2023. szeptember 6. – 00:08
frissítve
A szabályok szabályok, ezeket be kell tartanunk, és nem ígérhetem, hogy elvégezzem azt, amit a magyar államnak kell megtennie – mondta hétfőn az Erasmus-ügyről Iliana Ivanova.
A bolgár politikust nyáron jelölték, hogy az Európai Bizottságban az oktatásért, kutatásért, innovációért, kultúráért és ifjúságügyért feleljen. Akkor kerülhet a testületbe, ha az Európai Parlament megszavazza, de előbb a leendő területéhez kapcsolódó parlamenti szakbizottságoknak kellett felmérnie, hogy alkalmas-e a feladatra.
Segít a magyar hatóságoknak, de a dolgukat nekik kell megoldaniuk
A hétfői meghallgatáson az egyik érintett szakbizottság tagjaként kapott szót Bocskor Andrea. A Fidesz listájáról EP-be jutott kárpátaljai magyar képviselő a „magyar diákok, tanárok és kutatók számára diszkriminatív eljárásról” kérdezett, amit „az Európai Tanács rendeletére hivatkozva az Európai Bizottság hozott a modellváltó egyetemek Erasmus+ és Horizont Európa programjaiból való kizárása kapcsán”.
Tavaly decemberben bizottsági javaslatra az Európai Unió Tanácsában ülő tagállami szakminiszterek hoztak határozatot (az Európai Tanács egy másik testület) a jogállamisági eljárásban. Ebben többek között eltiltották a közérdekű vagyonkezelő alapítványokat és az ilyen hátterű intézményeket az új uniós kötelezettségvállalásoktól átláthatósági és összeférhetetlenségi okokból. A döntés főleg az Erasmus+ oktatási cseréknél és a Horizont Európa kutatási programnál érinti érzékenyen a modellváltó egyetemeket.
Iliana Ivanova a meghallgatásán elmondta: tisztában van a párbeszéddel az Európai Bizottság és a magyar hatóságok között, hogy biztosítsák, utóbbiak megteszik a megfelelő intézkedéseket és jogi kötelezettségvállalásokat a bizottsági kérdésekre válaszul. Sajnálta, hogy fiatalokat és tanulókat vághatnak el a programoktól, de „a szabályok szabályok, ezeket be kell tartanunk”.
„Tisztában vagyok a problémákkal, a holtponttal és a haladás hiányával is” ezeken a tárgyalásokon.
A biztosjelölt megígérte, hogy ha megszavazzák, a megoldás és nem a probléma része lesz. Ha a magyar hatóságoknak több információra, tisztázásra van szüksége a haladáshoz, részt vesz a párbeszédben,
„azt viszont nem ígérhetem, hogy elvégezzem azt, amit a magyar államnak kell megtennie”,
és nem merte száz százalékra venni, hogy megoldásra jutnak az ügyben.
Folytatni kell a párbeszédet és keresni a megoldást, mert jön az ősz, és nagyon sajnálatos lenne a lehetőségek „csökkenését” látni akkor, amikor az új felhívások megjelennek a fiataloknak, nem kellene a helyzet túszaivá válniuk.
Bocskor Andrea következő kérdésére nem mert határidőt mondani arra, hogy mikorra rendeződhet a helyzet, „nem adhatok egy dátumot rá”, hogy a magyar hatóságok mikor teljesítik, amit az Európai Bizottság kért tőlük.
Fidesz: brüsszeli bürokraták, legsötétebb történelmi korszakok, nemzetiségi alapú korlátozás
A Fidesz európai parlamenti csoportja a meghallgatás után közleményt adott ki. Ebben Gyürk András EP-képviselő azt állította, hogy az Európai Bizottság „minden határon túlment” az ügyben. „Az egyetemi csereprogramokban és tudományos együttműködésekben való részvétel nemzetiségi alapon való korlátozására csak a legsötétebb történelmi korszakokban volt példa. A brüsszeli bürokraták azonban erre az útra léptek” – jelentette ki annak ellenére, hogy a döntés nem minden magyar egyetemet, a modellváltó intézményeknél pedig nem csak a magyar hallgatókat érinti, a kötelezettségvállalásokat pedig bizottsági javaslatra a tagállami miniszterek tiltották le szinte egyhangúlag. (A Tanács enyhített az eredeti indítványon, de épp a vagyonkezelő alapítványi tiltást tartotta fenn. A tavaly decemberi határozat úgy találta, hogy az alapítványok nem elég átláthatóan működnek, összeférhetetlen módon ülnek bennük politikai döntéshozók, és a magyar kormány nem kezelte a hónapokkal korábban ismertetett bizottsági kifogásokat.)
„Időben nem segített” a váltás
A biztosjelölt elődje, Marija Gabriel májusban mondott le, hogy induljon Bulgária kormányfői posztjáért. (Az új biztos beiktatásáig ideiglenesen a testület görög tagja pótolta.) Marija Gabriel távozása „Időben nem könnyíti meg a helyzetet”, ismerte el akkor Navracsics Tibor. A területfejlesztési miniszter tárgyal a befagyasztott uniós kifizetésekről és a vagyonkezelő alapítványok kötelezettségvállalásairól az Európai Bizottsággal, így korábban Marija Gabriellel és testület költségvetésért felelős tagjával, Johannes Hahnnal is egyeztetett.
Navracsics Tibor hétfőn elmondta az ATV-nek: biztos benne, hogy meg fognak állapodni,
magyar diák pedig nem fog kimaradni az Erasmusból.
A következő tárgyalási forduló szeptember elején-közepén lesz Johannes Hahnnal. „Ami egy határidő lehet”, „az 2024 ősze, a 2024 második féléve utáni finanszírozásról kell most tulajdonképpen megállapodnunk, de addig bőven van idő”. Az Európai Bizottság korábban szeptemberről beszélt, de az Erasmust kezelő Tempus Közalapítvány a nyáron feltételes támogatói döntéseket hozott. (A tanácsi határozattól pályázatokat még be lehet adni és ezeket el is lehet bírálni, de pénzről tilos kötelezettségvállalásokat aláírni.) A Tempus november 23-i határidőt emlegetett. Ez Navracsics Tibor pár nappal ezelőtti nyilatkozata szerint céldátum, amit eljárási határidőkból számoltak vissza.
Modellváltó egyetemek júniusban – épp fideszes EP-képviselők szervezésében – eurómilliós károkról panaszkodtak, de nem az Erasmus+, hanem a jóval nagyobb költségvetésű Horizont Európa pályázatai miatt. Ezekben társult tagként, egyelőre ötmilliárd forintból kipótolt magyar állami finanszírozással részt vehetnek, és a pénzt elvben utólag kifizettethetik az EU-val. Ugyanakkor modellváltó egyetemek szerint a többi pályázó eleve be sem veszi őket a – jellemzően több együttműködő intézményre kiírt – pályázatokba.
Jónak tűnnek Ivanova esélyei
Az Európai Parlament a következő, szeptember 11-14-i ülésén szavaz. A két érintett parlamenti szakbizottság vezetője és maga Iliana Ivanova is elégedetten nyilatkozott a Politico szerint, a brüsszeli lap úgy látta, hogy a képviselők nem is nagyon akarták megizzasztani a kérdéseikkel. A biztosjelölt mégsem tervezhet hosszú távra: a jövő júniusi EP-választás után a teljes Európai Bizottság újjáalakul, és még ha az akkori bolgár kormány ismét őt jelölné, akkor sem biztos, hogy ugyanazt a területet kapja.
A mostani Európai Bizottság végéhez közeledve sorra ugrálnak ki a biztosok. Augusztus végén a magyar kormányfővel egymásnak oda-vissza beszólogató Frans Timmermans köszönt le, hogy a holland miniszterelnöki székért induljon, Margrethe Vestager alelnök pedig épp hétfőn jelentette be, hogy távozik, mert az Európai Befektetési Bank vezetésére jelölték.
Ez a cikkünk ide kattintva angol nyelven is olvasható a Telex English oldalán. Nagyon kevés az olyan magyarországi lap, amelyik politikától független, és angol nyelvű híreket is kínál. A Telex viszont ilyen, naponta többször közöljük minden olyan anyagunkat angolul is, amelynek nemzetközi relevanciája van, és az angolul olvasó közönségnek is érdekes lehet: hírek, politikai elemzések, tényfeltárások, színes riportok. Vigye hírét a Telex English rovatnak, Twitterünknek és angol nyelvű heti hírlevelünknek az angolul olvasó ismerősei között!