Fegyveresek támadtak Csád elnöki palotájára, de a magyar kormány szövetségese sértetlen maradt

2025. január 9. – 08:59

Másolás

Vágólapra másolva

Megtámadta a csádi elnöki palotát egy fegyveres csoport szerda este, de a kormányzat bejelentése szerint az akció nem járt sikerrel. Az összecsapásnak 19 halálos áldozata volt, többségük a támadók soraiból – írta az MTI. Mahamat Idriss Déby Itno államfő a palotában tartózkodott a támadás idején, de a jelentések szerint sértetlen maradt. Az elnök az országot 1991-2021 között irányító apjától örökölte meg a hatalmat, miután az idősebb Idriss Débyt a lázadók megölték. Fia előbb átmeneti elnökként, majd 2024-ben elnökválasztáson megerősítve vette át az ország vezetését.

Abderamán Kulamallah külügyminiszter a Facebookon késő közzétett videóban bejelentette, hogy a biztonsági erők teljes mértékben ellenőrzés alatt tartják a helyzetet. Az AFP-vel közölte, hogy a 24 támadóból 18 meghalt, hat megsebesült a biztonsági erőkkel vívott összecsapásban. Az elnöki palotát őrzők közül a miniszter szerint egy ember meghalt, három megsebesült.

A vezetés kétségbeesetteket lát terroristák helyett

Az első jelentések az arról szóltak, hogy az akció mögött az Iszlám Állam nemzetközi terrorhálózathoz kötődő dzsihadista Boko Haram szervezet állhat. A feltételezés kézenfekvő, hiszen az elsősorban Nigéria északi részén aktív – de támadásait már a szomszédos országokra is kiterjesztő – szervezet hátországa határos Csáddal, amelynek fővárosa, N'Djamena is csupán 35 kilométerre fekszik a nigériai határtól. Attól csak egy szűk kameruni határszakasz választja el.

Nem sokkal északabbra a két országnak közös határszakasza is van, ott október végén a Boko Haram a csádi hadsereggel is összetűzésbe került, a dzsihadista csoport 40 csádi katonát ölt meg.

A Csád-barát magyar kormány katonai misszióra készül

Bár a Le Monde szerint az elnöki palota közelében tankokat is lehetett látni és lövöldözést hallani az utcán is, a csádi külügyminiszter szerint nem egy szervezett terrorista akcióról van szó. Kulamallah „kétségbesett és érthetetlen támadást” említett, amelynek céljai nem világosak.

A csádi katonai helyzet és a Boko Haram aktivitása Magyarországról azért is érdekes, mert a magyar kormánynak terrorellenes együttműködése van Csáddal, amelynek keretében csádi katonai misszió is megy az afrikai országba maximum kétszáz katonával. Ennek előkészítésében részt vett Orbán Viktor fia, Orbán Gáspár is, de még nincs döntés arról, pontosan mikor indulnak Csádba a magyar katonák. Hogy mi lehet a magyar kormány célja a csádi misszióval, arról szakértők is csak találgatnak. A VSquare oknyomozó portál információi szerint a magyar kormány katonai hírszerző központot akar létrehozni Csádban. Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter szerint a magyar–csádi együttműködés stratégiai fontosságú nemcsak Magyarország, de egész Európa számára.

Párhuzamosan azzal, hogy a helyi tapasztalatok nélküli Magyarország aktivizálódni kíván a térségben Franciaország ellenkezőleg, elhagyja az 1,3 millió négyzetkilométeres, 19 millió ember lakta országot. Az egykori afrikai gyarmatok közül Csád volt az utolsó ország, amely még fogadott francia katonákat, novemberben azonban az ország vezetése közölte, befejezi a katonai együttműködést Franciaországgal.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!