Hát minket meg ki pénzel? Jelentős részben az olvasók, ettől lehet a Telex az ország legnagyobb teljesen ingyenes független hírlapja. Köszönjük, hogy támogatásoddal segíted a munkánkat! Már a támogatónk vagy? Jelentkezz be! Beszállok! Elrejtés

Ha annyit eszem, mint ő, én is sovány leszek?

2025. január 30. – 11:58

Másolás

Vágólapra másolva

Zabpehely almával és mandulatejjel. Kávé. Egy kis zacskó sós mandula. Húsleves. Kávé, egy nagy mogyorós-csokis keksz. Kimchi, nyers répa. Húsgombócos spagetti. Ezt ettem tegnap, érdekes ez bárkinek?

Úgy látszik, igen, ugyanis egyre kiirthatatlanabb trend a közösségi médiában arról készíteni összeállításokat, videókat, mit ettünk egy nap. Ebben nincs semmi új, az egész Instagram úgy indult, hogy mindenki lefotózta, amit eszik, de persze csak a szép ételeket, művészi flat white kávékat és színes, gyümölcsökkel kirakott turmix-tálakat. Egymás után jöttek a látványos ételek a croissant-fánktól a ramenburgerig, mindig azt hittük, hogy ezt már nem lehet fokozni, már tényleg kimegy majd a divatból a kajafotó posztolás, mint tevékenység, de ez nem történik meg.

A „mit eszem egy nap” (What I Eat In A Day) videók azonban mégis mások, mint a csinos avokádós pirítósokról készített fotók. A rövid reeleken többnyire nagyon vékony és/vagy kisportolt testű nők (ritkábban férfiak) szerepelnek, akik naplózzák, mit reggeliznek, ebédelnek, vacsoráznak, vagy épp mit esznek közötte. Ezek zömmel rettentő kicsi adagok, és elsőre olykor egészségesnek látszanak. Az étkezések bemutatása mellett többen azt is elmesélik, hogyan sportoltak és ellenőrizték testsúlyuk, méreteik alakulását, tükörszelfiken mutatják meg magukat. A videók leggyakrabban azt sugallják: ha te is ilyeneket és ennyit eszel, úgy fogsz kinézni, mint én. A legijesztőbbek azok a posztok, ahol egyértelműen felborult már valamilyen egyensúly, és a testkép sehogy sincs összhangban a bemutatott napi menüvel.

Máskor ellenkezőleg, a tökéletes evősvideók ellenpontjaként átlagos vagy éppen direkt trash menük jelennek meg gabonapehellyel, palacsintával, chipsszel sok egészségtelen nassolnivalóval, mirelit csirkefalatokkal és főtt tésztákkal. Ezeknél persze nem formás feneküket és kockahasukat rögzítik a videók elején vagy végén, hanem magukat kövérnek nevezve igyekeznek egy pozitívabb testképet mutatni a világnak.

A kalóriadeficites menük vs. vékony testekkel szembemenő ellenhullámnak is vannak alágai, mikor valamilyen különleges foglalkozáshoz, élethelyzethez kötik annak apropóját, miért mutatják meg, mit esznek. Például: „ezt eszem egy nap anyaként / vegánként / vegán várandósként / testépítőként / séfként / dietetikusként” ésígytovább. Ezek között nehezen, de találni hasznosabb tartalmakat is, olyanokat, akik tényleg igyekeznek egészséges menütippeket adni egyes megszorító diétákhoz, ám a legtöbb esetben nem csak unalmas, de lelombozó is azt nézni, mit esznek ezek az emberek.

A legtöbb egészségesnek mondott napi menü feldolgozott élelmiszereken, kész bolti termékeken alapszik, puffasztott gabonapelyheken, rizspufikon, extrudált ropogósokon. Szinte mindegyikben megjelenik valamilyen proteinnel dúsított termék, porok, poros turmixok, pudingok, szeletek. A zöldség fogalma kizárólag koktélparadicsomban és jégsalátában merül ki, a hús csak csirkemell, ezen túl pedig maximum tészta kerül a „mit eszem egy nap” videók étkezéseibe, ami rettenetesen sivár a világon elérhető alapanyagok és nyersanyagok világához képest.

Lefogyok-e attól, hogy nézem, ahogy mások keveset esznek?

Azt nézegetni, mások mit esznek a szakértők szerint veszélyes játék, hiszen minden szervezet, élet, anyagcsere más, és – még ha sikerülne is pontosan leutánozni a videókban látott adagokat – ugyanaz az étel más hatással van mindenkire. Amikor nem szippant be az „ezt ettem ma” videók nyúlürege, akkor felmerül bennem: nem biztos, hogy a videók tartalma száz százalékig igaz, talán nem csak három szőlőszemet ettek a formás influenszerek tízóraira. Az is lehet, hogy talán reklámoznak valamit, vagy simán csak a valóság kozmetikázott verzióját tárják elénk, esetleg sokkal több pénzük és idejük van nálunk a főzésre.

Ezek a napi menüs videók (minden más evéssel kapcsolatos tartalommal együtt) egy tanulmány szerint igazoltan köthetők olyan esetekhez, ahol a közösségi média evészavarokhoz vezetett. Hogy az Instagram és a TikTok torz képeket közvetít és rossz hatással van ránk, de különösen a tinédzserekre, az nem újdonság. Ebben az esetben viszont nem csak azt nézik, másoknak milyen tökéletes teste van, de kapnak egy látszólagos megoldókulcsot is ahhoz, hogy nekik is éppen olyan legyen, holott a tökéletes és egészséges test ezerféle lehet.

Egy másik tanulmány szerint valamivel bonyolultabb a helyzet. Azok az evésnapló videók, amelyek szigorú kalóriamegvonáson alapuló étkezéseket mutatnak be, nem buzdították nézőiket diétára, a magasabb kalóriatartalmú ételeket evő influenszerek videói viszont igen.

Ebben pedig fontos szerepe volt a felfelé és a lefelé irányuló társas összehasonlításnak, ami a közösségi média egyik legveszélyesebb hatása. A tanulmány eredményei szerint az, amikor úgy érezzük, hogy az influenszer nálunk bármilyen szempontból jobban él, rossz irányba befolyásolja a hangulatunkat, önbecsülésünket, így annak is kisebb az esélye, hogy az életmódunkon pozitívan fogunk változtatni a hatására. Ha viszont konstatáljuk, hogy a videó készítője rosszabb életmódot folytat, mint mi, az a tanulmány szerint jó hatással lehet, és még ösztönzővé is válhat akár az étrendünkhöz való viszonyunkkal kapcsolatban is.

A legérdekesebb csavar az egészben, hogy az evésnapló, mint olyan, önmagában nem is olyasmi, ami rosszul hat a táplálkozásra, már ha a saját evésünkkel foglalkozunk, és nem máséval. Korábban Lukács Liza táplálkozáspszichológiai könyve kapcsán írtunk róla, milyen pozitív változásokhoz vezethet, ha pár hétig feljegyzéseket készítünk arról, amit eszünk. Így jobban megfontolunk minden falatot, kevesebb felesleges ételt eszünk, sőt, arra is rávilágíthat, mi esik jól és mi rosszul, mitől működünk jobban vagy kevésbé. Az evésnapló vezetés a „mit ettem ma” videók görgetésétől viszont sok mindenben különbözik. Ebben az esetben önmagunk szokásaira próbálunk objektívebb rálátást nyerni, nem mások étrendje felől definiáljuk újra a saját reggelinket.

Vágólapra másolva
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!
Partnereinktől