El a kezekkel a sajtótól! A kormány most a független médiát vette célba, de az igazságot nem lehet betiltani. Amíg velünk vagytok, mi is létezni fogunk, köszönjük, hogy támogatásoddal és adód 1%-ával segíted a munkánkat! Már a támogatónk vagy?
Jelentkezz be!
Támogatás! Elrejtés

Ilyen veszekedős tárgyalást még nem látott a világ, mint ami Trump és Zelenszkij között zajlott

Legfontosabb

2025. február 28. – 22:04

Ilyen veszekedős tárgyalást még nem látott a világ, mint ami Trump és Zelenszkij között zajlott
Fotó: Saul Loeb / AFP

Másolás

Vágólapra másolva

2739

Magyar idő szerint pénteken délután érkezett a washingtoni Fehér Házba Volodimir Zelenszkij ukrán elnök. A tárgyalás eredeti célja az lett volna, hogy a két ország vezetője aláírja az ukrán ásványkincsek kitermeléséről szóló megállapodást, ami Trump béketervének fontos eleme. De a dolgok váratlan fordulatot vettek.

Baljós árnyak

A tárgyalást eleve baljós jelek előzték meg. Az elmúlt hetekben személyeskedésig fajuló üzengetés zajlott az amerikai és az ukrán elnök között, miután az ukrán elnök nem írta alá az első tervezetet, amit elé raktak az amerikaiak. A deal lényege az lett volna, hogy az amerikai háborús támogatások törlesztésére Ukrajna a jövőbeli ásványkincs-kitermelésekből származó bevételeinek ötven százalékát fizesse be egy közös ukrán–amerikai pénzügyi alapba, cserébe az USA biztonsági garanciákat nyújt az ország védelmére. A tervezet szövegében végül több héten át tartó tárgyalássorozat után, február utolsó hetében állapodtak meg a felek. A tervezetről itt írtunk bővebben.

Az ukrán elnök azonban nehezményezte, hogy a Fehér Ház anélkül kezdett béketárgyalásokba Moszkvával, hogy azokra Ukrajnát meghívták volna, Donald Trump pedig diktátornak nevezte Zelenszkijt. Sőt, még azt is közölte, hogy elege van belőle, és Ukrajnát hibáztatta a háború megindítása miatt. Zelenszkij erre azzal kontrázott, hogy az amerikai elnök egy dezinformációs térben él. Egy nappal kettejük találkozója előtt Trump már félig tréfálkozva visszakozni próbált Zelenszkij lediktátorozásából.

Zelenszkij Fehér Házba érkezésekor még nem lehetett érezni, hogy a diplomáciában eddig talán még soha nem látott, feszült és személyeskedő hangulatú megbeszélés zajlik majd a nyilvánosság előtt. A két vezető a hagyományok szerint a valódi, zárt ajtók mögött zajló tárgyalás előtt egy kötetlen beszélgetésre ült le kamerák és újságírók jelenlétében. 40 percen keresztül válaszoltak az újságírók kérdéseire, de már itt eldurvultak a dolgok.

Hol marad a tisztelet és a hála?

Zelenszkij a beszélgetés elején azt az álláspontot képviselte, hogy szerinte Trump az ő oldalukon áll. Azt akarta megbeszélni, hogy az Egyesült Államok mit hajlandó tenni Vlagyimir Putyin orosz elnök megállítására. Az ukrán elnök a Guardian beszámolója szerint arra biztatta Trumpot, hogy „ne kössön kompromisszumot egy gyilkossal”, és kulcsfontosságúnak nevezte egy védőháló kialakítását, ami garantálja egy békemegállapodás fenntarthatóságát. Trump erre azt mondta: ő középen áll, Ukrajna és Oroszország érdekeit is nézi.

„Az ön országa nagy bajban van. Én tudom, hogy nem fog győzni” – mondta Trump Zelenszkijnek. Az amerikai elnök szerint Zelenszkij maga kormányozta ilyen nehéz helyzetbe magát, és az USA nélkül nem lenne semmi hatalma. Azt ajánlotta, hogy nekik köszönhetően most átkozottul jó esélye van arra, hogy ebből a helyzetből jól jöjjön ki. Zelenszkij megpróbált védekezni, és kijelentette, hogy a Krím félsziget 2014-es orosz annektálása után senki sem volt képes megállítani Putyint.

Trump és J. D. Vance alelnök egy idő után aztán emelt hangon támadt rá az ukrán államfőre. Azt vetették Zelenszkij szemére, hogy nem elég hálás az amerikai támogatásokért, majd Trump azt mondta az ukrán elnöknek, hogy „a harmadik világháborúval játszik”. J. D. Vance közbevágott, agresszív hangon kérdezve Zelenszkijtől, hogy köszönetet mondott-e már egyáltalán az amerikai támogatásokért.

Zelenszkij erre azt mondta, „azt hiszi, hogy ha hangosan beszél a háborúról…”, de ekkor Trump közbevágott, és Vance-re mutatva közölte: „nem beszélt hangosan”. „Válaszolhatok?” – kérdezte Zelenszkij, de Trump újra a szavába vágott: „Nem, már eleget beszélt!”

Aztán megint egyszerre kezdtek el beszélni. Trump ezt végül azzal zárta le, hogy „nehéz lesz így üzletelni”. Később, egy újabb szócsata után kijelentette Zelenszkijnek, hogy „kemény lesz így üzletet kötni, mert a modorának változnia kell”.

Trump később megjegyezte: Joe Biden és Barack Obama egykori amerikai elnököt nem tisztelték, „de engem tisztelnek”. Erre Zelenszkij olyan arcot vágott, ami azt jelezte, hogy ebben ő nem annyira biztos. Trump közölte Zelenszkijjel, hogy „nem lenne ilyen kemény legény az Egyesült Államok nélkül”. Azt is mondta neki, hogy nincsenek ütőkártyák a kezében, de „amint aláírjuk ezt a megállapodást, jobb helyzetben lesz, de nem viselkedik elég tisztelettudóan.”

Vissza lehet jönni

Ukrajna amerikai nagykövete a vitát hallgatva a fejét fogta. Zelenszkijt végül felszólították, hogy hagyja el a Fehér Házat, és lemondták a két elnökkel tervezett sajtótájékoztatót is. Az ukrán elnök úgy távozott, hogy a valódi tárgyalásra sor se került, és nem írták alá a megállapodást az ukrán ásványkincsek kitermeléséről.

Távozása után Trump a közösségi oldalán azt írta: szerinte Zelenszkij még nem áll készen a békére, mert ő előnyöket akar az USA-tól. Trump viszont nem akar előnyöket adni senkinek, ő békét akar. Ismét megemlítette, hogy Zelenszkij tiszteletlenül viselkedett, majd azt írta: „visszajöhet, amikor készen áll a békére”.

Zelenszkij is gyorsan reagált a történtekre. Nem nehéz nem észrevenni az iróniát, amikor azt írta: „Köszönöm, Amerika, köszönöm a támogatást, köszönet ezért a látogatásért.” Az ukrán elnök kijelentette: „Ukrajnának igazságos és tartós békére van szüksége, és mi pontosan ezért dolgozunk.”

Az európai vezetők szinte kivétel nélkül kiálltak Ukrajna és Zelenszkij mellett

Kezdjük az egyik kivétellel, Magyarország miniszterelnöke, a magát az X-en „szabadságharcosként” bemutató Orbán Viktor a következőt írta: „Az erős emberek békét teremtenek, a gyengék háborút. Ma Trump elnök bátran kiállt a béke mellett. Még akkor is, ha ezt sokaknak nehéz volt megemészteni. Köszönjük, elnök úr!”

Európa más vezetői, miniszterelnökök, elnökök viszont egyhangúlag további támogatásukról biztosították Ukrajnát. Sokuk azt is megjegyezte, hogy Ukrajna Európa jövőjéért, szabadságáért is harcol.

Emmanuel Macron, a francia köztársaság elnöke hosszabban fogalmazott: „Oroszország az agresszor, Ukrajna pedig a megtámadott nép. Szerintem jól tettük, hogy három évvel ezelőtt segítettük Ukrajnát és szankcionáltuk Oroszországot, és továbbra is ezt tesszük. Mi, azaz az Amerikai Egyesült Államok, európaiak, kanadaiak, japánok és sokan mások. És meg kell köszönnünk mindazoknak, akik segítettek, és tisztelnünk kell azokat, akik a kezdetektől fogva harcoltak. Mert ők a méltóságukért, a függetlenségükért, a gyermekeikért és Európa biztonságáért harcolnak. Ezek egyszerű dolgok, de jó emlékezni rájuk ilyen időkben, ennyi az egész” – írta a politikus.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és Antonio Costa, az Európai Tanács elnöke ugyanezt írták: „Az önök méltósága az ukrán nép bátorságát dicséri. Legyenek erősek, legyenek bátrak, legyenek rettenthetetlenek. Soha nem marad egyedül, kedves Zelenszkij elnök úr. Továbbra is együtt fogunk dolgozni önnel az igazságos és tartós békéért.”

„Mi Ukrajna mellett állunk a jó és a nehéz időkben egyaránt. Soha nem szabad összekevernünk az agresszort és az áldozatot ebben a szörnyű háborúban” – írta Friedrich Merz, a német kancellári poszt várományosa.

Ukraine, you'll never walk alone

„Kedves Zelenszkij, drága ukrán barátaim, nem vagytok egyedül” – írta a lengyel miniszterelnök, Donald Tusk. Petr Fiala, cseh miniszterelnök is kinyilvánította, hogy „Ukrajna mellett, a szabad világ oldalán állunk!”

„Ukrajna, Spanyolország mellettetek áll” – írta spanyolul, angolul és ukránul is Pedro Sánchez, spanyol miniszterelnök. „Ukraine, you'll never walk alone” (Ukrajna, sohasem maradsz magadra) – idézte a Liverpool FC indulójaként is ismert dalt a litván elnök, Gitanas Nausėda.

Dick Schoof holland miniszterelnök azt mondta, hogy Hollandia továbbra is támogatja Ukrajnát, különösen most. „Tartós békét akarunk, és véget akarunk vetni az Oroszország által indított agresszív háborúnak. Ukrajna minden lakosa és Európa érdekében.”

„Svédország kiáll Ukrajna mellett. Önök nemcsak a saját szabadságukért, hanem egész Európa szabadságáért harcolnak. Slava Ukraini!” – írta Ulf Kristersson svéd miniszterelnök.

Kaja Kallas, az EU külügyi vezetője szerint Trump és Zelenszkij összecsapása után világossá vált, hogy „a szabad világnak új vezetőre van szüksége”. „Ukrajna Európa! Kiállunk Ukrajna mellett” – fogalmazott a közösségi médiában közzétett nyilatkozatában, hozzátéve, hogy fokozták az Ukrajnának nyújtott támogatást.

Támogatásáról biztosította Ukrajnát Luc Frieden luxemburgi miniszterelnök, Luis Montenegro portugál elnök, Olaf Scholz leköszönő német kancellár, Evika Silina lett miniszterelnök is.

Zelenszkij ukrán elnök megköszönte a világ vezetőinek támogatását a Donald Trumppal folytatott, kiabálásba torkollott találkozója után. Zelenszkij az X-en külön-külön, az egyes posztok alatt mondott köszönetet azoknak a vezetőknek, akik támogatásukról biztosították. A fent már felsoroltak mellett köztük van Norvégia, Moldova, Írország, Dánia, Észtország, Finnország, Horvátország is.

Minden fontos információ az orosz-ukrán háborúról egy helyen.
Közvetítések, helyszíni tudósítások, összefoglalók, elemzések.

Tovább

Vágólapra másolva
Kapcsolódó
Kövess minket Facebookon is!