Biden nyerte az elnökválasztást, ő lesz az Egyesült Államok következő elnöke
2020. november 3. – 18:08
frissítve
- Magyar idő szerint szombat délután egymás után hirdették ki az amerikai nagy tévék és hírügynökségek, hogy a demokrata Joe Biden megnyerte az amerikai elnökválasztást Donald Trump elnökkel szemben.
- Bidennek 253 elektora volt, Trumpnak 214, miután pedig a CNN, az ABC, az NBC, a BBC sorra ítélte behozhatatlannak a demokrata jelölt előnyét a kulcsfontosságú Pennsylvaniában, Biden 273 elektorral átlépte a győzelemhez szükséges 270-et.
- Azóta Nevadát is Bidennek adták a tévécsatornák, így már 279 elektornál jár.
- Biden pénteken tudott fordítani Pennsylvaniában, ahol 0,5 százalékponttal, több mint 34 ezer szavazattal vezet, és a tévék adatelemzői szerint a hátralévő szavazatok többségét is ő fogja kapni.
- Még több államban is számolnak, és két másikban is Biden vezet, ezért az előnye tovább nőhet később. Trump viszont Pennsylvania nélkül már nem tudott nyerni.
- Georgiában is átvette a vezetést Biden, és már több mint 9000 szavazat az előnye, de várhatóan újraszámolás jön az államban.
- Arizonában Trump került közelebb Bidenhez, de az csak a végére derülhet ki, hogy be tudja-e érni.
- Biden győzelmi beszédében azt mondta, olyan elnök lesz, aki egyesíteni, nem pedig megosztani akar, minden amerikaiért dolgozni fog, Trump szavazóitól pedig azt kérte, adjanak egymásnak esélyt.
- Trump bejelentette, hogy nem ismeri el Biden győzelmét, szombaton is azt írta ki a Twitterére, hogy ő nyert sok szavazattal.
- Trump kampánycsapata több szoros államban bírósághoz fordulna, és újraszámolást akar kérni.
Élő, folyamatosan frissülő hírfolyamunk az amerikai elnökválasztásról
Több olvasónk is jelezte, hogy eltérő információkat talál arról az interneten, hogyan is áll jelenleg az elnökválasztás, hány elektori szavazata van például Joe Bidennek. Van, ahol már 238-nál jár, míg nálunk 224-en.
Mondhatnánk, hogy ahány ház, annyi szokás, de azért ennél egy kicsit bonyolultabb a helyzet. A legfontosabb, hogy több billegő államban még nincsen végeredmény, és a különböző hírügynökségek, nagyobb amerikai hírcsatornák és újságok összevetik az aktuális állást, a részeredményeket saját exit polljaikkal, kutatásaikkal, és ezek alapján hozzák meg a nagy döntést, hogy mikortól látják behozhatatlannak az egyik jelölt előnyét.
Nagy differenciák azért nincsenek, de a New York Times remek összesítésében látható, hogy a Fox és az AP már odaadta 11 elektori szavazatot érő Arizonát Bidennek míg a CNN, a Reuters, a CBS és az ABC még nem. Ugyanez a helyzet Maine-nel, aminek egyik körzetét, egyelőre csak az ABC adta oda Bidennek, míg az AP és a Fox a két elektort érő másik körzetet adta oda neki.
A CNN információi szerint optimista a hangulat a Joe Bidenéknél, kampányának fejesei eddig is szoros versennyel számoltak, és úgy látják, hogy jó irányba haladnak a dolgok, hogy a végén Biden nyerje az elnökválasztást. Az mindenesetre látszik, hogy több államban is kedvezően alakult a helyzet a demokrata jelölt számára az utóbbi órákban.
Reggel – a levélszavazatok feldolgozásával – 0,6 százalékos előnyt szerzett a rendre nagyon szoros végeredményt hozó Wisconsinban Joe Biden demokrata elnökjelölt, és amerikai idő szerint szerda reggel ugyanígy fordított Michiganben, ahol a feldolgozottság 2%-os ugrásával (most 89%-on állnak) átvette a vezetést, 0,5%-os hátrányt ledolgozva. Ez az előny most minimális, a CNN adatai szerint alig 7 ezer szavazattal vezet Biden, ám a hajrá erejét mutatja a fordítás.
Wisconsin egyébként 10, Michigan 16 elektort jelent, ezeken is múlhat a későbbi végeredmény.
Frissítés: 90%-os feldolgozottságnál 0,2%-ra nőtt Biden előnye, ami már 12 ezer szavazatot jelent.
A rapper Kanye West korábban Trumpot támogatta, de aztán úgy döntött, hogy az a legjobb, ha ő maga is elnökjelölt lesz. Nyilván semmi esélye sem volt, főleg, hogy pár határidőt is elmulasztott, így végül csak 12 államban lehetett rá szavazni.
West körülbelül 57 ezer voksot gyűjtött be a 130 millióból. Az egyik éppen a sajátja volt, amit dokumentált is a Twitteren. A rapper azt írta, életében először vett részt elnökválasztáson, és mit ad isten, éppen saját magára szavazhatott. Mivel a szavazólapra nem sikerült felkerülnie, egy üresen hagyott rubrikába kézzel írhatta fel magát. Másokat is erre a módszerre kapacitált, de az eredményből ítélve, nem túl nagy sikerrel.
Felesége, Kim Kardashian is posztolt arról, hogy szavazott, de arról nem írt, hogy a férje kapta a voksát.
West már előre tervez, egy amerikai választási térkép előtt állva következő célként 2024-et jelölte meg.
A legutóbbi, hajnali közlés szerint 92%-os feldolgozottság mellett Donald Trump vezetett a 16 elektort adó államban, az eddig leadott szavazatok 50,5%-át kapta meg Joe Biden 48,3%-ával szemben. A különbség nagyjából 104 ezer szavazat a két jelölt között, de többségében a demokrata bázisú nagyvárosok környékén nem dolgozták még fel az összes szavazatot.
Négy éve Trump 50,44%-ot kapott Hillary Clinton 45,35%-ával szemben, jóval szorosabb tehát most az állás.
Amikor legutóbb, reggel hatkor jelentkeztünk országos adatokkal, akkor a demokrata jelölt még csak 1,5 százalékkal vezetett. Azóta Biden 0,4 százalékkal növelte előnyét, és már 1,9 százalékkal áll Trump előtt, a szavazatok 50,2 százalékát megszerezve. Négy évvel ezelőtt Hillary Clinton 2,1 százalékkal nyert országosan, ám nem sikerült megszereznie a 270 szükséges elektort. Biden már most több szavazatot szerzett, mint 2016-ban Clinton, 68,5 millió felett jár.
Jelenleg 138 milliónál áll a választási részvétel. Négy évvel ezelőtt rekordsokan, 136,7-138,8 millióan vettek részt a választáson. Ez a rekord vagy már most megdőlt, vagy órákon belől megdőlhet, mivel még több millió levélszavazat vár megszámlálásra, melyek még nincsek hozzáadva az 138 milliós részvételi számhoz.
Trump egyik főtanácsadója, New Jersey korábbi kormányzója, Chris Christie is bírálta Donald Trumpot, amiért még több állam szavazásának végeredménye előtt győztesnek hirdette ki magát a 2020-as elnökválasztáson.
Christie szerint semmi alapja nem volt erre az elnöknek, előbb minden szavazatot meg kell számolni, utána lehet csak végeredményről beszélni.
„Ellenzem, amit ma este csinált. Engednie kellett volna, hogy a végére érjen a folyamat, mielőtt elhamarkodott ítéletet hoz. Ha később esetleg változnak a dolgok, akkor aláásta a saját szavahihetőségét ezzel”
– mondta az ABC News csatornán Christie.
A tíz elektori helyről döntő Wisconsinban a demokrata Joe Biden van előnyben a szavazatok 99 százalékos feldolgozottságánál. Körülbelül 20 ezer szavazat az előnye Trumppal szemben. A csatatár-államban még korai lenne győztest hirdetni, Biden hátránya nem ledolgozhatatlan.Négy éve meglepetésre Trump legyőzte itt Hillary Clintont, körülbelül 30 ezer szavazattal. (via BBC)
Wisconsinban 92 százalékos feldolgozottságnál 0,6 pont, valamelyest nőtt Biden előnye. A demokrata jelölt 49,4 százalékon, Trump 48,8 százalékon áll.
Michiganben 86 százalékos feldolgozottságnál 0,5 pontra csökkent Biden hátránya Trumppal szemben. A republikánus elnök 49,4 százalékon, Biden 48,9 százalékon áll.
Az elnökválasztással és a kongresszusi választással együtt államonként több helyi ügyben is szavaztak november 3-án az amerikai választópolgárok. Oregon az 50 állam közül elsőként dekriminalizált minden kábítószert, Mississippi pedig lecserélte az állam zászlóját.
Egyre többen támogatják az Egyesült Államokban országszerte a droglegalizációt, ez a november 3-i választások mellé csatolt egyéb szavazólapokon is jól látszik.
Oregonban például a szavazás eredménye alapján dekriminalizáltak mindenfajta kábítószert – így a heroint, kokaint, metamfetamint is – vagyis akit kis mennyiségű droggal kapnak el, az egy 100 dolláros büntetéssel egy elvonóval kiválthatja a börtönbüntetést. A dekriminalizáció viszont nem vonatkozik a terjesztésre és előállításra, ez továbbra is büntetendő marad az államban. Ezzel együtt Oregonban – szintén szavazás útján – zöld lámpát kapott a pszichedelikus gombák terápiás használata is 21 éves kor fölött.
Dél-Dakota az első állam lett, amely ugyanazon szavazáson belül mind az orvosi, mind a rekreációs marihuánafogyasztást engedélyezetté tette. New Jersey-ben és Arizonában 21 éves kör fölött lett legális a marihuánafogyasztás, de engedélyezte a rekreációs fogyasztást Montana és Mississippi is.
Mississippi államban nem ez az egyetlen komolyabb változás, amit megszavaztak: eldőlt, hogy lecserélik az állam zászlóját, amiben szerepelt a konföderációs szimbólum. Ezentúl egy magnóliavirág díszíti majd az állami lobogót.
Floridában eldőlt, hogy 2026-tól 15 dollárra nő a minimális órabér, erről eddig 7 másik államban döntöttek korábban.
Donald Trump elég elhamarkodottan nyilvánította magát győztesnek az amerikai elnökválasztáson, emiatt már ekézik is rendesen politikai ellenfelei, és simán lehet, hogy mémesedni fog a kijelentése. A Ryanair például egy repülőgépes hasonlattal érzékeltette, miért hibázott az amerikai elnök.
„Trump korai győzelmi jelentése olyan, mintha azelőtt lépnék ki a gépből, mint hogy az leszállt volna. Nem ajánljuk.”
Már 83 százalékos a feldolgozottság Michiganben, és Biden még közelebb került Trumphoz: a republikánus jelölt 49,8 százalékon, Biden 48,5 százalékon áll.
A 16 elektorról döntő Michiganben is egyre szorosabb a verseny, ahogy haladnak előre a szavazatok számlálásával. Nyolcvan százalékos feldolgozottságnál még mindig Donald Trump vezet, 51,3 százaléka van, de kétszázaléknyi szavazat feldolgozásával Joe Biden 0,4 százalékot javított, így most 46,9 százalékon áll.
A Sky News szerint ez a tendencia folytatódni fog, mert olyan megyék vannak még hátra, amelyek hagyományosan demokrata erősségnek számítanak. Azért így is elég nagy fordítás lenne, ha Biden ledolgozná a 4,4 százalékos hátrányát.
Biden 86 százalékos feldolgozottságnál 0,6 százalékkal, 7650 szavazattal vezet Nevadában. Már csak a levélszavazatok vannak hátra az államban, melyek valószínűleg Bidennek kedveznek majd. Biztosat azonban lehet, hogy egészen jövő keddig nem fogunk tudni. Az államból ma már nem fognak új eredmények érkezni, a következő adag csak csütörtökön várható.
Közel három százalékkal emelkedett az olaj ára azután, hogy Donald Trump arról beszélt a Fehér Házban, hogy megnyerte a választásokat. Kijelentése elég elhamarkodott volt, hiszen még mindig több millió szavazatot kell megszámolni.
A piac úgy vélekedik, hogy Trump győzelme az árak növekedését okozná, mert az amerikai elnök az Irán elleni szankciókkal korlátozhatja a piacon jelen lévő olaj mennyiségét, emellett pedig a szaúdi vezetés OPEC törekvéseit is támogatja, ami szintén a kitermelés visszafogásán dolgozik, hogy növekedjenek az árak.
Az amerikai választás bizonytalan kimenetelére a tőzsde is reagált, míg egy nappal korábban Biden győzelmében és gazdaságélénkítő csomagjában bízva emelkedtek a főbb New York-i tőzsdemutatók, szerdán már nem volt ilyen pozitív a hangulat.
9 ezerről 7 ezerre csökkent Biden előnye Wisconsinban, így minden jel arra mutat, hogy a négy évvel ezelőttihez hasonlóan szoros (ha nem szorosabb) lesz a wisconsini eredmény. Sőt nem csak idén és négy éve volt szoros a verseny, az elmúlt öt elnökválasztásból három alkalommal volt egy százaléknál kisebb a két nagy párt jelöltje közötti különbség. Ha egy százalékon belül végez az első és a második helyezett, akkor a vesztes újraszámlálást kérvényezhet az állam törvényei szerint.
Wisconsinban többek között Green Bay-ből és Kenosha megyéből várnak még levélszavazatokat. Green Bay-ben 2016-ban szűken, de Hillary Clinton győzedelmeskedett. Kenosha megyében négy éve Trump 36 ezer szavazatot szerzett, míg Clinton 35,8 ezret. Jelenleg az elnök 34,5 ezer szavaztnál jár, Biden viszont mindössze 22 ezernél, azonban több mint 10 ezer levélszavazat eredményének kihirdetése még hátra van, ezek nagy része Bidennél landolhat.
Nevadában 85 százalékos a feldolgozottság, és 0,8 pontra csökkent a különbség a 49,4 százalékkal vezető Biden és a 48,6 százalékon álló Trump között. Nevada is olyan állam, ahol a keddig érvényesen postára adott levélszavazatokat utólag is beszámolják majd, ha november 10-ig beérkeznek.
89 százalékos feldolgozottságnál 0,3 százalék, 9 ezer szavazat Biden előnye Wisconsinban. Néhány perccel ezelőttig még 3,7 százalék, azaz körülbelül 110 ezer szavazat volt Trump előnye az államban. A nagy változás amiatt következett be, hogy beérkeztek a levélszavazatok eredményei Milwaukee-ból, Wisconsin legnépesebb városából. A nagy kérdés az, hogy sikerül-e majd Bidennek megőriznie előnyét az államban. Négy évvel ezelőtt Trump mindössze 0,8 százalékkal, azaz kevesebb mint 23 ezer szavazattal nyert az államban, mely 10 elektort ad.
Biden magabiztosan, 32 százalékpontos előnnyel nyert Hawaiin. 99 százalékos feldolgozottságnál 65,1 százalékon áll a volt alelnök, míg Trumpnak a szavazatok 33 százalékát sikerült begyűjtenie. Biden 4 elektorral gazdagodik. Az államban legutóbb 1984-ben nyert republikánus elnökjelölt.
Trump a Fehér Házban tartott beszédében azt mondta, hogy Bidenék a levélszavazatokkal akarják elcsalnia a választásokat, és ezért a legfelsőbb bírósághoz fordul, hogy ne szavazhassanak tovább az emberek.
Joe Biden stábja azt közölte, hogy készen állnak az ügyvédeikkel, és készek érvényesíteni a jogaikat, ha Trump megtenné ezt a lépést. „Csak ismételni tudjuk, amit az alelnök mondott ma este: Nem Donald Trump dönti el a választás kimenetelét, és Joe Biden sem dönti el a választás kimenetelét. Az amerikai emberek döntik el ezt a választást, és a demokratikus eljárást addig kell folyatni, míg le nem zárulnak” – adott ki közleményt Jen O'Malley Dillen, Biden kampányfőnöke.
Azt is írta, közel 100 millió ember adta le a szavazatát a választás napja előtt, és őket az állami küldöttek biztosították arról, hogy meg is számolják a voksukat. „Donald Trump most megpróbálja érvényteleníteni azokat a szavazatokat, amelyeket azok a választók adta le, akik erre a biztosítékra támaszkodtak” – írta O'Malley Dillen, aki felháborítónak és példa nélkülinek nevezte Trump bejelentését.
Donald Trump a fehér házi sajtótájékoztatóján azzal vádolta a demokratákat, hogy el akarják csalni a választást a levélszavazatokkal, mivel például Pennsylvaniában a törvények szerint a választás után még három napig érkezhetnek be olyan levélszavazatok, amiket még az urnazárás előtt adtak fel. Pennsylvaniában jelenleg 12,7 százalékkal vezet Trump, de még csak 64 százaléknál áll a feldolgozottság, és 1,4 millió levélszavazatot még nem számoltak meg.
Ha esetleg az összes levélszavazat feldolgozása után Trump vesztésre állna, borítékolható, hogy mindent meg fog tenni, hogy jogi úton maga felé fordítsa az eredményt. Azt már belengette, hogy leállíttatná az urnazárás után beérkező levélszavazatok számlálását.
Azonban könnyen lehet, hogy 1,4 millió levélszavazat sem lesz elég Bidennek, még akkor sem, ha a levélben szavazók 70-80 százaléka rá szavazott, ugyanis akár több millió levélszavazatot is visszautasíthatnak majd a országszerte a számlálás során a rettentő szigorú érvényességi szabályok miatt.
Ezek között többek között olyanok szerepelnek, mint hogy nem lehet nedves a beküldött szavazólap, és hogy a teljes dátumnak kell szerepelnie a borítékon (a 10/22/2020 érvényes, a 10/22/20 nem). Ezenkívül vannak olyan államok, ahol a szavazólapot bele kell tenni egy borítékba, majd azt a borítékot egy másikba. Ha a szavazólapot csak egy borítékban küldi a szavazó, akkor az nem érvényes. A legfontosabb szabály viszont az, hogy a borítékon szereplő aláírásnak meg kell egyeznie azzal, ami az adott állam nyilvántartásában szerepel. Mivel nehéz pontosan úgy aláírni a borítékot, ahogy az a jogosítványon vagy egyéb, 5-10 évvel korábban készült okiraton szerepel, rengeteg levélszavazatot nyilvánítanak érvénytelenné az aláírás pontatlansága miatt.
Maine-ben Biden, Alaszkában Trump vezet, Hawaii-ról sem jött még eredmény, de ezek nem is várható, hogy szorosak legyenek.
Nevadában 79 százalékos a feldolgozottság, Biden 50,3 százalékkal vezet, Trump 47,8 százalékon áll.
Arizonában még mindig csak 82 százalékos a feldolgozottság, Biden 51,8 százalékon áll, Trump pedig 46,8 százalékon. Az államot eddig az AP és a Fox News már odaadta Bidennek, de egyelőre a többi nagy tévé és lap még kivár a projekcióval.
Észak-Karolinában 95 százalékos a feldolgozottság, Trump 50,1 százalékkal vezet a 48,6 százalékon álló Biden előtt.
Georgiában 92 százalékos feldolgozottság mellett Trump 50,5 százalékkal áll az élen, Biden 48,3 százalékon áll, és ez még szorosabb lehet, mert nagyvárosok környékéről nem érkeztek még be szavazatok. Itt várhatóan magyar idő szerint csak délután kettőkor fejezik be a szavazatszámlálást.
Végül pedig a három középnyugati állam közül Wisconsinban 84 százalékos feldolgozottságnál 110 ezer szavazat Trump előnye, 51,1 százalékkal vezet a 47,4 százalékon álló Biden előtt.
Michiganben 77 százalékos a feldolgozottság, Trump 52,2 százalékkal vezet, Biden 46,2 százalékon áll.
Végül pedig Pennsylvaniában 64 százalékos a feldolgozottság, Trump 55,7 százalékon, Biden 43,1 százalékon áll.
Az electionbettingodds.com összesítése szerint Trump 74,1-24,3-ra vezet a fogadóirodáknál. Az urnazáráskor még 61,9 százalékon állt Biden, ám miután beérkeztek az első eredmények, elvesztette az előnyét.
Trump után alelnöke, Mike Pence kapott szót a Fehér Házban. Azzal kezdte, hogy ő is megköszönte annak a 60 millió embernek, akik már leadták a jelenleg hivatalban lévő elnökre szavazatukat.
Pence azt mondta, hogy ébernek kell maradniuk, és meg kell őrizniük a szavazás integritását.
Ő nem merte olyan egyértelműen kijelenteni, hogy nyernek, de bízik abban, hogy a javukra billennek azok az államok, amelyeket Trump említett. „Igazán hiszek abban, hogy a győzelem felé vezető úton vagyunk, és újra és újra naggyá tesszük Amerikát” – mondta az alelnök.
Az elnök a Fehér Házból szólt a szavazókhoz helyi idő szerint hajnali fél három körül. Azzal kezdte, hogy ez a legkésőbb rendezett sajtótájékoztató, amin részt vett életében.
Trump kijelentette, hogy véleménye szerint megnyerték a választást. Azt mondta, hogy „fenomenálisak az eredmények”, nem hitték volna, hogy nyerni fognak Floridában. Noha, még messze nem hivatalos az eredmény, az elnök győzelmet hirdetett Georgiában és Észak-Karolinában is, és megemlítette, hogy még Arizonában is van egy kis esély a győzelemre (ott jelenleg 5 százalékkal vezet Biden).
Trump véleménye szerint behozhatatlan az előnye Pennsylvaniában is, de Michiganben és Wisconsinban is meglepően sokkal vezetnek. Ennek ellenére az elnök szerint Bidenék el akarják csalni a választást a levélszavazatokkal, amivel szégyent hoznak az országra. Emiatt aztán a legfelsőbb bíróságra szeretné vinni az ügyet, hogy „ne szavazhassanak tovább az emberek”. Valójában már mindenhol véget ért a szavazás, ám több államban is 5-10 nap van még arra, hogy beérkezzenek a levélszavazatok, amiket a választás napjáig adtak fel.
A demokrata jelöltnek jelenleg 220 elektora van, ezekhez jó eséllyel hozzácsaphat még Hawaiiról 4 és Maine-ből a lehetséges 4-ből 3 elektort (ez az állam Nebraskához hasonlóan unortodox módon a kongresszusi körzetek szerint is oszt elektorokat). Azaz 227 elektora biztos lesz neki, ehhez kell még 43 a minimális többséget jelentő 270 elektorhoz.
- jelenleg Nevadában kicsivel, Arizonában már magabiztosabban vezet, ez összesen 17 elektort jelentene számára,
- Michiganből 16, Wisconsinból 10 elektort lehet begyűjteni, nem is olyan apró bökkenő, hogy mindkettőben Trump vezet, igaz, a feldolgozásra váró szavazatok olyan forrásból érkeznek, hogy nem kizárt a demokrata fordítás,
- óriási lépést tehetne a győzelem felé, ha megnyerné a 20 elektort adó Pennsylvaniát, ahol a szavazatok kétharmadának összeszámlálását követően tetemes, 14 százalékos hátrányban van (viszont itt még egymillió levélszavazat vár feldolgozásra),
- és elvileg mindig képben lehet két szorosan alakuló verseny, a 16 elektort biztosító Georgia vagy a 15 elektoros Észak-Karolina is, amikben Trump vezet, de szoros a vége
Trump nyert Montanában is. 79 százalékos feldolgozottságnál 12 százalékkal vezet Biden előtt. Az elnök 54,8 százalékon áll az északi államban, míg a demokrata jelölt mindössze 42,8 százalékon. Ez azt jelenti, hogy Trump előnye jóval nagyobb, mint azt a felmérések mutatták, a közvélemény-kutatások ugyanis átlagosan csupán 4,4 százalékos előnyt jósoltak az elnöknek. Viszont kisebb, mint négy éve, amikor több mint 20 százalékkal nyert.
Közben Nebraska 5 elektorából 4-et Trump, 1-et pedig Biden szerzett meg. Nebraskában az állami szinten odaítélt elektorokon kívül a három kongresszusi körzetben is lehet szerezni 1-1-et. Ebből nyerte meg a második körzetet Biden. 2000 óta mindössze Obama tudott nyerni itt 2008-ban.