Biden nyerte az elnökválasztást, ő lesz az Egyesült Államok következő elnöke
2020. november 3. – 18:08
frissítve
- Magyar idő szerint szombat délután egymás után hirdették ki az amerikai nagy tévék és hírügynökségek, hogy a demokrata Joe Biden megnyerte az amerikai elnökválasztást Donald Trump elnökkel szemben.
- Bidennek 253 elektora volt, Trumpnak 214, miután pedig a CNN, az ABC, az NBC, a BBC sorra ítélte behozhatatlannak a demokrata jelölt előnyét a kulcsfontosságú Pennsylvaniában, Biden 273 elektorral átlépte a győzelemhez szükséges 270-et.
- Azóta Nevadát is Bidennek adták a tévécsatornák, így már 279 elektornál jár.
- Biden pénteken tudott fordítani Pennsylvaniában, ahol 0,5 százalékponttal, több mint 34 ezer szavazattal vezet, és a tévék adatelemzői szerint a hátralévő szavazatok többségét is ő fogja kapni.
- Még több államban is számolnak, és két másikban is Biden vezet, ezért az előnye tovább nőhet később. Trump viszont Pennsylvania nélkül már nem tudott nyerni.
- Georgiában is átvette a vezetést Biden, és már több mint 9000 szavazat az előnye, de várhatóan újraszámolás jön az államban.
- Arizonában Trump került közelebb Bidenhez, de az csak a végére derülhet ki, hogy be tudja-e érni.
- Biden győzelmi beszédében azt mondta, olyan elnök lesz, aki egyesíteni, nem pedig megosztani akar, minden amerikaiért dolgozni fog, Trump szavazóitól pedig azt kérte, adjanak egymásnak esélyt.
- Trump bejelentette, hogy nem ismeri el Biden győzelmét, szombaton is azt írta ki a Twitterére, hogy ő nyert sok szavazattal.
- Trump kampánycsapata több szoros államban bírósághoz fordulna, és újraszámolást akar kérni.
Élő, folyamatosan frissülő hírfolyamunk az amerikai elnökválasztásról
Eddig 43 állam dőlt már el biztosan a 2020-as elnökválasztáson. Joe Biden demokrata kihívó 253 elektorral áll jelenleg, míg Donald Trump elnök eddig 213 elektort szerzett meg a CNN és a BBC összesítése szerint. A győzelemhez 270 elektor kell minimálisan.
A hat még el nem dőlt államban így fest az állás magyar idő szerint szerda éjjel 23:55-ös adatok alapján (zárójelben, hogy melyik állam hány elektort ad):
- Alaszkában (3) 47%-os feldolgozottság mellett jelentős fölényben van Trump (62,9-33,0%), itt négy éve is simán nyert.
- Arizonában (11) 86%-os feldolgozottság mellett némileg csökkent Joe Biden előnye, ezt az államot már korábban több összesítés is odaadta a demokrata jelöltnek, de hivatalosan még nem dőlt el a végeredmény. Jelenleg 3,4 százalékpont a demokrata jelölt előnye. Arizonában várhatóan magyar idő szerint csütörtök hajnal háromkor érkeznek majd újabb adatok.
- Észak-Karolina (15) valószínűleg Trumpé lesz, 95%-os feldolgozottságnál 1,5%-os az előnye (50,1-48,6), ez szűk 80 ezer szavazatot jelent. Ebben az államban csak november 12-13-ára várhatóak a végleges eredmények a levélszavazatok miatt.
- Georgiában (16) 94%-os feldolgozottság mellett Trump vezet, az előnye 1,4 százalékpontnyi. Itt négy éve is a republikánusok jelöltje nyert, akkor valamivel nagyobb volt ennél a különbség közte és Hillary Clinton között.
- Nevada (6) Bidennek áll, de iszonyú szoros a verseny 86%-os feldolgozottságnál mindössze 0,6%-os az előnye, egy alig 8 ezer szavazatot jelentő fölénye.
- Pennsylvania (20) egyelőre Trumpnak áll (51,6-47,1%), de itt is előfordulhat még a Michiganben és Wisconsinban látotthoz hasonló fordulat. Az elnök előnye korábban 600 ezer szavazatnyi is volt, de azóta csökkent, 85%-os feldolgozottságnál már csak 400 ezer szavazattal vezet. Biden esélye itt az lehet, ha a még meg nem számolt szavazatok közel 70 százaléka hozzá vándorol.
A pennsylvaniai Philadelphiában, ahol a szavazatszámlálás még mindig tart tüntetők vonultak az utcára és tisztességes szavazatszámlálást követelnek. Trump stábja korábban bejelentette: a Legfelsőbb Bírósághoz is fordultak, megtámadva a pennsylvaniai legfelsőbb korábbi döntését, amely lehetővé tette, hogy a választás napja után beérkezett levélszavazatokat is számításba vegyék.
A BBC szerint szerdán több nagy városban: Detroitban, Michiganben és Washington DC-ben is voltk kisebb tüntetések.
Az USA korábbi alelnöke a kampánya delaware-i főhadiszállásáról jelentkezett be, hogy beszédet mondjon azok után, hogy megnyerte Wisconsin államot, és 10 elektori szavazattal került közelebb került az elnökséghez. Helyi idő szerint szerda délután Biden azt mondta,
még nem jelenti be, hogy nyert, de hisz abban, hogy meglesz a győzelemhez szükséges 270 elektori szavazata a szavazatszámlálás végén.
A demokrata elnökjelölt arról is beszélt, hogy soha nem szavaztak még ennyien Amerikában, hogy a demokrácia egyáltalán nem halott, hogy az emberek kezében van a hatalom, és egyedül az ő akaratuk fogja eldönteni azt, hogy ki lesz az USA elnöke. Azt is egyértelművé tette: ragaszkodik ahhoz, hogy minden leadott szavazatot megszámláljanak. (Trump stábja korábban bejelentette, hogy leállítanák a pennsylvaniai szavazatszámlálást, hogy jogi lépéseket tesznek Michiganben és hogy újraszámlálást kérnek Wisconsinban.)
Beszélt arról is, hogy bár demokrataként kampányolt, de amerikaiként lesz elnök, ugyanis szerinte csak minden amerikait képviselve lehet betölteni ezt a hivatalt.
„Amikor mi nyerünk, nem lesznek vörös államok és kék államok, csak Egyesült Államok lesznek”
– zárta a beszédét Biden.
Előbb CNN, majd a Reuters, az AP, a CBS és az NBC előrejelzése szerint is Joe Biden nyerte Michigant és annak tizenhat elektori szavazatát, ami egy hatalmas ugrás számára, hogy végső győzelmet arasson.
Mindez ugyanis azt jelenti, hogy Bidennek így már 253 elektori szavazata van.
Összesen 270 elektori szavazat szükséges ahhoz, hogy az egyik jelölt megnyerje az elnökválasztást. Több másik államhoz hasonlóan Michigan is szerdára fordult át, és mostanra több mint hatvanezres előnybe került ott Biden. Trumpék korábban jelezték, perelni fognak az államban, hogy állítsák le a szavazatszámlálás, amely mostanra 99%-nál jár. Négy éve ebben az államban Donald Trump nyert.
A michigani indokláshoz hasonlóan itt is azt kifogásolják, hogy a megfigyelőik nem tudják rendesen figyelemmel követni a szavazatszámlálás folyamatát, és szavazási csalást gyanítanak.
De Pennsylvania ügyében a Legfelsőbb Bírósághoz is fordultak, megtámadva a pennsylvaniai legfelsőbb korábbi döntését, amely lehetővé tette, hogy a választás napja után beérkezett szavazatokat is számításba vegyék.
Donald Trump korábbi 600 ezres előnye olvadóban van, a csatatérállamban már valamivel kevesebb, mint 400 ezer szavazattal vezet. Biden esélye az lehet, ha a még feldolgozatlan szavazatok közel 70 százaléka hozzá vándorol, ami elsőre elég esélytelennek hangzik, de a trendet tekintve lehetnek még izgalmak az államban. Egy biztos: végeredmény ma még biztosan nem lesz Pennsylvaniában.
Nem is olyan rég Donald Trump még több mint 100 ezerrel vezetett, mostanra viszont Joe Biden 80 ezresre faragta a hátrányát. A 16 elektori szavazatot érő államból korábban olyan hírek érkeztek, hogy még ma meglehet az eredmény. Eddig a szavazatok 93 százalékát dolgozták fel.
A Trump-kampány friss közleménye szerint azért döntöttek így, hogy az állam leállítsa a szavazatszámlálást, amíg az embereik nem lehetnek ott megfigyelőként az urnák kinyitásánál és a szavazatszámlálásnál.
Bob Bauer, Biden tanácsadója azt mondja, az USA jelenlegi elnöke vissza akarja csinálni a vereségét. Szerinte nehéz kiigazodni Trump kommunikációján, hiszen korábban már kijelentette, hogy ő nyert Wisconsinban, most pedig újraszámolást követel.
Bauer azt is kijelentette, hogy a demokraták jelöltje megnyerte ezt az államot. Wisconsinban továbbra is igaz, hogy 99 százalékos feldolgozottságnál Biden 0,6 százalékponttal vezet, ez nagyjából 20 ezer szavazatnyi előnyt jelent. A CNN friss projekciója szerint is Biden győzött eben az államban, ezzel 10 elektori szavazatot bezsebelve.
A CNN és később az AP, valamint az NBC és a New York Times projekciója szerint Joe Biden megnyerte Wisconsin államot, és 10 elektori szavazattal került közelebb ahhoz, hogy megnyerje az elnökválasztást. Ezzel ugyanis 237 elektori szavazata van a szükséges 270-ből.
A helyzetet bonyolítja, hogy Trumpék újraszámolást kértek az államban, de Biden előnye így is több mint húszezres, így nem valószínű, hogy megfordulna a sorrend.
A volt alelnök kampány tanácsadója, Anita Dunn azt mondja, Biden akkor fogja bejelenteni a győzelmét, ha a kampánystáb biztos lesz abban, hogy megvan az ehhez szükséges 270 elektori szavazata. Egy ilyen állításnak nem feltétlenül kellene hírértékűnek lennie. Jelen helyzetben mégis az, hiszen Biden ellenfele már kijelentette, hogy ő nyert. Trump olyan államokban is győzelmet hirdetett már egy fél napja, ahol akkor még alacsony volt a feldolgozottság, és azóta meg is fordult az eredmény.
Anita Dunn egyébként azt mondta, magabiztos abban, hogy ha az összes szavazatot megszámolták, akkor Bidennek meglesz az elnökséghez szükséges legalább 270 elektori szavazata.
Pennsylvaniához hasonlóan Nevadából sem lesz ma végeredmény, mert csütörtök reggel előtt már nem hoznak nyilvánosságra újabb adatokat. Az állam vezetése azzal indokolta a döntést, hogy enyhíteni akarják a nyomást a túlterhelt szavazókörzeteken, az a cél, hogy pontosan összesítsék a szavazatokat.
A hat elektori szavazatot érő államban egyébként Joe Biden vezet minimális, nyolcezres előnnyel. A feldolgozottság 86 százalék.
Az elnök kampánya bejelentette, hogy azonnali újraszámlálást kérnek Wisconsinban. Ezzel csak az a probléma, hogy az állam törvényei szerint egy kampány nem nyújthat be újraszámolási kérelmet, amíg be sem fejezte a választási bizottság a szavazatok megszámlálását.
Bill Stepien, Trump kampánymenedzsere arról beszélt, hogy számos wisconsini választókerületben beszámoltak szabálytalanságokról, „amelyek komoly kétségeket vetnek fel az eredmények érvényességével kapcsolatban”.
Wisconsinban gyakorlatilag megvan a végeredmény, 99 százalékos feldolgozottságnál Biden 0,6 százalékponttal vezet, ez nagyjából 20 ezer szavazatnyi előnyt jelent.
A legfrissebb adatok szerint már közel ötvenezerrel vezet Joe Biden az államban, mindez az adatok 94%-os feldolgozottságánál.
Vagyis hát az ő szemszögéből nézve az, hogy folyamatosan Biden-szavazatokat „találnak” az olyan billegő államokban, mint Pennsylvania, Michigan és Wisconsin. „Ez nagyon rossz az országunknak” – tette hozzá Twitteren. Aztán egy másik Twitter-posztban arról ír, hogy Pennsylvaniában is nagyon dolgoznak azon, hogy elolvadjon az 500 ezres előnye.
Ennek ellenére az állás még mindig szoros és akár meg is fordulhat ebben az államban, ugyanis nagyjából 100 ezer szavazat vár megszámlálásra, Jocelyn Benson, Michigan demokrata párti államtitkára szerint.
Michiganben a levélszavazatok feldolgozásával kezdett nagy hajrába Biden, aki előbb 0,5%-ra csökkentette a hátrányát, majd magyar idő szerint délután a vezetést is átvette, pár óra alatt 36 ezer szavazatot jelentő fordulatot hozva. Jelenleg bő 31 ezer szavazatnyi előnye van.
Jocelyn Benson arról is beszélt a CNN szerint, hogy a szoros verseny miatt különösen fontos ellenőrizni azt, hogy minden egyes érvényesen leadott szavazat beleszámítson a végeredménybe. Az államtitkár erre hivatkozva a michiganiek türelmét kérte. Az államban egyébként idén megdőlt a részvételi rekord.
A CNN friss projekciója szerint Joe Biden legalább három elektori szavazatot visz Maine állam négy megszerezhető elektori szavazatából, ezekkel összesen 227-nél jár. Négy éve Hillary Clinton is hármat vitt innen.
Összesen 270 elektori szavazatra van szüksége az egyik jelöltnek, hogy megnyerje az elnökválasztást.
A Fox News tudósítója, John Robert beszélt Donald Trump kampánymenedzserével, Bill Stepiennel, aki elmondta, ha összeszámolják a szavazatokat Arizonában, akkor az jön majd ki, hogy Trump harmincezerrel nyert, Pennsylvaniában pedig negyvenezerrel. Ezen kívül szerintük az elnök viszi Georgiát, Michigant és Észak-Karolinát is.
A tervek szerint a nap végére befejezik a szavazatszámlálást a 16 elektori szavazatról döntő déli államban, értesült a Washington Post. Ez gyakorlatban azt jelenti, hogy nagyjából 200 ezer szavazatot kell még átnézni. 94%-os feldolgozottságnál Donald Trump százezres előnyben van.
Az elnök kampánystábja továbbra is azt kommunikálja a sajtó felé, hogy Trump magabiztosan halad a győzelem felé. A stáb tanácsadója Jason Miller azt mondja, elképzelhető, hogy Wisconsinban újraszámlálás lesz, ugyanis „meg akarnak bizonyosodni” arról, hogy az összes legálisan leadott szavazatot beszámították, az illegálisan leadott szavazatokat viszont nem veszik figyelembe a végeredmény kihirdetésekor.
A 10 elektori szavazatot érő Wisconsin államban úgy fest a helyzet, hogy 97%-os feldolgozottságnál Biden durván 20 ezer szavazattal vezet.
Biden kampánymenedzsere korábban kijelentette, szerinte biztosan övék lesz Wisconsin.
Ezt a kampánymenedzser, Jen O’Malley Dillon erősítette meg a CNN szerint. Azt nem tudni, hogy pontosan mikor mond beszédet, egyelőre csak annyi a tuti, hogy a mai nap folyamán várható.
Továbbra is tart a szavazatszámlálás Pennsylvaniában, ahol még több mint 1 millió levélszavazat vár feldolgozásra. Szerda délelőtti sajtótájékoztatóján azt mondta Tom Wolf, az állam kormányzója, hogy ekkora mennyiséggel valószínűleg nem végeznek szerdán, így legkorábban csütörtökön lehet végeredmény az államban.
„A legfontosabb, hogy pontos végeredményt kapjunk, akkor is, ha ez kicsit tovább tart” – mondta Wolf, aki szerint ahogy eddig 200 éven át, úgy most is méltányosan, a szabályokat betartva kell eljárni.
Pennsylvania 20 elektort ad, amivel a legfontosabb a még nem eldőlt 9 állam között.
Több mint 5,1 millió szavazatot adtak le Michiganben a CNN szerint, ahol soha nem szavaztak még ennyien korábban. Eddig a részvételi rekordot a 2008-as adatok jelentették az államban, akkor összesen 5 039 080-an szavaztak és Barack Obama győzött.
Michiganben továbbra is szoros a verseny. Ebben az államban a levélszavazatok feldolgozásával kezdett nagy hajrába Biden, aki előbb 0,5%-ra csökkentette a hátrányát, majd magyar idő szerint délután a vezetést is átvette, pár óra alatt 36 ezer szavazatot jelentő fordulatot hozva. 96%-os feldolgozottságnál Biden előnye 0,6%, avagy bő 31 ezer szavazat.
Jen O'Malley Dillon egészen pontosan azt mondta, hogy ha lesz újraszámlálás, ha nem, akkor is vinni fogják Wisconsint, ebben nagyon biztosak. A 10 elektori szavazatot érő államban úgy fest a helyzet, hogy 95%-os feldolgozottságnál Biden 21 ezer szavazattal vezet. (FiveThirtyEight)
Két százalékot ugorva 78%-nál jár a feldolgozottság a 20 elektort adó államban. Ez az egy százalék pedig egy százalékpontnyi hátrányt ledolgozását jelentette Joe Bidennek, aki már 10 százalékponton belül áll Donald Trumphoz képest, az állás jelenleg 54,2-44,4%, de ahogy látjuk, jelentősen csökkent a különbség a levélszavazatoknak köszönhetően.
Ezt mutatja a leadott szavazatok aránya is, Trump eddigi nagyjából 600 ezer szavazatos előnye 542 ezerre csökkent.
Pennsylvaniában aligha végeznek ma a teljes feldolgozottsággal – ez inkább péntekre várható –, így ha szoros lesz az állás, akár ezen is múlhat és csúszhat a választás végeredménye. Jelenleg még több mint 1 millió szavazólap vár egyébként feldolgozásra.
Donald Trump azzal hagyta ott a republikánus szimpatizánsokat kedden, az amerikai elnökválasztás éjszakáján, hogy kikiáltotta magát győztesnek, holott jó pár államban még nem volt meg akkor a végeredmény, sőt, helyi idő szerint szerda délelőtt sincs még meg 9 államban.
Azóta viszont több államban, így Wisconsinban és Michiganben is folytatódott az előre beérkezett levélszavazatok feldolgozása, ez pedig mindkét államban Joe Biden demokrata elnökjelölt fordításához vezetett – igaz, messze nem végeztek még minden szavazólap feldolgozásával, tehát Biden sem tekinthető győztesnek.
Az eredményeket látva Donald Trump szerdán azzal indította a napját Twitteren, hogy egyből csalást kiáltott:
„Tegnap este még vezettem, helyenként meggyőző fölénnyel több olyan fontos államban, amit demokraták vezettek és irányítottak. Aztán szépen egyesével elkezdett mindenhol eltűnni az előnyöm, miután titokzatos szavazólaphegyek jelentek meg a megszámlált szavazatok között. NAGYON FURCSA, és a közvélemény-kutatók csúnyán mellényúltak”
– írta egy bejegyzésben, majd nem sokkal később hozzátette, hogy minden egyes alkalommal, amikor nekilátnak a levélszavazatok feldolgozásához, azok hirtelen, pusztító ugrást jelentenek az eredményben.
Trump a kampány hat hónapja alatt, illetve a választás napján is folyamatosan választási csalásként titulálta az előre feladott levélszavazatok utólagos feldolgozását – ami egyébként teljesen törvényes –, miután végig a levélszavazás ellen hangolta a republikánus tábort.
Több helyen ezt az államot és a vele járó 11 elektort már odaadták Joe Bidennek, ám ahogy 82%-ról 86%-ra ugrott a feldolgozottság, úgy esett be kissé a demokrata elnökjelölt előnye szűk 5 százalékpontról 3,4 százalékpontra.
Eddig 41 állam dőlt már el biztosan a 2020-as elnökválasztáson, ez alapján úgy fest, hogy Joe Biden demokrata kihívó 224 elektorral áll jelenleg, míg Donald Trump elnök eddig 213 elektort szerzett meg a CNN és a BBC összesítése szerint. A győzelemhez 270 elektor kell minimálisan, ettől még tehát mindketten messze vannak.
A kilenc, még nem eldőlt államban – Alaszka, Arizona, Észak-Karolina, Georgia, Maine, Michigan, Nevada, Pennsylvania és Wisconsin – mind más és más a helyzet, Wisconsinban és Michiganben például olyannyira feljövőben van Biden, hogy fordítani is tudott. A magyar idő szerint szerda délután 4-es adatok alapján: (zárójelben, hogy melyik állam hány elektort ad)
- Alaszkában (3) 36%-os feldolgozottság mellett jelentős fölényben van Trump (61,4-37,7%), itt négy éve is simán nyert.
- Arizonában (11) 86%-os feldolgozottság mellett némileg csökkent Joe Biden előnye, sok médiatermék ezt már korábban odaadta a demokrata jelöltnek, ám hivatalosan még nem dőlt el a végeredmény. Jelenleg 3,4 százalékpont a demokrata jelölt előnye.
- Észak-Karolina (15) szinte biztosan Trumpé lesz, hiszen 95%-os feldolgozottságnál 1,5%-os az előnye (50,1-48,6), ám ez csak szűk 80 ezer szavazatot jelent.
- Georgiában (16) szerda reggel újraindult a fennmaradó szavazatok számlálása, ám még nincs frissítés az eredményben, Trump előnye továbbra is az eddigi 2,2 százalékpont. Egyes körzetekben csak kora este folytatják majd a szavazatszámlálást, így még idő, mire a végeredmény közelébe kerülhetünk.
- Maine-ben (4) szinte biztos Biden győzelme, egyedül azért nem hirdették még ki ezt, mert a feldolgozottság még csak 73%-nál tart. Biden egyébként jelenleg 54,6%-kal áll, Trump pedig 42,3%-kal.
- Michiganben (16) a levélszavazatok feldolgozásával kezdett nagy hajrába Biden, aki előbb 0,5%-ra csökkentette a hátrányát, majd magyar idő szerint délután a vezetést is átvette, pár óra alatt 36 ezer szavazatot jelentő fordulatot hozva. 90%-os feldolgozottságnál Biden előnye 0,2%, avagy bő 9 ezer szavazat.
- Nevada (6) szintén Bidennek áll, bár itt hajnalban épp az elő előnye kezdett fogyni, 86%-os feldolgozottságnál mindössze 0,6%-ra csökkent az előny, ami egészen karcsú, 8 ezer szavazatot jelentő fölény,
- Pennsylvania (20) lassan beírható lesz Trump oldalán, ha nem jön a Michiganben és Wisconsinban látotthoz hasonló fordulat. A régóta látható 76%-os feldolgozottságnál majdnem 11%-kal, több mint 600 ezer szavazattal vezet, ám még jóval több mint 1 millió levélszavazatot nem dolgoztak fel.
- Wisconsin (10) magyar idő szerint délelőttre nagyon szoros lett, sőt, Biden egy idő után ha egy hajszállal is, de fordítani tudott 49,4-48-8%-ra.
Biden stábja egyre bizakodóbb, ahogy haladnak előre a szavazatszámlások a csatatérállamokban. A CNN-nek azt mondta az egyik stábtag, hisznek abban, hogy Wisconsint megnyerik, Michiganben a levélszavazatok miatt bizakodnak. Szerinte Pennsylvaniát is elviszik, Georgiában pedig Fulton megye eredményein múlhat Biden sikerek.
„Jól érezzük magunkat, nyerni fogunk ma” – mondta Biden egyik főtanácsadója.
A CNN forrásai szerint Biden csapatában többen azért csalódottak, azt remélték, hogy a szavazókörök lezárása után néhány órával már kihirdethetik Trump vereségét.