Oroszország atomerőművek építésével növelné globális befolyását

2024. december 23. – 09:04

frissítve

Másolás

Vágólapra másolva

Nukleáris reaktorok építésével növelné globális befolyását Oroszország, miután Ukrajna megtámadása után az orosz energiaszektorra, elsősorban a gázra és az olajra szankciókat vetett ki több ország, köztük az EU tagállamai is – írja a Financial Times.

Jelenleg tíz nukleáris reaktort építenek az oroszok külföldön, többek között Bangladesben, Iránban, Kínában, Egyiptomban, Indiában és Törökországban. Borisz Titov, a Kreml fenntarthatóság terén folytatott nemzetközi együttműködésért felelős különleges képviselője azt mondta, hogy Oroszország be akarja biztosítani magát, mint „a világ legnagyobb nukleáris reaktorépítője”.

Oroszország arra számít, hogy a következő évtizedekben a fejlődő piacok és a mesterséges intelligencia miatt meg fog nőni a kereslet a tiszta energiaforrások, így a nukleáris energia iránt is. A nyugati kormányok próbálják korlátozni az orosz térnyerést ezen a területen.

Az Egyesült Államok májusban betiltotta az Oroszországból származó dúsított uránium behozatalát, a kelet-európai államok pedig – Magyarország kivételével – egy amerikai céggel kötöttek szerződést a fűtőelemek beszerzésére a szovjetek által épített reaktoraikhoz. A fejlődő piacok növekvő energiaigénye miatt azonban így is bőven marad még Oroszországnak tér a növekedésre.

Oroszország építi nálunk Paks II.-t is, csakhogy jóval többe kerülhet a beruházás, mint azt eredetileg tervezték. November végén jelent meg egy kormányjavaslat, ami lehetővé tenné, hogy több ezermilliárd forinttal drágulhasson a beruházás. Emellett az Egyesült Államok által az orosz Gazprombankra kivetett szankciókban is érintett Paks II.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!