2024. április 19. – 15:00
frissítve
A kampánynyitón mindhárom felszólaló, Szijjártó Péter, Deutsch Tamás és maga Orbán Viktor is az eddig megszokott háborús retorikával konferálta fel a Fidesz Választási Manifesztumát, amit végül a miniszterelnök osztogatott körben a Millenárisban megjelent párttagoknak.
Szijjártó Péter szerint a legfontosabb, hogy „mindenfajta nyomásgyakorlás, fenyegetőzés és zsarolási szándék ellenére kívül tudtuk tartani a háborún Magyarországot”. Szijjártó szerint Magyarország az egyetlen a transzatlanti közösségből, aki kiállt egyedül a béke mellett, és nem szállított újabb emberáldozatokat hozó és a háborút súlyosbító fegyvereket, és erre büszkének kell lennünk. A külügyminiszter azt mondta: a NATO vezetőinek nagy része háborús feszültséget szít, ukrán katonákat fognak kiképezni, és a magyarok egyedül voltak abban, akik úgy döntöttek, hogy már csak a tervezésben sem akarnak részt venni. „Június 9-én a béke színe a narancs, a béke neve Fidesz” – tette hozzá.
Deutsch Tamás összeszámolta, hány óra telt el a legutóbbi EP-választások óta, és azt mondta: „a brüsszeli bürokraták mára fanatikus háborús agitátorokká váltak, hogy kiszolgáltatja az illegális migrációnak Európát, hogy genderérzékenyítő kommandók szabadon garázdálkodhassanak az óvodákban”. A Fidesz–KDNP EP-listavezetője párhuzamot vont a Nemzeti Konzervatív Konferencia (NatCon) felfüggesztése és a bolsevik diktatúrák között, majd kijelentette, hogy Brüsszel az új Moszkva. Szerinte háborús hangulat van Brüsszelben, és „a béke melletti álláspontunkkal ugyanúgy egyedül maradtunk, mint korábban a migrációellenessel, de ugyanúgy igazunk lesz ezzel”.
Deutsch Tamás volt az első, aki nyilvános Fidesz-eseményen megemlítette Magyar Pétert. Azt mondta, „itt van a team dollárbaloldal új, tartalékcsapatból első csapatba rakott játékosa, Magyar Péter, a dollárbaloldal magyar hangja. Persze az ő történetét is Gyurcsány írja.
Orbán Viktor folytatta a háborús retorikát: Brüsszel felől veszély fenyegeti Magyarország eredményeit, ”szemünk láttára recseg-ropog a szabad és békés Európa, amit úgy szeretünk. Hozzátette, hogy Európa ma az elnyomás határvonalán egyensúlyoz, a mostani választáson eldől, hogy mi lesz az irány. A miniszterelnök szerint Brüsszelben ma háborúpárti többség van, Európában a hangulat háborús, a politikát pedig a háború logikája uralja, és „egy lépésre vagyunk attól, hogy a nyugat katonákat küldjön Európába, ez egy háborús örvény, és amit Brüsszel csinál, az maga az istenkísértés”.
Felsorolta azt is, hogy a Gyurcsány-kormány óta mennyit fejlődött szerinte a gazdaság: több roma dolgozik, a minimálbér három és félszeresére nőtt, az átlagbért megháromszorozták, a nyugdíj is magasabb, visszahozták a tizenharmadik havit. Felére csökkentették a mély nélkülözésben élő magyarok számát, a magyaroknak most több az autójuk, több a megtakarításuk, és még a magyar gazdaság egésze is kétszeresére emelkedett.
A beszéde végén a miniszterelnök felmutatta az úgynevezett Választási Manifesztumot, amiben megfogalmazták a céljaikat. Ezután a papírt körbeosztogatták a teremben is.
Ha nem a Fidesz és a KDNP, ha nem a nemzeti erők kezében lenne a kormány, Magyarország már nyakig benne lenne a háborúban – mondta Orbán Viktor. Azt is mondta, hogy a háborúpárti kormányok, a brüsszeli bürokraták, Soros hálózata milliószámra küldi a dollárokat Budapestre a háborúpárti baloldalnak, akik szerinte nem is rejtik véka alá, hogy a megbízóik akaratának megfelelően kormányváltást akarnak, Brüsszel és Washington alá rendelt bábkormányt.
Ne hagyjuk Magyarországot – mondta, és hozzátette, hogy harcolnunk kell, meg kell védeni a magyar emberek békéjét és biztonságát, a gazdasági eredményeket, a családokat, különösen a gyerekeinket.
No migration, no gender, no war! – fejezte be a beszédet.
Orbán szerint van még ennél nagyobb baj is. Brüsszelben ma háborúpárti többség van, Európában a hangulat háborús, a politikát pedig a háború logikája uralja. Ő maga pedig „mindenfelől háborús készülődést lát”. Orbán szerint „egy lépésre vagyunk attól, hogy a nyugat katonákat küldjön Európába, ez egy háborús örvény. Brüsszel a tűzzel játszik, amit Brüsszel csinál, az maga az istenkísértés”. A magyarok viszont tudják, milyen a háború, neki pedig az a meggyőződése, hogy ez nem a mi háborúnk, de szerinte amíg nemzeti kormány áll az ország élén, addig Magyarország nem lép be az orosz-ukrán háborúba, senkinek az oldalán.
Orbán Viktor most is a brüsszeli konferencia betiltásáról beszél, idéz abból, hogy milyen indokkal tiltották be a rendezvényt.
Végül megtarthatták a konferenciát, de előtte a határozat elleni fellebbezésüket két bíró dobta vissza. „Aztán amikor a belga miniszterelnök közzétette, hogy mi a helyzet helyes megítélése, a harmadik bíró ugyanabban az ügyben, ugyanazon körülmények között helyet adott a fellebbezésnek” – mondta.
Hozzátette, hogy Európa ma az elnyomás határvonalán egyensúlyoz, a mostani választáson eldől, hogy mi lesz az irány.
Orbán szerint ezt az esélyt nem ajándékba kapták, megdolgoztak érte, csak van itt egy bökkenő: Brüsszel felől veszély fenyegeti Magyarország eredményeit, „szemünk láttára recseg-ropog a szabad és békés Európa, amit úgy szeretünk. Ne kerteljünk, Brüsszelben baj van, nagy baj. A vezetés csődöt mondott, Európa gazdasága hanyatlik”.
A miniszterelnök arra jutott, „a brüsszeli vezetésnek menni kell, Brüsszelben változás kell”. De tudja, hogy ez magától nem fog megtörténni, neki kell megcsinálnia. „El kell foglalnunk Brüsszelt, félre kell tolnunk a brüsszeli bürokratákat, és kézbe kell vennünk a dolgokat”, máskülönben súlyos árat fognak fizetni.
„Mi vagyunk azok, akik munkát adtak a romáknak, ma kétszer annyi cigány ember dolgozik Magyarországon, mint Gyurcsányék alatt, és megbecsült polgárai az országnak. Ebben a választási küzdelemben is számítanak rájuk” – mondta Orbán Viktor.
Azt is mondta: elérték, hogy a baloldalhoz képest a minimálbér három és félszeresére nőtt, az átlagbért megháromszorozták. Az átlag nyugdíjat megemelték, és visszaadták a tizenharmadik havi nyugdíjat. Felére csökkentették a mély nélkülözésben élő magyarok számát, és fel fogják számolni Magyarországon a szegénységet, „amit a baloldal itt hagyott maga után”.
„Semmilyen baloldali hazudozás vagy politikai bajkeverés sem írhatja felül a valóságot. 2010-ben a magyar gazdaság mérete nagyjából a fele volt a mainak, 14 év alatt majdnem a kétszeresére emeltük a magyar gazdaság méretét” – mondta a miniszterelnök.
Azt is mondta, hogy 2010-ben a magyaroknak 3 millió autójuk volt, ma több mint 4 millió 200 ezer. Hozzátette, hogy a háztartások pénzbeli megtakarítását, ami 1000 milliárd volt, öt és félszeresére emelték. „A magyarok ma jobban élnek, mint a Gyurcsány-korszakban, igaz, még nem olyan jól, mint szeretnének” – mondta. Hozzátette, hogy a kilátások a magyar gazdaságban biztatóak. „Ne legyünk álszerények, ilyen munkával a hátuk mögött ennek a választásnak is mi vagyunk a toronymagas esélyesei.”
Orbán szerint ha nyerni akarnak, márpedig nyerni akarnak, akkor világosan kell látniuk, kik ők. Márpedig „mi vagyunk azok, akik talpra állítottuk a gazdaságot, amit a Gyurcsány-kormány csődbe vitt.”
Végül Orbán Viktor lépett a színpadra. A miniszterelnök arról beszélt, hogy azért jöttek össze, hogy megindítsák az EP-kampányukat. „Mi vagyunk Magyarország legsikeresebb közössége (…), de közben őrizzük meg a szerénységet. Alázat nélkül nincs győzelem”.
A világ számos pontján, a legkülönbözőbb fórumokon Magyarországról beszélnek, Brüsszelben pedig azon dolgoznak, hogy Magyarországon már ne lehessen beszélni – mondta Menczer Tamás, mielőtt felkonferálta volna Orbán Viktort.
Deutsch szerint amikor a kommunisták 1988 közepén be akarták őket tiltani, akkor a kommunizmus néhány hónappal később megbukott. „Ez a mondat legyen figyelmeztetés és remény is”, mondta.
Deutsch Tamás volt az első, aki nyilvános Fidesz-eseményen megemlítette Magyar Pétert. Azt mondta, „itt van a team dollárbaloldal új, tartalékcsapatból első csapatba rakott játékosa, Magyar Péter, a dollárbaloldal magyar hangja. Persze az ő történetét is Gyurcsány írja.”
Deutsch szerint háborús hangulat van Brüsszelben, hiába mondják ők, hogy ez a háború két szláv ország háborúja. „A béke meletti álláspontunkkal ugyanúgy egyedül maradtunk, mint korábban a migrációellenessel, de ugyanúgy igazunk lesz ezzel. Lassan mondom, hogy mindenki megértse, még Brüsszelben is: no war!”
Olyat, ami pár napja Brüsszelben történt, csak bolsevik diktatúrák csinálnak, mondta Deutsch Tamás arra utalva, hogy Brüsszelben felfüggesztették a Nemzeti Konzervatív Konferenciát (NatCon). „Erőszakkal, jogtipró módon akarták bezárni a rendezvényt, blokád alá helyezni. Még jó hogy nem lövettek, vagy bilincsben vitték el a konferencia résztvevőit” – tette hozzá.
„Brüsszel lett az új Moszkva” – mondta, és hozzátette, hogy szerinte nyilvánvaló, miért akarták betiltani a konferenciát. „Azért, mert mi a békéről beszélünk, békét akarunk, azonnali fegyverszünetet és béketárgyalásokat. Ők meg kizárólag a háborúról akarnak beszélni, háborút akarnak, akár világháborút is” – tette hozzá.
Feltette a kérdést, hogy ezek a rendőrök hol vannak akkor, amikor „az Európa határaira migránsok százezreit ömlesztő, automata fegyverekkel felfegyverkezett embercsempészek ellen kell fellépni, amikor meg kéne védeni az európai értékeket, fel kéne számolni a no-go zónákat”.
A második felszólaló a Fidesz-KDNP EP-listavezetője, Deutsch Tamás. 1789 nap, közel 43 ezer óra telt el 2019 májusa óta, amikor a legutóbbi EP-választás volt. Erről az öt évről akart ő most beszélni. Arról, hogy „a brüsszeli bürokraták mára fanatikus háborús agitátorokká váltak, hogy kiszolgáltatja az illegális migrációnak Európát, hogy genderérzékenyítő kommandók szabadon garázdálkodhassanak az óvodákban”. De a hét elején történtek miatt szét kellett tépnie a beszédét, és másikat készítenie.
Június elején újra döntést kell hoznunk a világháború vagy a béke kérdésében, mondta Szijjártó Péter. Azt mondta, hogy szuverenista, jobboldali fordulat kell ehhez Európában. „Június 9-én a béke színe a narancs, béke neve Fidesz” – tette hozzá.
Szijjártó szerint a következő időszakban folyamatos lesz rajtunk a nyomás, hogy vegyünk részt a fegyverszállításban, így aztán a júniusi 9-i választás tétje nagy.
Szijjártó szerint a rossz döntést hozóknak viselniük kell a politikai következményeket. De a transzatlanti vezetők nem akarják vállalni ezeket a következményeket, egy jelentős részük világháborús hangulatot szít.
Annak idején vörös vonalat húztak a NATO-országok, de két hete ezt a vörös vonalat áthúzták, mert úgy döntöttek, hogy ukrán katonákat fognak kiképezni, és a magyarok egyedül voltak abban, akik úgy döntöttek, hogy már csak a tervezésben sem akarnak részt venni. A magyarok viszont nem akarják, hogy az adófizetők pénzét ilyenre költsék el.
Meg tudtuk védeni a magyar emberek munkahelyeit, az energiaellátásunkat, segíteni tudtunk a bajban lévőknek – mondta Szijjártó Péter. „A helyzet az, hogy minden fajta nyomásgyakorlás, fenyegetőzés és zsarolási szándék ellenére kívül tudtuk tartani a háborún Magyarországot” – tette hozzá. Azt is mondta, hogy volt, és van is rajtunk nyomás bőven kívülről és belülről nyomás bőven.
Szijjártó szerint nemcsak, hogy ellenálltunk a nyomásnak, de mi, magyarok egyetlen olyan lépést sem tettünk, ami belevitt volna minket a háborúba, erre pedig az országnak büszkének kell lennie. A transzatlanti közösségből mi álltunk ki egyedül a béke mellett, nem szállítottunk újabb emberáldozatokat hozó és a háborút súlyosbító fegyvereket. Erre is legyünk büszkék – mondta.
Szerinte a háborús nyomás nem fog csökkenni, sőt, növekedni fog, és azt is kifejtette, hogy szerinte ennek több oka van:
- Az európai politikai vezetők egy jelentős része ma már háborús pszichózisban szenved. A háború elején azt remélhettük, hogy csak a Fortnite-ban képzelték magukat, most már úgy érzik, hogy ők maguk is háborúban állnak. Ez azonban nem igaz: Európa nem áll háborúban, senki nem támadta meg.
- Az európai politikai vezetők egy része egészen egyszerűen elrontotta. Rossz stratégiát választott, ez konkrét és súlyos károkat okoz Európának és az európai embereknek. Itt a szankciók hatásairól és a háborús energiaárakról beszél, illetve az ukrán gabona beengedésének hatásairól.
Szijjártó Péter az első felszólaló a kampánynyitón, aki előbb különös tisztelettel köszöntötte a pécsieket, akik épp pénteken 60 milliárdos beruházást kaptak.
A külügyminiszter ezután a háborúról kezdett el beszélni, arról, hogy két éve „szenvedjük el a háború károkozásait”, és hogy az elmúlt két évben ki kellett gazdálkodni a háborús árakat, hiszen a gazdaságokat működtetni kell.
Menczer Tamás nyitja meg a Fidesz kampánynyitóját, beszédét azzal kezdte, hogy azt mondta: több mint két éve háború dúl a szomszédban, az eszkaláció napról napra látható, és háborús készültség tapasztalható az egész világon. „Egyértelmű a június 9-i választás tétje: háború legyen, vagy béke” – tette hozzá.
Azt is mondta, hogy ezeréves államisággal rendelkező keresztény ország vagyunk, mindenkinek megadjuk a tiszteletet, de mindenkitől elvárjuk, hogy megadja, ami jár. Ezután felkonferálta Szijjártó Pétert.
Orbán Viktor beharangozó videója szerint ez lehet: „Csak a béke! Csak a Fidesz!”
Legalábbis erről beszéltek a vendégek Szentkirályi Alexandra kampánynyitó rendezvényén, amit a kormánytól független sajtó kizárásával tartottak. A Fidesz főpolgármester-jelöltje itt arról beszélt, hogy „ez mindig is egy love story volt közte és Budapest között”, és több mint 150 év után ez a város megérdemli, hogy női szemmel is ránézzenek. Majd gyurcsányozott egy sort, ahogy az elmúlt hetekben annyiszor.
A Telextől szerettünk volna regisztrálni a pénteki kampánynyitóra, a Fidesztől viszont azt a választ kaptuk, hogy azt nézhetjük a Facebookon.
Ugyanígy nem mehettünk be Szentkirályi Alexandra szerdai kampánynyitójára sem.
Pénteken tartja a kampánynyitóját a Fidesz. Azt Menczer Tamás kommunikációs igazgató már korábban elárulta, hogy itt egy úgynevezett „Választási Manifesztumot” fogadnak el arról, hogy mi a június 9-i választások tétje, és mik a Fidesz legfontosabb céljai.
A kampánynyitón felszólal Orbán Viktor miniszterelnök, Szijjártó Péter külügyminiszter és Deutsch Tamás EP-listavezető is.