Regény
Az utolsó madár vagy az utolsó ember?
A francia Sibylle Grimbert regényében egy zoológus tanúja lesz egy apró északi szigeten élő óriásalka-kolónia kegyetlen lemészárlásának. A 19. századi történetet olvasva megérthetjük, hogy hiába...
Az ember idővel már nem tudja, hogy mi az, ami megtörtént, és mi az, amit kitalált
Rakovszky Zsuzsa Kossuth-díjas költővel, íróval, műfordítóval Sopronról, Torna utcai lakásáról, díszpolgári címéről és helyi kötődésű regényeiről beszélgettünk.
Hallgattassék meg a másik fél is!
A válás című regényével berobbanó svéd Moa Herngren a trilógiája második kötetében is úgy építi fel a monológokat, hogy valamilyen szinten mindegyik szereplőt meg lehet érteni.
A sehová nem haladás művészete
Megérkezett Knausgård sorozatának harmadik része, amely a kelleténél talán több kérdést hagy nyitva, de így is egyedülálló módon hívja fel a figyelmet saját halandóságunk kérdéskörére.
El lehet rontani egy közel tökéletes sorozatot?
Úgy tűnik, igen. Karin Smirnoff Jana Kippo-trilógiájának záró darabjában ugyanis az összes lehetséges konfliktusforrás biceg, és esélyünk sincs arra, hogy elmélyüljünk valamelyik történetszálban.
A hatalom sosem változik, a maga torzságával mindenre rá akar telepedni
A 95 éves Sándor Iván elhozta nekünk az év talán legaktuálisabb kötetét, amely segít megérteni, hogy miben élünk, és hogy jutottunk el idáig.
Egy élet, ami pontosan olyan, mint egy regény
A Cervantes-díjas mexikói alkotó, Elena Poniatowska egy igazán rendhagyó életrajzi regényben állít emléket a múlt század egyik legnagyobb lázadójának, Leonora Carringtonnak.
Kellően éles szemmel a háború még borzalmasabb
A kolumbiai Evelio Rosero többszörösen díjazott regényének erőssége, hogy a mindent átható erőszakot nem közvetlenül ábrázolja, hanem annak következményein keresztül teszi érzékelhetővé.
Mesterséges intelligenciával írt kritika jelent meg a Litera pályázatán Kemény Zsófi könyvéről
Az író meg is osztotta a regényéről íródott „kritikát”, a pályamű az irodalmi portál szerint is mesterséges intelligenciával íródhatott, ki is zárták a versenyből.
Ennyire olvasóbarát Pelevin-kötet talán még soha nem került piacra
Miközben az üvegbe tett agyakat, harci robotokat és vámpírokat felvonultató Transzhumanizmus Rt. hozza a Pelevinre jellemző stílusjegyeket, az orosz szerző legújabb regénye egy sor meglepést tartogat.