Újabb kiperelt szerződések bizonyítják: a Deutsch Péter körüli cégek százmilliókat nyertek az atlétikai versenyeken
2024. október 29. – 08:04
Újabb kiperelt szerződésekhez jutottunk, és ezekben újabb figyelemre méltó cégeket fedeztünk fel az elmúlt évek atlétikai versenyeinek szervezése körül: egyikük más szerződésekből már ismerős lehet, egy újonnan feltűnt cég pedig kiemelkedően magas nyereségrátájával hívja fel magára a figyelmet. A cégek különféle módokon köthetők Deutsch Péterhez (Deutsch Tamás testvéréhez), aki korábban az atlétikai vb-t szervező céget vezette, jelenleg pedig a Magyar Atlétikai Szövetség (MASZ) vezérigazgatója.
A MASZ az évi milliárdos állami támogatása mellett az elmúlt években két más jogcímen is kapott közpénzt: a 2020-ban indított Zsivótzky Gyula Programra, és az először 2011-ben megrendezett, Gyulai István Memorial nevű atlétikai magyar nagydíjra. Előbbire 2,7 milliárd forintot különítettek el 2023-ig, hogy a világbajnokságon minél sikeresebben szerepeljenek a hazai atléták. Utóbbi az elmúlt négy évben összesen 3,26 milliárdos állami forrást kapott: évenkénti bontásban 800, 801, 836 és 823 milliót.
Mindkét esetben szerettük volna áttekinteni, mire költötték a nagyvonalú támogatást, de a MASZ egyikről sem adta ki a szerződéseket. Ezért közérdekűadat-igényléssel a bírósághoz fordultunk, ami első- és másodfokon is arra kötelezte a szövetséget, hogy adja ki a szerződéseket. A jogerős bírósági ítélet után megküldött adatok alapján szeptemberben megírtuk, hogy a szövetség irányítására nagy befolyással bíró Deutsch Péter fia két évben, 2021-ben és 2023-ban is jelentős összeget, összesen 360 millió forintot kapott versenyrendezésre a Zsivótzky Program keretében. Cikkünk nyomán a rendőrség október végén hűtlen kezelés gyanúja miatt nyomozást indított.
A Gyulai Memorial névadója, Gyulai István 1964-ben olimpikon volt, majd a nemzetközi szövetség főtitkári posztját töltötte be, a neve fogalommá vált a sportágban, nemzetközi elismertsége példaértékű. A fiát, Gyulai Miklóst szeptember 19-én ötödször választották meg a hazai szövetség elnökének. Az előző cikkünk épp a legfrissebb újraválasztásakor jelent meg, a küldöttek közt téma volt, de nyilvánosan senki nem hozta szóba, nem kért senki magyarázatot arra, miért ennyiért rendeztek versenyeket.
Újabb szerződéseken tűnik fel Deutsch Péter fia
Mivel a 2022-es verseny szerződéses nyomait nem találtuk, a mulasztásra felhívtuk a szövetség figyelmét. Erre úgy reagáltak, hogy érkezett megint körülbelül hatszáz darab szerződés, javarészt ugyanazok, de most valamiért elektronikusan átszámozva. Ezért újra végignéztük a mintegy hatszáz darab szerződést.
Így bukkantunk rá, hogy Deutsch Péter fiának, Deutsch Balázsnak a cége, a Track&Race Kft. 2022-ben is kapott 190 millió forint plusz áfát két szeptemberi verseny rendezésére. A 2022-es év sajátos volt, mert az augusztusi világbajnokságon mindössze két magyar atléta (Halász Bence és Krizsán Xénia) indult, az augusztusi Európa-bajnokságon többen. Nekik az augusztusi fő verseny után volt még két lehetőségük szeptemberben, ahol megmutathatták a tudásukat.
Összesen a három év alatt félmilliárdnál is több jutott tehát a Zsivótzky Programból Deutsch Balázs cégének, ami a cégadatbázis adatai szerint 759 millió forintos nettó árbevétel mellett 290 milliós adózott eredményt ért el.
A Gyulai István emlékére létrehozott versenyről a második körben két szerződést kaptunk. Noha hét teljes év szerződéses dokumentációját kértük a bíróságon, ezek kiadására hiába kötelezi jogerős ítélet a MASZ-t, egyelőre csupán ez a két szerződés érkezett meg. Mindkettőt 2022-ben kötötték.
Talán nem okozunk meglepetést azzal, hogy a Track&Race ebből is kivette a részét: az egyik szerződés szerint 2022-ben a MASZ 260 millió forintot utalt át a cégnek a Gyulai Memorialhoz kapcsolódó programok szervezési, rendezési feladatainak elvégzéséért.
A MASZ az újabb adatszolgáltatási körben kiadott még egy Sport & Event Kft. nevű céggel kötött, 480 milliós szerződést is. A feladat: versenyzők részvételének biztosítása. A szerződés öt melléklete közül egyiket sem kaptuk meg. A MASZ úgy gondolta, hogy a költségterv és az összesített elszámolási táblázat nem a szerződés szerves részei, így azokat maguknál tartották.
Azt viszont leszűrhettük a két dokumentumból, hogy a 2022-es 801 millió forintos állami támogatásból ennél a két cégnél landolt 731,5 millió.
A két cég között egyébként tulajdonosi szinten is többszörös kapcsolat van. A Track&Race 50 százalékban Deutsch Balázs tulajdona, a másik 50 százalékot viszont a Sport&Event birtokolja. A Sport&Eventben pedig Háromszéki Anikó a 90 százalékos tulajdonos, de 10 százaléka van az Ad-Wiser Kft.-nek is, ami viszont tejes egészében Deutsch Péter cége. Azaz végső soron mindkét cégben a tulajdonosok között szerepel Deutsch Péter és Háromszéki Anikó is.
Kis cég figyelemre méltó számokkal
Nézzük meg kicsit alaposabban, mit lehet tudni a 2017-ben alapított Sport&Event Kft.-ről!
Érdemes kiemelni, hogy a cégnek nincs köze a Sport-Events nevű oldalhoz, csak a nevükben hasonlítanak. Az oldal mögött egy IRUB Kft. nevű cég áll, ami sok megrendelést kapott az utóbbi időben, és kivette a részét hazai sportesemények rendezéséből. Árulkodó a honlapjukon a referenciáikat felsoroló rész. A sportéletben a megbízhatóságukkal és a vezetők munkabírásával jó hírnevet vívtak ki. Ennek a cégnek a létszáma 58 fő, az alkalmazottak többsége ott szerepel fotóval a honlapon. 10,6 milliárdos forgalmat generáltak 2023-ban, ebből 963 millió az adózott eredmény.
A Sport&Event Kft. alkalmazottainak száma nem szerepel a cégadatbázisban, az viszont igen, hogy egymilliárd forintos forgalom mellett 825 milliós az adózás utáni eredménye 2023-ban. Vagyis a nyeresége az IRUB Kft.-éhez mérhető nagyságrendű, miközben a forgalma az utóbbiénak a tizede. Ez a teljesítmény 76 százalékos nyereségrátát jelent, amit még Mészáros Lőrinc is megirigyelhetne. A 2022-es eredmény miatt sem kell szégyenkeznie a cégnek, 523 millió forint volt a bevétele, ami látványos fejlődés a 2020-as 12 millióhoz képest.
A Sport&Event korábban azzal szerepelt a hírekben, hogy a Szerencsejáték Zrt. leányvállalata, a Szerencsejáték Service Nonprofit Kft. 2021-ben és 2022-ben is kötött velük szponzorálási szerződést 25-25 millió forint értékben. Az első támogatást 2021 júniusában kapták, egy hónappal azután, hogy a Deutsch Péter-féle Ad-Wiser Kft. tulajdonrészt szerzett a cégben. Deutsch egyébként szintén az Ad-Wiseren keresztül érdekelt az Élményliget Kft.-ben, amely összesen 125 milliót kapott ugyanebből a forrásból.
A Sport&Event többségi tulajdonosának, Háromszéki Anikónak elsősorban kutyás vállalkozásai vannak. Tőle arról érdeklődtünk emailben, hogy mennyit foglalkozik az atlétikával, miért nem nyilatkozott soha a versenyről, ha már ennyi pénzért veszi ki a részét a rendezésből, versenyzők idehozatalából. Miért nincs honlapja a cégének, miért nem büszke a Gyulai Memorialra, miközben neves, az egész világon ismert atlétákkal kell hogy kapcsolatban álljon? Arról is megkérdeztük, mit gondol arról, hogy a hazai sajtó egy részét kizárták a versenyről. Háromszéki nem válaszolt a kérdéseinkre.
A cég ügyvezetője Somogyi János. Ő atlétaberkekben ismert, mert viszonylag eredményes magasugró volt, az edzőjét pedig Deutsch Péternek hívták. Deutschnak most Somogyi az egyik legközelebbi bizalmasa, és a többségi tulajdonosa annak az Élményliget Kft.-nek, amelyben Deutsch is érdekelt, és az MTK atlétika szakosztályának elnöke is egyben. Rendszeresen ott van az MTK focimeccseinek VIP-jében, ha már a klub gazdasági igazgatója. Az MTK-nak egyébként Deutsch Péter az ügyvezetője, testvére, a Fidesz EP-frakciójának a vezetője, Deutsch Tamás pedig a klub elnöke.
Somogyi nem mellékesen a MASZ ellenőrző bizottságának a tagja. Tőle elsőként azt kérdeztük, aggályosnak tartja-e mint a szövetség ellenőrző bizottságának a tagja, hogy jogerős ítélet ellenére sem adja ki a MASZ az általunk kért időszakról a szerződéseket. Arról is érdeklődtünk, hogy mit gondol arról, hogy az új elnökségi tagoknak (Németh Zsolt, Tölgyesi Előd, Kriszt Balázs, Zsivoczky-Farkas Györgyi) ismerniük kell-e ezeket a megállapodásokat, nekik odaadják-e ezeket, ha már nekünk nem adták ki, hogy bemutathassuk. Somogyi a kérdéseinkre nem válaszolt.
Deutsch Péter 2022. szeptember 1-jén távozott a 2023-as atlétikai vb-t szervező cég éléről, miután utolsó munkanapján még kötött egy 260 millió szerződést bíróképzésre – ezt a kirívóan drága szerződést az Integritás Hatóság is vizsgálta. Az MTK atlétikai centrumának pedig 660 milliót adott korszerűsítésre, amikor a vb-szervezőcéget vitte, igaz, a létesítményt 2019-ben adták át.
Deutsch augusztus 20-án állami kitüntetést kapott. Így szólt az indoklás: „eredményes edzői és sportolói pályafutása, valamint az MTK fejlesztése mellett számos jelentős sportlétesítmény megújításában is példaértékű sportmenedzseri tevékenysége, különösen a tavalyi budapesti atlétikai világbajnokság előkészítésében és lebonyolításában vállalt szerepe elismeréseként”.