutasították, amiért „két szélsőjobboldali jelölt” előtt is kikövezi az utat, az egyikük pedig az EU történetének első bizottsági alelnöke lehet ilyen csoportból. (A hat leendő alelnök közül Fitto az euroszkeptikus ECR tagja. A pártcsaládból nem neveztek meg másik biztost, rajta kívül csak Várhelyit jelölték olyan kormányból, ami másik, az Európai Néppárttól jobbra álló csoporthoz tartozik.)
Decemberben léphet hivatalba az új Európai Bizottság
Az értékeléseket hivatalosan csütörtökön hagynák jóvá a frakcióvezetők. Az EP hivatalosan nem egyes jelöltekről, hanem az új Európai Bizottság egészéről dönt, de az ajánlásokkal jelezheti, ha a jóváhagyásához valaki személyében vagy a neki szánt területben akadályt lát. Így gyakorlatilag lecseréltethet valakit vagy változtathat a portfólióján, ahogy erre korábban magyar példák is voltak.
Ha a szakbizottságok mindenki jóváhagyását javasolják és a tervezett napirendnek megfelelően november 27-én a teljes EP megszavazza az Európai Bizottságot, december 1-én hivatalba léphet az új testület.
Címlapkép: Alexis Haulot / Európai Parlament / Európai Unió