Amnesty: A szerb hatóságok kémprogrammal figyelnek meg újságírókat és aktivistákat
2024. december 16. – 11:55
Az Amnesty International jelentése szerint a szerb rendőrség és titkosszolgálat az izraeli Cellebrite termékeit és a Novispy nevű, androidos kémprogramot használja újságírók, környezetvédelmi aktivisták és polgárjogi aktivisták illegális megfigyelésére.
Dinushika Dissanayake, a jelentés szerzője szerint a szerb hatóságok
„a megfigyelési technológiát és a digitális elnyomó taktikákat a civil társadalom ellen irányuló szélesebb körű állami ellenőrzés és elnyomás eszközeiként használják”.
Dissanayake, az Amnesty európai részlegének igazgatóhelyettese azt mondta, a jelentés rávilágított, hogy szigorú törvényi ellenőrzés hiányában „hatalmas kockázatot jelenthetnek” a rendőrség és a hírszerző szolgálatok által használt Cellebrite termékek.
Az izraeli Cellebrite bűnüldöző és kormányzati szervek számára gyártott termékei könnyedén hozzáférnek a legújabb Android vagy iPhone mobiltelefonokon tárolt adatokhoz. Ezek a termékek anélkül nyernek ki adatokat a készülékekből, hogy hozzáférnének azok jelszavához.
Bár a Novispy technikailag kevésbé fejlett (mint a Pegasushoz hasonló kémszoftverek), azért lehetővé teszi a szerb hatóságok számára, hogy érzékeny személyes adatokat rögzítsenek egy telefonról. A Novispy segítségével távolról be tudják kapcsolni a megfigyelni kívánt telefon mikrofonját vagy kameráját.
A jelentés szerint a szerb hatóságok legalább kétszer használták a Cellebrite termékeit arra, hogy feltelepítsék a Novispy kémprogramot újságírók és aktivisták mobiljaira. A Guardian úgy tudja, hogy idén februárban ittas vezetés ürügyén rövid időre letartóztattak egy szerb oknyomozó újságírót. Slaviša Milanov mobilját akkor elvették tőle a rendőrök, és amikor visszakapta, észrevette, hogy feltörték. Az Amnesty vizsgálata kimutatta, hogy Cellebrite termékkel törték fel a telefonját, és feltelepítették rá a Novispyt.
Donncha Ó Cearbhaill, az Amnesty biztonsági laboratóriumának vezetője azt mondta, bizonyítéka van arra, hogy a szerb újságíró telefonját akkor törték fel, amikor a készülék a szerb rendőrségnél volt. Az eszköz megbabrálásához pedig egy olyan fejlett eszközre volt szükség, mint a Cellebrite UFED.
A jelentésből kiderült, hogy Nikola Ristić környezetvédelmi aktivista telefonjának feloldásához is Cellebrite-ot használtak. Később Ristić eszközén is megtalálták a Novispyt. Az Amnesty közölte, hogy tájékoztatta az Androidot és a Google-t a Novispyról, a kémprogramot pedig eltávolította az érintett készülékekről. A jogvédő szervezet szerint a Google „kormány által támogatott támadásokról” is küldött figyelmeztetést a lehetséges célpontoknak.
A Cellebrite közleményben reagált az Amnesty jelentésére. Ebben az izraeli cég azt írta, hogy technológiájának etikus és törvényes felhasználása a legfontosabb számára az igazságszolgáltatás felgyorsítására irányuló küldetésében. A cég hozzátette, hogy nem telepített rosszindulatú programokat.