Nagy csatát nyert a Nitrogénművek a versenyhivatal ellen, de a háború tovább dúl

2024. október 10. – 18:40

Másolás

Vágólapra másolva

A Nitrogénművek Zrt.-nek adott igazat a Gazdasági Versenyhivatallal (GVH) szemben a Fővárosi Törvényszék október 3-i ítéletében – közölte a cég csütörtökön. Kartellezés miatt korábban a GVH hatalmas méretű, 14,1 milliárd forintos bírságot szabott ki az érintett cégekre, aminek jelentős része, 11,056 milliárd forint Bige László Nitrogénműveire esett.

A vállalat arról ír honlapján, hogy a törvényszék a GVH-határozatot megsemmisítette, „számos tekintetben elfogadva a felperesek érveit, így például figyelmen kívül hagyta a Társaság korábbi forgalmazójához, a KITE Zrt-hez köthető tanúk ellentmondásos nyilatkozatait”. Az ítélet alapján a GVH-nak újra kell értékelnie a bizonyítékokat, valamint a korábbi határozatához képest „szűkebb és enyhébb korlátozást állapíthat majd meg”.

Ami még fontosabb a Nitrogénműveknek, hogy a már befizetett bírságukat a GVH-nak elvileg vissza kellene fizetnie.

Az ítélet ugyan jogerős, de vele szemben felülvizsgálati kérelemmel lehet fordulni a Kúriához. Azt írják, a további lépésekről még nem döntöttek. A közlemény kitér még rá, „a Társaság és a KITE Zrt. között 2014 óta polgári peres eljárás van folyamatban a versenyfelügyeleti eljárás által is érintett stratégiai keretszerződés megsértése miatt a KITE Zrt. által fizetendő kötbér tárgyában”. Ezt a pert felfüggesztették a versenyfelügyeleti eljárás végleges befejezéséig.

„Számunkra megnyugtató ítélet született, hiszen a bizonyítékok újraértékelése és egy hatás alapú vizsgálat feltárhatja a valós történteket. Ellentmondásos és ellenérdekelt tanúvallomásokon nem alapulhat egy ilyen súlyos határozat” – nyilatkozta Bige Zoltán, a Nitrogénművek stratégiai igazgatója.

Az ítéletet a GVH is közleményben kommentálta, kissé más szemszögből megközelítve azt. Csütörtökön közölték, „a legsúlyosabb jogsértések tekintetében a Fővárosi Törvényszék megalapozatlannak találta a Nitrogénművek Zrt. keresetét és csak részben adott helyt annak”. Ami fontos, hogy a hivatal a Kúria elé viszi az ügyet, így az eddig befizetett bírságot sem kell visszautalnia.

A bonyolult műtrágyaügy hátteréről még 2021 végén írtunk nagyobb cikkben.

Hogy jutottunk idáig?

A GVH a háttérről azt írja, 2021 októberében zárták le a vizsgálatot, amit azért indított, mert gyanúja szerint a Nitrogénművek, illetve a vállalatcsoportja más cégei, „műtrágyagyártó- és forgalmazó vállalkozások jogsértő módon meghatározták viszonteladóik számára a termékeik végfelhasználói árait, sőt azt is, hogy mely vevők felé értékesíthetik tovább azokat”. A cégcsoport a hivatal szerint „jelentős évi minimum-vásárlásmennyiséget, illetve kizárólagosságot írt elő viszonteladóinak”.

Az eljárásban 11 hazai cég volt érintett, kettő vétlennek bizonyult, ellenük megszűnt az eljárás, több másik vállalat elismerte a jogsértést, együttműködött a GVH-val. Hat Nitrogénművek-cég, valamint a Hőgyészi Agrokémiai Kft. és a Cargill Magyarország Zrt. kapta végül a 14,1 milliárd forintos bírságot, amit egy részük befizetett. Hozzáteszik: „a Nitrogénművek Zrt. ugyanakkor azonnali jogvédelem iránti kérelemmel élt, amelynek a bíróság helyt adott, ami a közigazgatási per jogerős befejezéséig mentesítette a vállalkozást a 11 milliárd forintos bírság teljeskörű befizetésének kötelezettsége alól.”

Bige László Nitrogénművek-tulajdonos még 2021 őszén azt mondta, tönkre akarják őt tenni, ezért a gigabírság. A cél szerinte, hogy mások felvásárolják a cégét, a GVH-határozatot pedig egy 200 oldalas „Andersen-mesének” minősítette.

Bige László, az egyik leggazdagabb magyar kálváriája a hatóságokkal évek óta tart. A kacifántos ügyekben számos fejlemény történt már, a leglátványosabb fordulat az volt, amikor 2020 őszén őrizetbe vették a milliárdost a miatt az ügy miatt, amiben most a vádemelés is történt (a nyomozók szerint leértékelt műtrágyákkal ügyeskedett). Korábban megtörtént az is, hogy a rendőrség mintegy 300 rendőrrel vizsgálódott a Bige Holding szolnoki üzemében.

Bige László mindig azzal magyarázta a vizsgálatokat, hogy ő nem része a NER-nek, illetve sokszor emlegette régi konfliktusát Csányi Sándor OTP-vezérrel. Őrizetbe vételekor azt kommunikálta a Nitrogénművek, hogy az eljárás a megfélemlítést szolgálja. Bige házi őrizetben volt korábban, nyomkövetőt kellett viselnie. 2021-ben így is megrendelt egy szokatlanul nagy mintás kutatást a magyar társadalmi-gazdasági helyzetről, és azt átnyújtotta az ellenzéknek. Az adott év októberében pedig azt nyilatkozta, hogy az ellenzéki miniszterelnök-jelöltek kiváló emberek.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!