CODE: Tudomány, technológia és művészet találkozása Veszprémben (x)
2025. március 1. – 09:55
frissítve
A digitális élmények új dimenzióját nyitja meg a látogatók előtt a CODE – Digitális Élményközpont, ahol március 1-től léphetünk át különleges, audiovizuális világokba. A Veszprém szívében található intézmény, ami egyedülálló módon ötvözi a tudomány, a technológia és a művészet adta lehetőségeket, egész évben állandó és megújuló tartalmakkal várja az érdeklődőket.
A CODE megnyitásával egy olyan egyedülálló élményközpont született meg, ahol a legmodernebb digitális eszközök segítségével elevenednek meg a világ legnagyobb műalkotásai, az emberi test titkai vagy épp a világ csodái. A digitális technológiáknak köszönhetően pillanatok alatt elrepülhetünk a világűrbe, többszörös nagyításban nézhetünk meg egy híres műalkotást vagy akár egy aprócska rovart. A Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa program örökségeként létrejött intézmény elsődleges célja, hogy új utakat nyisson az élményalapú kultúrafogyasztás és a digitális edukáció felé. A CODE olyan kikapcsolódási lehetőségeket nyújt, amelyek mindenkinek szólnak: legyen szó akár kíváncsi gyerekekről, akik a jövő eszközeivel fedeznék fel a világot, akár fiatalokról, akik a digitális művészet iránt érdeklődnek, vagy felnőttekről, akik egy teljesen új szemszögből tapasztalnák meg a kultúrát.
Egy kreatív hub, ami új dimenziókat nyit a művészek alkotóterében

A CODE, amellett, hogy egyedülálló élményeket nyújt, egyúttal egy pezsgő kreatív hub, ahol a művészet, az oktatás és a kutatás kölcsönhatásba lép egymással, hogy egy határokon átívelő innovációs műhelyt hozzon létre. Egy folyamatosan pulzáló laboratórium, ahol új műfajok és formák születnek, megnyitva az utat a digitális kreativitás és kísérletezés előtt.
Az így születő CODE LAB ennek az alkotói szellemiségnek a központja – egy olyan tér, ahol hazai és nemzetközi művészek együtt dolgozhatnak tudósokkal, fejlesztőkkel és kreatív szakemberekkel. Ez az együttműködés lehetővé teszi, hogy Veszprém és térsége bekapcsolódjon a digitális kultúra globális vérkeringésébe, olyan helyi és regionális intézményekkel együttműködve, mint például a Pannon Egyetem.
Alkotás és programozás a legmodernebb eszközökkel
A CODE-hoz Veszprém egy korábbi, digitális oktatással foglalkozó helyszíne, a Digitális Tudásközpont is csatlakozik, ami egyúttal új nevet is kap. A CODE CREATOR digitális alkotóműhelyként tovább működő intézmény lehetőséget ad arra, hogy megismerhessük a 21. század legmodernebb vívmányait, többek között a robotikát, a programozást, és azokat a 3D és virtuális technológiákat, amelyekkel egyébként a CODE falai között is találkozhatunk.
Immerzív vetítések és 3D élmények
Az élményközpontban három fő tér kínál felejthetetlen élményeket: a 400 négyzetméteres, hatszög alakú Hexagon, ahol 360 fokos, immerzív vetítésekben és audiovizuális előadásokban merülhetünk el, a 180 fokos vetítéseket, 3D és interaktív élményeket kínáló Stúdió, ahol vezetett alkalmak keretében ismerhetünk meg ismeretterjesztő és művészeti témákat, legyen szó akár az emberi testről, a világűrről vagy egy műalkotás elemzéséről, valamint az Installációs tér, ahol interaktív kiállítási elemek teremtik meg a lehetőséget, hogy a látogatók felfedezzék a digitális művészet és az analóg technikák metszéspontjait.

Beléphetünk Bábel könyvtárába is
A CODE nyitó attrakciója, a BABEL, digitális művészekből és sound designerekből álló magyar alkotócsoportok különleges együttműködéséből született. Az alkotássorozatot Jorge Luis Borges Bábeli könyvtár című novellája ihlette és kifejezetten a Hexagon hatszögletű terébe készült. Borges műve szerint létezik egy végtelen könyvtár, ami az emberi tudás és a lehetőségek határtalanságát szimbolizálja. Itt minden lehetséges könyv megtalálható, beleértve az emberi tudás összességét és a még felfedezésre váró igazságokat is. Az író egy olyan reményteli helyet fest le, ahol a végtelen lehetőségek között valahol ott van az emberi kreativitás és kíváncsiság diadala, amely soha nem hagyja megszűnni a tudás iránti vágyat.

A műre reflektáló alkotóművészek (Benkovics Bálint – Halász Gábor, Kiégő Izzók – Domokos Csilla, Kitzinger Gábor – Mákó Rozi, Kovács Ivó – Iszlai József, Sztojánovits Andrea – Álmos Gergely, Vicsek Viktor és Rodrigo Guzman – Márton Péter) olyan témákat feszegetnek, mint az emberi elme határai, az univerzum komplexitása, az álmok rejtélyes világa vagy az emlékezés törékenysége.
A CODE-ról még többet a codeveszprem.hu oldalon tudhatunk meg, ahol egyúttal jegyet is vásárolhatunk.
Ez a cikk egy fizetett promóció, megrendelője a Veszprém-Balaton 2023 Zrt.