Litvánia elektromos megfigyelőrendszert húz fel a Belarusszal közös határánál a hatékonyabb védelem érdekében – közölte a litván belügyminisztérium pénteken. Járőrsávokat is kiépítenek, hogy gyorsabban tudjanak reagálni a határsértésekre és a már korábban emelt határkerítésben okozott károkra. Litvániának közel 680 kilométer hosszú a közös határa az orosz szövetséges Belarusszal. Ez a határszakasz az Európai Unió külső határa is.
2021. nyarának vége óta súlyosbodott a litván-fehérorosz határhelyzet, amikor több ezren próbáltak meg törvénytelenül átkelni a határzáron, hogy bejussanak az EU-ba. Az unió ennek kapcsán Lukasenkót tette felelőssé, aki a vádak szerint szándékosan erre a határszakaszra irányította a segítségre szorulókat.
2022. novemberében a litván belügy többször is bírálta Minszket, amiért a belarusz hatóságok arra buzdították az embereket, hogy mezítláb próbálják átlépni a határt a hideg időben, így gyakorolva nyomást a határőrökre, hogy beengedjék őket. Hivatalos adatok szerint tavaly több mint tízezer embert tartóztattak le a litván-belarusz határon.
A háború ellenére elismerésre méltóak Ukrajna eredményei a korrupció elleni küzdelemben az Európa Tanács szerint, írja az MTI. Az emberi jogi szervezet korrupcióellenes szakértő csoportja (GRECO) szerint a 31 megfogalmazott ajánlásukból 15-öt már kielégítően kezelt, 9-et pedig részben – 7 további pontban viszont még további lépésekre van szükség.
Legutóbb 2022 áprilisában vizsgálták meg az ország állapotát a korrupcióellenes küzdelem terén, akkor „teljes mértékben elégtelennek” minősítették Kijev munkáját. Most viszont elismerték többek között a parlamenti képviselők etikai kódexének tervezetét és a lobbizásról szóló törvényt, valamint az ügyészek kiválasztásáról szóló szabályokat.
Azonban a GRECO szerint még lépnie kell Ukrajnának a jogalkotás átláthatóbbá tételéért, ahogyan meg kell határoznia a bírák fegyelmi vétségeinek körét is. A szakértők felkérték Kijevet arra, hogy legkésőbb 2024. március végéig nyújtson be egy jelentést arról, hogyan teljesítené az ország a még nem kezelt ajánlási pontokat.
A Kreml szerint fontos, hogy azonosítsák az Északi Áramlat egyik vezetéke mellett talált tárgyat, és közölte, hogy a vezetékeket tavaly szeptemberben ért robbanások ügyében folyó vizsgálatot teljes átláthatósággal kell lefolytatni.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője újságíróknak pozitívnak nevezte, hogy Dánia felkérte az Északi Áramlat 2 vezeték orosz ellenőrzésű üzemeltetőjét, hogy segítsen a balti-tengeri vezetékek közelében talált azonosítatlan tárgy megmentésében.
(Reuters)
Hat és fél év börtönbüntetésre ítéltek egy orosz biztonsági tisztet, aki elmenekült Oroszországból, mert ellenezte az ukrajnai háborút – írja a Reuters. A 36 éves őrnagy tavaly menekült Kazahsztánba, miután Oroszország kiadta a háborús behívót. A szövetségi védelmi szolgálat korábbi tagja erdőn keresztül lépte át a határt, miközben felesége és gyermekei egy ellenőrző ponton mentek át.
(Reuters)
Ukrajna hamarosan ellentámadásba kezd Bahmutnál. Ezt az ukrán szárazföldi erők parancsnoka, Olekszandr Szirszkij jelentette be, aki szerint Oroszország Wagner-zsoldosai jelentős erőket veszítenek, és lassan elfogy az erejük, írja a Guardian. Telegram-posztjában azt írta:
„Hamarosan ki fogjuk használni ezt a lehetőséget, ahogyan azt a múltban Kijev, Harkiv, Balaklja és Kupjanszk közelében tettük.”
Az Egyesült Királyság védelmi minisztériuma szerint a Bahmut elleni orosz támadás veszíthetett lendületéből. Az oroszok kedden megpróbáltak betörni a keleti Bahmut város központjába, ezt azonban az ukrán erők visszaverték. A védelmi minisztérium szerint az ukránok ellentámadást indítottak a városért, a harcok folytatódnak a városközpont körül.
Bahmut legfontosabb funkciója most az, hogy minél tovább lekösse az orosz erőket – miután a támadó fél láthatóan presztízskérdést csinált a stratégiailag nem kulcsfontosságú, egykor 70 ezres város bevételéből.
A Telex a közelmúltban Bahmut szomszédságában, a 8 kilométerre fekvő Csasziv Jarban járt, videónkat itt, helyszíni riportunkat itt olvashatja.
- Medvegyev szerint a Nemzetközi Büntetőbíróság múlt hét pénteki elfogatóparancsa Putyin ellen hadüzenetet jelent Oroszországnak.
- A finn védelmi miniszter nem adna vadászgépeket Ukrajnának, hiába beszélt erről a miniszterelnök. Szlovákia ellenben már adott is négy MiG–29-est.
- Ukrán ellentámadás indulhat hamarosan, a brit titkosszolgálat szerint északkeleten.
- A Világbank legfrissebb becslése szerint 149 ezer milliárd forintnak megfelelő összegbe kerülhet az újjáépítés.
- Zelenszkij videón jelentkezett be a most zajló EU-csúcsra, és nagy hatótávolságú fegyvereket kért. Fizikai valójában pedig a frontvonal déli részén fekvő Herszon régióban járt. A környéket éjszaka támadták az oroszok.
- Az EU-tagok vezetői, köztük Orbán elkötelezettek a „korlátozó intézkedések”, azaz a szankciók mellett is. Viszont az uniós fegyveralap emeléséről nem sikerült megállapodniuk.
Indul a Telex napi hírfolyama harctéri és más kapcsolódó eseményekről. A csütörtöki posztokat itt lehet elolvasni.