Biden nyerte az elnökválasztást, ő lesz az Egyesült Államok következő elnöke
2020. november 3. – 18:08
frissítve
- Magyar idő szerint szombat délután egymás után hirdették ki az amerikai nagy tévék és hírügynökségek, hogy a demokrata Joe Biden megnyerte az amerikai elnökválasztást Donald Trump elnökkel szemben.
- Bidennek 253 elektora volt, Trumpnak 214, miután pedig a CNN, az ABC, az NBC, a BBC sorra ítélte behozhatatlannak a demokrata jelölt előnyét a kulcsfontosságú Pennsylvaniában, Biden 273 elektorral átlépte a győzelemhez szükséges 270-et.
- Azóta Nevadát is Bidennek adták a tévécsatornák, így már 279 elektornál jár.
- Biden pénteken tudott fordítani Pennsylvaniában, ahol 0,5 százalékponttal, több mint 34 ezer szavazattal vezet, és a tévék adatelemzői szerint a hátralévő szavazatok többségét is ő fogja kapni.
- Még több államban is számolnak, és két másikban is Biden vezet, ezért az előnye tovább nőhet később. Trump viszont Pennsylvania nélkül már nem tudott nyerni.
- Georgiában is átvette a vezetést Biden, és már több mint 9000 szavazat az előnye, de várhatóan újraszámolás jön az államban.
- Arizonában Trump került közelebb Bidenhez, de az csak a végére derülhet ki, hogy be tudja-e érni.
- Biden győzelmi beszédében azt mondta, olyan elnök lesz, aki egyesíteni, nem pedig megosztani akar, minden amerikaiért dolgozni fog, Trump szavazóitól pedig azt kérte, adjanak egymásnak esélyt.
- Trump bejelentette, hogy nem ismeri el Biden győzelmét, szombaton is azt írta ki a Twitterére, hogy ő nyert sok szavazattal.
- Trump kampánycsapata több szoros államban bírósághoz fordulna, és újraszámolást akar kérni.
Élő, folyamatosan frissülő hírfolyamunk az amerikai elnökválasztásról
Biden az eredményekre várva a családjával és tanácsadóival töltötte a napot otthonában. Közben a wilmingtoni rendezvényközpontban a demokrata jelölt csapata előkészíti a helyszínt Biden és alelnökjelöltje, Kamala Harris estére tervezett beszédéhez. (CNN)
A pennsylvaniai Republikánus Párt ügyvédei azt kérik a legfelsőbb bíróságtól, hogy rendelje el, hogy különítsék el a választás napjáig érvényesen feladott, azóta beérkező levélszavazatokat az államban, és ne nyúljanak hozzájuk, amíg a jogi viták véget nem érnek. A szavazás előtt megpróbálták elérni a republikánusok, hogy ezeket a szavazatokat ne vegyék figyelembe, de akkor az éppen 8 fős legfelsőbb bíróságban a George W. Bush alatt kinevezett John Roberts főbíró a három liberális bírával szavazott, és helyben hagyta a korábbi pennsylvaniai bírósági döntést, hogy meg lehet számolni a választás napjáig érvényesen feladott, péntekig beérkező levélszavazatokat is. Azóta a legfelsőbb bíróságba már bekerült a Trump által jelölt Amy Coney Barrett, így most 6-3 a republikánus és a demokrata elnökök által jelölt bírák aránya.
Az esetleges jogi keresetekre készülve Pennsylvania államban már korábban elrendelték, hogy a kedd után beérkező levélszavazatokat a többitől külön gyűjtsék. A helyi Republikánus Párt azt írta, hogy a pennsylvaniai szavazás döntheti el az elnökválasztás kimenetelét, és nem világos nekik, hogy mind a 67 megyében elkülönítik-e választást követő három napban érvényesen beérkező levélszavazatokat.
Viszont a pennsylvaniai vezetésből Kathy Boockvar a CNN-nek csütörtökön azt mondta, hogy nem lesz annyi ilyen levélszavazat, ami befolyásolná a választás kimenetelét.
Georgiában minimálisan tovább nőtt Biden előnye, 1592 szavazattal vezet Donald Trump előtt, miután közel ötmillió szavazatot számoltak már össze. A végső különbség is könnyen néhány ezer szavazat lehet valamelyik jelölt javára.
A georgiai vezetésből Brad Raffensperger megismételte, hogy ilyen szoros állásnál szinte biztosan jön újraszámolás. Azt is ígérte, hogy transzparens lesz a szavazatszámlálás, és hogy megvédik a választás tisztaságát. Korábban a szavazás lebonyolításáért felelős Gabriel Sterling is elmondta, hogy nem tapasztaltak kiterjedt szabálytalanságokat, ami csalásra utalna.
Miközben Donald Trump csalásról beszél, ami után néhol pár ultrajobbos híve fegyvert villantva vonult a választási helyiség elé tiltakozva az elnökválasztáson beszámolt levélszavazatok egy része ellen, voltak más fontos szavazások is az Egyesült Államokban.
Coloradóban arról döntöttek népszavazáson, hogy az állam nyugati részén fekvő erdős hegyeire vissza kell telepíteni a szürke farkast 2024-re. A farkasok egyébként egészen fontos szerepet játszanak egy-egy erdő ökoszisztémájában, messzire ér a hatása annak, hogy ragadozókként kontroll alatt tartják zsákmányállataik számát. A vadászok persze nem örülnek, elvégre ők épp ezzel indokolják saját tevékenységük fontosságát.
De nemcsak ez a demokrata többségű állam tartott népszavazást, hanem Arizona, Montana, New Jersey, Dél-Dakota is. Igaz, nem vadállatokról, a marihuána rekreációs célú használatának legalizálásáról. Ennek alapján a felnőttkorúak legálisan tarthatnak füvet, ehhez orvosi indoklás sem kell. A négy népszavazással már 15 olyan állam van az Egyesült Államokban, amely dekriminalizálta a marihuána használatát.
Így néz ki most Philadelphiában a kongresszusi központ előtti terület, ahol Biden támogatói „Számoljanak meg minden szavazatot!” feliratú táblákkal táncolnak, miközben egy kisebb, Trumpot támogató csoport „Trump 2020” feliratú zászlókkal azt skandálta, hogy „Mutassátok nekünk a szavazatokat!”.
A Guardian hozzáteszi, hogy Trump kampánycsapata azt állította, hogy nem tudják megfelelően monitorozni a szavazatszámlálást, noha vannak bent megfigyelőik, és egy 24 órás élő streamen is követhető a folyamat. A lap szerint az elmúlt két napban is voltak itt tüntetők, de akkor sokkal feszültebb volt a hangulat.
Közleményt adott ki Donald Trump kampánycsapata, amelyben az elnök egyértelművé tette: messze van még attól, hogy elismerje a vereségét előrevetítő eredményeket.
Trump a demokratákat csalással vádolja, szerinte illegális szavazatokkal lopták el tőle a győzelmet. „Az amerikaiak joggal tartanak igényt a választási folyamat teljes átláthatóságára”. Trump szerint a választások tisztasága már nem egyszerűen az ő posztját meghatározó választásról szól, hanem általában választási folyamatok ellenőrizhetőségéről.
A közlemény megismétli Trump Republikánus Párt befolyásos köreiben is vitatott nyilatkozatait, amelyek szerint legális és illegális szavazatok keveredtek a választásban. A demokraták megsértették azt az alapvető elvet, hogy minden legális szavazatot figyelembe vegyenek és minden illegális szavazatot kizárjanak – állítja Trump, akinek értelmezésében a november 3. után beérkező – bár a választások vége előtt feladott – levélszavazatok beszámítása törvénytelen.
Trump ennek az elvnek a védelmében minden jogi lehetőséget igénybe kíván venni a közlemény alapján, amelyben kijelenti:
„Sosem adom fel a küzdelmet önökért és nemzetünkért.”
A csalásokról azonban még semmilyen bizonyítékkal nem szolgált az elnök, a választást lebonyolító szervek is visszautasították, hogy bármi törvénytelenség történt volna és az elnöknek azon vádját is alaptalannak tartják, amely szerint a választási megfigyelők több esetben nem kísérhették figyelemmel a szavazatok összeszámlálásának folyamatát.
A Republikánus Pártból névvel is elég sokan jelezték, hogy nem értenek egyet Donald Trumppal abban, ahogyan a vereségét előrevetítő eredményeket kezeli, a CNN viszont úgy tudja, az elnök közvetlen környezete is igyekszik kihátrálni abból a helyzetből, amelybe Trump lavírozta magát a választási eredményeket el nem ismerve.
Igaz, csak névtelen forrásokra hivatkozva ír a CNN arról, mit gondolnak az elnök közelében. „Szinte teljesen egyedül maradt” – mondta az egyik forrás arról, van-e az elnöknek érdemben szövetségese abban, hogy csalásra hivatkozva elutasítsa a vereség elismerését.
Eszerint az elnök körül akadnak ugyan olyanok, akik azt mondják, amit Trump hallani szeretne, de a munkatársak többsége elutasítóan fogadta mindazt, amit az elnök tegnap mondott a sajtótájékoztatóján, bármiféle bizonyíték nélkül intézményes csalással vádolva a demokratákat. A közvetlen környezetben lévők közül volt aki azt mondta, senki sem tudja, mi lesz az elnök következő lépése. Sokan azért is hátrálnának ki a szerintük már elveszett elnökválasztásból, mert már 2024-re tekintenek és nem vetne rájuk jó fényt, ha az elnök közelében maradnának.
A demokratáknak kedvező Clark megyében még 63 ezer szavazatot össze kell számolni, írja a New York Times. Viszont a következő adatközlés csak magyar idő szerint éjjel egyre várható. A Guardian szerint ugyanakkor a szavazatszámlálás a hétvégébe is nyúlhat. Biden előnye most 49,7 százalék a 48,1 százalékon álló Trump előtt, ez 20 137 szavazatot jelent.
Visszautasította Philadelphia polgármestere az elnök állítását, amely szerint Pennsylvaniában és azon belül az állam fővárosában bármiféle csalás történt volna a szavazás során. „Amit Philadelphiában látunk, az nem más, mint pusztán maga a demokrácia” – mondta Jim Kenney. A demokrata polgármester újságírói kérdése bizonyossággal válaszolta, hogy az összes pennsylvaniai szavazat összesítésével Joe Biden lesz az Egyesült Államok elnöke.
Az azonban kérdés, mikor is jön el a pillanat, amikor végre megszületik a 20 elektori szavazat sorsáról döntő hivatalos eredmény. Philadelphiai választási tisztviselők bejelentették, hogy van 40 ezer szavazat, részben olyanok, amelyeket felül kell vizsgálni, részben pedig olyanok, amelyeket a hadseregben a világ távoli pontjain szolgáló pennsylvaiai katonáktól várnak, ezek végeredménye pedig akár napokba is telhet.
Ezen kívül van még Allegheny megyéből 35 ezer szavazat, amelynek összeszámolása csak órák múlva kezdődik, egy bírósági döntés miatt kellett várni velük.
Márpedig ez az összesen 75 ezer szavazat jóval több, mint az a 12 ezer, amellyel Biden vezet Trump előtt. Kétségtelen, az eddiginél jelentősen jobban kell teljesítenie Trumpnak a győzelemhez, de ha abból a 75 ezerből megszerzi a szavazatok 60 százalékát, még akár nyerhet is az államban. Eddig azonban magasan Bidennek kedveztek a levélszavazatok, így még a felülvizsgálandó és távoli szavazatok nélkül is alakulhat úgy az eredmény, hogy Biden előnye behozhatatlan lesz, ebben az esetben nem húzódik tovább a 20 elektori szavazat sorsa.
Közben érkezett további 7 ezer szavazat Lehigh megyéből is Pennsylvaniában, ezek 68 százalékát Biden, 30 százalékát Trump nyerte el. Biden előnye így megint nőtt néhány ezerrel, most 12 390 szavazat, írta a FiveThirtyEight. Egy újabb frissítéssel pedig már 13 371, és 0,2 százalékpont így a különbség a 49,5-tel vezető Biden, és a 49,3 százalékon álló Trump között.
Zajlanak az előkészületek, Biden az esti főműsoridőben beszédet mondana, írja a CNN. A tanácsadói szerint ez már győzelmi beszéd lehet, de ez attól függ, hogy mi lesz addig az állás.
A demokraták kampánycsapata szerint Biden tervezett esti beszéde előtt még alelnökjelöltje, Kamala Harris is beszélni fog.
A választás óta eltelt időben tett elnöki nyilatkozatok egyértelműen jelzik, hogy az elnök vitatja a vereségét előrevetítő eredményt, de a hírek szerint már korábban is tett rá utalást bizalmas beszélgetéseken, hogy nem hajlandó távozni a hatalomból. A CNN úgy tudja, hogy a párt egyre nagyobb aggodalommal keresi azt a személyt, aki képes lenne meggyőzni az elnököt arról, hogy nagy valószínűséggel tudomásul kell vennie a vereséget.
Ennek a meggyőzésnek lehet része Roy Blunt republikánus szenátor nyilatkozata arról, hogy a vezető kötelezettségei közé tartozik tudomásul venni, ha távoznia kell.
Az előző csökkenés után megint nőtt Biden előnye, most 9746 szavazat Trumppal szemben.
Nagyon nem egységes a Republikánus Párt abban, hogy Donald Trumpnak minden áron küzdenie kell a választási eredménnyel szemben a bíróságokon és a sajtótájékoztatókon, tagadva a vereséget és csalással vádolva a demokratákat. A nap folyamán voltak ugyan szenátorok, akik kiálltak amellett, hogy az elnöknek jogi úton kell megtámadnia az eredményt – amely szerinte csalással fordult Biden javára – legalább ennyi befolyásos szenátor viszont az ellenkezőjét vallja, lényegében Trump mielőbbi távozását várva.
Roy Blunt szerint eleve csak következetlenül tudna csalásról beszélni az elnök: elutasítva az eredményt ott, ahol veszített a levélszavazatok miatt, miközben elfogadva a levélszavazatokat ott, ahol nyerhet.
„Egy vezető mindig köteles gondolni arra, hogyan távozik” – mondta a Guardian szerint Missouri republikánus szenátora. Blunt egyértelmű, nyilatkozata azért is fontos, mert a 70 éves szenátort Mitch McConell közeli szövetségesének tartják, márpedig Kentucky szenátora a republikánusok frakcióvezetője a felsőházban. Ez tehát a republikánusok meghatározó körének jelzéseként is értelmezhető.
A 2012-es elnökválasztás republikánus jelöltje is nyíltan kritizálta az elnököt. Mitt Romney szerint az elnöknek kétségtelenül joga van újraszámlálást követelni, ha kell, eljárás indítását javasolni, hiszen ennek megvannak a jogi keretei, az azonban mindenképp elfogadhatatlan, hogy az elnök ellopott győzelemről, csalásról beszél – anélkül, hogy bizonyítékokkal szolgálna.
Romney szerint az alaptalan vádaskodással csak kárt okoz a jogrend alapján működő demokratikus berendezkedésnek a szabad világban.
Mitch McConnelltől, a republikánusok szenátusi vezetőjétől kérdezgették újságírók, hogy mit tenne, ha az elnök nem lenne hajlandó elismerni a választás elvesztését. „Nem fogok hipotetikus kérdésekre válaszolni, hogy mit lépnénk” – jelentette ki, és mindenkit egy korábbi tweetjéhez irányított, írja a Guardian.
McConnell péntek reggel reagált Donald Trump furcsa hangvételű és tematikájú csütörtöki beszédére. A Twitteren bejelentkező McConnell egyértelműen kijelentette, hogy minden szavazatot meg kell számolni, ami törvényesen érkezett be, ami törvénytelenül, azt nem, eközben pedig mindkét oldal megfigyelői ténykedjenek.
52 százalékot kellene szereznie Donald Trumpnak a még meg nem számolt szavazatokból ahhoz, hogy megynerje a 20 elektori szavazatot adó Pennsylvaniát, amelynek megnyerésével Joe Biden mindenképp megnyeri az elnökválasztást – okafogyottá téve a többi állam szűk eredményének újraszámlálását. (Igaz, maga Pennsylvania is lehet még újraszámlálás helyszíne Biden szűk győzelme esetén, ahogyan az Georgiában is várható.)
Pennsylvaniában 6,6 millió szavazat összegzése után Biden előnye mindössze 9 ezer szavazat – alig másfél ezreléknyi előny –, és jelenleg 224 ezer szavazat van még vissza – írta a Fivethirtyeight A különbség ledolgozható, de a gyakorlatban kevésbé valószínű, mert inkább demokrata beállítottságú körzetekről van szó.
Ezek az adatok azok nélkül a szavazatok nélkül értendők, amelyek a választás vége előtt lettek feladva, ám nem érkeztek be november 3-ig.
Arról, hogy mi lesz ezeknek a szavazatoknak a sorsa, a legfelsőbb bíróság dönthet. Ilyan szavazatból azonban kevés van, ráadásul, ha ezek nélkül is Biden nyer, valószínűleg nem változna az eredmény a beszámításukból sem, mivel a levélszavazatok nagy része jellemzően demokratáktól érkezett.
Újabb adatokat töltöttek fel Pennsylvaniában, ezekkel most nem nőtt, hanem csökkent Biden előnye, 9027 szavazatról 8867-re. Viszont a fennmaradó levélszavazatok nagy többsége várhatóan a demokrata jelöltnek fog kedvezni. (Guardian)
A hírügynökség jelezte, hogy folyamatosan számolják a szavazatokat, és még nem jutottak el oda, hogy győztest hirdethessenek.
Bejöttek szavazatok Clark megyéből, most 91 százalékos feldolgozottság mellett Biden 49,8 százalékon áll, Trump 48,1 százalékon. A demokrata jelölt korábbi 11 ezres előnye 22 076-ra nőtt. A korábban összeszámolásra váró közel 200 ezer szavazatból most több mint 30 ezer érkezett be, ezeket 66-31-re nyerte a demokrata jelölt.
Újabb adatokat töltöttek fel, Biden továbbra is 49,4 százalékkal vezet, Trump 49,3 százalékon. A korábbi 7 ezerről 9027-re nőtt a demokrata jelölt előnye.
Nancy Pelosi demokrata házelnök azt mondta az elmúlt órák fejleményeiről, hogy világos, hogy Biden és alelnökjelöltje, Kamala Harris jó úton van a választás megnyeréséhez.
Arról, hogy a demokraták a szenátusban nem tudtak megfordítani annyi széket, ami biztos többséghez kellett volna, de egyelőre még a két georgiai választás eredményén múlnak a pontos arányok, a képviselőházban pedig csökkent a többségük, azt mondta: „nem nyertünk meg minden csatát a képviselőházban, de megnyertük a háborút.”
Azt is kijelentette, hogy miközben felkészülnek majd egy Biden-adminisztrációra, minél hamarabb el kell fogadniuk a koronavírus miatti károk enyhítését célzó csomagot. (BBC)
Trump ellopott győzelemről, a demokraták által elkövetett intézményes csalásról beszél, higgadtabb munkatársai is legfeljebb azt mondják, szerintük békés lesz a hatalom átadása, miután Donald Trump a jelek szerint veszít a demokrata kihívóval, Joe Bidennel szemben.
De hogy nézett ki a hivatalos eredmény fogadtatása 2008-ban? Akkor is egy republikánus, John McCain veszített, a győztes a demokrata Barack Obama volt:
Elég belőle néhány mondat, hogy érződjön, nagyon másképp zajlott akkoriban a vereségek tudomásul vétele:
„Az amerikaiak jól érthetően kinyilvánították akaratukat. Nem sokkal ezelőtt abban a megtiszteltetésben részesültem, hogy gratulálhattam Barack Obama szenátornak…” – McCain szavait a hallgatóság Obama nevének kiejtésekor zúgolódással fogadta, de a legyőzött republikánus nyugalomra intette támogatóit, majd így folytatta: „…gratuláltam neki a választási győzelmével, amellyel ő lesz a következő elnöke az országnak, amelyet mindketten szeretünk.” „…sikere kiérdemli elismerésemet…” – ezután külön kitért arra, hogy ez egy történelmi választás, és mindenkit büszkeséggel tölthet el, hogy egy afroamerikai nyerhette el az elnöki széket.
Az új maricopai adatokkal 92 százalékos feldolgozottság mellett Biden korábbi 47 ezer szavazatos előnye 43 779-re csökkent Trumppal szemben, írja a Guardian. Trump nagyjából 5 százalékponttal kapott többet a most nyilvánosságra hozott szavazatok között.
A FiveThirtyEight főszerkesztője, Nate Silver szerint a befutott 62 ezer szavazatot nagyobb arányban kellett volna Trumpnak nyernie ahhoz, hogy várhatóan fordítani tudjon az államban.
A CNN-en John King arról beszélt, hogy a maricopa megyei eredmény lehetőséget jelent Trumpnak. Egy másik adatelemzőjük, David Chalian viszont azt mondta, hogy a fennmaradó nagyjából 220 ezer szavazatból Bidennek 39-41 százalékot kell nyernie, hogy megtartsa előnyét, míg Trumpnak 58-60 százalékot. A legutóbb közzétett szavazatok esetében 51-46-ra dőltek el Trump javára.
Miközben a további pennsylvaniai eredményekre várunk, Arizona legnépesebb megyéjéből, Maricopából is ígértek újabb szavazatokat magyar idő szerint péntek öt óra körül. Arizonában 50 százalékkal vezet Biden, Trump 48,6 százalékon áll, de szűkült a különbség korábban.
4,9 millió leadott szavazat után is döntő, hogyan oszlik meg az utolsó 4 ezer szavazat a 16 elektort adó Georgiában. Joe Biden a hajrában átvette a vezetést, előnye kétezer szavazat, matematikailag tehát megfordítható, igaz, ehhez már váratlanul nagy arányban kell, hogy Trumpra essenek az utolsó szavazatok. A különbség most fél ezreléknél is kevesebb, a végére sem lehet sokkal több – ennek alapján nem meglepő, hogy a georgiai vezetés újraszámolást jelentett be.
„Úgy gondolom, békésen lezajlik a hatalom átadása” – közölte Trump gazdasági tanácsadója. Rengeteget elmond a 2020-as Egyesült Államokról, de a világról is, hogy Larry Kudlow szavai nem csak egy eldugott banánköztársaságban értelmezhetők, hanem a világ vezető államában sem indokolatlanok az elnökválasztás végeredményének közeledtével.
A georgiai vezetésből Brad Raffensperger megerősítette, hogy újraszámolás lesz az államban, és átláthatóságot ígért a folyamatban, írja a Guardian. Miután az eredmény rettentő szoros lesz, néhány ezer szavazat lesz a különbség, ez várható volt.
A szavazás lebonyolításáért felelős Gabriel Sterling is elmondta, hogy a szoros eredmény az oka az újraszámolásnak, nem tapasztaltak kiterjedt szabálytalanságokat, ami csalásra utalna.
Biden most 1579 szavazattal vezet Trump előtt a 16 elektort érő államban. A CNN szerint már csak 4169 szavazatot kell összeszámolni az állam különböző pontjain. A BBC szerint viszont még a külföldön szolgáló katonák közel 8 ezer szavazata is hátravan.
A Pennsylvaniában és Georgiában is fordító Joe Biden kampánystábja szerint Donald Trump nem akarja tudomásul venni, hogy „a birtokháborítókat kivezetik a Fehér Házból.” Példátlan nyilatkozat lenne ez egy elnökválasztáson, ha nem hangzott volna el már számtalan példátlan mondat mindkét oldalról. A szavazatszámláláskor a sort Trump nyitotta meg azzal, hogy csalásnak nevezte a levélszavazatokat, amelyek több helyen megfordították az eredményt. (Pedig van rá magyarázat konteó nélkül is, tudni lehetett, hogy a levélszavazatokat nagyobb arányban adják le a demokrata szavazók, miközben a járvány veszélyét kisebbítő elnök hívei inkább voksolnak a választás napján.)
„Amerika népe dönt a választáson. És az Egyesült Államok kormánya tökéletesen alkalmas arra, hogy kitessékelje a birtokháborítókat a Fehér Házból” – idézte a CNN Biden kampányszóvivője, Andrew Bates nyilatkozatát.
Mitch McConnell, a republikánusok szenátusi vezetője után Pennsylvania republikánus szenátora, Pat Toomey is Donald Trump csütörtöki szavain értetlenkedett. Toomey elmondta, hogy látta az elnök csütörtöki beszédét, amit alig bírt végignézni, főleg azért, mert az elnök megalapozatlanul kezdett széleskörű csalásról beszélni. Toomey hozzáette, hogy hozzá semmi ilyesmiről nem jutott el hír.
„Nagyon zavarba ejtő volt az elnök tegnap esti beszéde, mert nagyon, nagyon súlyos vádakat fogalmazott meg bármiféle bizonyíték bemutatása nélkül” – mondta Toomey.
Donald Trump eközben – miután a többségében Philadelphia környékéről beérkező szavazatoknak köszönhetően megfordult állás után – a pennsylvaniai fordulatra reagálva Twitteren a Fox Business munkatársát, Stuart Varney-t idézve azt írta, hogy Phidalephiában eléggé rohadt a választási tisztaság.
Lassanként töltik fel az adatokat az államban, de a minimális változásnál is látszik, hogy Biden előnye nő.
Frissítés (16.13): Azóta már 7000 fölött Biden előnye.
Eközben Philadelphiában az utcán táncolva ünneplik emberek a hírt, hogy Joe Biden vezet Donald Trump előtt az államban.