A felújított erdélyi műemlék, a szászalmádi erődtemplom nyerte az Europa Nostra-közönségdíj online szavazását – derült ki október 7-én a bukaresti Athenaeumban tartott gálán. A kolozsvári Szent Mihály-templom idei díjazottként szintén versenyben volt a közönségszavazás 10 ezer eurós jutalmáért. A szászalmádi erődtemplom a kategóriája nagydíját is megnyerte.
Az Európai Bizottság még májusban jelentette be az idei Europa Nostra-díjasokat. Két romániai műemlék felújítási munkálatait is elismerték: a Szent Mihály templom mellett a szászalmádi erődtemplom rekonstrukcióját is a legjobbak közé választották. Az elismerést jelző emlékplakettet augusztus közepén el is helyezték a Szent Mihály templom falán. Ugyanakkor még hat díj bejelentése és átadása hátra volt.
Az öt kategória nagydíjának és a közönségdíjnak az átadó ünnepségét a Klaus Iohannis fővédnökségével zajló Európai Kulturális Örökség 2024 elnevezésű csúcstalálkozó egyik kiemelt programjaként tartották hétfő este Bukarestben.
Mindkét romániai műemlék a megőrzés és adaptív újrahasznosítás kategóriában versenyzett, és végül a szászalmádi felújítást találták a jobbnak. A két erdélyi épület mellett szerepelt a listán még a Royale Belge biztosítótársaság épülete Brüsszelben, a Schulenburg-kastély Németországban, az Ignacy bányakomplexum Rybnikben, és a Snow Wells jéggyár a spanyolországi Sierra Espuñaban.
Szászalmád egy hagyományos erdélyi szász falu. Az erődtemplom 14. századi kövekből és a 16. századi kézműves téglákból álló falazata szerkezetileg meggyengült, markáns repedésekkel, hézagokkal volt tele. A templom felújítási stratégiája egyesítette a magas színvonalú helyreállítási módszereket, a fenntartható örökségi helyszínek értékmegőrzését, és a közösségi szerepvállalást.
A helyreállítási munkák a legjobb gyakorlatokat követték: minimális, visszafordítható beavatkozásokat végeztek, hagyományos helyi építőanyagok és technikák alkalmazásával. A történelmi helyreállításban tapasztalt képzett építészek, mérnökök és építők vettek részt. A szászalmádi erődtemplom felújítását a segesvári Mihai Eminescu Trust végezte.
Az Europa Nostra műemlékvédelemmel, vidék- és várostervezéssel foglalkozó, páneurópai nonprofit szervezet 1963-ban az Európa Tanács, valamint több helyi és regionális nem kormányzati szervezet kezdeményezésére jött létre.
A 35 európai ország szervezeteit tömörítő Europa Nostra fő feladatának az európai identitás megóvását tekinti. 1980 óta Europa Nostra-díjjal jutalmazza az európai kulturális örökség megőrzéséhez hozzájáruló építészeket és tervezőket.