Prigozsin rátámadna az orosz katonai vezetésre, állítólag Rosztovban van a csapatával, Moszkvában fokozzák a biztonsági intézkedéseket

2023. június 23. – 08:10

frissítve

Prigozsin rátámadna az orosz katonai vezetésre, állítólag Rosztovban van a csapatával, Moszkvában fokozzák a biztonsági intézkedéseket
Kilőtt harci jármű Herszon régióban – Fotó: Svitlana Horieva / Anadolu Agency via AFP

Másolás

Vágólapra másolva
  • Jevgenyij Prigozsin, az orosz Wagner zsoldoshadsereg vezetője büntetőakciót indít az orosz katonai vezetés ellen, ami állítása szerint az ő állásaikat támadta rakétákkal.
  • Prigozsin „igazságmenetet” szervez az érintettek megbüntetésére, de azt állítja, hogy nem puccsra készül.
  • A Wagner-csoport vezetője állítása szerint zsoldosaival átlépte az orosz határt, és Rosztovban van, ahol állítása szerint az orosz katonák nem tanúsítottak ellenállást.
  • Az orosz terrorelhárítás eljárást indított ellene, Moszkvában fokozták a biztonsági intézkedéseket. A katonákat felszólították, hogy ne csatlakozzanak Prigozsinhoz.
  • Az ukránok szerint az ellentámadás fő része „még hátravan”, a hadművelet eddigi célja a „csatatér kialakítása” volt, és az orosz védelem gyenge pontjainak szondázása.
  • Az FSZB állítása szerint radioaktív anyagot akart kicsempészni Oroszországból egy ukránbarát csoport.

Szombat reggel újra jelentkezünk a folyamatosan frissülő hírfolyamunkkal.

A nap legfontosabb eseménye Jevgenyij Prigozsin orosz vezérkar által puccskísérletként emlegetett akciója volt, ami a következőképp zajlott:

  • Jevgenyij Prigozsin, az orosz Wagner zsoldoshadsereg vezetője büntetőakciót indít az orosz katonai vezetés ellen, ami állítása szerint az ő állásaikat támadta rakétákkal.
  • Prigozsin „igazságmenetet” szervez az érintettek megbüntetésére, de azt állítja, hogy nem puccsra készül.
  • A Wagner-csoport vezetője zsoldosaival átlépte az orosz határt, és Rosztovban van, ahol állítása szerint az orosz katonák nem tanúsítottak ellenállást.
  • Az orosz terrorelhárítás eljárást indított ellene, Moszkvában fokozták a biztonsági intézkedéseket. A katonákat felszólították, hogy ne csatlakozzanak Prigozsinhoz.

A nem Prigozsinnal kapcsolatos hírek pedig a következők voltak:

  • Az ukránok szerint az ellentámadás fő része „még hátravan”, a hadművelet eddigi célja a „csatatér kialakítása” volt, és az orosz védelem gyenge pontjainak szondázása.
  • Az FSZB állítása szerint radioaktív anyagot akart kicsempészni Oroszországból egy ukránbarát csoport.
  • Volodimir Zelenszkij ukrán elnök olyan bizottság létrehozását rendelte el, aminek feladata, hogy ellenőrizze a katonai sorozóhivatalok vezetőit.
  • Az oroszok szerint használhatatlanná vált az Ukrajnát és a Krím félszigetet összekötő híd

Jevgenyij Prigozsin június 23-án közzétett videofelvételt, amely a Wagner-csoport tábora ellen végrehajtott állítólagos orosz rakétacsapás utóhatásait mutatja be. A Meduza szerint a videó szinte biztosan megrendezett, erre pedig a következők engednek következtetni:

  • A videót készítő illető nem menekül a robbanás elől, ahogy az várható lenne, ha több tüzérségi vagy rakétacsapástól tartana, sőt, inkább elindul felé.
  • A kamerán kívül megszólalók már azelőtt elkönyvelik, hogy nem ukrán csapásról lehetett szó, hogy brámit is megvizsgáltak volna.
  • A közzétett felvételeken nincs látható kráter, vagy olyan szennyeződés, amelyet egy normál robbanás okozna. A környező növényzet és a fák sértetlennek tűnnek, ami kizárja a levegőben felrobbant rakétát. A robbanást valószínűleg egy kézigránát okozta, amely egy sátor alatt vagy a tábor egyik építményében robbant ki.
  • Prigozsin arról számolt be, hogy a légicsapának sok áldozata van, de a felvételen egyikük sem látható. Az egyik klip egy emberi test egy részét ábrázolja, de a rajta lévő kiszáradt vér színe arra utal, hogy az illető sokkal korábban halt meg, mint amikor az állítólagos csapás történt.

A híradások szerint nem csak az orosz Vkontakte közösségi oldalon kezdték el blokkolni azokat a posztokat, amelyek Jevgenyij Prigozsin kijelentéseit idézik. Most már az orosz Google-nek is mondható Yandex is letiltott egyes, Prigozsinnal kapcsolatos találatot.

Bár a Wagner-csoport még messze járhat, Moszkvában már órákkal ezelőtt fokozták a biztonsági intézkedéseket, és az összes fontosabb létesítményt, állami hatóságot és közlekedési infrastruktúra létesítményeit fokozott őrizet alá helyezték Az Orosz Gárdaszolgálat egységeit is riadókészültségbe helyezték. Városszerte több katonai járművet lehet látni.

Rendőrkocsi és katonai járművek Moszkvában – Fotó: Evgenia Novozhenina Rendőrkocsi és katonai járművek Moszkvában – Fotó: Evgenia Novozhenina
Rendőrkocsi és katonai járművek Moszkvában – Fotó: Evgenia Novozhenina

Egy újabb hangüzenetben Jevgenyij Prigozsin azt állítja, hogy a Wagner-csoport lelőtt egy helikoptert, amely tüzet nyitott egy „civil konvojra”.

Hol és milyen körülmények között történt ez, azt Prigoszsin nem jelzi, az általa elmondottakra tehát nincs bizonyíték. Az összecsapást az orosz fegyveres erők sem erősítették meg. Szemtanúk ugyanakkor azt mondták a Dozsd tévécsatornának, hogy a Don-i Rosztovban harmadik órája hallatszanak a város felett repülő helikopterek zajai.

Prigozsin legutóbb arról beszélt, hogy a csapatai Rosztov körül vannak. Emellett Rosztov régió kormányzója azt írta a Telegramon, hogy a rendvédelmi szervek mindent megtesznek a környék lakóinak biztonsága érdekében. „Kérek mindenkit, hogy maradjon nyugton, és ne hagyja el a házat szükség nélkül” – írta Vaszilij Golubev.

(BBC)

Jevgenyij Prigozsin neve talán nem mindenki előtt ismert, főleg nem azok előtt, akik nem követik a külpolitikát vagy az orosz-ukrán háború eseményeit. Így egyesek számára most az is meglepő lehet, hogy miért is fordulhat a Wagner-zsoldosok vezetője az orosz katonai vezérkar ellen. Pedig a Putyin szakácsaként gúnyolt Prigozsinban már korábban is volt potenciál, hogy az ukrajnai háború alatt kiépített imídzsét kihasználva esetleg kilépjen az orosz elnök árnéykából.

Arról, hogy pontosan ki is Jevgenyij Prigozsin, és milyen hatalmi törekvései lehetnek, ebben a cikkünkben írtunk bővebben.

Jevgenyij Prigozsin – Fotó: Handout / AFP
Jevgenyij Prigozsin – Fotó: Handout / AFP

Jevgenyij Prigozsin újabb hangüzenetet posztolt Telegramon. Ezen arról beszél, hogy több vadászgép is száll csapatai felett, amit szerinte az orosz hadsereg vezérkara küldött oda.

„A vezérkari főnök nem nyugszik meg: bármelyik afrikai diktátor hibája az, ha légicsapásokat mér civil területekre. (…) Ne feledjétek, fiúk. Az anyaország nem bocsátja meg nektek, ha a saját földeteken csaptok le” – figyelmeztette Prigozsin a pilótákat.

„Ezek csak spekulációk, hogy mi belekötünk valakibe a fronton. Nem avatkozunk bele mi semmibe. A bűnözőkbe kötünk csak bele, akik a saját irhájukat mentik, és akik körülbelül 100 ezer orosz katonát semmisítettek meg: Gerasimov és Sojgu” – mondta Prigozsin, megfenyegetve Valerij Geraszimov vezérkari főnököt és Szergej Sojgu védelmi minisztert.

Az orosz főügyész jelentette Vlagyimir Putyinnak a Jevgenyij Prigozsin elleni büntetőeljárást – közölte a Kreml.

Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője szerint Igor Krasznov orosz főügyész jelentést tett Vlagyimir Putyin elnöknél a Wagner-csoport vezetője, Jevgenyij Prigozsin elleni büntetőeljárás megindításáról.

„Krasznov beszámolt róla Putyinnak, hogy büntetőeljárást indítottak fegyveres lázadás megszervezésére irányuló kísérlettel kapcsolatban” – mondta Peszkov. Elmondása szerint a legfőbb ügyész tájékoztatta az elnököt a büntetőeljárás megindításának jogszerűségéről is.

(CNN)

Az orosz Vkontakte közösségi oldalon elkezdték blokkolni azokat a posztokat, amelyek Jevgenyij Prigozsin kijelentéseit idézik. A Twitteren látható képernyőkép szerint a közösségi oldal a Legfőbb Ügyészség június 23-i előírására hivatkozik.

Az orosz nyelvű Meduza nevű portál közben arról ír, hogy az orosz internetszolgáltatók elkezdték blokkolni a hozzáférést a Google Newshoz is. A nemzetközi híroldalhoz csak a felhasználók körülbelül egynegyede fér hozzá.

Jevgenyij Prigozsin Wagner-vezér pénteken több ízben is posztolt hangfelvételeket, videókat a közösségi médiába, amelyek odáig vezettek, hogy a csapataival állítólag elindultak Moszkva felé. A következők szó szerinti fordításai Prigozsin mondatainak:

  • „A Wagner-csoport Parancsnoki Tanácsa döntött: meg kell állítani az ország katonai vezetése által hozott gonoszságot.”
  • „Elhanyagolják a katonák életét. Elfelejtették az ”igazságosság„ szót, de mi visszahozzuk azt.”
  • Azok, akik ma elpusztították a mi srácainkat, akik orosz katonák tíz-tízezer életét pusztították el, meg fognak bűnhődni.„
  • Kérem: senki se álljon ellen. Mindenkit, aki megpróbál ellenállni, veszélyforrásnak tekintünk és azonnal megsemmisítjük, beleértve az utunkba kerülő ellenőrző pontokat is ,és minden repülőt, amit a fejünk fölött meglátunk.”
  • „Arra kérek mindenkit, hogy maradjon higgadt, ne engedjen a provokációknak, és maradjon a házában. Ideális esetben azok, akik az utunk mentén laknak, inkább ne menjenek ki a házból.”
  • „Miután befejeztük, amit elkezdtünk, visszatérünk a frontra, hogy megvédjük szülőföldünket.”
  • „Az elnöki hatóság, a kormány, a belügyminisztérium, a fegyveres erők és más hivatalok továbbra is a korábbiak szerint működnek.”
  • „Azokkal fogunk foglalkozni, akik elpusztítják az orosz katonákat. És visszatérünk a frontvonalba.”
  • „A hadseregben helyreáll az igazságszolgáltatás. És ezek után igazságszolgáltatás egész Oroszország számára.”

Órák után újra megszólalt Jevgenyij Prigozsin, a Wagner-zsoldosok vezetője, a felszólítások ellenére nem álltak meg a csapataival – írja a BBC.

Prigozsin elmondása szerint már átlépték az orosz-ukrán határt, és a határőrök állítólag öleléssel fogadták a csapatait. A Putyin szakácsának is nevezett zsoldosvezér szerint a csapatai már Rosztovnál vannak, és hiába küldtek ellenük sorkatonákat, azok félreálltak. Mindenkit elpusztítunk, aki az utunkba áll – írta.

Az állításait, miszerint átkeltek a határon, és örömmel fogadták őket, nem sikerült független forrásból megerősíteni. Ugyanakkor a BBC szerint a katonaság elzárta a Rosztov felől vezető utakat és ellenőrzik az áthaladó forgalmat.

Prigozsin továbbra is azt állítja, hogy pénteken az orosz hadsereg rakétázta meg a Wagner állásait. A parancsok a vezérkari főnöktől érkeztek a Wagner-csoport megsemmisítésével kapcsolatban, a Sojgu védelmi miniszterrel folytatott megbeszélés után – állította. Moszkva tagadta a vádakat, és büntetőeljárást indított Prigozsin ellen.

Az ukrán hadsereg több dandárt összpontosít egy offenzívához Bahmut irányába kihasználva Jevgenyij Prigozsin Wagner-csoportfőnök „provokációját” – közölte az orosz védelmi minisztérium. A tárca közleménye szerint az ukrán 35. tengerészgyalogos dandárt és a 36. gépesített dandárt összpontosítják Bahmut irányába, de az orosz erők katonái légi és tüzérségi csapásokkal győzik le az ellenséget. (CNN, Meduza)

Az Oroszország legfőbb ügyészsége megerősítette a Pravdának, hogy Jevgenyij Prigozsin, a Wagner-csoport alapítója ellen „fegyveres lázadás szervezése” miatt büntetőeljárás indult.

Az orosz büntető törvénykönyv 12 és 20 év közötti szabadságvesztést ír elő.

Az ügy előzménye, hogy Prigozsin nemrég kijelentette: szerinte az ukránok nem is voltak agresszívek, csak az orosz vezérkar és az oligarchák akartak háborúzni, Vlagyimir Putyin elnököt megtévesztik, Szergej Sojgu orosz védelmi minisztert pedig bíróság elé kéne állítani.

Állítása szerint miután ezeket a kijelentéseket tette, az orosz sereg megtámadta a Wagner-csoport ukrajnai állásait, és több katonája meghalt. Ezután Prigozsin figyelmeztetett, hogy csapatai elindulnak egy „igazságmenetre”, hogy megbüntessék Szergej Sojgu védelmi minisztert, és felszólította a hadsereget, hogy ne tanúsítson ellenállást. Prigozsin ugyanakkor tagadta, hogy államcsínyre készülne.

Szergej Surovikin, Oroszország ukrajnai főparancsnoka péntek este felszólította a Wagner-zsoldosokat, hogy „álljanak le” és „engedelmeskedjenek Vlagyimir Putyin elnök akaratának” – írja a CNN.

„Wagner vezetőihez, parancsnokaihoz és harcosaihoz fordulok. Önökkel együtt nehéz és kemény utat tettünk meg. Együtt harcoltunk, kockáztattunk, veszteségeket szenvedtünk el és együtt nyertünk. Egy vérből valók vagyunk. Arra kérlek benneteket, hogy álljatok meg, az ellenség csak arra vár, hogy a belpolitikai helyzet súlyosbodjon hazánkban” – mondja Surovikin egy orosz állami média riporterének.

„Nem lehet az ellenség kezére játszani ebben az ország számára nehéz időszakban. Bár még nem késő, kérjük, engedelmeskedjen az Orosz Föderáció tömegek által megválasztott elnökének akaratának és parancsainak” – mondta Surovikin. Felszólította a Wagner-csoport hadoszlopait, hogy álljanak meg, és térjenek vissza a kijelölt helyeikre.

Vlagyimir Alekszejev altábornagy, az orosz titkosszolgálat tisztviselője pénteken szintén közzétett egy videót, amelyben azzal vádolta a Wagner-zsoldosokat, hogy államcsínyt követnek el.

„Csak az elnöknek van joga kinevezni a fegyveres erők legfelsőbb vezetését, ti pedig megpróbáltok beleavatkozni a jogköreibe. Ez államcsíny. Erre most nincs szükség, mert ennél nem is lehet nagyobb kárt okozni Oroszország imidzsének és fegyveres erőinek” – mondta Alekszejev.

Az ügy előzménye, hogy Prigozsin nemrég kijelentette: szerinte az ukránok nem is voltak agresszívek, csak az orosz vezérkar és az oligarchák akartak háborúzni, Vlagyimir Putyin elnököt megtévesztik, Szergej Sojgu orosz védelmi minisztert pedig bíróság elé kéne állítani. Állítása szerint miután ezeket a kijelentéseket tette, az orosz sereg megtámadta a Wagner-csoport ukrajnai állásait, és több katonája meghalt. Ezután Prigozsin figyelmeztetett, hogy csapatai elindulnak egy „igazságmenetre”, hogy megbüntessék Szergej Sojgu védelmi minisztert, és felszólította a hadsereget, hogy ne tanúsítson ellenállást.

Prigozsin tagadta, hogy államcsínyre készülne, de az orosz terrorelhárítás már büntetőeljárást helyezett kilátásba ellene.

Moszkvában fokozták a biztonsági intézkedéseket, és az összes fontosabb létesítményt, állami hatóságot és közlekedési infrastruktúra létesítményeit fokozott őrizet alá helyezték – közölték a TASZSZ hírügynökséggel a rendvédelmi szervek.

Az ügynökség forrása szerint az Orosz Gárdaszolgálat egységeit is riadókészültségbe helyezték.

Mindez Jevgenyij Prigozsin, a Wagner-csoport vezetőjének kijelentéseire adott reakció lehet. Prigozsin pénteken keményen bírálta az orosz vezérkart, és Szergej Sojgu orosz védelmi minisztert, illetve azt állította, hogy a háborút nem az ukránok kezdeményezték, és hogy Vlagyimir Putyinhoz meghamisított jelentések jutnak csak el. Prigozsin később azt állította, hogy a kifakadása miatt megtámadta a zsoldosai állását az orosz hadsereg. Azt is mondta, hogy „igazságmenetet” indít, de ragaszkodott hozzá, hogy ez nem puccskísérlet.

A védelmi minisztérium tagadta az orosz fegyveres erők állítólagos csapásáról szóló információkat, és azt írta, hogy büntetőeljárást indít Prigozsin ellen.

Az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) felszólította a Wagner-harcosokat, hogy ne vegyenek részt Prigozsin „igazságmenetén” – jelentette az Interfax.

„Felszólítjuk a katonákat, hogy ne kövessenek el helyrehozhatatlan hibát, ne alkalmazzanak semmilyen erőszakot az orosz nép ellen, ne hajtsák végre Prigozsin bűnös és áruló parancsát, és tegyenek lépéseket az őrizetbe vételére” – áll az ügynökség közleményében.

Látványos drónfelvételeket közölt az MTI Bahmut városáról, ahol még mindig folynak a harcok. Bár Bahmut csak egy város volt a környék tucatnyi megerősített erődje között, az elmúlt időszakban az orosz–ukrán háború legvéresebb helyszínévé változott, ahol tavaly július óta heves csatákról és súlyos veszteségekről számoltak be mindkét oldalon. Maga a város is megszenvedi a csatákat: egyes lakóházak a szó szoros értelmében porig romboltattak, egész városnegyedek semmisültek meg.

A hányatott sorsú városról, amiért tízezrek haltak meg, ebben a cikkünkben írtunk bővebben.

Légi felvétel a Donyecki területen fekvő kelet-ukrajnai Bahmut rommá vált lakóépületeiről az orosz erőkkel folytatott harcok idején, 2023. június 22-én – Fotó: Libkos / Copyright 2023 The Associated Press. All rights reserved.
Légi felvétel a Donyecki területen fekvő kelet-ukrajnai Bahmut rommá vált lakóépületeiről az orosz erőkkel folytatott harcok idején, 2023. június 22-én – Fotó: Libkos / Copyright 2023 The Associated Press. All rights reserved.
Légifelvételek Bahmutról, június 22-én – Fotó: Libkos / Copyright 2023 The Associated Press. All rights reserved. Légifelvételek Bahmutról, június 22-én – Fotó: Libkos / Copyright 2023 The Associated Press. All rights reserved.
Légifelvételek Bahmutról, június 22-én – Fotó: Libkos / Copyright 2023 The Associated Press. All rights reserved.

A TASZSZ hírügynökség szerint az orosz Nemzeti Terrorizmusellenes Bizottság felszólította Jevgenyij Prigozsint, a Wagner zsoldoscsoport vezetőjét, hogy fejezze be a „törvényellenes akciókat”, és ne vádaskodjon.

„A Jevgenyij Prigozsin nevében terjesztett vádaknak semmi alapjuk nincs. Ezekkel a kijelentésekkel kapcsolatban az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat büntetőeljárást indított fegyveres lázadásra való felbujtás miatt. Követeljük, hogy a törvénytelen akciókat azonnal állítsák le” – áll a NAB közleményében.

Prigozsin már több videóban is bírálta az orosz katonai vezérkart, de a legutóbb odáig ment, hogy kijelentette: szerinte az ukránok nem is voltak agresszívek, csak az orosz vezérkar és az oligarchák akartak háborúzni, Vlagyimir Putyin elnököt megtévesztik, Szergej Sojgu orosz védelmi minisztert pedig bíróság elé kéne állítani.

Állítása szerint miután ezeket a kijelentéseket tette, az orosz sereg megtámadta a Wagner-csoport ukrajnai állásait, és több katonája meghalt. Ezután Prigozsin figyelmeztetett, hogy csapatai megindulnak, hogy megbüntessék Szergej Sojgu védelmi minisztert – és felszólította a hadsereget, hogy ne tanúsítson ellenállást.

Jevgenyij Prigozsin, az orosz Wagner-csoport vezetője keményen bírálta Szergej Sojgu orosz védelmi minisztert és a vezérkart. Többek között azt mondta, hogy az orosz tisztviselők akarták a háborút, az oligarchák pedig pénzt akartak keresni.

Prigozsin azt is kijelentette, hogy az ukránok semmit nem csináltak a Donbaszban, ami oka lett volna a háborúnak. „Február 24-én semmi rendkívüli nem történt. Most az orosz védelmi minisztérium megpróbálja megtéveszteni a társadalmat, megpróbálja megtéveszteni az elnököt, és olyan történetet kreálni, hogy Ukrajna agresszív volt, és az egész NATO-blokkal együtt próbáltak megtámadni minket” – mondta.

Prigozsin sokadszorra bírálta az orosz hadsereget is, amely nem képes nagyszabású harci műveletek végrehajtására. Szerinte a tábornokok „kitüntetésekkel díszítik magukat, mint a karácsonyfát”. Sojgut azzal vádolta meg, hogy a háború első napjaiban a hadsereg legütőképesebb részét, „orosz katonák ezreit ölték meg”.

„Sojgu elbújt. Sehol sem lehetett látni. Remegő öregember volt. Azon gondolkodott, hogyan lehetne kijutni ebből a helyzetből. És abban a pillanatban a történelem szemétdombjára kellett volna dobni, és bíróság elé állítani, és megbüntetni azért, hogy már akkoriban több tízezer életet tett tönkre”

– mondta Prigozsin, aki az orosz vezérkart és annak vezetőjét, Valerij Geraszimovot is bírálta a vezetés hiánya miatt.

„Még mindig abban reménykednek, hogy megnyerhetik ezt a háborút. De mivel nincs vezetés, nincsenek katonai sikerek, a védelmi minisztérium vezetése gondosan becsapja az elnököt, és az elnök olyan jelentéseket kap, amelyek nem felelnek meg a valóságnak. Két jelentés készül: az egyik a helyszínen, a másik az elnök asztalán. És ezért hallunk napok óta 60 megsemmisített Leopardról, 3000 megölt ellenséges katonáról...” – mondta a videóban.

„Az orosz hadsereg most visszavonul a zaporizzsjai és a herszoni fronton. Az ukrán fegyveres erők kiszorítják az orosz hadsereget. Vérben fürdünk. Senki sem biztosít tartalékokat. Nincs irányítás.”

Prigozsin nem sokkal később újabb videóban meggyanúsította az orosz vezetést, hogy megtámadták a Wagner-csoport állásait, és több katonája is meghalt – írja a Sky News. Azt ígérte „megbünteti azokat, akik tönkretették több tízezer orosz katona életét”. Figyelmeztetett, hogy csapatai megindulnak, hogy megbüntessék Szergej Sojgu védelmi minisztert – és felszólította a hadsereget, hogy ne tanúsítson ellenállást.

„Arra kérek mindenkit, hogy maradjanak nyugodtak, ne engedjenek a provokációknak, és maradjanak a házaikban. Ha lehet, azok, akik az utunk mentén laknak, ne menjenek ki. Miután befejeztük, amit elkezdtünk, visszatérünk a frontvonalba, hogy megvédjük a hazánkat. Az elnöki hatalom, a kormány, a Belügyminisztérium, a Rosgvardia és más hivatalok a korábbiak szerint működnek tovább” – jelentette ki.

Prigozsin ragaszkodott hozzá, hogy nem puccsot indít, hanem egy „igazságmenetet”, és hogy nem fogják zavarni az orosz fegyveres erőket – írja a Meduza.

Közben az orosz védelmi minisztérium tagadta, hogy igazak lennének azok az információk, amelyek szerint az orosz hadsereg csapást mért a Wagner-csoport állásaira.

„A közösségi oldalakon Jevgenyij Prigozsin nevében terjesztett valamennyi üzenet és videófelvétel, amely egy, a minisztérium általi, a Wagner-csoport hátsó táboraira mért állítólagos »csapásról« szól, nem felel meg a valóságnak, és provokációnak minősül” – áll a tárca péntek esti közleményében.

(Pravda, Interfax)

A Dél-Ukrajnát az elcsatolt Krím félszigettel összekötő híd súlyosan megrongálódott, és jelenleg használhatatlan – közölte pénteken Herszon régió Moszkva által beiktatott kormányzója.

Vlagyimir Szaldo szerint az orosz fennhatóság alatt álló Csonhar hidat mintegy 20 napig lezárják a forgalom elől. „A híd nagyobb károkat szenvedett, mint azt eredetileg gondoltuk” – mondta Szaldo, hozzátéve, hogy a javítások folyamatban vannak. A dél-ukrajnai területet még két másik híd is összeköti a félszigettel, így a közlekedés nem lehetetlenült el teljesen.

Csütörtökön orosz tisztviselők közölték, hogy egy ukrán csapás megrongált egy hidat, amely összeköti az Oroszország által 2014-ben Ukrajnától elcsatolt Krímet az ukrajnai Herszon régió egy részben Moszkva által tartott részével. Szaldo korábban azt mondta, hogy Ukrajna a britek által szállított Storm Shadow cirkálórakétákkal csapott le a hídra. A rakéta becsapódásáról felvétel is készült:

(Guardian)

Az ukrán ellentámadás fő része „még hátravan”, egyes csapatokat még nem vetettek be, és a hadművelet eddigi célja a „csatatér kialakítása” volt, és az orosz védelem gyenge pontjainak szondázása, állítják az ukránok.

Ukrajna szerint eddig nyolc falut foglaltak vissza, de Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a héten azt mondta, „a kívántnál lassabban haladnak”.

Korábban már Mihajlo Podoljak ukrán elnöki tanácsadó is azt állította, az ukrán fegyveres erők műveletei több területen folytatódnak. (Guardian)

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök pénteken egy olyan bizottság létrehozását rendelte el, aminek feladata, hogy ellenőrizze az Ukrajna különböző régióiban működő katonai sorozóhivatalok vezetőit.

A döntés azután jött, hogy az ukrán média egy sorozóhivatal vezetőjével szembeni korrupciós vádakról számolt be.

Zelenszkij arról is beszélt, fontolgatják, hogy a korrupciós bűncselekményekért nagyobb büntetés járna, mondjuk 10-15 év vagyonelkobzás is.

(Guardian)

Oroszország kiterjeszti a beutazási tilalmakat az újabb, 11. uniós szankciókra válaszul. Miután az Európai Unió Tanács csütörtökön hivatalosan is elfogadta az Oroszország elleni 11. szankciócsomagot az ukrajnai invázió miatt, Oroszország külügyminisztériuma közölte, hogy az új uniós szankciócsomagra válaszul kibővíti az országba való beutazási tilalomban részesülő személyek listáját, és a megfelelő időben megfelelő válaszlépéseket tesznek majd.

A minisztérium közölte, hogy a listára biztonsági tisztviselők, köztisztviselők, üzletemberek és az Európai Parlament tagjai kerültek fel. (Sky News)

Az ellentámadás nem egy Netflix-show új évada, “nem kell akciót várni és popcorn venni. Az ukrán fegyveres erők műveletei számos területen folytatódnak” – mondta Mihajlo Podoljak ukrán elnöki tanácsadó azokra a találgatásokra reagálva, amelyek szerint Kijev visszafoglalási kísérletei meghiúsultak.

A vártnál lassabb előrehaladásért Podoljak Ukrajna szövetségeseit okolta. Azt mondta, miközben ők a partnereiket győzködték, hogy adjanak nekik fegyvert, addig az oroszok erődítményeket építettek, védelmi vonalat ástak és aknamezőket építettek ki. "Az orosz front megtörése ma észszerű és kiegyensúlyozott megközelítést igényel. A katona élete ma Ukrajna számára a legfontosabb érték" – tette hozzá.

Közben Hanna Maljar védelmi miniszterhelyettes az ukrán televízióban konkrét eredményekről is beszámolt. Eszerint az ukrán fegyveres erők megállították az ország keleti részén fekvő Kupjanszk és Liman városa felé indított orosz offenzívát, és dél felé nyomulnak előre. Ukrajna az ellentámadás korai szakaszában van, és Maljar szerint már nyolc falut is visszafoglaltak, ami az elmúlt hét hónapban az első jelentős győzelem a harctéren.

Oroszország azonban még mindig nagy területeket birtokol Kelet- és Dél-Ukrajnában. Ukrajna déli katonai művelete a tervek szerint halad, és erői előrenyomulnak, még ha aknamezők lassítják is őket. "A hadseregben a jelentéseik és az állásaik szerint minden a terv szerint halad. Nem kell arra számítani, hogy az offenzíva valami nagyon gyors lesz. Moszkva nem ismerte el Ukrajna közelmúltbeli katonai térnyerését. (Sky News)

A brit védelmi minisztérium pénteki jelentése szerint az oroszok 2022 nyara óta jelentős védelmi fejlesztéseket hajtottak végre a Fekete-tengeri Flottájuk szevasztopoli bázisán. Ez magában foglal egy legalább négy rétegből álló védelmi hálót a kikötő bejáratánál, és valószínűleg növelték a kiképzett harci delfinek számát is.

Műholdfelvételeken látható, hogy a kikötőhöz közel megduplázódott a tengeri emlősök számára fenntartott ketrecek száma, amelyekben nagy valószínűséggel palackorrú delfineket tartanak. A jelentés szerint a delfinek az ellenséges búvárok elleni védekezésre szolgálnak.

A brit hírszerzés azt is megjegyzi, hogy az orosz haditengerészet a sarkvidéki vizeken kiképzett belugákat és fókákat is használ. Oroszország számos feladatra kiképzett állatokat tart, de a szevasztopoli kikötőben elhelyezettek nagy valószínűséggel az ellenséges búvárok elleni védekezésre szolgálnak.

Az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) bejelentette, hogy őrizetbe vettek öt személyt, akik állításuk szerint egy kilogrammnyi radioaktív cézium-137 izotópot akartak külföldre csempészni, amelyet a „különleges hadművelet” során orosz nukleáris csapás színlelésére és Moszkva lejáratására használtak volna fel

Az FSZB szerint az öt gyanúsított egy olyan szervezett bűnözői csoport tagja, amelynek tevékenységét egy ukrán állampolgár koordinálta. A FSZB közleménye szerint a csoport egy meg nem nevezett külföldi megrendelő érdekében előkészületeket tett arra, hogy 3,5 millió dollárért egy kilogramm cézium-137 izotópot szerezzen be. Az FSZB azt állította, hogy a letartóztatott gyanúsítottak beismerő vallomást tettek, ellenük radioaktív anyagok illegális birtoklása és kicsempészésére való előkészítése címén indult eljárás.

A RIA Novosztyi orosz hírügynökség beszámolója szerint a cézium-137 radioizotópot a gamma-defektoszkópiában, ellenőrző és mérőberendezésekben, élelmiszerek és gyógyszerek sugárfertőtlenítésére, rosszindulatú daganatok sugárterápiájára használják. Ugyanakkor az egyik leggyakoribb hasadási termékként képződik atomreaktorokban az urán-235 és más hasadó izotópok maghasadása során, szakértők szerint „piszkos bomba” megtöltésére is használható.

(MTI)

Legalább két ember meghalt a Zaporizzsja elleni orosz támadásokban – közölte pénteken Jurij Malasko. A zaporizzsjai terület katonai közigazgatásának vezetője at mondta, hogy egy 55 éves férfi, és egy 70 éves huliaipolei lakos halt meg.

Az érintett falvak közel fekszenek a déli frontvonalhoz, ahol az ukrán erők ellentámadást folytatnak, hogy visszaszerezzék a területeket a régió egyes részeit megszálló orosz erőkkel szemben. Oroszország az elmúlt nap folyamán 98 alkalommal lőtt 24 zaporizzsjai településre – közölte Malasko, és hozzátette, hogy több mint két tucat civil építményt semmisítettek meg vagy rongáltak meg, köztük házakat, melléképületeket és egyéb vagyontárgyakat. (CNN)

Az ukrán légvédelem az éjszaka folyamán megsemmisített 13 rakétát, amelyek egy nyugat-ukrajnai katonai repülőtér felé tartottak – közölte pénteken az ukrán légierő. „Mind a 13 Kh-101/Kh-555-ös cirkálórakétát megsemmisítette a légvédelem, többségüket Hmelnickij térségében” – közölte a légierő. Az orosz rakétákat négy Tu-95MS stratégiai bombázóról indították a Kaszpi-tenger közelében – közölte az ukrán hadsereg. A légvédelem egy azonosítatlan felderítő pilóta nélküli légi járművet is lelőtt.

Oroszország május 29-én raktárakat, köztük egy katonai létesítményt támadott meg a Hmelnickij régióban, az akkori helyi tisztviselők szerint. (CNN)

Kapcsolódó
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!