Miniszterelnökség: Nehéz szövegértési képességeket elvárni a diákoktól, ha az a PSZ-nél is hiányzik

2023. július 28. – 18:17

Másolás

Vágólapra másolva

Határozottan elítélte és visszautasította Gulyás Gergely csütörtöki kijelentéseit a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ). A Miniszterelnökséget vezető miniszter arról beszélt a legutóbbi kormányinfón, hogy ahol több a cigány gyerek, ott rosszabbak a szövegértési kompetenciamérés eredményei az „integrációs nehézségek” miatt.

A PSZ szerint az „integrációs nehézségekért” egyedül a kormány a felelős. „A kormány az elmúlt 12 év alatt szinte semmit sem tett a diákok esélyegyenlőségéért, a hátrányos helyzetű településeken élő gyermekek felzárkóztatásáért, sőt, Magyarországon az iskola még növeli is a társadalmi különbségeket a diákok származásától függetlenül” – írta közleményében a PSZ.

A szakszervezet szerint a felzárkóztatáshoz több pedagógiai asszisztensre, gyógypedagógusra és fejlesztő pedagógusra, szociális munkásra lenne szükség, és több pénzt kellett volna fordítani a roma származású gyermekek, diákok felzárkóztatására.

Olyan válaszra azonban biztosan nem számítottak, mint amit a Gulyás Gergely vezette Miniszterelnökség pár órával később adott.

„Nehéz szövegértési képességeket elvárni a diákoktól, ha az a Pedagógusok Szakszervezeténél is hiányzik”

– reagált a PSZ közleményére a tárca az MTI-ben. A szakszervezet úgy ítéli el szerintük Gulyás Gergely kijelentését, hogy maga is egyetért vele. „A tanárok megbecsüléséért való aggódás különösen hiteltelen egy olyan szakszervezettől, amely annak a baloldalnak a kampányát támogatta és ma is azokkal a pártokkal fúj egy követ, amelyek mindent megtesznek Brüsszelben, hogy a kormány által tervezett, az elmúlt 30 évben példátlan nagyságú pedagógus-béremelést megakadályozzák”.

Ha a Pedagógusok Szakszervezetének a tanárok életkörülményei valóban fontosak lennének, akkor a Miniszterelnökség szerint a kormánnyal harcolnának azért, hogy „Brüsszel törlessze a Magyarországgal és a magyar tanárokkal szembeni tartozását és folyamatos jelentős béremelés mellett 15 hónap múlva átlag bruttó 800 ezer forint legyen a tanári fizetés Magyarországon”.

Azt is írják, Magyarországon minden tankerület esélyegyenlőségi intézkedési tervvel rendelkezik, és a tervek végrehajtását a kormány több mint 10 milliárd forinttal támogatta. 2015-től kötelezővé tettük az óvodáztatást, amelynek keretében a cigány gyerekek is teljes körű iskolai felkészítésben részesülnek.

A közlemény szerint a kormány számos lépést tett az elmúlt években a roma diákok segítésére:

  • a tehetséges diákok felzárkózását elősegítendő országos hálózatként működtetik az Arany János Programot, kollégiumi elhelyezést, és ösztöndíjat biztosítanak.
  • Tanodákat hoztak létre, melyek délutáni foglalkozásokat, tanulási lehetőséget biztosítanak az arra rászorulóknak.
  • Programot indítottak a halmozott hátrányokkal küzdő cigány lányok végzettség nélküli iskolaelhagyásának csökkentése érdekében.
  • A cigány fiatalok felsőoktatási részvételének erősítése érdekében létrehozták a roma szakkollégiumi rendszert.

A júliusban elfogadott státusztörvénynek éppen az az egyik célja a Miniszterelnökség szerint, hogy a hátrányos helyzetű diákok felzárkóztatása javuljon. A törvény szerint a kedvezményezett és felzárkózó településeken, továbbá azokban az iskolákban, ahol a hátrányos helyzetű diákok aránya a tíz százalékot meghaladja és felzárkóztató programot folytatnak, húsz százalékkal magasabb fizetést kapnak a pedagógusok.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!