Biden nyerte az elnökválasztást, ő lesz az Egyesült Államok következő elnöke

2020. november 3. – 18:08

frissítve

Biden nyerte az elnökválasztást, ő lesz az Egyesült Államok következő elnöke
Joe Biden győzelmi beszéde Wilmingtonban november 7-én – Fotó: Tasos Katopodis / Getty Images North America / Getty Images via AFP

Másolás

Vágólapra másolva
  • Magyar idő szerint szombat délután egymás után hirdették ki az amerikai nagy tévék és hírügynökségek, hogy a demokrata Joe Biden megnyerte az amerikai elnökválasztást Donald Trump elnökkel szemben.
  • Bidennek 253 elektora volt, Trumpnak 214, miután pedig a CNN, az ABC, az NBC, a BBC sorra ítélte behozhatatlannak a demokrata jelölt előnyét a kulcsfontosságú Pennsylvaniában, Biden 273 elektorral átlépte a győzelemhez szükséges 270-et.
  • Azóta Nevadát is Bidennek adták a tévécsatornák, így már 279 elektornál jár.
  • Biden pénteken tudott fordítani Pennsylvaniában, ahol 0,5 százalékponttal, több mint 34 ezer szavazattal vezet, és a tévék adatelemzői szerint a hátralévő szavazatok többségét is ő fogja kapni.
  • Még több államban is számolnak, és két másikban is Biden vezet, ezért az előnye tovább nőhet később. Trump viszont Pennsylvania nélkül már nem tudott nyerni.
  • Georgiában is átvette a vezetést Biden, és már több mint 9000 szavazat az előnye, de várhatóan újraszámolás jön az államban.
  • Arizonában Trump került közelebb Bidenhez, de az csak a végére derülhet ki, hogy be tudja-e érni.
  • Biden győzelmi beszédében azt mondta, olyan elnök lesz, aki egyesíteni, nem pedig megosztani akar, minden amerikaiért dolgozni fog, Trump szavazóitól pedig azt kérte, adjanak egymásnak esélyt.
  • Trump bejelentette, hogy nem ismeri el Biden győzelmét, szombaton is azt írta ki a Twitterére, hogy ő nyert sok szavazattal.
  • Trump kampánycsapata több szoros államban bírósághoz fordulna, és újraszámolást akar kérni.

Élő, folyamatosan frissülő hírfolyamunk az amerikai elnökválasztásról

Miután november 4-én elkezdtek beérkezni a levélszavazatok eredményei, és eltűnt Trump több százezres előnye több csatatérállamban is, az elnök egy sor jogi eljárásra készül és bejelentette, hogy kész a legfelsőbb bíróság elé vinni a választás ügyét, ha ez kell a győzelemhez. A BBC azt írja, a jogi csatározás vezetője David Bossie, az elnök 2016-os kampányigazgató-helyettese lehet.

Bossie 2000 óta a Citizens United lobbicsoport elnöke. Ez a lobbicsoport érte el Legfelsőbb Bíróság mérföldkőnek számító ítéletét, amely a vállalatok számára ugyanolyan szólásszabadságot biztosított, mint az egyének. Nem jogász, ugyan folytatott jogi tanulmányokat, de nem szerzett diplomát, viszont olyan szókimondó karakter, akivel Trump tábora valószínűlegkönnyen szimpatizál.

David Bossie, a Citizens United elnöke beszélget Stephen K. Bannonnal 2016. július 21-én Clevelandben. Fotó: Ben Jackson / Getty Images
David Bossie, a Citizens United elnöke beszélget Stephen K. Bannonnal 2016. július 21-én Clevelandben. Fotó: Ben Jackson / Getty Images

A korábban a demokrata-elnökjelöltéségért versenybe szálló Bernie Sanders twitteren tett közzé egy hatperces beszédet, melyben elmondja, hogy az eredmények szerint Joe Biden lesz a következő elnöke az Egyesült Államokban, és összesítve milliókkal több szavazatot kapott országosan.

Majd kitér arra, hogy ez a szavazás nem csak Joe Bidenről és Donald Trumpról szólt, hanem arról is, hogy véget vethetnek a Fehér Házban zajló hazudozásnak, és visszaállítsák a demokráciát. „Hála Istennek, úgy néz ki, ez sikerült” – mondta.

„Miközben a küszöbön álló győzelmet ünnepeljük, gondolnunk kell arra, hogy a küzdelem nem ér véget, még csak most kezdődik. Sokat értünk el, de sokkal többet kell még tenni” – hangsúlyozta Sanders, majd arról beszél, hogy az országban dúló krízisekkel kell majd foglalkoznia az elnöknek és a szenátusnak. Hamarosan egyébként a saját javaslataival is előáll ezekkel kapcsolatban.

Georgia államban sem végeztek még mindenhol a szavazatszámlálással, Gwinnett megyében például még 1500 szavazatot kell feldolgozni a helyi közlés szerint, ezek főleg levélben beérkezettek. Az államban már több mint négyezer szavazattal vezet Joe Biden.

Őrizetbe vett a rendőrség Philadelphiában két fegyveres férfit pénteken annak a kongresszusi központnak a közelében, ahol a szavazatok feldolgozása folyik, jelentette be a philadelphiai rendőrség. A 42 éves Joshua Macias és a 61 éves Antonio LaMotta egy másik tagállamból, a virginiai Virginia Beach városából utazott a pennsylvaniai nagyvárosba. Egyikük sem rendelkezett Pennsylvaniára érvényes fegyverviselési engedéllyel, az autójukban két 9 milliméteres Berettát, AR típusú karabélyt és lőszereket találtak. Az autó ablakán egy QAnon-matrica volt. (MTI)

Pennsylvania (20 elektor): Biden pénteken fordított, az előnye pedig azóta folyamatosan nőtt. 0,5 százalékponttal, 28 833 szavazattal vezet Trump előtt. A FiveThirtyEight szerint még 90 ezer levélszavazat és 100 ezer provizórikus szavazat lehet hátra, ha továbbra is ilyen ütemben nő a különbség, akkor könnyen lehet, hogy a nagy tévék szombaton már behozhatatlannak ítélik Biden előnyét az államban. Ha itt nyer, akkor azzal átlépi a győzelemhez szükséges 270 elektort.

Trump és Biden támogatói néznek szembe egymással PhiladelphiábanFotó: Tayfun Coskun / ANADOLU AGENCY / ANADOLU AGENCY via AFP
Trump és Biden támogatói néznek szembe egymással PhiladelphiábanFotó: Tayfun Coskun / ANADOLU AGENCY / ANADOLU AGENCY via AFP

Georgia (16 elektor): Biden itt is fordított pénteken, az előnye pedig 4000 szavazatra nőtt. Azonban még levélszavazatok, és az államon kívüli katonák szavazatai is hátravannak. A georgiai választási tisztviselők már jelezték, hogy annyira szoros lesz a vége 5 millió leadott szavazat után, hogy újraszámolás jöhet, vagyis nem tudni, mikor lehet eredmény.

Arizona (11 elektor): itt Trump jött fokozatosan közelebb Bidenhez, a demokrata jelölt előnye 29 861 szavazatra csökkent. A becslések szerint még 173 ezer szavazat megszámlálása lehet hátra, Trumpnak ezeket 59 százalékban kéne nyernie, hogy fordítani tudjon, ennél valamivel kisebb mértékben nyerte a pénteken összesített szavazatokat. A legnépesebb Maricopa megyéből majd magyar idő szerint szombaton délután ötkor jöhetnek új adatok.

Nevada (6 elektor): Biden előnye megduplázódott pénteken, és már 22 657 szavazat Trump előtt. A FiveThirtyEight szerint még 124 500 szavazat megszámlálása lehet hátra, de ezek főként demokratáknak kedvező helyekről jönnek. Clark megyében magyar idő szerint délután hatkor adhatnak közzé újabb adatokat, és a hétvégén végeznének a szavazatok többségével.

Észak-Karolina (15 elektor): itt nem változott a korábbi állás, Trump 50, Biden 48,6 százalékon áll. Csak a jövő hétre ígérnek végeredményt, mert november 12-ig érkezhetnek be a keddig feladott levélszavazatok.

Ezeken kívül még számolnak a 3 elektort adó Alaszkában is, ahol azonban jelentős Trump előnye, és biztosan nyerni fogja az államot.

David Perdue republikánus szenátor 98 százalékos feldolgozottságnál 49,8 százalékon áll, ellenfele, a korábban oknyomozó újságíróként dolgozó Jon Ossoff pedig 47,9 százalékon. Az állam törvényei szerint amennyiben egy jelölt sem szerzi meg a szavazatok 50 százalékát, akkor második fordulót kell kiírni a két legnépszerűbb jelölt között. A másik georgiai szenátusi székért nem rendeztek előválasztást júniusban, így a mostani időközi választáson nyolc demokrata, öt republikánus és még hét jelölt indult. Ott a demokrata Raphael Warnock tiszteletes vezet 32,9 százalékkal, míg Kelly Loeffler republikánus szenátornak 25,9 százaléka van. A második fordulót mindkét versenyben január 5-én rendezik majd.

Jelenleg 48-47-re vezetnek a demokraták a szenátusi székek tekintetében, azonban Susan Collins maine-i szenátor, Thom Tillis észak-karolinai szenátor és Dan Sullivan alaszkai szenátor (mindhárman republikánusok) minden bizonnyal megtartja majd pozícióját, ami azt jelenti, hogy gyakorlatilag esélytelen, hogy a demokraták megszerezzék a szenátusi többséget. Tehát a demokraták csak úgy tudják megakadályozni, hogy a republikánusok szerezzék meg a többséget, ha mindkét georgiai választást megnyerik januárban. Ha Joe Biden győz az elnökválasztáson, akkor a döntetlen eredmény is jó a demokratáknak, ugyanis döntetlen esetén az alelnöké a döntő szavazat.

Joe Biden beszédével egyidőben derült ki, hogy pozitív lett Mark Meadows, Trump kabinetfőnökének koronavírustesztje. A CNN szerint Meadows aktívan tevékenykedett a Fehér Házban az elmúlt napokban, és csak nagyon ritkán viselt maszkot. Mindeközben pénteken újabb rekordot döntött az újonnan regisztrált fertőzöttek száma az Egyesült Államokban. November 6-án 125 596 beteget regisztráltak az USA-ban.

Mióta 1947-ben John F. Kennedy bekerült a képviselőházba, két kétéves megszakítást kivéve minden évben ült legalább egy Kennedy a kongresszusban. Joe Kennedy III képviselői ciklusa idén ér véget, miután úgy döntött, hogy nem indul újra a pozícióért, hanem inkább megpályázza Massachusets szenátori pozícióját, azonban elbukott a demokrata előválasztáson Ed Markey szenátorral szemben.

Így kedden este a Kennedy-család mindössze Amy Kennedy sikerében reménykedhetett. A családba 2011-ben beházasodó New Jersey-i képviselőjelölt azonban 5 százalékkal alulmaradt a körzet demokratából lett republikánus képviselőjével szemben. Egy John Kennedy fog ugyan ülni a szenátusban Louisianát képviselve, ám ő nem áll rokoni kapcsolatban a Kennedy-dinasztiával.

Joe Biden nem sokkal magyar idő szerint hajnali öt előtt mondott beszédet a delaware-i Wilmingtonban. A volt alelnök kijelentette, hogy bár még nem hirdethetnek győzelmet egyelőre, a számok világosan mutatják, hogy győzni fognak. „24 órával ezelőtt még vesztésre áltunk Georgiában, most pedig vezetünk. 24 órával ezelőtt még vesztésre áltunk Pennsylvaniában, most pedig vezetünk” – emelte ki. Azt is mondta, hogy győzelemre állnak Arizonában és Nevadában is.

Beszélt arról is, hogy még egy elnökjelölt sem kapott annyi szavazatot elnökválasztáson, mint ő. A demokrata jelöltnek eddig 74 millió szavazatot sikerült összegyűjetnie, előnye több mint 4 millió szavazat Trumppal szemben.

Kiemelte, hogy rekordszámú amerikai választotta a változást például a rasszizmus és a járványkezelés szempontjából. Utóbbi mentén megemlékezett a járvány 240 ezer amerikai áldozatáról is. „240 ezer üres szék áll a családi asztalnál Amerika-szerte” – mondta. Az első naptól kezdve fellépést ígért a járvány ellen.

Joe Biden beszédet mond Wilmingtonban november 6-án esteFotó: Angela Weiss / AFP
Joe Biden beszédet mond Wilmingtonban november 6-án esteFotó: Angela Weiss / AFP

Biden büszkén jelentette ki, hogy sikerült újraépítenük az úgynevezett „kék falat”, azaz a demokratáknak sikerült visszaszerezniük a középnyugati Michigant, Wisconsint és Pennsylvaniát (bár utóbbi államban még számolnak, de Biden előnye folyamatosan nőtt, már 0,5 százalékpont Trump előtt). Azonban azt mondta, hogy nyugodtnak és türelmesnek kell maradni, amíg meg nem számolnak minden egyes szavazatot.

Végül arról beszélt, hogy a politika célja nem a véget nem érő háborúskodás, hanem az amerikaiakat érintő problémák megoldása. Kijelentette, hogy ugyanolyan keményen fog dolgozni azokért, akik ellene szavaztak, mint azokért, akik rá.

Mindenkit arra kért, hogy tegye félre a dühöt és a démonizálást. „Súlyos problémákkal nézünk szembe, nem vesztegethetünk el több időt pártvonalak menti háborúskodásra. Lehet, hogy ellenfelek vagyunk, de nem ellenségek” – jelentette ki.

A legújabb összesítésnél Biden 28 833 szavazattal vezet Trump előtt Pennsylvaniában. Ez azt is jelenti, hogy 0,5 százalékpont a különbség már a két jelölt között. Allegheny megyéből jöttek az újabb adatok, ezek közül 2435 szavazat ment Bidenre, 733 Trumpra. A megyében péntekre végeztek a szavazatszámlálással, csak szombaton folytatják. Korábban a CNN arról számolt be, hogy Philadelphiában sem tesznek már közzé szombatig új adatokat.

Korábban volt olyan hír, hogy Kamala Harris alelnökjelölt is felszólalhat péntek este, de valószínűleg ezt akkor tette volna meg, ha már megvan az eredmény. A CNN most arról ír Biden kampánycsapatának egy tagjára hivatkozva, hogy Harris nem fog külön beszélni, csak ott fog állni Biden közelében a demokrata elnökjelölt hamarosan várható beszéde alatt. A delaware-i Wilmingtonban ujjongás fogadta, amint Harris konvoja nemrég megérkezett a Chase Centerhez.

Chuck Schumer ezzel a poszttal emlékezett meg arról, hogy az egész világ az eredményekre vár:

El kellett bújnia egy atlantai szavazatszámlálóként dolgozó férfinak, aki az autójába sem mer beülni, miután tévesen azzal vádolták meg, hogy kidobott egy szavazólapot. Egy közösségi médiában terjedő videón annyi látszik, hogy a férfi szavazólapokat dolgoz fel, ami közben összegyűr, és eldob egy papírlapot.

A videó elterjedésével felkerültek a férfi személyes adatai is az internetre, és életveszélyes fenyegetéseket kapott.

A georgiai Fulton megye választási tisztviselői szerint azonban a férfi egész egyszerűen az egyik borítékba mellékelt kitöltési útmutatót dobta ki a szemétbe, nem egy szavazólapot. Az ügyben indult vizsgálat megerősítette, hogy nem semmisítettek meg szavazólapot, a férfit pedig dicsérték, hogy jól végezte a feladatait. (New York Times)

Előbb Chester és Delaware megyékből tettek közzé újabb adatokat, amikkel 21 705 szavazatra növelte előnyét Biden. Majd pedig Allegheny megyéből jött új összesítés, amivel már 27 130 szavazat van közte és Trump között, ez 0,4 százalékpontos különbséget jelent.

Szavazatokat számolnak PhiladelphiábanFotó: Chris McGrath / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / GETTY IMAGES via AFP
Szavazatokat számolnak PhiladelphiábanFotó: Chris McGrath / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / GETTY IMAGES via AFP

Egyelőre nem tudni, meddig jutnak el a szavazatszámlálásban a következő órákban, vagyis helyi idő szerint pénteken éjfélig. A FiveThirtyEight azt írja az ABC Newsra hivatkozva, hogy Philadelphiában például nem fognak már pénteken újabb szavazatszámokat közzétenni.

Újabb adag levélszavazatot számoltak meg az arizonai Maricopa megyében. A körülbelül 70 ezer szavazat többségét Trumpnak sikerült megszereznie, így hátránya 36 816 szavazatról 29 861-re csökkent. 97 százalékos feldolgozottságnál Biden már csak 1 százalékkal vezet az államban. Még több mint 173 ezer szavazat megszámlálása van hátra az államban, ebből 92 ezer Maricopa megyében. Ebből a 92 ezerből 47 ezer úgynevezett provizórikus szavazat, amiket csak jövő szerdán fognak megszámolni. Magyar idő szerint szombat estig már nem várható újabb eredmény Arizonából az állam vezetése szerint.

Pennsylvaniában a javukra ítélt Samuel Alito konzervatív főbíró, miután a Republikánus Párt helyi tagszervezete kérvényezte, hogy a választás napja óta beérkező levélszavazatokat szeparálják el az urnazárásig beérkezettektől. Ez azonban nem változtat semmin, hiszen az államban eddig is ezt a módszert követték, mivel az állam vezetése még a választás előtt ezt írta elő, miután a republikánusok belengették, hogy illegálisnak nyilvánítanák az urnazárás után beérkező levélszavazatokat, noha az állam törvényei alapján teljesen legálisak.

A legfelsőbb bíróság a szavazatszámlálást egyelőre nem állíttatta le az államban, noha a republikánusok ezt is szerették volna elérni. Mindeközben a nevadai Clark megyében egy republikánus képviselőjelölt próbálta leállíttatni a levélszavazatok megszámlálását, ám kezdeményezését visszadobta egy szövetségi bíró.

Miután november 4-én elkezdtek beérkezni a levélszavazatok eredményei, és eltűnt Trump több százezres előnye több csatatérállamban is, az elnök bejelentette, hogy kész a legfelsőbb bíróság elé vinni a választás ügyét, ha ez kell a győzelemhez. A jogi csatározáshoz azonban pénzre van szükség, ezért mind Trump, mind Biden szorgos pénzgyűjtésbe kezdett.

A két kampánystáb közül Trumpé tűnik elhivatottabbnak. Az elmúlt 24 órában legalább 20 adománygyűjtő emailt küldtek ki az elnök szavazóinak, köztük egy olyat is, melyben azt írják,

„Ez az UTOLSÓ FIGYELMEZTETÉS! Figyelmen kívül hagytad az összes emailünket, melyben arra kértünk, hogy segíts nekünk MEGVÉDENI A VÁLASZTÁST. Figyelmen kívül hagytad a Trump-csapatot, Ericet, Larát, Dont, az alelnököt ÉS még az Egyesült Államok elnökét is.”

Donald Trump sokat nézi a tévéket, telefonál, és csalódott, amiért kevesen állnak ki mellette a tévék műsoraiban, vagy támogatják az utcákon, mondták az elnökhöz közel álló források a CBS News-nak. Pénteken az idejét az ovális irodában és a Fehér Ház rezidenciáján töltötte.

Trump közben kiírta a Twitterére, hogy „Bidennek nem szabadna jogtalanul győztesnek kikiáltania magát. Ezt megtehetném én is. A jogi eljárások csak most kezdődnek”. Mindezt azután, hogy a választás óta lényegében kétszer is arról beszélt, hogy ő nyert, noha még számos államban azóta is számolnak, és nincs meg az eredmény.

Az NBC és a New York Times úgy tudja, hogy David Bossie, Trump 2016-os helyettes kampánymenedzserének vezetésével próbálhatják majd jogi úton megkérdőjelezni az eredményeket több államban. (BBC)

A frissen megválasztott arizonai demokratán kívül a történelem során két korábbi űrhajós is bejutott az amerikai törvényhozás felsőházába. A legismertebb és legsikeresebb közülük egyértelműen John Glenn, az első amerikai, és a harmadik űrhajós, aki megkerülte a Földet. Ő lett a legidősebb asztronauta is, miután 1998-ban, 36 évvel első küldetése után újra az űrbe jutott. Glenn hat cikluson keresztül, 1975-től 1999-ig volt Ohio állam szenátora a Demokrata Párt színeiben. 1976-ban majdnem ő lett Jimmy Carter alelnöke.

Két Apollo-asztronauta is bejutott a kongresszusba. Harrison Schmitt az utolsó Apollo-program keretén belül járt a Holdon 1972-ben, majd négy évvel később a szenátusba is bekerült Új-Mexikóból, azonban az első hatéves ciklusa végén vereséget szenvedett, és többször már nem is indult a pozícióért. Jack Swigert-et, a hírhedt Apollo-13 legénységének tagját (Kevin Bacon alakította Ron Howard filmjében) szintén beválasztották a kongresszusba. Az asztronauta egy coloradoi képviselői széket nyert meg 1982-ben, azonban meghalt még mielőtt elfoglalhatta volna a pozíciót.

Arizonában megint csökkent Biden előnye, Trump most 39 070 szavazatra van lemaradva mögötte. 94 százalékos feldolgozottságnál 49,9 százalékon áll Biden, Trump pedig 48,6 százalékon.

Újabb eredmények jöttek Pennsylvaniából, amikkel 17 012 szavazatra nőtt Biden előnye Trumppal szemben. 2292 szavazatot dolgoztak fel Philadelphia megyében, és 1043-at Northamptonban. Az első adag szavazatból 82 százalék, a másodikból 71 százalék ment Bidenre.

Nem sokkal később egy újabb frissítéssel már 19 584 a különbség, ami 0,3 százalékpontot is jelent a 49,5 százalékkal vezető Biden és a 49,2 százalékon álló Trump között.

Biden támogatói a philadelphiai kongresszusi center előtt, ahol a szavazatokat számoljákFotó: Jemal Countess / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / GETTY IMAGES via AFP
Biden támogatói a philadelphiai kongresszusi center előtt, ahol a szavazatokat számoljákFotó: Jemal Countess / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / GETTY IMAGES via AFP

A FiveThirtyEight arról is írt, hogy magyar idő szerint fél egy körül a Pittsburgh-nek helyet adó Allegheny megyéből is vártak szavazatokat. Itt 35 ezer levélszavazatot egy bírósági döntés értelmében csak másfél órája kezdhettek el megszámolni, ezek közül közel hétezer szavazatot vettek előre.

A második adagban 29 ezer olyan szavazat van, amit olyanok töltöttek ki, akiknek le kellett cserélni a szavazólapját. Ezeket egyenként össze kell vetni, hogy minden szavazó biztosan csak egy szavazatot adott-e le.

Újabb 8 713 szavazatot számoltak meg Clark megyében, ezek többségét pedig Joe Biden szerezte meg. A volt alelnök jelenleg 22 657 szavazattal vezet Donald Trump előtt 93 százalékos feldolgozottságnál.

Az Axios szerint már akár magyar idő szerint éjjel kettőkor beszédet mondhat Biden, akit alelnökjelöltje, Kamala Harris vezetne fel röviden. A Guardian azt írja, hogy a Fehér Ház közlése szerint Trumpnál nincs tervben beszéd, de persze meg is gondolhatja magát.

A demokrata Mark Kelly nyerte az arizonai időközi választást. Az exűrhajós 51,6-48,4 arányban győzött az eddigi republikánus szenátor, Martha McSally ellen. Kelly 2001 és 2011 közötti tízéves űrhajós karrierje során négyszer járt az űrben, ahol összesen 54 napot töltött. Ő volt az utolsó előtti űrsikló küldetés parancsnoka. 2015 márciusa és 2016 márciusa között részt vett a NASA egyéves kísérletében, mely során ikertestvére, Scott 340 napot töltött a Nemzetközi Űrállomáson, míg ő a Földön maradt, hogy a NASA kutatói megvizsgálhassák az űrben töltött idő hatásait.

Kelly a mostani választás előtt semmiféle politikai tisztséget nem viselt. Választási programjának fő pontja a fegyverviselés szigorítása, miután felesége, Gabby Giffords korábbi arizonai képviselő ellen 2011 januárjában merényletet követtek el. A merényletben hatan életüket vesztették, Giffordsot pedig életveszélyes fejlövéssel szállították kórházba. Giffords életét sikerült megmenteni, és mostanra már újra tud járni, beszélni, olvasni és írni.

Mark Kelly (jobb oldalt) feleségével és lányaival együtt köszönti eredményváró eseményének közönségét a választás éjszakáján – Fotó: Courtney Pedroza / Getty Images / AFP
Mark Kelly (jobb oldalt) feleségével és lányaival együtt köszönti eredményváró eseményének közönségét a választás éjszakáján – Fotó: Courtney Pedroza / Getty Images / AFP

Kelly győzelme azt jelenti, hogy a demokratáknak már biztosan eggyel több székük lesz a szenátusban, mint az előző kétéves ciklusban. Jelenleg 48-47-re vezetnek a demokraták a székek tekintetében, azonban Susan Collins maine-i szenátor, Thom Tillis észak-karolinai szenátor és Dan Sullivan alaszkai szenátor (mindhárman republikánusok) minden bizonnyal megtartja majd pozícióját, ami azt jelenti, hogy gyakorlatilag esélytelen, hogy a demokraták megszerezzék a szenátusi többséget.

Ha Joe Biden győz az elnökválasztáson, akkor még egy döntetlen eredmény is kedvező a demokratáknak, ugyanis döntetlen esetén az alelnöké a döntő szavazat. A hátralévő két szék Georgiában található, ahol az állam törvényei szerint második fordulót kell rendezni január 5-én legalább egy, de valószínűleg két versenyben, ugyanis egy jelölt sem érte el az 50 százalékot.

A szenátusi többségért folyó versenyről bővebben itt olvashatnak. >>>

Biden előnye több mint 1500 szavazatról 4163 szavazatra nőtt a rettentő szoros Georgiában Trumppal szemben, így most 49,4 százalékon áll, míg Trump 49,3 százalékon. Georgiában a helyi választási tisztviselők szerint annyira szoros lesz a vége ettől függetlenül, hogy minden bizonnyal újraszámolás következik majd.

Az is kérdés még, hogyan befolyásolják az eredményt az Egyesült Államok más részein, vagy külföldön szolgáló katonák szavazatai, amik pénteken érkezhetnek még be. A georgiai tisztviselők szerint 8890 levélszavazat lehet katonáktól, írja a BBC. A katonák a felmérések szerint hagyományosan a republikánusok felé húztak, de Trump többször is támadta saját kabinetjének volt tábornokait, Jim Mattist és John Kellyt is, ahogy a vietnámi veterán John McCain szenátort is, ezért kérdés, hogy mekkora támogatottsága lesz a körükben.

Nevadából (6 elektori szavazat) magyar idő szerint hajnali 1 órára ígérnek újabb adatokat.

Arizona Maricopa megyéjéből hajnali 3-kor jönnek adatok, de a 11 elektori szavazat sorsa ekkor még nem dől el, várhatóan a hétvége folyamán összesítik az állam még feldolgozásra váró 250 ezer szavazatát.

Georgiában is számolnak még, de az már biztos, hogy a 16 elektori szavazatról döntő államban a szoros eredmény miatt újraszámlálás is lesz.

Pennsylvania a maga 20 elektori szavazatával eldöntheti a versenyt, ha Joe Biden nyeri. A demokrata elnökjelölt vezet, előnye nő, de így is csak 15 ezer szavazat a különbség, több mint 6,6 millió feldolgozott szavazat után. Az állam legnépesebb városából, Philadelphiából jönnek majd adatok újabb 3 ezer szavazatról a következő órákban. A jelenlegi ígéretek szerint péntek végére – magyar idő szerint szombat reggel 6-ig az állam végez az összes szavazattal.

250 ezer szavazatot kell még összeszámolni a 11 elektori szavazatot adó államban, de ezzel csak a hétvégén végeznek. Összesen öt megyében nem végeztek még, köztük a legnagyobb, Maricopa megyében, ahol jelenleg 137 ezer szavazat vár feldolgozásra. Ebből 60 ezerrel hamarosan végeznek, ám az összesítés a hétvégére csúszik – írta a CNN. Ha eredmény születne Pennsylvaniában, akkor már mindegy is lenne, hogyan alakulnak itt az eredmények, mivel akkor Joe Biden már akkor is összegyűjtené a győzelemhez szükséges 270 elektori szavazatot, amelyhez jelenleg 17 hiányzik.

Fotó: Courtney Pedroza / Getty Images
Fotó: Courtney Pedroza / Getty Images

Pennsylvaniában közzétettek egy újabb adag szavazatot, Biden előnye 14 716 szavazatra nőtt Trumppal szemben.

Az MSNBC egyik adatelemzője, Steve Kornacki közben arról beszélt, hogy ők miért várnak ki azzal, hogy odaítéljék Bidennek az államot. Szerinte még 200 ezer szavazatot kell összesen összeszámolni. Ezek fele nagyjából levélszavazat, a másik fele pedig úgynevezet provizórikus szavazat

A levélszavazatokat Pennsylvaniában nagy arányban nyerte Biden, mivel a demokraták közül sokkal többen szavaztak levélben, Trump támogatói közül pedig személyesen. A levélszavazatok egy részével szemben viszont érvényességi kifogások merülhetnek fel különböző formai okokból.

Korábban a provizórikus szavazatok is a demokratáknak kedvezőek voltak az államban, de eddig Kornacki szerint Trump valamivel jobban áll ezek között történelmi összevetésben. Az egyik feltételezésük, hogy Trump támogatóinak egy része ugyan igényelt levélszavazatot, de aztán mégis személyesen szavazott, és így ilyen provizórikus szavazatot kapott. Ilyenkor ellenőrizni kell, hogy nem szavaztak-e korábban levélben.

A FiveThirtyEight főszerkesztője, Nate Silver azonban azt írta Kornackira reagálva, hogy őt nem győzte meg ez a magyarázat, mivel szerinte valóban több megyében Trumpnak kedvezőek voltak ezek a provizórikus szavazatok, de olyanokban, ahol a többi szavazatot nézve még nagyobb előnyben volt Trump Bidennel szemben, nem pedig olyanokban, ahol egyébként Biden állt jobban. (Guardian)

A politika már csak ilyen, a brazil elnök korábban még szeretetéről biztosította Donald Trumpot, ám most, hogy az Egyesült Államok elnöke a jelek szerint elveszíti az elnökválasztást – még ha a hivatalos eredményig hosszú és vélhetően bíróságokon át vezető út visz is –, Jair Bolsonarónak mintha kevésbé lenne példaképe Trump. A Dél-Amerika Trumpjának is becézett brazil elnök tőle szokatlan szerénységbe bújtatva intett búcsút az amerikai elnöknek.

„Nem én vagyok Brazília legfontosabb embere, ahogyan Trump sem a világ legfontosabb embere, ahogyan azt ő állítja magáról…a legfontosabb Isten” – idézte az elnököt a Guardian, megjegyezve, hogy Bolsonaro csak most fordul el Trumptól, aki viszont sosem kedvelte a brazil elnököt.

3,1 millió szavazat összeszámlálása után 39 ezerre csökkent Joe Biden előnye Donald Trumppal szemben. És igen, még mindig csak 94 százalékos összesítésnél járnak, a november 3. elnökválasztás után három nappal, elméletileg tehát még az elnök is elhozhatja a 11 elektori szavazatot demokrata kihívója elől.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!