Miért olyan nagy dolog, hogy két top 100-as férfi játékosa van a magyar tenisznek?
2023. június 19. – 11:03
frissítve
Noszály Sándor, Sávolt Attila, Fucsovics Márton, Balázs Attila után Marozsán Fábián is csatlakozott a férfi teniszezők világranglistáján a top100-as elithez. A sorrendet hétfőn módosították hivatalosan, a frissítés szerint Marozsán a 91. helyen áll.
Az elmúlt 30 évben ők azok a magyar játékosok, akik bekerültek az áhított százas határon belülre, és ott hosszabb-rövidebb időt eltöltöttek. A legstabilabban Fucsovics tudta megtartani a helyét. A top100 azért fontos lélektani határ, mert garantálja a Grand Slam tornákon a főtáblás részvételt, és anyagilag is akkor fordulhat érzékelhető pluszba egy teniszező nemzetközi karrierje.
2020. februárjában Fucsovics és Balázs egyszerre jutott be ezen a kapun, most Fucsovics és Marozsán is egyszerre tagjai ennek az elitnek. Ha hozzátesszük, hogy a 2020-as előtt 1985-as volt utoljára olyan év, amikor ugyancsak ketten jutottak be a százba (Taróczy Balázs és Kuhárszky Zoltán), nem kis sikerről beszélünk.
Fucsovics stuttgarti remeklésével – az elődöntőben állította meg az amerikai Tiafoe, aki ezzel a tizedik helyre küzdötte fel magát – 20 helyet lépett előre, most a 66. helyen áll. Marozsán egy kisebb olaszországi tornát nyert meg, végig magabiztosan teniszezve. Perugiában általában két szettben rendezte le az ellenfeleit, az esélyesség nyomását könnyen viselve. Ezzel 22 helyet előrelépve a 91. pozícióban van jelenleg, ami nála a rekordot jelenti. Marozsán volt az májusban, aki világszenzációt okozva a világelső Carlos Alcarazt legyőzve jutott tovább Rómában.
És hogy még miért nagy dolog ez?
Nincs a lengyeleknek, szlovákoknak, cseheknek sem két top100-as játékosuk, pedig korábban azért erre gyakran volt példa. Magyarországhoz hasonlóan kettő van Ausztriának és Svájcnak is, mert az egykori világelső Stan Wavrinka még jól tartja magát. Kettő van a horvátoknak is, Marin Cilic éppen megragadt a százban, ő amúgy 35 helyet rontott. Azok a svédek, ahol Stefan Edberg és Mats Wilander generációkat indított útnak, most háttérbe szorultak, egy játékosuk (Mikael Ymer) van a százban, ami azért elgondolkodtató, mert például a finneknek is van egy. Eközben Románia is teljesen eltűnt.
Azért is figyelemre méltó a magyarok előrelépése, mert az európai szövetség nyilvántartása szerint csak a földrészen 4 milliónál is többen teniszeznek, akik értelemszerűen mind a legjobb száz közé vágynak.
Szerbia a környéken egészen más szintet képvisel, Novak Djokovic a Garroson aratott győzelmével visszavette a ranglista első helyét, Kecmanovic és Lajovic stabil ötvenes játékosok. És még ott van nekik a zentai születésű, színmagyar családban felnövő Györe László (Laslo Djere).
Sávolt Attila szakmai igazgató víziója szerint rövid időn belül akár három magyar is lehet a százban, mert a juniorok közt 2017-ben Australian Open-győztes Piros Zsombor a 123. helyen áll jelenleg, és még csak 23 éves. Ha elkerülik a sérülések, ő is ott lehet – bár ilyenkor már nagyon nem könnyű az előrelépés –, ami újabb szintlépést jelentene az ország teniszsportjának.
A nőknél továbbra is Udvardy Panna a legmagasabban jegyzett magyar játékos, ő egy helyet javított, így a 84., míg Bondár Anna egyet rontva a 106., Gálfi Dalma pedig 34 pozíciót visszacsúszva a 132.