830 centin tetőzött a Duna Budapesten, Dunaújvárosban lezárták a Szalki-szigetet
2024. szeptember 21. – 07:22
frissítve
- Szombaton Budapesten tetőzött a Duna, hajnal 5 órakor 830 centiméterrel. Azóta apad.
- Karácsony Gergely szerint ez az árvízi védekezés legnehezebb napja.
- Orbán Viktor úgy számol, hogy még öt nehéz napot kell kibírni.
- Csepelen illegális szemétlerakót öntött el a víz.
- Másodfokú árvízvédelmi készültség van a Paksi Atomerőműnél, áram- és gázkimaradás lehet egyes településeken.
- Paksnál várhatóan vasárnap éjjel, Bajánál hétfőn este tetőzik a Duna, az előrejelzések szerint utóbbinál lesz a legmagasabb a vízszint, 920 centiméter körül.
- Szombat délután megnyitották a vámosszabadi határátkelőhelynél található Duna-hidat.
- Dunaújvárosban lezárták az Alsó Duna-partot és a Szalki-szigetet.
Dunaújváros önkormányzata szombat este bejelentette, hogy a rendőrséggel való egyeztetés után több utcát is lezárnak a közelgő dunai árhullám miatt.
- A járművek és a gyalogosok számára a Szalki-szigetre való bejutás nem lehetséges;
- tilos a behajtás a Halász sorra;
- az Üdülő sorra csak az ott lakók hajhatnak be;
- az Alsó Duna-partot is lezárták.
Hozzátették, hogy a korlátozások és a lezárások a személy- és vagyonvédelem érdekében történnek. Arra is kérik a lakosságot, hogy az ártér közelében fokozottan vigyázzanak.
Katonai helikopterrel kellett kimenteni egy embert a Duna által elzárt Kisorosziból, mondta a település polgármestere, Molnár Csaba az ATV-nek. „A tetőzés ma éjszaka volt, három óra körül. Azóta hála Istennek szépen folyamatosan megy le a víz. Rendkívüli mindig történik, tehát csak a rendkívüli eseménynek a mértéke a kérdéses. A legkomolyabb az talán ma délelőtt 10 órakor volt, nyugodtan annak lehet nevezni. Egy súlyos beteget kellett helikopterrel elszállítani, és ő be is került a kórházba. Bízunk benne, hogy jobbulás következik be az állapotában, ez egy vészhelyzet volt” – mondta a polgármester.
A Szentendrei-sziget északi végén fekvő Kisoroszit néhány napja zárta el a külvilágtól az áradó Duna, jelenleg most sem hajóval, sem autóval nem lehet megközelíteni a települést. A polgármesternek a mostani az ötödik árvíz, amit menedzsel. Mint mondta, a megépített védmű jól vizsgázott, és most sokkal gördülékenyebb volt az állami szervekkel is a kommunikáció.
A naplemente sem tántorítja el attól az embereket, hogy közelről figyeljék a lassan apadó Dunát Budapest belvárosában. Sokan a lezárt 2-es villamos sínjei között sétálgatnak, mások a korlátnak dőlve nézik a levonuló áradást a Vigadó téren.
A Váci Fegyház és Börtön közvetlenül a Dunával határos, a büntetés-végrehajtás munkatársai a védvonal megerősítésén dolgozva várták az egyre növekvő árhullámot, ami a tegnapi napon elérte a börtön területét. Az ár megközelítette azt a több ezer homokzsákból álló védművet, amelyet a börtön kollégái és a fogvatartottak az elmúlt napokban építettek.
A börtön Duna-parthoz legközelebb eső területét ugyan elérte a víz, de a védekezésnek köszönhetően az épületet nem fenyegeti a Duna. A többnyire magas biztonsági besorolású fegyházas rabok az intézeten belül aktívan részt vettek a munkálatokban, több száz fogvatartott, három műszakban, szüntelenül töltötte és pakolta a homokzsákokat.
(BVOP)
A Duna nem kímélte Nagymarost sem, a helyi biokertészet egy része még víz alatt áll.
Szerdán már körbejártuk a budapestiek kedvenc vízparti helyszínét, az elázott Római-partot, de azóta emelkedett a vízszint, így elmentünk újra megnézni, éppen hol áll a víz. A Kadosa utca-Nánási út után lévő rész le van zárva egy vörös szalaggal és pár méterenként kihelyezett székekkel. Egy kézzel írt tábla figyelmezteti az álmélkodó sétálókat, hogy a rögtönzött kordon mögé lépni tilos.
Szombaton 15 óra 25 perckor a vízszintek kiegyenlítődtek, így az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság megnyitotta a Mosoni-Duna torkolati művet. Ennek hatására a Mosoni–Duna apadása is megkezdődött – közölte a vízügyi igazgatóság a Facebook-oldalán.
„Elmondhatjuk, hogy hála Istennek túl vagyunk a tetőzésen, és most már alacsonyabb a vízszint, mint reggel volt. Túl vagyunk a nehezén, de nem vagyunk még a végén, rengeteg feladatunk lesz még” – mondta szombat délután Karácsony Gergely főpolgármester a Batthyány téren tartott sajtótájékoztatóján.
Karácsony szerint összességében elmondható, hogy Budapest jól vizsgázott az árvízi védekezésben, jól vizsgáztak azok az új árvízvédelmi beruházások, amelyek az elmúlt években készültek el. Mint mondta, a 2013-as árvíz idején az Aranyhegyi-patak az egyik legkritikusabb pontja volt az árvízi védelemnek, de az új gát most biztonságot nyújt az óbudai Pók utca környékén lakóknak.
„Ezzel együtt is, nincs még kész a fővárosi árvízvédelem, éppen ezért a Fővárosi Önkormányzat európai uniós forrásból mind a Római-parton, mind pedig az újpesti oldalon szeretné folytatni ezeket a beruházásokat” – mondta Karácsony.
A főpolgármester szerint jól vizsgázott a főváros és az állami szervek közötti együttműködés is. „Úgy látszik, ilyenkor árvíz idején sikerül félretenni a politikai vitákat” – tette hozzá.
Pilismaróton két gátat is építettek. A hét közepén, amikor legutóbb ellátogattunk oda, 400 ember – civilek, katonák, katasztrófavédelmisek – töltötte a homokzsákokat, és építette a víz ellen védelmet nyújtó gátakat. Szombaton, a Duna által leginkább veszélyeztetett részen már ezerrel dolgoztak a vízszivattyúk, folyamatosan visszavezetve a gát mentett oldalára beszivárgó belvizet a gát túlsó oldalára.
A dunai árhullám közeledtével az 55-ös főút Pörböly és Baja közti szakaszán szeptember 20-án 00:00 órától 60 km/h-s forgalomkorlátozás van érvényben
Szeptember 21-én, szombaton 22 óra és vasárnap hajnali 4 óra között, valamint szeptember 22-én, vasárnap 22 óra és hétfő hajnal 4 óra között a főút érintett szakaszát teljes szélességében lezárják. Az arra közlekedők – a forgalom nagyságától függően – arra számíthatnak, hogy mind Pörböly, mind Baja irányából 20 km/h-s sebességkorlátozás mellett kizárólag rendőri felvezetéssel haladhatnak át a fenti időszakban az érintett útszakaszon.
Szombaton és vasárnap a nap többi időszakaszában 60 km/h-s sebességkorlátozás mellett fokozott óvatossággal közlekedhetnek az 55-ös főút Pörböly és Baja közti szakaszán. A rendőrség arra is felhívja a figyelmet, hogy az 55-ös út ezen szakaszán fokoztt vadveszély van, ugyanis az ár elől menekülő vadak gyakrabban bukkanhatnak fel az úton és annak közelében.
Továbbra is 40 km/h-s sebességkorlátozás van érvényben a 6-os főút paksi szakaszán a Lidl áruház és az OMV töltőállomás között szeptember 20-án 14 órától az árhullám levonulásáig. Gerjenben már szeptember 21-én 10 órától lezárták az 51365-ös jelű, Gerjen hajóállomáshoz vezető utat.
A Pest Vármegyei Kutató-Mentő Szolgálat számolt be arról, hogy pénteken felborult egy csónak a Duna szentendrei ágában, és egy bajbajutott személy egy fába kapaszkodva várja a mentést Tahitótfalu közelében. A riasztás beérkezése után a kutató-mentő szolgálat hajós egysége egyből megkezdte a vonulást a helyszínre, és ezzel párhuzamosan a helyszín közelében más feladatot végrehajtó drónos egységüket is átirányították, mivel nemcsak vízbőlmentésről volt szó, hanem kutatásról is, mert a személy helyzete nem volt behatárolható a jelzés alapján.
„A kiérkezésünkkor a baleset helyszínéhez közel a szentendrei hivatásos tűzoltók a parton már túl voltak az információk begyűjtésén, így az ő koordinációjukkal zajlott a bajbajutott személy kutatása, ami perceken belül eredményt is hozott, mert a hajós egységünk segélykiáltásokat hallott az ártérből. Mindeközben a légimentők a levegőből pásztázták a területet, a vízirendészet hajója úton volt, és a mentőszolgálat esetkocsija a helyszínre érkezett” – írták.
A búvárok úszva közelítették meg a bajbajutott férfit. A megtalálás után néhány perccel a helyszínre érkezett a Leányfalu Vöröskő Önkéntes Tűzoltó Egyesület is, akik egy kisebb hajóval beküzdötték magukat a pontos helyszínre, így a bajbajutottat közös erővel beemelték az ő hajójukba és partra szállították, ahol a mentőknek átadták.
„A történetben bőven van szakmai siker, tanulság és emberi felelőtlenség. Nem félünk kimondani, hogy az áradó Dunában, a tiltás ellenére, mentőmellény nélkül vízre szállni szerintünk felelőtlenség és életveszélyes.”
Ismét üzemel a vámosszabadi határátkelő Magyarország és Szlovákia között – írta a Police.hu.
A kedvezően alakuló hidrológiai helyzetre tekintettel szeptember 21-én 12 óra 40 perctől a vámosszabadi határátkelőhelynél található Duna-hidat (Medvei híd), illetve a közvetlen határtérségben eddig szintén zárt 14-es számú főutat a forgalom számára megnyitották, így a magyar-szlovák viszonylatban a vámosszabadi határátkelőhely ismételten üzemel.
Szombat délután piknikhangulat uralkodik a Jászai Mari téren és környékén, nagyon sokan jöttek ki a pesti rakpartra megnézni a tetőző Dunát. Családok és párok nézelődnek, fotózkodnak vagy éppen kutyát sétáltatnak, miközben élvezik a késő nyári napsütést.
Dunabogdányban is sokak kertjéig, házáig elért a Duna, Aniék telkén is majdnem az utcafronti faragott kőkapuig ért a víz. A homokzsákokból épített rögtönzött gát a kerítés előtt is áll már, végighúzódva az udvaron védi a több mint százéves, szépen rendben tartott vályogházat. A vályogból épült házaknál kifejezetten fontos, hogy ne érje víz, az ugyanis megbonthatja a fal anyagát, szerkezetét, a helyreállítás pedig nagyon nehéz. A pincébe viszont minden előkészület mellett is beszivárgott a belvíz, Ani a helyzetet úgy összegezte: „Azért itt a víz az úr, mi csak csicskák vagyunk”. Helyszíni beszámolónkat itt lehet bővebben olvasni.
Ursula von der Leyen még csütörtökön posztolt arról, hogy a Szolidaritási Alapból akár 10 milliárd eurót is képes folyósítani az Európai Unió, hogy támogassa a kelet-európai országokat az árvízi védekezésben. Az Európai Bizottság elnöke az országok között felsorolta Lengyelországot, Csehországot, Szlovákiát, Ausztriát és Romániát, de Magyarországot nem.
Orbán Viktor erre a szombati árvízinfóján úgy reagált, hogy a történelmi tapasztalatok azt mutatják, a bajban Magyarország mindig csak magára számíthat. „Hogy aztán majd valamikor, valaki, valahonnan, egy Ursula nevű hölgy, valami Európai Unió, meg bizottság küld-e nekünk pénzt vagy segítséget, hát az olyan, mint a kutya vacsorája”, mondta a miniszterelnök. Ha jön segítség, azt szívesen fogadja, de egyébként szerinte Magyarország megvan anélkül is. „Nem javaslom, hogy valami nyomorult koldus testtartásával kalapozzunk. Komoly ország vagyunk, elvégeztük a munkát”, mondta. (24.hu)
Olvasónk, Balázs 8-9 óra körül járt a Duna mentén, a Vízügy mérései szerint hajnal óta apadó a folyó akkor 827 centin volt.
Az előrejelzések szerint Baján lesz a legmagasabban a Duna, 920 centiméter körüli tetőzést várnak hétfő-keddre.
Az árvíz lassú levonulása alatt folyamatos extrém terhelést kapnak a gátak, ezért kiemelten fontos az éberség és szaktudás, mondta az Országos Vízügyi Főigazgatóság az MTI-nek.
A szervezet szerint Nagybajcsnál már ütemesen apad a Duna, emiatt Győrnél a folyó és a Mosoni-Duna szintje várhatóan még szombaton kiegyenlítődik. A Lajtán is folyamatos az apadás, csaknem 40 centimétert csökkent már a vízszint Mosonmagyaróvárnál a péntek reggeli tetőzés óta.
A Duna Budapest fölötti szakaszán változó intenzitású, de folyamatos apadás van.
Pilismarótnál pénteken a kiépített ideiglenes védművön az árhullám megbontotta a fóliaborítást, ami veszélyeztette a kiépített védvonal állékonyságát, de ezt elkezdték helyrerakni: egy speciális munkagéppel kővel töltött nagyméretű – úgynevezett big-bag – zsákokat emeltek be, ezzel erősítették meg az ideiglenes védvonalat.
A Duna Budapest alatti szakaszán Paksnál előreláthatólag vasárnap éjjel, Bajánál hétfőn este várható a folyó tetőzése.
Nagy István szerint arra kell felkészülni, hogy hosszú lesz a tetőzés a Lajtán és a Dunán, így aztán vízügyi nyelven azt lehet mondani, hogy kísérő jelenségek fognak fellépni. Ilyenek például a buzgárok. Legyen mindenki figyelmes, mondta az agrárminiszter.
Buzgár egyébként akkor keletkezik, amikor a vízszint emelkedésével az árvízvédelmi töltés folyó felőli oldalán (vízoldal) megnő a víznyomás. A nyomáskülönbség miatt a mentett oldalon alulról fölfelé kezd szivárogni a víz, végül megjelenik a felszínen. A jelenséget a rágcsálók járatai is elő tudják idézni. A buzgár ellen homokzsákokból épített ellennyomó medencével lehet védekezni, a medencében összegyűlő víz nyomása szab gátat a további szivárgásnak. Tulajdonképpen a víz állja útját a víznek.
Sztraka Ferenc légi fényképész – aki csütörtökön végigrepült a Duna mentén a fővárostól Esztergomig, és azt végig is fényképezte – péntek délután Budapest és a Csepel-sziget fölött repült. Képein a Citadella és a Kopaszi-gát környékéről látható a város, az alsó két fotón pedig Csepel-Rózsadomb elárasztott területei a Vitéz sor környékén.
Leányfalun most már csak figyelik a víz apadását, és vigyáznak, nehogy valami baj történjen. A helyi népi bölcsesség szerint az árvíz ötévente bejön a kertbe, tízévente a házba – de ennek ellenére is megéri a Duna közelében lakni, a víz látványa és közelsége árvízmentes időszakokban bőven kárpótolja az embert. Helyszíni beszámolónk itt olvasható.
Körülbelül 7200 liter lefoglalt gázolajat és több mint 1100 liter lefoglalt benzint adott a Nemzeti Adó- és Vámhivatal az árvízi munkálatokra.
A NAV szerint rendszeresen foglalnak le üzemanyagot jövedéki eljárásban, például olyat, ami illegálisan került forgalomba, vagy olyat, ami veszélyes, nem felel meg a szabványoknak. A jövedéki törvény szerint ezeket árvíz- és belvíz-védekezési készültségnél átadhatják a jogszabályban meghatározott szerveknek.
Így aztán szombat délelőtt a NAV a győri, pilismaróti, szentendrei és budapesti helyszínekre szállította ki a lefoglalt üzemanyagot, Tolna, Baranya, Bács-Kiskun és Fejér vármegyékbe pedig hétfőn fogja. (MTI)
A Csepel-sziget nyugati oldalán található Fácános dűlőn körülbelül 1500 köbméternyi illegálisan lerakott szemetet öntött el az árvíz, mondta Paál Géza, a DK választókerületi elnöke a HVG-nek.
Pár nappal ezelőtt a politikus járt is a helyszínen, a DK képviselőjével, Kocsis-Cake Olivioval, akkor közérdekű bejelentést is tettek a Katasztrófavédelem felé, mert szerintük a felhalmozott hulladék veszélyezteti Budapest vízbázisát, ami innen 1-2 kilométerre délre található. Akkor így nézett ki a terület:
Csepel polgármestere, Borbély Lénárd szombaton szintén arról posztolt, hogy a magánterületen felhalmozott illegális hulladékot elkezdte a víz szétteríteni, „ami komoly kihívás lesz az ár levonulása után”.
Szombat hajnali 5-kor tetőzött a Duna Budapesten, 830 centivel. Ez 61 centivel alacsonyabb a 2013-as vízállásnál. A Vízügy mérései szerint hajnal óta apad a folyó, 9 órakor már 827 centin volt.
Az Időkép szerint közben a felsőbb szakaszokon is apad a Duna. Vácon éjjel tetőzött a folyó 743 centiméterrel, és azóta már 2 centit csökkent a vízszint. Esztergomban pedig 15 centivel alacsonyabb a vízállás a péntek délutáni tetőzés óta.
Péntek reggeltől másodfokú árvízvédelmi készültség van érvényben a Paksi Atomerőműnél, írja közleményében az Energiaügyi Minisztérium.
A Duna paksi szakaszán a következő napokban várható a tetőzés, ami a minisztérium szerint előreláthatólag nem fogja elérni a harmadik fokozatot, mert a töltési szint közel 3 méterrel magasabb a valaha volt legmagasabb vízszintnél. A mostani árhullám várhatóan több tíz centiméterrel alacsonyabb lesz. „Az atomerőmű pedig még ennél is magasabban helyezkedik el, az épületeket tehát semmiképpen nem érheti el az ár. Az atomerőmű munkatársai kezelik a megnövekedett uszadékmennyiséget, a gát és a zsilipek felett a vízügyi szakemberekkel együttműködve biztosítanak folyamatos felügyeletet”, írja a minisztérium.
A Duna Finomítóban folyamatos a termelés, a százhalombattai üzemnél két zsilipet lezártak.
Az áram- és gázszolgáltatók viszont egyes településrészeken átmenetileg szüneteltethetik az ellátást. „Az országos energiaellátásban az árvíz várhatóan nem okoz fennakadást, kimaradást. A szolgáltatások időleges szünetelésére kizárólag az elöntött területeken, az élet- és vagyonbiztonság garantálása érdekében feltétlenül szükséges mértékben kell számítani”, írja a minisztérium.
Az E.ON közben csütörtökön azt közölte, hogy már több mint 150 helyen kellett kikapcsolniuk az áramot: a veszélyeztetett települések szinte mindegyikén be kellett avatkozniuk, például Kisorosziban, Nagymaroson, Szentendrén, Budakalászon és Budapest több kerületében is.
Orbán Viktor Szentkirályi Alexandrával ellenőrizte a budapesti árvízvédelmi munkát a miniszterelnök sajtófőnöke szerint.
A miniszterelnök előbb a belvárosi védművek állapotát ellenőrizte Pintér Sándor belügyminiszterrel és Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszterrel (ezek szerint Rogán Antalt ebből már kihagyták), majd motorcsónakba szállt a Fidesz fővárosi frakcióvezetőjével, Szentkirályi Alexandrával és Terdik Tamás budapesti rendőrkapitánnyal, hogy megnézzenek pár budapesti védekezési helyszínt. (MTI)
A Szentendrei-szigetnél már apad a Duna, ottjártunkkor Leányfalun az Akácos csónakház falán látható is, hogy pár centiméterrel alacsonyabb a vízszint a környéken. Az ajtónál fekete csík jelüli a 2013-as árvíz magasságát.
Aggódó jelzést kapott pénteken a Fővárosi Vízművek: gejzírként tör fel a víz a kutak tetején. A vízművek viszont megmagyarázta, hogy mi ez: a Szentendrei-sziget és a Csepel-sziget vízbázisain óriási csövek húzódnak, amik a város felé szállítják a vizet. Ezeken a csöveken (vagyis hivatalosan a gyűjtőcsatornákon) szellőzőket alakítottak ki, amik messziről nézve úgy tűnhetnek, mintha kutak lennének. Árvíz idején ezeket a csatornákat szándékosan túltöltik, hogy belső nyomással védjék őket, ne roppanjanak össze a külső nyomás hatására. Ennek eredményei a kis szökőkutak a szellőzők tetején. Ezek így néznek ki:
Órákon belül tetőzhet Budapestnél a Duna, aminek vízszintje most 830 centiméter a fővárosnál, mondta az Országos Vízügyi Főigazgatóság szóvivője a köztévében. Siklós Gabriella szerint nem valószínű, hogy ennél már sokkal tovább nőne a Duna vízszintje, mert a Lajtán a vártnál kevesebb víz érkezett.
A Fővárosi Vízművek közben szombat reggelre tette a tetőzés időpontját. Ők azt írták, reggel 7 óra környékén érte el a legmagasabb szintet a víz, 832 centiméterrel, és egészen délutánig ott is marad.
AZ OVF szóvivője azt is mondta, hogy Duna főváros alatti szakaszánál egy korábbi nagy árvíz miatt nagyon magas a partfal, és a mostani védművek is már készen állnak. (MTI)
Rendőrségi drónokkal figyelik a vizet, a nehezen megközelíthető helyszíneken pedig lovasrendőrök is járnak, mondta Rétvári Bence a szombati árvízinfón. A Belügyminisztérium államtitkára szerint a lovasrendőrök a terepjáróval sem megközelíthető helyszíneken, például a Margitszigeten vesznek részt a védekezésben. (MTI)