A Megafon képzésére elsők közt jelentkező fideszes politikus utazhat amerikai támogatások után kutatni

László András fideszes EP-képviselő lesz a USAID-ügyi kormánybiztos, jelentette be a csütörtöki kormányinfón Gulyás Gergely. A miniszter szerint a USAID-ügy „a nyugati világ legnagyobb korrupciós botránya, legnagyobb szuverenitássértése és legnagyobb befolyásolási kísérlete”. A kormány szerint a lehető leggyorsabban kell kivizsgálni a magyar vonatkozású ügyeket, ezért nevezik ki azonnali hatállyal a feladatra László András EP-képviselőt. Azt várják tőle, hogy a lehető leggyorsabban derítse ki, kik és milyen forrásokhoz jutottak hozzá Magyarországon, milyen befolyást szerzett ezzel a Donald Trump beiktatása előtt hatalmon levő demokrata párti amerikai kormány.
A USAID-et John F. Kennedy elnök hívta létre, az amerikai külügyminisztérium alá rendelve, a mindenkori törvényhozás felhatalmazással bonyolította a nemzetközi segélyezést, Magyarországon többek között a Pázmány Péter Katolikus Egyetem működését is támogatta, de kapott a forrásaiból a magyar kormány segélyezési programja, a Hungary Helps is.
László Andrásról a Vajdasági Magyar Szövetség weboldalán érhető el egy rövid önéletrajz, amely szerint egyetemi tanulmányait Belgiumban, Franciaországban és Magyarországon folytatta. Mesterdiplomáját a Corvinus Egyetem Nemzetközi Tanulmányok szakán szerezte. 2008-tól a Külügyminisztérium munkatársa volt.
László karrierje a Fidesz–KDNP 2010-es győzelme óta erősen felfelé ívelt. Volt már kabinetfőnök az Emberi Erőforrások Minisztériumánál, dolgozott az Európai Néppárt sajtósaként, az Innovációs és Technológiai Minisztériumban miniszteri biztosként, de a Fidesz Külügyi Titkárságának külpolitikai tanácsadójaként is. Szerepelt a Fidesz 2019-es EP-listáján is, de akkor nem jutott be.
Havi 1,2 millió a Megafontól
2023 szeptemberében derítette ki róla a Lakmusz, hogy a fideszes politikusok közül elsőként, a Fidesz 2022-es választási győzelme után jelentkezett a kormányközeli kommunikációs műhelyhez, a Megafonhoz. László olyan influenszer lett, akit a Megafon kifejezetten a nemzetközi közönségnek szánt. Aktívan posztolta az X-re (korábban Twitterre), az éppen aktuális kormánypárti narratívákra épített angol nyelvű videóit. A videókon kívül az is utalt arra, hogy a Megafonnak dolgozik, hogy rendszeresen feltűnt a cég csoportképein, megafonos mezben állt a cég focicsapata mellett, de feltűnt megafonos reklámokban is.

2024 júliusában, egy hónappal azután, hogy a politikus megkezdte első EP-képviselői ciklusát, a Telex megírta, hogy László a Megafon Inkubátor Központnál havi 1,2 millió forintot keresett – pont annyit, mint amennyit a Fidesztől kapott. Az Országgyűlés Hivatalától 850 ezer forint jött be neki havonta, illetve kicsit több mint 110 ezer forint a XI. kerületi önkormányzattól külső bizottsági tagságra. Képviselőként már csak ez utóbbit írta be vagyonnyilatkozatába.
László a Facebookon reagált is a fizetéseiről szóló cikkre akkor, amiben azt írta, nem egyszerre kapott jövedelmet az Országgyűlés Hivatalától, a Fidesztől és a Megafontól, hanem három év bevételeit foglalta össze.
Gulyás Gergely a csütörtöki kormányinfón a Telex kérdésére elmondta a véleményét erről. Az új kormánybiztos, László András tehát évekig dolgozott a Megafonnál, aminek több milliárd forintnyi rejtélyes bevétele volt, nem látja-e Gulyás ebben a veszélyt? – kérdezte kollégánk, amire Gulyás azt válaszolta, a Megafon külföldről nem kapott pénzt. Ezt onnan tudja, hogy többször elmondta ezt a Megafon. És a miniszter állítása szerint a magyar államtól sem kapott egy fillért sem a Megafon. (A Megafon korábban több pert is indított a Telex ellen, hogy írjuk ki, nem közpénzből működik, de elbukta az eljárásokat.)
László januárban arról posztolt az X-re, hogy az uniós vezetők „nem hajlandók tiszteletben tartani a demokratikus normákat és a többség akaratát”. Ezt a posztját egyébként Elon Musk is megosztotta, mégpedig azzal az üzenettel, hogy „pontosan”. László X-posztjában viszont egy olyan Visegrád 24-posztot osztott meg, ami teljesen hamisan azt a benyomást keltette, hogy az Európai Unió érvénytelenítette a román elnökválasztás eredményét, és ezt ugyanígy megteheti a német választással is. Ilyen mechanizmus nincs az EU-ban. László további érdekes tartalmairól a Lakmusz cikkében olvashat bővebben.
Szintén januárban az EP-ben heves szócsatát vívott egy tiszás képviselővel, Dávid Dórával. Dávid aggasztónak találta, hogy a Facebookot tulajdonló Meta megszüntette a tényellenőrzést, ami a tiszás képviselő szerint nem cenzúra, ráadásul azt Mark Zuckerberg is beismerte, hogy így kevesebb rossz dolgot fognak tudni kiszűrni. László erre azzal vágott vissza, hogy Dávidnak, aki korábban a Facebooknak dolgozott, László szerint „vezető jogásza” volt, tudnia kellett arról, hogy mi történik. Ezért arról kérdezte, hogy „hogyan működtette a Facebook cenzúragépezetét”, hogyan lehet megtudni, ez kit és mit érintett.
Az „új Megafon” is beszippantotta
Februárban derült ki, hogy László benne van abban a Nemzeti Ellenállás Mozgalomban (NEM) is, amit Apáti Bence kormányközeli influenszer alapított a Megafon mintájára. 2025 első hónapjait nézve László akár napi szinten többször is posztol a Facebook-oldalára Trump-párti, illetve migráció- és woke-ellenes tartalmakat, de ezeket magyar nyelven.