A totális gyomirtónak is ellenálló gazt találtak Nagy-Britanniában
2025. január 10. – 16:58
Először azonosítottak olyan gyomnövényt Nagy-Britanniában, amely képes ellenállni a mindent kipusztító glifozát gyomirtó szernek is. A Guardian szerint a rendkívül ellenálló növényt egy Kent megyei farmon találták. Az ellenálló növények elterjedésének kockázata jelenleg kicsi, de egyesek szerint figyelmeztető jel lehet az ilyen gyomok megjelenése.
A gyomirtó ellen sokan tiltakoztak, az Európai Bizottság viszont 2023. decemberében rendeletében újabb tíz évre engedélyezte annak használatát. Amellett, hogy egyes szakértők szerint a gazdák hosszabb távon hatalmas károkat okoznak ezzel a talajnak, ott van annak a kockázata is, hogy a gyomok a jövőben ellenállóvá válnak a szernek. Erre megoldás lehet, ha a mezőgazdaságban nem csak erre az egy szerre támaszkodnak a jövőben.
A glifozát a világ egyik legelterjedtebb gyomirtója. Az Egyesült Királyságban szántóföldeken a gyomnövények kipusztítására alkalmazzák, a szer a gyomokat a növények növekedésben szerepet játszó EPSP-szintáz enzim gátlásával pusztítja el, a glifozát-toleráns, genetikailag módosított növényeket pedig nem károsítja. Helen Metcalfe, a Rothamsted Research mezőgazdasági ökológusa szerint a most talált ellenálló gyomnövény figyelmeztető jel a gazdák számára, hogy csökkentsék a glifozáttól való függésüket.
John Cussans, az ADAS mezőgazdasági tanácsadó cég szakértője szerint kicsi a kockázata annak, hogy a rezisztencia gyorsan elterjed Nagy-Britannia gazdaságaiban. A szer olcsó és hatékony, ezért nehezen is mondana le róla a mezőgazdaság. „Világszerte több termést veszítünk a gyom miatt, mint a rovarok és a kórokozók miatt” – mondta Paul Neve, a Koppenhágai Egyetem professzora. „A gyomirtó szerek a legjobb eszközeink, és a glifozát az egyik leghatékonyabb közülük.”
Az ADAS szerint eddig 354 a glifozátrezisztencia-esetet azonosítottak világszerte, összesen 57 fajnál. Annak ellenére, hogy Nagy-Britanniában csak most jelent meg a glifozátrezisztencia, Észak- és Dél-Amerikában már régebb óta problémát jelent. Például Chile, Kolumbia és Brazília gyümölcsültetvényein és Argentína szójaföldjein komoly aggodalomra ad okot, hogy egyre több rezisztens gyomnövény jelenik meg.
Azonban aggodalomra adhat okot a szerrel kapcsolatban, hogy az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2015-ben rákkeltőnek nyilvánította, és több más kutatás szerint is rákkeltő lehet a glifozát. Aggasztó továbbá az is, hogy a hatékonysága miatt a gyomok mellett sok mindent kiirt, rendesen odavágva ezzel a biológiai sokféleségnek.