Vagány fiatalokat szeretne Orbán Viktor, de már nem jönnek Rogánok és Szijjártók az utánpótlásból

Legfontosabb

2024. augusztus 8. – 07:01

Vagány fiatalokat szeretne Orbán Viktor, de már nem jönnek Rogánok és Szijjártók az utánpótlásból
Illusztráció: Török Virág / Telex

Másolás

Vágólapra másolva

„Nemzeti érzelmű, bátor, fiatal harcosok kerestetnek!” – adta ki a jelszót Orbán Viktor az idei tusványosi beszédében. A miniszterelnök egy hosszabb távú, 20-25 éves nemzetstratégia vázlatát mutatta be, elismerve: az utolsó szakaszát már nem fogja tudni az ő generációja befejezni, hanem leginkább a mai húszas-harmincas korosztályra számít. Ehhez a „liberális, slim fit szerkós, latte-avokádós, mindenmentes, öntetszelgő” fiatalokkal szemben „két lábbal a valóságban álló, nemzeti érzelmű, vagány fiatalokra” van szükség a Fidesz elnöke szerint. „Ezért a toborzást a fiatalok között el kell kezdenünk, még most és még nekünk” – fújta meg a harci trombitát.

A Fidesz ifjúsági szervezete, a Fidelitas vette is a lapot. „Akinek inge, vegye magára – hát felkaptuk” – mondta a Mandinernek Farkas Dániel, a szervezet elnöke azzal, hogy már meg is kezdődött a toborzás a Fidelitas zászlaja alá. Az 1996-ban alapított Fidelitas mindig is fontos politikai keltetője, utánpótlásképzője volt a kormánypártoknak: itt indult mások mellett Szijjártó Péter, Rogán Antal, Fürjes Balázs, Nyitrai Zsolt, Gyürk András és Cser-Palkovics András politikai karrierje, és a szervezet vezetői később rendre magas pozíciókba jutottak.

Az utóbbi pár évben azonban a Fidelitasról már leginkább csak a méhlegelők lenyírása és pár izzadságszagú fővárosi akció miatt lehetett hallani a nyilvánosságban, és a Fidesz vezetése se volt mindig maradéktalanul elégedett az ifjúsági szervezet teljesítményével. A Fidelitas jelenlegi vezetésében az országos politikában ismeretlen, eddig semmilyen érdemi eredményt felmutatni nem tudó szereplők vannak, ezért Orbánék alighanem más módon is megpróbálnak új arcokat találni a nagyívű nemzetstratégia megvalósításához.

Novák Katalin és Varga Judit lemondásával ismét felszínre került a probléma

A Fidesz alapító generációja közelít a nyugdíjas korhoz, Orbán Viktor idén lett 61 éves. Még egy darabig ugyanakkor nem tervez visszavonulni. A tavaly őszi pártkongresszusi beszédében azt üzente a jövőbeli potenciális kihívóinak, hogy a legjobb korban van, Kötcsén pedig arról beszélt zárt közben, hogy 2034-ig tervez kormányozni.

De mi lesz a Fidesszel később, Orbán Viktor nélkül? A kormánypárt utánpótlása évek óta forró téma, a júniusi választás után ismét előkerült a nyilvánosságban is. A miniszterelnök korábbi beszédeiben általában elégedett és optimista volt az utánpótlást illetően. 2019-ben a Fidesz tisztújító kongresszusán úgy fogalmazott, hogy jól halad a Fidesz generációs megújulása. „Nyugodtan és szép tempóban jönnek a fiatalok is – támogatónak, aktivistának, önkormányzati képviselőnek, polgármesternek vagy éppen miniszternek. […] A jövőnk hosszú évtizedekre biztosítva van, a tapasztalatok halmozódnak, és át is adjuk őket egymásnak” – mondta akkor.

Varga Judit igazságügyi miniszter (j), Novák Katalin köztársasági elnök és Orbán Viktor kormányfő társaságában, miután átvette kinevezési okmányát a Sándor-palotában 2022. május 24-én – Fotó: Fischer Zoltán / Miniszterelnöki Sajtóiroda / MTI
Varga Judit igazságügyi miniszter (j), Novák Katalin köztársasági elnök és Orbán Viktor kormányfő társaságában, miután átvette kinevezési okmányát a Sándor-palotában 2022. május 24-én – Fotó: Fischer Zoltán / Miniszterelnöki Sajtóiroda / MTI

A Fidesz 2021-es kongresszusán Orbán Viktor már arról beszélt, hogy az elmúlt évtizedben az alapító nemzedék után „felnőtt, beérett, kipróbáltatott és bevált a Fidesz következő nemzedéke: Gulyás Gergőék és Szijjártó Péterék nemzedéke”. Külön is kiemelte „a fiatal és fantasztikus női vezetőket”, Novák Katalint és Varga Juditot.

Két éve Tusnádfürdőn pedig büszkén jelentette be Orbán, hogy szép csöndben levezényeltek egy nemzedékváltást, amely szimbólumának az akkor 44 éves, háromgyermekes családanyát, a pár hónappal korábban köztársasági elnöknek választott Novák Katalint nevezte.

„És ha ránéznek a kormányra, akkor a kormányban negyvenes éveiket, esetenként annak elejét taposó minisztereket látnak, akik húsz-harminc évig lesznek képesek vezetést biztosítani Magyarország számára”

– fogalmazott a Fidesz elnöke.

Ilyen előzmények után első hallásra talán meglepő volt, amikor az idei tusványosi beszédében elismerte Orbán, hogy mégsem áll olyan jól a Fidesz utánpótlása, és a hosszabb távú fennmaradáshoz új emberekre, vagány, nemzeti érzelmű fiatalokra van szükség a húszas-harmincas korosztályból.

Nem véletlen, hogy most hozakodott elő a miniszterelnök az utánpótlás problémájával. Június 9-én a Fidesz története legrosszabb EP-választási eredményét érte el, és 14 évnyi kétharmados kormányzás után nem volt érdemi válasza Magyar Péter viharszerű megjelenésére, mint ahogy a fiatalokat is egyre kevésbé tudják megszólítani. A Tisza Párt szavazói között sok a fiatal, és ezzel párhuzamosan kevésbé lehet vonzó a kormánypárt a politikai pályára készülőknek.

Februárban két, évek óta komoly erőforrásokból épített, tehetséges vezető politikusát is elvesztette a Fidesz a kegyelmi botrányban: lemondott a korábban még példaként emlegetett 46 éves Novák Katalin a köztársasági elnöki posztról, és visszavonult a közélettől a 43 éves Varga Judit is, aki a tervek szerint a Fidesz EP-listáját vezette volna a júniusi választáson.

Orbán körbenézett, és nem talált a Fideszen belül egyetlen alkalmas jelöltet sem a két posztra a harmincas-negyvenes korosztályból.

Államfőnek vészmegoldásként az Alkotmánybíróság 68 éves elnökét, Sulyok Tamást javasolta, a kormánypártok EP-listavezetője pedig az 58 éves, Fidesz-alapító Deutsch Tamás lett.

Szijjártó, Gulyás, Kocsis – a következő nemzedék

Mindez azért is lehetett kellemetlen élmény Orbán számára, mert évek óta aktívan foglalkozik a fiatalítással. A jelenlegi, 16 tagú kormányban 6 miniszter is ötven alatt van, nemrég például a 46 éves Hankó Balázs váltotta Csák Jánost a kulturális és innovációs tárca élén. Az államtitkárok, helyettes államtitkárok között jócskán találunk a harmincas korosztályból is. Igen ám, csakhogy közülük csak kevesen aktívak a pártpolitikában, sokkal inkább technokrata karrieristák, akik nem szívesen lépnének be a Fideszbe.

A belső, a kormány és a párt életét egyaránt meghatározó, a nyilvánosságban ismert és tapasztalt politikusok körében így már jóval kisebb lehet a merítés. Nem véletlenül emelte ki Szijjártó Péter és Gulyás Gergely nevét Orbán három évvel ezelőtt: róluk mondta azt Magyar Péter februárban a NER-ből frissen kilépve, hogy Novák Katalin és Varga Judit mellett Orbán lehetséges utódjai között lehetnek.

A 45 éves Szijjártó Péter egészen fiatal kora óta követi a miniszterelnököt. Gimnazistaként meghatározó élmény volt számára Orbán 1995-ös látogatása Győrben, állítása szerint akkor határozta el, hogy a Fidesz elnöke mellett akar majd dolgozni. Húszévesen már önkormányzati képviselő volt Győrben, az országos politikai karrierje viszont a Fidelitasban indult el igazán a kétezres évek elején. Négy évig az ifjúsági szervezet elnöke volt, miközben már az Országgyűlésben is bent ült képviselőként. A 2010-es kormányváltás után előbb Orbán Viktor szóvivője lett, majd négy évvel később, 35 éves korában már külügyminiszternek nevezte ki a kormányfő. A kormány egyik legismertebb és legaktívabb tagja, akit az elmúlt években mintha megpróbálnának kivonni a mindennapi belpolitikai csatározásokból.

Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Kocsis Máté, a Fidesz országgyűlési frakcióvezetője az iskolabezárásokról tartott hétpárti megbeszélés után az Igazságügyi Minisztérium ajtajában 2020. március 13-án – Fotó: Mónus Márton / MTI
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Kocsis Máté, a Fidesz országgyűlési frakcióvezetője az iskolabezárásokról tartott hétpárti megbeszélés után az Igazságügyi Minisztérium ajtajában 2020. március 13-án – Fotó: Mónus Márton / MTI

Egészen máshogy indult a 42 éves Gulyás Gergely politikai pályája. 2002-ben fiatal jogászhallgató volt, amikor Magyar Péter társaságában élőben hallgatta meg Orbán Viktor beszédét az országgyűlési választás második fordulója előtt a Testnevelési Főiskolán. A következő években fokozatosan beszippantotta a pártpolitika Gulyást. Az első igazán fontos feladata 2010 után az új Alaptörvény előkészítése volt, majd 2014 után a Fidesz frakcióvezetőjeként már tagadhatatlanul a frontpolitikában találta magát. 2018-ban nevezték ki a Miniszterelnökség élére, és idén tavaszig egészen biztosan Orbán belső, bizalmi köréhez tartozott. Török Gábor politikai elemző szerint ugyanakkor a miniszterelnök bizalma Gulyásban Magyar Péter politikai berobbanása miatt megrendült, és előbb-utóbb akár a kormányból is kikerülhet a Miniszterelnökséget vezető miniszter (Töröknek ez a jóslata Csák János esetében bejött).

A Fidesz negyvenes generációjának meghatározó tagja még a 43 éves Kocsis Máté is, akit időről időre Pintér Sándor belügyminiszter lehetséges utódjaként emlegetnek. Ahhoz a pázmányos jogi közeghez tartozik, ahonnan Gulyás Gergely és Magyar Péter is indult. Kocsis sokáig a budapesti politikában volt aktív, Józsefváros polgármestereként és országgyűlési képviselőjeként tett szert nagyobb ismertségre, 2018 óta vezeti a Fidesz parlamenti frakcióját. A 2022-es választás után Orbán miniszternek is felkérte Kocsist, de Gulyás Gergely szerint a frakcióvezető ragaszkodott az addigi pozíciójához.

Harmincas államtitkárok, fidelitasosok pozícióban

A negyvenes, „kipróbáltatott és bevált” generáció tagjai 20-25 év múlva még bőven aktívak lehetnek a politikában, Orbán a tusványosi beszédében azonban még távlatosabb célokat jelölt meg, és inkább a húszas-harmincas korosztályból toborozna új embereket.

A mostani fiatalabb generációból egyelőre senki nem tudott úgy berobbanni, mint pár évvel ezelőtt Gulyás, Szijjártó vagy Lázár János, akik a harmincas éveik közepére-végére már meghatározó miniszteri pozícióban voltak a kormányban. A jelenlegi negyven alatti generáció egyik legsikeresebb szereplője a miniszterelnök politikai igazgatója, a 38 éves Orbán Balázs. A fiatal jogász 2018-ban a kutatói pályát hagyta ott a politikáért, 32 évesen már Gulyás Gergely helyettese, parlamenti és stratégiai államtitkára volt, és három éve dolgozik közvetlenül Orbán mellett. Hozzá tartozik az Orbán által Tusványoson felrajzolt, 2050-ig szóló kormányzati „nagystratégia” kidolgozása, a Stratégiai Tanácsadó Testület elnöke.

Ha a miniszterek között nem is, az államtitkárok között kifejezetten sok fiatalt találni. Közülük is érdemes kiemelni a 34 éves Koncz Zsófiát. A Fidelitasban indult a pályája, de akkor lett országosan ismert, amikor a motorbalesetben elhunyt édesapja utódjaként őt indította a Fidesz a tiszaújvárosi időközi választáson 2020-ban. A 2022-es választás után előbb Palkovics László, majd Lantos Csaba helyettese és parlamenti államtitkára volt, ám politikailag ennél talán még fontosabb posztot kapott nemrég: a családokért felelős államtitkárnak nevezték ki. Koncz édesanyja is fontos pozíciót tölt be a NER-ben: Mészáros Lőrinc több érdekeltségénél fontos vezetői posztot foglal el. Mivel a családok támogatása a kormány számára kulcsfontosságú terület, ha Koncz élni tud a lehetőséggel, pár év alatt jóval magasabbra is juthat. Az előkép megvan: Novák Katalin tíz évvel ezelőtt, 35 évesen lett családügyi államtitkár, és egészen a köztársasági elnöki posztig jutott.

Koncz Zsófia, az Energiaügyi Minisztérium parlamenti államtitkára beszédet mond a Fidelitas XX. kongresszusán a székesfehérvári Sóstói Stadionban 2023. november 11-én – Fotó: Komka Péter / MTI
Koncz Zsófia, az Energiaügyi Minisztérium parlamenti államtitkára beszédet mond a Fidelitas XX. kongresszusán a székesfehérvári Sóstói Stadionban 2023. november 11-én – Fotó: Komka Péter / MTI

Ugyancsak a Fidelitasból indult egy másik fiatal, évek óta épített női politikus, a 36 éves Illés Boglárka, aki korábban a fiatalokért felelős helyettes államtitkárként kezdte, majd a Fidelitas elnökeként jutott be a parlamentbe. Áprilisban ő vette át a Fidesz kommunikációs igazgatójának kinevezett Menczer Tamás államtitkári posztját a Külgazdasági- és Külügyminisztériumban. „Örülök, hogy Bogi igent mondott. Ezzel a csapatunk tovább fiatalodik és a lendület továbbra is garantált marad. Külön öröm, hogy volt Fidelitas-elnökként egy másik volt Fidelitas-elnökkel dolgozhatok együtt itt, a Külügyminisztériumban” – írta Szijjártó Péter a kinevezés után. A külügyminiszter magasra jutott a Fidelitas elnöki posztjából. Kérdés, mire lesz képes Illés Boglárka.

A kormányban vannak kevésbé ismert, ám a harmincas éveikre már egészen komoly karriert építő államtitkárok is.

  • Gulyás Gergely gerincműtétje alatt szerepelt többet a nyilvánosságban a 39 éves Panyi Miklós, aki korában Brüsszelben, a Fidesz EP-delegációja mellett volt sajtófőnök, 2022 óta pedig a Miniszterelnökség miniszterhelyettese, államtitkára.
  • Már 20 évesen a Fidesz Külügyi Kabinetjében dolgozott a ma 37 éves Magyar Levente. Lépésről lépésre haladt felfele a külügyi ranglétrán, két éve lett Szijjártó Péter helyettese, és a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára.
  • Kevesebbet lehetett hallani eddig a 36 éves Farkas Örs nevét, pedig a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkáraként ma ő irányítja a magyar nemzetbiztonsági szolgálatokat. Kocsis Máté kabinetfőnökeként indult a karrierje Józsefvárosban, a mai napig a frakcióvezető pártfogoltjaként emlegetik. 2020-ban kormányzati tájékoztatásért felelős államtitkár lett Rogán Antal minisztériumában, két éve a polgári nemzetbiztonsági szolgálatokat felügyelő helyettes államtitkár. Innen lépett aztán még előrébb. Márciusban ő kapta meg Varga Judit parlamenti mandátumát, igaz, azóta egyszer sem szólalt fel az Országgyűlésben.

Történt egy sikertelen kísérlet arra is, hogy még fiatalabbak kerüljenek kormányzati pozícióba: 2020-ban az akkor 22 éves Rácz Zsófiát nevezték ki a fiatalokért felelős helyettes államtitkárnak Novák Katalin csapatában. A jogászhallgató Rácz kedvéért még törvényt is módosítottak, hogy diploma nélkül is betölthesse a pozíciót. Sok mindent nem tudott felmutatni, két évvel később le is köszönt a posztjáról. Később még miniszteri biztosként próbálták építeni Navracsics Tibor minisztériumában, de ott sem alkotott maradandót, tavaly májusban távozott a kormányzati politikából.

A helyi önkormányzatokban elvétve találni a húszas korosztályból is képviselőket, sőt, a Fidesz vezetése egy meglepő húzással az átalakított Fővárosi Közgyűlésbe is fiatal, eddig ismeretlen képviselőket delegált Szentkirályi Alexandra, Böröcz László és Sára Botond mellett. Ellenzékben nem lesz könnyű dolguk, de aki ott bizonyítani tud, feljebb is juthat.

És persze nagy kérdés, hogy a 36 éves Szentkirályi Alexandrának milyen politikai jövője lehet a főpolgármester-jelöltségtől való utolsó pillanatos visszalépés után. Egészen június 7-ig mesésen alakult a karrierje a Fidelitas volt budavári vezetőjének: 26 évesen már főpolgármester-helyettes volt Tarlós István mellett, majd kormányszóvivőként leginkább a kormányinfókon lehetett látni. A Fidesz főpolgármester-jelöltjeként azonban nem vitte végig a kampányt, két nappal a választás előtt visszalépett/léptették.

Megafonnal, ellen-Partizánnal, TikTokkal célozzák a fiatalokat

A 2019-es – Fidesz számára nem túl fényesen sikerült – önkormányzati választás után is felkapott volt a Fidesz holdudvarában az a magyarázat, hogy nem tudják megszólítani a fiatalokat, és emiatt bukták el például Budapestet. Az elmúlt öt évben ezért óriási erőforrásokból, sok-sok milliárd forintból építették a Megafont és a konzervatív véleményvezéreket, hogy a közösségi médiában elérjék a fiatalabb választókat. Elindult, majd két év után becsődölt a Pesti TV, Orbán Viktor már a TikTokon is nyomul, és több hónapos csúszással elrajtolt a Köztér, az ellen-Partizánként beharangozott YouTube-csatorna is.

Az erőfeszítések eddig nem hozták meg a várt eredményt. A Medián július eleji felmérése szerint a 18–29 évesek 70 százaléka, a 30–39 éves korosztály 62 százaléka kormányváltást szeretne a következő választás után. A választás előtt néhány nappal pedig azt mérték, hogy a Fidesz–KDNP szavazóinak mindössze 19 százaléka tartozik a 18–39 éves korosztályba. Még dermesztőbb, hogy a 30 év alattiak körében mindössze 7 százalék volt a Fidesz–KDNP támogatottsága, és a kormánypártra szavazók 63 százaléka 50 év feletti, harmaduk (34 százalék) 65 évnél is idősebb.

Forrás: Medián / Facebook
Forrás: Medián / Facebook

Lánczi András, a kormányhoz közel álló politológus-filozófus a júniusi választás után újabb megoldással állt elő az utánpótlás-problémák kezelésére: többet kellene foglalkozni az oktatáspolitikával. „A Fideszben régebben ott voltak az oktatáspolitikusok, az utóbbi időben viszont kikoptak. Nem tudnám megmondani, melyik politikus tud ma érdemben megnyilvánulni oktatáspolitikai kérdésekben, és képes beleállni vitákba” – fogalmazott a Mandinernek adott interjúban július elején.

Lánczi a fiatalok megszólítása szempontjából kulcskérdésnek tartja, hogy mi történik a közoktatásban és a felsőoktatásban, „több odafigyelésre, érzékenységre lenne szükség” szerinte, mint ahogy hibának nevezte azt is, hogy a kormánynak fontos családpolitika Novák Katalin lemondásával elvesztette az arcát.

Érdemi reakció nem érkezett Lánczi felvetésére eddig, de Orbán Balázs Tusványoson azt mondta a Telexnek: ő örülne, ha az oktatási kérdések aktívabban megjelennének a közéleti diskurzusban. A miniszterelnök politikai igazgatója szerint ugyanakkor a kormány jelentős előrelépést mutatott a köz- és felsőoktatás területén az elmúlt években, és a nevelésügyre is kiemelt figyelmet fordítanak.

„Nekem az az elvem, hogy a saját gyerekeinket is vigyük be a Fideszbe” – mondott egy másik megoldási javaslatot a kormánypárt jövőjére Potápi Árpád János fideszes országgyűlési képviselő, nemzetpolitikáért felelős államtitkár.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!