
Ez a cikk több mint egy éve jelent meg, elképzelhető, hogy pár elavult infó is van benne. Ha ilyet látna, kérjük, jelezze.
A Börzsöny belsejének felfedezésére indulunk, az ígéretes nevű Szép-bércet, a fura Oldaltmászó-kút forrását, valamint a kisirtáspusztai pihenőt célba véve. Az egyik tisztáson egy első pillantásra groteszknek tűnő halálfejes keresztbe botlunk, ami díszes formájával a mexikói halottak napjának formavilágát idézi. De hogy kerül a koponya az erdei keresztre?
Misztikus túránkra Kóspallag északi csücskéből, a Kisinóci turistaház mellől indulunk egy tempós kilövést biztosító kávé elfogyasztása után. A közeli Kisinóci-réten fordulunk rá az S+ (sárga kereszt) turistaútra, aminek jelzése egészen Kisirtáspusztáig fog kalauzolni minket. De azért fogjuk még vissza magunkat, mert addig vár egypár jó helyszín minket.
Túracélunkhoz híven a Pokol-völgyben kezdjük meg a lassú emelkedést, a Pokol-völgyi-patak mentén haladva. A napsütés hatására szinte halljuk, ahogy sorra pattannak ki a rügyek a fákon, a madarak vadul csicseregnek a gyenge szélben, a levegőben dús, nedves földszag szállong.
Észre se vesszük, és már a 631 méter magas Szép-bérc gerincéhez érünk, ami egy kicsit meredekebb szögben dönti meg a túraösvényt. Két erőteljesebb kaptató következik, a közepén egy laposabb pihenővel, majd egy másik turistaút fut be balról ösvényünkbe S▲ jelzéssel. Ez lesz az, ami kivisz minket a Kis-Inóc (683 m) hegy előcsúcsának számító Szép-bérc gyepes búbjára.
A bérc neve találó, tényleg jó a kilátás, főleg délnyugati irányba. Jól szemügyre vehetjük a Ló-hegy vonulatát, mögötte a Sas-hegy sorjázó csúcsait, amiket a börzsönyi Eldugott Panorámák Útja fantázianevű túránkon vettünk sorra pár éve. Elbámészkodunk egy darabig a derűs hangulatú bércen, aztán visszaereszkedünk az S+ turistaútra a hegy oldalába, és folytatjuk az utat az Oldaltmászó-kút felé.



A forrás előtt nem sokkal újabb kilátóbérc vár minket, amit saját név hiányában Ökrész-kerti-bércnek neveztem el, ugyanis az Ökrész-kert nevű völgyrészre néz. A gyepes tisztáson ha nem is olyan szép a kilátás, mint a hegy felsőbb emeletein, azért körbe lehet tekinteni a Börzsöny egy kisebb szeletén. A fura nevű Oldaltmászó-kút nem messze innen, az avar alatt elbújva csobog. Neve onnan eredhet, hogy nem úgy folyik belőle a víz, mint egy csapból, hanem egy kis kő alól mászik el oldalirányba az erecske. A mohás vésett kövön az írás a forrás nevét és a foglalás idejét (1930) hirdeti. Frissítés: egyik olvasónk szerint a hazai középhegységi vizekben gyakori bolharák – népi nevén oldaltmászó – a kút névadója. Erre ugyan nem találtam megerősítést, mindenesetre jól hangzik.
Az ösvény innen erdei úttá szélesedve egy újabb völgyben folytatja az ereszkedést a Kollár-völgyi-patak mellett, egészen Kisirtáspusztáig. Itt örülhet az, aki nem autóval, hanem tömegközlekedéssel érkezett túrázni, mert felpattanhat a hétvégenként kétórás követési időközzel közlekedő erdei kisvasútra, és bepöföghet Nagyirtáspusztáig, sőt egészen Szobig. Az autósok még csak félúton vannak, nekik vissza kell gyalogolniuk Kóspallagig.



De még mielőtt bárki elindulna visszafelé, sétáljunk el a közeli Szépasszony-kútig, és az útba eső halálfejes keresztig. A díszes erdei kereszt valóban zavarba ejtő. Sokfélét láttam már, de ennyire cirádásat, gondosan díszített erdei verziót még sosem. A Krisztus lába alatti koponya a két lábszárcsonttal pedig tényleg olyanná teszi, mint amit most hoztak el a Día de los Murteosról egy vad, ünnepi haláltánc után.
Mint később utánanéztem, a mexikói halottak napi mulatság és a koponyás kereszt nem is áll olyan távol egymástól, sőt egyenesen ugyanazt jelképezi: a halál utáni feltámadást.
Nézzük, mit is írt erről Pásztor Emil a Magyar Tudományos Akadémia folyóiratában 2008-ban! Szerinte a koponyás kereszt nem is olyan ritka, mint gondolnánk. A koponya a keresztre feszítés helyére utal: a Golgota görög szó, az arámi Gulgoltha transzformációja, valójában a héber gulgoletből (koponya) származik. Azt a Jeruzsálem közelében lévő dombot jelzi, amelyen Jézust is keresztre feszítették. Ezen a dombon van ugyanis egy szikla, amely nagyon hasonlít a koponyára, és egyes vélemények szerint innen ered az elnevezés: a Koponya helye. Egy másik álláspont az, hogy az itt eltemetett elítéltek csontjai kerültek a felszínre. Ugyanis már korábbi idők óta ezen a helyen és környékén végezték ki és temették el az elítélt bűnözőket. Innen a másik név: a Koponyák hegye.
A koponya pedig a kereszten a középkori Szent Kereszt-legenda történésére utalhat. A legenda szerint Ádámot azon a helyen temették el a Golgotán, ahová később Jézus keresztfáját is felállították. Krisztus kiömlő vére jelenti a megváltást, mert ahogy Ádám bűnbe esése minden emberre kárhozatot hozott, úgy Jézus által mindenki kegyelemben részesül. Így a feszület alatti koponya, elvont formában, a krisztusi bűnbocsánatra utal. Ahogy a mexikói halottak napján a koponyák nemcsak a halált, hanem az újjászületést is szimbolizálják.
A misztikus legendák ködéből visszatérve ismét egy völgyben folytatjuk az utat az S (sárga sáv) jelzést követve. A Hosszú-völgyi-patak mellett sétálva átvágunk először a Templom-réten, majd az erdei rönkbútorral berendezett Érsek-tisztáson. A hátralevő úton már csak arra kell figyelni, hogy idejében átváltsunk az S jelzésről az S■ jelzésre, ami aztán egyenesen startpontunkig, egyben végállomásunkig, a Kisinóci turistaházig vezet.
A túraútvonal nagyítható térképe:
Kommentelheted a posztot, ajánlhatsz más jó helyeket a Szépkilátás Facebook-oldalán is, és lájkold az oldalt, ha még nem tetted! Kérdések és tanácsok is ide jöhetnek. Vizuálisabbaknak ott a YouTube-, az Instagram- vagy a TikTok-oldalunk.
További túrák a Börzsönyben:
- A Börzsöny legderűsebb gerince, ahol mindig hűvös-szellős az idő
- Ősi várromok a kráter peremén: a börzsönyi Kis-Kaldera-kör
- Fel a Csóványosra: kaptatás az eltűnt lávafolyam nyomában
- Cicőke és Bugyihó: megmásztuk a Börzsöny két legviccesebb nevű csúcsát
- A börzsönyi Bombatölcsér-tavak völgye
- A börzsönyi Eldugott Panorámák útja