2022. február 4. – 12:52
Ez itt a Telex heti hírlevele a január 27. és február 2. közötti fontosabb történésekről. Aki már csütörtökönként szeretné megkapni a Telex Neked hétösszegző hírlevelet, netán szívesen tudna meg titkokat a telexesekről az Ezek vagyunk mi interjúsorozatban, az kicsit lejjebb megtalálja a linket, amire kattintva feliratkozhat.
Sziasztok, Rácz Attila olvasószerkesztő vagyok, a Telex heti hírlevélfelelőse. Mivel pár hónapon belül másodszor válogathatok lapunk legfontosabb és/vagy legsikerültebb írásaiból, magamról és a feladataimról csak annyit mondanék: 2013 nyarán csatlakoztam a szerkesztőséghez, azaz közel kilenc éve foglalkozom online szöveggondozással. Szeretem azt is megemlíteni, hogy tapasztalt korrektor kollégáim – Arnótszky Janka és Ungár Péter – segítenek abban, hogy cikkeink minél kifogástalanabb köntösben jelenjenek meg, vagy hogy legalább utólag minél gyorsabban eltüntessük belőlük a hírverseny miatt óhatatlanul be-becsúszó hibákat.
Ezen a képen a Telex egyik szerelemprojektjének produktumát, A fukusimai búvár és más novellák című kötetet tartom a kezemben.
1. Közel hat év után újra sztrájkoltak a pedagógusok
Kétórás figyelmeztető sztrájkot tartottak a pedagógus-szakszervezetek hétfőn reggel, béremelést és a munkaterhek csökkentését követelve a kormánytól. Hasonló demonstrációra legutóbb 2016-ban került sor, és végül mintegy 20 ezer pedagógus vett részt rajta – ez a szám elmaradt a várakozásoktól, amit a szakszervezetek egyrészt a járványhelyzettel, másrészt azzal magyaráztak, hogy a sztrájkot többször is törvénytelennek nevező Emmi és a tankerületek erélyes fellépése sokakat visszatántorított a munkabeszüntetéstől. A Telex vidéki tudósítóinak és gyakornokainak köszönhetően a sztrájk győri, szegedi, pécsi és debreceni történéseiről is első kézből értesülhettek olvasóink, miként a demonstrációt támogató autós konvoj hétfő délutáni útját is nyomon követtük Budapest belvárosában.
2. Mire jók a politikusi vagyonnyilatkozatok?
A hétfő este és éjszaka több kollégámnak a politikusi vagyonnyilatkozatokról szólt. Ilyenkor az újságírók nem alszanak, serényen böngészik a folyamatosan nyilvánosságra hozott dokumentumokat. Kiderült például, hogy Orbán Viktor miniszterelnök kifizette 2002-ben felvett 20 millió forintos jelzáloghitelét, ezen túl azonban egy forint megtakarítása sincs. Áder János leköszönő köztársasági elnök lényegesen jobban áll: bár 37 milliót kell törlesztenie a legnagyobb hazai banknak, a folyószámláján 6 millió forinttal több van, mint egy évvel ezelőtt, és több tízezer eurót is tart devizaszámláján. Valószínűsíthető utódja, a nyolc ingatlan fölött diszponáló Novák Katalin államfőjelölt anyagi helyzete viszont nem változott érdemben 2021-ben. Ha még több politikusi leltárra vagytok kíváncsiak – például Kósa Lajoséra, Rogán Antaléra vagy éppen Márki-Zay Péterére –, ide kattintsatok! Hadd ajánljam figyelmetekbe ugyanakkor azt a keretes szöveget is – például ebben a cikkben –, amely kontextusba helyezi a vagyonnyilatkozatok első ránézésre izgalmas világát: „a jelenlegi magyar vagyonnyilatkozati rendszer (...) lényegében értelmetlen, hiszen a képviselők és kormányzati szereplők azt vallanak be, amit akarnak”.
3. Maratoni tárgyalás egy meghökkentően hosszú asztalnál
Maratoni, csaknem ötórás megbeszélést folytatott Orbán Viktor kormányfő Vlagyimir Putyin orosz elnökkel a Kremlben. A felek többek között az Oroszország felől érkező gázmennyiség növeléséről, a Szputnyik V tervezett magyarországi gyártásáról és több közvetlen repülőjárat indításáról tárgyaltak, de természetesen az ukrán–orosz konfliktust is érintették. Külpolitikai háttéranyagunkat itt, percről percre tudósításunkat itt, összefoglaló cikkünket pedig – benne egy fotóval a meghökkentően hosszú tárgyalóasztalról – itt találjátok.
4. Jogi esetek, politikaihirdetés-mentes Telex
Állítólag nem szerencsés, ha egy újság túl sokat foglalkozik saját magával, de a Telexszel annyi minden történt az elmúlt napokban, hogy talán eltekinthetünk ettől az intéstől. Mindenképpen fontos fejlemény például, hogy január végén a Fővárosi Törvényszék első fokon elutasította a Megafon Digitális Inkubátor Központ Nonprofit Kft. keresetét, és kimondta: egy tavaly novemberi cikkünkben megalapozottan juthattunk arra, hogy a kormányzati szimpátiáját nem titkoló influenszerhálózat közpénzből működik. Pár nappal később aztán a Lájkbajnokság sorozatunk egyik cikke miatt indított perben szintén elutasította a törvényszék a Megafon keresetét, ismételten jelezve: a közpénzekkel kapcsolatos témákban nagy teret kell engedni a sajtónak.
És ezzel még nincs vége a bírósági ügyeknek: a Fővárosi Törvényszék ugyanis azt is kimondta – jogerősen –, hogy az Emmi jogtalanul utasította ki a Telexet és (a köztévén, illetve az MTI-n kívül) minden más orgánumot a kórházakból a koronavírus-járvány alatt. Akit érdekelnek az ügy részletei és lehetséges következményei, itt tájékozódhat bővebben.
Az előttünk álló választási kampány szempontjából fontos fejlemény, hogy a Telexen nem lesznek politikai hirdetések. Hogy miért döntöttünk így, azt Dull Szabolcs főszerkesztő indokolta meg.
5. És még néhány kötelező olvasmány az elmúlt egy hét terméséből
- Nyilas Gergely és Huszti István az ukrán fővárosban járt, és az orosz fenyegetésről kérdezte a kijevieket.
- Sajó Dávid szombaton megjelent cikkének tárgya a kambodzsai rock and roll és popkultúra ‘60-as, ‘70-es évekbeli aranykora, amelynek minden idők egyik legkegyetlenebb népirtása vetett véget.
- Bozsó Ágnes annak járt utána, hogy miért tiltották be Szingapúrban a rágógumi árusítását harminc évvel ezelőtt.
- Nagyívű sorozatában Koroknai Gergely a Forma–1 történetének technikailag legfejlettebb kocsijáról írt.
- Szépirodalmat olvasni tényleg jó, a Telextárcák sorozatból ezúttal Tóth Krisztina Szalamandra című novelláját ajánlom szíves figyelmetekbe.
6. A múlt hét legolvasottabb cikke
Elon Musk 5 ezer dollárt akart fizetni egy 19 évesnek, hogy törölje a repülőgépe útvonalát követő Twitter-fiókot – a legtöbb olvasónk erre a hírre kattintott múlt héten.
7. A hét képe
A hét képét most is Barakonyi Szabolcs választotta ki.
Nemrég jelent meg egy cikkünk arról, hogy a klímaváltozás miatt a korábbi 21 városból már csak egyben lehetne téli olimpiát tartani a század végére. Ez a fotó február 2-án, két nappal a 2022-es pekingi téli olimpia hivatalos megnyitója előtt készült. A Nemzeti Alpesisí-központ lesiklópályáján van hó, de az egész Hsziaohajte-hegység inkább késő őszies képet mutat. Lehet, hogy a jövő első téli olimpiája máris elkezdődött.
Ha kíváncsiak vagytok arra, hogyan mutatkoznak be személyes miniinterjúkon keresztül a Telex munkatársai, itt tudtok feliratkozni a Telex Neked hírlevélre!