Jogerősen pénzbüntetésre ítélték Varju Lászlót

2024. december 3. – 09:25

Jogerősen pénzbüntetésre ítélték Varju Lászlót
Fotó: Melegh Noémi Napsugár / Telex

Másolás

Vágólapra másolva

Varju Lászlót kedden bűnösnek mondta ki a Kúria garázdaság, testi sértés és választási rend megzavarása ügyében. Varju 900 ezer forintos pénzbüntetést kapott, az ítélet jogerős. A Demokratikus Koalíció országgyűlési képviselőjének ügye már több mint hat éve húzódik. Garázdasággal és testi sértéssel az MTVA épületében történt 2018-as dulakodás miatt vádolták, választási rend megzavarásával pedig azért, mert 2018-ban a választások előtt rávett egy független képviselőt Újpesten, hogy lépjen vissza.

A jogszabályok alapján a momentumos Fekete-Győr Andráshoz hasonlóan Varjut is hamarosan megfosztja a mandátumától a parlament. A 2012-ben elfogadott országgyűlési törvény alapján ugyanis „ki kell mondani az összeférhetetlenségét annak a képviselőnek, akit képviselősége alatt bűntett miatt jogerősen elítéltek”. Mivel Varju László egyéni választókerületben (Újpest-Angyalföld) jutott mandátumhoz, időközi választás jön jövő év elején.

A határozathirdetésre teljesen megtelt a Kúria tárgyalóterme. Újságírók és kamerák kereszttüzében hallgatta Varju, hogy milyen ítélet vár rá. A padsorokban ott voltak Varju pártjának vezető politikusai, köztük Gyurcsány Ferenc korábbi miniszterelnök, a DK elnöke és Vadai Ágnes, a DK országgyűlési képviselője is. A hallgatóság tagjai közül többen felhördültek a határozathirdetéskor és akkor is, amikor az ötfős tanács megindokolta a Kúria döntését.

„Persze” – mondta valaki a padsorokból, amikor a tanácselnök arról beszélt, hogy Varju hogyan is támadta meg 2018-ban az MTVA-székházban dolgozó biztonsági őröket. A hallgatóság tagját rendre utasították, megmondták neki, hogy a következő ilyen alkalommal kivezetik a tárgyalóteremből.

A vád szerint garázdaságot követett el Varju, amikor nekirontott a közmédia biztonsági őrének 2018-ban. A rabszolgatörvény elleni, MTVA-székház előtti tüntetés közben ellenzéki képviselők mentek be az épületbe, hogy beolvassák a követeléseiket. A székházban egy dulakodás után a DK képviselője fekvés közben megszorította az egyik biztonsági őr vádliját. Végül egyébként Varju volt az, akit mentőnek kellett elvinnie. A februári tárgyaláson felolvasták az egyik biztonsági őr tanúvallomását, amely szerint Varju teátrálisan és provokatívan viselkedett a közmédia épületének folyosóján.

Kedden a Kúria ötfős tanácsának elnöke részletesen megindokolta azt, hogy miért hagyták helyben a másodfokú bíróság februári ítéletét. A Varju ellen felhozott garázdaság és testi sértés vádpontok az MTVA-székházban 2018-ban történtekkel voltak összefüggésben. A tanácselnök összességében elmondta, hogy

„a képviselői jog gyakorlásának az erőszak nem eszköze”.

A Kúria álláspontja szerint Varju jogosan tartózkodott ugyan a köztévé épületében, de az már törvénysértő volt, ahogyan az ellen intézkedő biztonsági őrök ellen fellépett. Az indoklásban megállapította a bíróság, hogy a biztonsági őrök megpróbálták felállítani az országgyűlési képviselőt, ő viszont ellenállt. Körbekulcsolta az egyik biztonsági őr lábát, ezzel pedig sérülést okozott neki.

A tanácselnök azt mondta, az ügy elbírálásakor leegyszerűsítve azt a kérdést kellett vizsgálni, hogy ki kezdte a dulakodást. „A vádlott, éspedig jogtalanul” – adta meg a választ.

Az ügy előző ülésén, november 26-án hangzottak el a perbeszédek a vád és a védelem részéről. Ekkor beszélt Varju az utolsó szó jogán is. Szerinte egyértelműen ellenzékisége, kormányellenessége miatt folyt ellene bírósági eljárás:

„Tüske vagyok a köröm alatt ennek a rendszernek.”

Varju László februárban, a másodfokú tárgyaláson azt mondta a Fővárosi Ítélőtábla előtt, hogy nem akartak és nem is követtek el bűncselekményt 2018-ban az MTVA épületében. A képviselő emlékeztetett arra, hogy széles körű társadalmi tiltakozás és tüntetéssorozat volt hat éve a megemelt túlórázásról szóló, rabszolgatörvényként elhíresült törvény ellen. Februárban felolvasta Varju azt az öt követelést, amit a rabszolgatörvény elleni tüntetésen is akartak a közmédia székházában. Varju azt állította, annyit kértek csak, hogy beszélhessenek a közmédia felelős szerkesztőjével. A képviselőnek viszont ezt nem engedték, az esetet pedig, ami miatt garázdasággal és testi sértéssel vádolták, így idézte fel:

„a biztonsági őrök letéptek a korlátról, és végigcibáltak a folyosón”.

Varju álláspontja szerint megválasztott országgyűlési képviselőként joga volt ahhoz, hogy 2018 decemberében ellenzéki képviselőtársaival együtt bemenjen a közmédia épületébe. Felhatalmazást kapott arra, hogy megjelenítse a rabszolgatörvény miatt kialakuló társadalmi igényt, ami a rabszolgatüntetésekhez vezetett.

„Több biztonsági őr megpihent rajtam”

– mondta november 26-án az utolsó szó jogán. Szerinte nem történt az MTVA-székházban sérülés, sőt, a biztonsági őrök provokálták ki azt, hogy védekeznie kelljen. Azt is tagadta, hogy megfélemlítették volna a közmédia dolgozóit, ehelyett odajöttek hozzájuk beszélgetni.

Varju ellen a harmadik vádpont választási rend megzavarása elleni bűncselekmény volt, eszerint a politikus a 2018-as országgyűlési választás előtt találkozott Horváth Imre újpesti képviselővel, aki 2017-ben kilépett az MSZP-ből. Horváth emiatt független jelöltként akart indulni egy újpesti választókerületben a 2018-as választáson. Varju a vád szerint megpróbálta rávenni őt, hogy lépjen vissza, még azt is felajánlotta, hogy ezért cserébe az addigi kampányköltségeit is kifizeti. A DK képviselőjének az az álláspontja, hogy nem történt semmilyen csalás, csak a Fidesz választási törvényei rákényszerítették az ellenzéki képviselőket, hogy a választás előtt visszalépésekről tárgyaljanak.

A Kúria megindokolta, hogy miért volt helytálló a másodfokú bíróság ítélete ebben az ügyben is. A tanácselnök is megállapította, hogy azért bűnös ebben a vádpontban is Varju, mert a törvény szerint nem csak úgy valósult volna meg a választási rend elleni bűncselekmény, ha ténylegesen adott volna pénzt Horváthnak Varju. Már a befolyásolási kísérlet is büntetendő, ez pedig megvalósult azzal, hogy anyagi juttatást ígért neki.

A választási rend megzavarása elleni ügyről is beszélt Varju az utolsó szó jogán november végén: szerinte nem lehet igaz az, hogy Horváth Imre újpesti független képviselőnek kárpótlást ígért. Varju szerint ugyanis a választási törvény miatt eleve nem is keletkezhetett Horváthnak olyan költsége, ami miatt kárpótolnia kellett volna őt.

Vágólapra másolva
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!
EUR 407,75 Ft
USD 358,68 Ft
További élő árfolyamok!