„Putyin rémálma” lehet a ritkaföldfémekről szóló ukrán–amerikai megegyezés

312

A ritkaföldfémekről szóló megállapodás és Ukrajna felfegyverzése szavatolhatja a hosszan tartó orosz–ukrán békemegállapodást – jelentette ki a müncheni biztonsági konferencián Lindsey Graham amerikai szenátor.

A politikus ezt egy Mark Rutte NATO-főtitkárral és Jeanne Shaheen demokrata szenátorral tartott panelbeszélgetésen említette meg, ahol mindannyian kijelentették, hogy nincsen veszélyben a transzatlanti szövetség.

Az Egyesült Államok elkötelezett a NATO mellett, Mark Rutte ezt az üzenetet kapta a J. D. Vance amerikai alelnöktől és más amerikai tisztségviselőktől a héten folytatott megbeszélésein – jelentette ki a NATO főtitkára. Rutte szerint a közös megegyezés az volt, hogy „egy család vagyunk”. Ugyanakkor egyetértett azzal, hogy az európai NATO-tagoknak több pénzt kell költeniük védelmi kiadásokra.

A transzatlanti szövetség elkötelezett hívének számító Lindsey Graham amerikai szenátor kijelentette, hogy bár a Republikánus Pártnak van egy elszigetelődéspárti szárnya, a kongresszus többsége fontosnak tartja a NATO-tagságot, jelezve, hogy nincsen veszélyben a transzatlanti szövetség. „Putyin a NATO legnagyobb barátja” – jelentette ki Graham, mert csak erősebbé tette a védelmi szövetséget, aminek két újabb tagja lett, és a tagországok elkezdték növelni a védelmi költéseiket.

Az orosz–ukrán háború befejezését célzó béketárgyalások kapcsán Rutte kijelentette, hogy Európának konkrét békeajánlatokkal el előállnia, hogy részese lehessen a béketárgyalásoknak, és nem panaszkodnia amiatt, hogy kihagyják őket a megbeszélésekből – mondta a NATO-főtitkár. Ezt azután közölte, hogy Donald Trump amerikai elnök pár nappal korábban telefonon beszélt Vlagyimir Putyin orosz elnökkel a béketárgyalások megkezdéséről.

Lindsey Grahan Ukrajna esetleges NATO-csatlakozásáról is beszélt. A szenátor közölte, hogy azzal is meg lehetne akadályozni, hogy egy békemegállapodás után Oroszország újra támadjon, ha közölnék Moszkvával, hogy egy újabb támadás automatikusan Ukrajna felvételét jelentené a NATO-ba. Ezt az ötletet támogatta Jeanne Shaheen demokrata szenátor is.

Graham elmondta, hogy szerinte Putyin soha nem támadna meg egy NATO tagországot, mert fél annak következményeitől. Emellett kiemelte, az Egyesült Államoknak annyira fel kell fegyvereznie Ukrajnát, hogy Moszkvának eszébe se jusson újra megtámadnia az országot.

A ritkaföldfémek jelentik a kulcsot a békéhez Ukrajnában?

Emellett a hosszan tartó béke zálogaként említette az ukrajnai ritkaföldfémkészletekről szóló, egyelőre még kidolgozás alatt álló tervet. A ritkaföldfémekről szóló megegyezés a szenátor szerint „mindent megváltoztat”, amit úgy jellemzett, mint „egy rémálom Vlagyimir Putyinnak”, mert azzal az Egyesült Államoknak már lesz valami, amit megvédhet Ukrajnában, és ez a lehetőség elrettenti az orosz elnököt az újabb Ukrajna ellen támadástól.

Az elmúlt héten egyre nagyobb szerepet kezdtek el játszani az ukrajnai ritkaföldfémkészletek a háborút lezárásáról szóló esetleges béketárgyalásokban. Az NBC News értesülései szerint a Trump-kormány tett egy ajánlatot Ukrajnának: ha az USA megkapja Ukrajna ritkaföldfémkészletének felét, akkor hajlandó katonákat küldeni az ország biztonságának garanciája érdekében.

Az ajánlatot Scott Bessent pénzügyminiszter prezentálta Volodimir Zelenszkijnek, amikor szerdán találkoztak. Az ukrán elnök akkor nem írta alá, egy kis időt kért, hogy átnézze a teljes szerződést.

Trump február elején arról beszélt az újságíróknak, hogy szeretne hozzáférni Ukrajna ritkaföldfémkészleteihez az amerikai háborús támogatások folytatásáért cserébe. Válaszul Volodimir Zelenszkij ukrán elnök jelezte, hogy nyitott arra, hogy hozzáférést biztosítson az Egyesült Államoknak Ukrajna ritkaföldfémkészleteihez az amerikai háborús támogatások folytatásáért cserébe, majd egyezséget ajánlott.

Azzal, hogy mit jelenthet az ukrajnai ritkaföldfémek aduként való kijátszása, ebben a cikkünkben foglalkoztunk részletesen.

Kapcsolódó
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!