El a kezekkel a sajtótól! Támogatás!

Orbán Viktor ma pár órára megint olyan kényelemben érezheti magát, mint 2023-ban

Legfontosabb

2025. február 24. – 03:55

Orbán Viktor ma pár órára megint olyan kényelemben érezheti magát, mint 2023-ban
Orbán Viktor a parlamentben – Fotó: Melegh Noémi Napsugár / Telex

Másolás

Vágólapra másolva

1898

Eddig tartott az országgyűlési képviselők téli szünete, hétfőn 13 órától Orbán Viktor felszólalásával elstartol a parlament tavaszi ülésszaka. A miniszterelnök rövid beszédében nagy eséllyel ismét az aktuális slágertémáival jön elő: Trump-tornádó, béketárgyalások, az USA-ból finanszírozott civil szervezetek megregulázása és az évértékelő beszédében felvillantott osztogatás kedvezmények különböző társadalmi csoportoknak. Orbán felszólalására minden frakció reagálhat pár percben, és utána ismét ő kap szót, hogy kedvére kioszthasson pár „lángost” azoknak a képviselőknek, akik Magyar Péterrel ellentétben ma szemtől szemben kérdezhetik a miniszterelnököt.

A napirend előtti felszólalások után megválasztják a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsának egy tagját, valamint a Magyar Nemzeti Bank Felügyelőbizottságának új elnökét és tagjait. Az eskütétel után elfogadja az Országgyűlés a Kúria, az Országos Bírói Hivatal, az ügyészség és a Magyar Nemzeti Bank 2022-es, valamint 2023-as beszámolóját. Ezután két nemzetközi egyezmény kihirdetése következik, majd Dúró Dóra mentelmi ügyében dönt a parlament. Az interpellációk után jön az azonnali kérdések órája, ahol nagy valószínűséggel ismét Orbán Viktorral vitázhatnak az ellenzéki képviselők.

Ártalmatlan ellenfelek

Tavaly tavasz óta az a furcsa helyzet állt elő a magyar belpolitikában, hogy a 2022-es választáson parlamentbe jutó pártok többsége mögött szinte teljesen megszűnt a társadalmi támogatottság, és a legnagyobb ellenzéki erővé nőtt Tisza nincs ott az Országgyűlésben. Ma már gyakorlatilag alig van politikai tétje annak, hogy a Ház falain belül mi történik. Nagy izgalmakra nem érdemes számítani a hétfői ülésnapon sem, legfeljebb olyanra, mint amilyen Kövér László és Gyurcsány Ferenc összeszólalkozása volt tavaly.

A miniszterelnök olyan pártok képviselőivel vitatkozhat a parlamentben, akik a jelenlegi tudásunk szerint semmilyen veszélyt nem jelentenek a Fideszre, és 2026-ban nagy valószínűséggel be sem jutnak az Országgyűlésbe. A parlament így az a tér maradt, ahol a miniszterelnök azt mutathatja a politikai táborának: továbbra is ő képviseli az erőt, senki nem tudja megszorongatni, és több évtizedes rutinnal szereli le az ellenzék támadásait.

Orbán a parlamentben úgy érezheti magát, mintha még 2023 lenne, és nem létezne kegyelmi ügy meg Tisza Párt.

Csakhogy ez már nem a valóság, hiába próbálják ezt mutatni a miniszterelnök Facebook-oldalán, amikor napokon keresztül osztják meg a rövid videókat arról, hogy Orbán miként oktatja ki az ellenzéki képviselőket a parlamenti csörtékben. A közvélemény-kutatási adatok szerint Magyar Péterék tavaly utolérték, sőt, több mérés szerint meg is előzték a kormánypártokat. Ez pedig egy teljesen új politikai helyzetet teremtett.

A Fidesznek stratégiai fontosságú kérdés, hogy ne két nagy tömb legyen versenyben a 2026-os választáson, hanem a centrális erőteret fenntartva az ellenzéki szavazatok több párt között aprózódjanak szét. Ha az ellenzéki választók azt látják, hogy pártjaiknak esélye sincs bejutni a parlamentbe, hamar átmennek a Tiszához. Épp ezért áll a Fidesz érdekében, hogy a kisebb pártok is valahogy életben maradjanak, és el tudjanak indulni a jövő évi választáson.

Az „újraélesztés” egyik eszközeként lehet értelmezni azt a kizárólag Fidesz által támogatott decemberi törvénymódosítást, amellyel kitömték pénzzel a parlamenti pártokat a 2026-os választási kampányra. Eközben a Tisza Párt továbbra sem kap egy forintnyi állami támogatást sem, csak az Európai Parlamentben és a Fővárosi Közgyűlésben jut adófizetői pénzekhez.

A parlamenti frakciók állami támogatását januártól 70-80 százalékkal emelték meg. A 115 fős Fidesz-frakció havi 761 millió forintot kap a működésére, de a 6 fős Párbeszéd is havi 42 millió forintból gazdálkodhat már idén. Az Országgyűlés Hivatala a Telex adatigénylésére január elején elküldte az akkori képviselői létszámmal számolva a frakciók havi támogatási összegeit. Szeptemberben szintén a Hivataltól kapott adatok alapján mutattuk be, hogy mennyiből gazdálkodtak a parlamenti frakciók, így össze is lehet hasonlítani az adatokat:

FrakcióLétszám2024. szeptember2025. január
Fidesz115 képviselő419 007 379 Ft761 076 377 Ft
KDNP19 képviselő82 387 601 Ft136 438 802 Ft
DK15 / 14 képviselő*56 996 786 Ft99 088 975 Ft
Momentum10 képviselő40 207 035 Ft69 456 541 Ft
MSZP10 képviselő40 207 035 Ft69 456 541 Ft
Jobbik8 képviselő32 519 096 Ft54 493 045 Ft
Mi Hazánk6 képviselő43 977 363 Ft72 932 314 Ft
Párbeszéd6 képviselő26 451 221 Ft42 121 651 Ft
LMP5 képviselő21 797 220 Ft37 232 005 Ft
Összesen763 550 736 Ft1 342 296 251 Ft

*A DK-nak szeptemberben még 15 képviselője volt. Decemberben Varju László lemondott, miután jogerősen is elítélték az MTVA-székházban történt dulakodás miatt.

Miről szól majd a tavaszi ülésszak?

A Fidesz a megélhetési kérdések és az állami szolgáltatások működőképessége helyett várhatóan továbbra is olyan szimbolikus ügyekkel szeretne foglalkozni, mint az általuk szuverenitásvédelemnek nevezett gyakorlat, ami a kormánytól függetlenül működő civil szervezetek és független újságok üldözését jelenti.

A kormánypártok múlt heti kihelyezett frakcióülésén Orbán Viktor megnevezte a régi-új ellenséget: a „Soros-hálózatot”, amely a USAID amerikai segélyszervezettől kapott pénzeket az utóbbi években. A Magyar Nemzet információi szerint a miniszterelnök a zárt körű frakcióülésen arra kérte a képviselőket, hogy

hozzanak szigorú törvényeket, és akik részesültek ezekből a pénzekből, azokat tiltsák ki Magyarországról.

Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője másnap be is jelentette: felkérték a kormányt, hogy nevezzen ki egy kormánybiztost, aki tíz évre visszamenőleg felkutatja, hogy milyen médiafelületek, civil szervezetek és egyéb intézetek kaptak pénzeket az USA-ból. Kocsis úgy fogalmazott: ez egy „gátlástalan beavatkozási kísérlet, amellyel szemben gátlástalanul kell védekezni”, az elkövetők nevét pedig nyilvánosságra kell hozni. A frakcióvezető is utalt törvénymódosításokra, de azok pontos tartalma még nem ismert.

Orbán Viktor az évértékelő beszédében arra utalt, hogy az amerikai Magnyickij-törvény mintájára új törvényt alkotnak, és azzal zárják el a külföldi pénzcsapokat. „A birodalom budapesti lerakatával húsvétra végezhetünk is” – jelentette ki magabiztosan a miniszterelnök szombaton. Emellett két ponton is hozzányúlna a gránitszilárdságú Alaptörvényhez: beleírná, hogy az ember csak férfi vagy nő lehet, és alkotmányos védelmet kaphat a készpénzhez való jog, amit korábban a Mi Hazánk Mozgalom is kezdeményezett.

Megszűnt az LMP-frakció, időközi választás lesz Újpesten

Nem lesz lehetősége vitába szállni a miniszterelnökkel Ungár Péternek és az LMP-frakció más képviselőjének sem. Csárdi Antal októberben jelentette be, hogy kilép a pártból és a parlamenti frakcióból, miután állítása szerint bizonyítékot látott arra, hogy Vitézy Dávid főpolgármester-jelölti kampányáról egyeztetett Rogán Antal, Vitézy Dávid és Ungár Péter. A formális távozással februárig várt, hogy a frakció munkatársainak legyen ideje más munkát keresni. Kilépésével ugyanis a minimális öt fő alá csökkent a frakció létszáma, és a szabályok alapján így megszűnik a képviselőcsoport.

Csárdi Antal, az LMP frakcióvezető-helyettese felszólal napirend előtt az Országgyűlés plenáris ülésén 2023. november 20-án – Fotó: Bruzák Noémi / MTI
Csárdi Antal, az LMP frakcióvezető-helyettese felszólal napirend előtt az Országgyűlés plenáris ülésén 2023. november 20-án – Fotó: Bruzák Noémi / MTI

A formális bejelentés után három napja maradt a frakció többi tagjának, hogy vagy pótolják Csárdit egy igazolással, vagy átüljenek egy másik, az LMP-vel közös listán induló párt frakciójába. Miután egyik sem történt meg, múlt héten hivatalosan is megszűnt a frakció, és tagjai független képviselőként folytatják.

A házszabály alapján a 2026-os választásig már nem is lesz lehetőségük más frakcióhoz csatlakozni. Mindez azért is lehet fájó számukra, mert így a maradék megszólalási lehetőségeket, pénzügyi erőforrásokat is elveszítette Ungár pártja. Az LMP-frakció a decemberi törvénymódosítás után havi 37 millió forintos támogatásra volt jogosult. Márciusban már nem kapják meg ezt a pénzt.

A tavaszi ülésszakra 7 főre csökkent a Jobbik frakciója. Jakab Péter és Varga Ferenc után Balassa Péter, a párt korábbi szombathelyi önkormányzati képviselője is bejelentette, hogy távozik a frakcióból, és független képviselőként folytatja. A döntést nem indokolta a korábbi labdarúgó, de a távozása azért meglepő, mert a független képviselőknek jóval kisebb mozgástere van a parlamentben, mint a frakciókban politizálóknak. Nincs lehetőségük például napirend előtt felszólalni, vagy az azonnali kérdések órájában kérdezni Orbán Viktort és más kormánytagokat.

A Fidesz-frakcióban egy új képviselő kezdi meg a munkáját. Hétfőn teszi le az esküjét Csibi Krisztina, aki január közepén meggyőző fölénnyel nyerte meg az időközi országgyűlési választást a dombóvári központú választókerületben (Tolna vármegye 2.). Az időközire azért volt szükség, mert a körzet egyéni képviselője, Potápi Árpád János tavaly októberben váratlanul meghalt. Csibi Potápi évtizedes munkatársa, korábban a magyarság összetartozását jelképező kulturális intézmény, a Magyarság Háza igazgatója volt.

A Fidesznek hamarosan pótolnia kell Varga Mihályt is. A volt pénzügyminiszter tavaly decemberben 35 év után búcsúzott a parlamenti munkától, mert Orbán Viktor döntése értelmében március 1-jétől ő váltja Matolcsy Györgyöt a Magyar Nemzeti Bank élén. Varga a legutóbbi országgyűlési választáson listáról jutott mandátumhoz, így utódjáról a Fidesz dönthet majd.

Varga Mihály pénzügyminiszter Magyarország 2025. évi központi költségvetéséről szóló törvényjavaslat szavazása előtt az Országgyűlés plenáris ülésén 2024. december 20-án – Fotó: Máthé Zoltán / MTI
Varga Mihály pénzügyminiszter Magyarország 2025. évi központi költségvetéséről szóló törvényjavaslat szavazása előtt az Országgyűlés plenáris ülésén 2024. december 20-án – Fotó: Máthé Zoltán / MTI

Egy másik képviselői szék is biztosan üres lesz még hétfőn. A DK-s Varju László ugyancsak decemberben mondott le a mandátumáról, miután garázdaság, testi sértés és választási csalás miatt jogerősen is elítélték. Az ítélet szerint testi sértést követett el, amikor 2018-ban az MTVA-székházban megszorította az őt leteperő biztonsági őr vádliját. Mivel Varju az angyalföldi-újpesti választókerületben (Budapest 11.) nyert mandátumot, időközi választás lesz március 23-án. A DK ismét őt indítja, a Fidesz a budapesti Fidelitas elnökét, Renge Zsoltot jelölte.

Az országgyűlés ülésének legfontosabb történéseiről percről percre tudósítunk a Telexen hétfő délután.

Vágólapra másolva
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!
EUR 402,34 Ft
USD 371,37 Ft
További élő árfolyamok!
Partnereinktől