Ismét bejelentették, hogy kérték az EP-től Magyar Péter mentelmi jogának felfüggesztését

2024. november 13. – 16:18

Másolás

Vágólapra másolva

Megkaptam a kompetens magyar hatóságok kérelmét, hogy felfüggesszék Magyar Péter mentelmi jogát – jelentette be szerdán Roberta Metsola, az Európai Parlament (EP) elnöke. A kérést továbbította az EP jogi szakbizottságának. Az ügyről ez a szakbizottság mond majd véleményt, amiről a teljes képviselő-testület szavazhat.

Metsola októberben már bejelentett egy ilyen kérelmet, így vélhetően két különböző ügyről vagy véletlenül ugyanannak a dupla bejelentéséről van szó. Az EP elnöke egyik esetben sem részletezte a vádat, ami miatt a kérelmet beadták. Szerda délután a testület adatbázisában is csak egyetlen esetet találni, ami Magyarról és mentelmi jogról szól. Megkérdeztük az EP szóvivői szolgálatát vezető Delphine Colard-t és a jogi szakbizottság szóvivőjét, Vass Martinát, hogy pontosan miért kapták az októberben és a novemberben bejelentett kérelmet, a válaszról beszámolunk. Frissítés: Valóban egy második kérelemről van szó, de az EP soha nem kommentálja ezek tartalmát, az ügy várhatóan november 18-án kap felelőst (jelentéstevőt) – válaszolta Vass Martina.

Arról, hogy milyen szempontok alapján választanak ki jelentéstevőt, milyen eseteknél van mentelmi joga az EP-képviselőknek és hogyan lehet azt felfüggeszteni, itt írtunk bővebben.

A Legfőbb Ügyészség még szeptemberben kérte, hogy függesszék fel a Tisza Párt elnökének mentelmi jogát. A testület közleménye szerint Magyar júniusban egy budapesti klubban szórakozott, ahol mások mellett egy férfi mobiltelefonjával videóra vette őt. Miután Magyar egyik társa észrevette, hogy a férfi felvételeket készít, szóváltásba keveredtek vele. A vitában Magyar hirtelen mozdulattal kivette a férfi kezéből a telefont és azt zsebre tette. A telefont aztán többszöri kérésre sem adta vissza, letagadta, hogy az nála lenne. Miután a szórakozóhelyet elhagyta, a Duna felé indult, őt többen, köztük a férfi is követte. A képviselő lesétált közvetlenül a vízpartra és a telefont szándékosan a Dunába ejtette. „Ez a magatartás a lopás bűncselekménye törvényi tényállásának a megvalósítására alkalmas” – írta a közlemény.

Magyar szerint egy fizetett provokátor akarta levideózni bulizás közben. „Hiába kértük, hogy hagyja abba, és a telefonjából törölje azokat a felvételeket, amiknek az elkészítéséhez sok fiatal nem járult hozzá, vagy legalább hagyja abba a filmezést. Miután a családomat és a gyerekeimet is a szájára vette, kikaptam a kezéből a telefont, aminek fizikai fenyegetés lett a következménye. Lökdösni kezdett, fizikailag fenyegetett engem és a velem szórakozókat.”

Az eset körülményeiről ebben a cikkünkben írtunk bővebben.

Deutsch Tamás, a Fidesz-KDNP EP-delegációvezetője levelet írt az összes képviselőnek „Magyar Péter mentelmi ügyéről, a botrányos viselkedéséről és az általa elkövetett köztörvényes bűncselekményről”. Magyar cserébe azt ígérte, rágalmazás miatt feljelenti Deutschot, és lemond a mentelmi jogáról, ha a kormány csatlakozik az uniós ügyészséghez.

„Ha hiszünk a jogállamiságban, miért politizáljuk át az ügyet?” – kérdezte októberben a tiszások EP-frakcióját, a jobbközép Európai Néppártot vezető Manfred Weber. A másnapi EP-vitán Orbán Viktor, valamint Deutsch is felemlegette az esetet.

Címlapkép: Jan Van de Vel / Európai Parlament / Európai Unió

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!