Az Indiában tartózkodó Orbán Viktor csütörtökön aggodalmának adott hangot a csádi elnöki palota elleni fegyveres támadás miatt.
„Megrendülve értesültem a N'Djamenában történt támadásról. Ez az incidens sajnálatos, az erőszak nem megoldás. Csád kulcsfontosságú az egész Száhel-övezet stabilitása szempontjából, Magyarország pedig kiáll az ország kormánya mellett a szuverenitás és a biztonság érdekében tett erőfeszítéseiben” – írta az X-en közzétett bejegyzésében a miniszterelnök. Orbán X-profilján idén ez az első bejegyzés.
A fegyveresek szerda este támadták meg a csádi elnöki palotát az ország fővárosában, N'Djamenában. A csádi kormányzat bejelentése szerint az akció nem járt sikerrel, az összecsapásnak legalább 19 halálos áldozata volt, többségük a támadók soraiból. Mahamat Idriss Déby Itno államfő a palotában tartózkodott a támadás idején, de a jelentések szerint sértetlen maradt.
Az első jelentések arról szóltak, hogy az akció mögött az Iszlám Állam nemzetközi terrorhálózathoz kötődő dzsihadista Boko Haram szervezet állhat, de a csádi külügyminiszter, Abderamán Kulamallah szerint nem szervezett terrorista akció történt. Kulamallah „kétségbeesett és érthetetlen támadást” említett, amelynek céljai egyelőre nem világosak.
Az orosz külügyminisztérium is elítélte a csádi támadást, amelyet ők terrortámadásnak neveznek. Állításuk szerint az akcióért a Boko Haram terrorcsoporthoz köthető személyek felelősek. „A biztonsági erők meghiúsították a támadást, és a hivatalos hatóságoktól kapott információk szerint a helyzet jelenleg ellenőrzés alatt áll” – közölte az orosz külügyminisztérium.
A Csád-barát magyar kormány katonai misszióra készül
A csádi katonai helyzet azért is érdekes Magyarország számára, mert a magyar kormány nemrég terrorellenes együttműködést kötött Csáddal. Ennek keretében katonai misszió is megy az afrikai országba maximum kétszáz magyar katonával. Ennek előkészítésében részt vett Orbán Viktor fia, Orbán Gáspár is, de még nincs döntés arról, pontosan mikor indulnak Csádba a magyar katonák.
Hogy mi lehet a magyar kormány célja a csádi misszióval, arról szakértők is csak találgatnak. A VSquare oknyomozó portál információi szerint a magyar kormány katonai hírszerző központot akar létrehozni Csádban. Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter szerint a magyar–csádi együttműködés stratégiai fontosságú nemcsak Magyarország, de egész Európa számára.