Márki-Zay Péter szerint az emberek jelentős részét csak a propaganda, az agymosás érte el, a Mi Hazánk bejutott a parlamentbe

Márki-Zay Péter szerint az emberek jelentős részét csak a propaganda, az agymosás érte el, a Mi Hazánk bejutott a parlamentbe
Fotó: Huszti István / Telex

Másolás

Vágólapra másolva
  • Az eddigi részeredmények szerint a listás szavazókörök 98 százalékos és az egyéni szavazókörök 99 százalékos feldolgozottságánál a Fidesz-KDNP 135, az Ellenzék 56, a Mi Hazánk 7 képviselővel áll, és bejutott a parlamentbe. Bejutott egy német nemzetiségi képviselő is.
  • Nem dőlt meg a részvételi rekord, a választók 69,47 százaléka ment el szavazni vasárnap.
  • Orbán Viktor győzelmi beszédében arról beszélt, hogy „akkora győzelmet arattak, hogy azt még a Holdról is lehetett látni”.
  • Márki-Zay Péter szerint az emberek jelentős részét csak a propaganda, az agymosás érte el.
  • Jakab Péter beszólt Márki-Zaynak, szerinte Márki-Zay nem leváltotta, hanem megbuktatta az ellenzéket.
  • Gyurcsány Ferenc szerint Márki-Zay nem volt a legjobb kapitány.

A Veszprém megyei Dudarra Orbán Viktor is elment erősíteni a héten, a szavazatok 39,78 százalékának feldolgozása után vezet a Fidesz jelöltje Veszprém megye 1. választókerületében:

  • Ovádi Péter (Fidesz–KDNP): 9051 szavazat (46,98%)
  • Csonka Balázs (Egységben Magyarországért): 8224 szavazat (42,69%)

Veszprém megye 1. választókerületében 2018-ban is Ovádi Péter nyert, akkor a szavazatok 48,75 százalékát gyűjtötte össze.

Forrás: Telex
Forrás: Telex

A billegőnek számító balatonfüredi központú Veszprém 2-es választókerületben 42,86 százalékos feldolgozottságnál ilyen eredmények vannak:

  • Kontrát Károly, Fidesz-KDNP: 51,12 százalék,
  • Benedek Szilveszter, ellenzék: 36,13 százalék.

Ahogy korábban írtuk, Vas 1-es választókerületében izgalmas küzdelemnek ígérkezett a DK-s Czeglédy Csaba és a volt honvédelmi miniszter, a fideszes Hende Csaba között. A szavazásra jogosult választópolgárok 67,7 százaléka ment el szavazni itt, 13 százalékos feldolgozottságnál

  • Hende 51,28 százalékon áll,
  • Czeglédy pedig 39,56-on.

2018-ban Hende 49,92 százalékkal győzött itt.

Pest megyének az Alföld felé eső választókerületeit 2018-hoz hasonlóan erősen dominálja a Fidesz (bár érdemes megjegyezni, hogy az első eredményközlésben szereplő adatok jellemzően a kistelepülésekről érkeznek, ahol a kormánypárt jellemzően erősebb):

  • A Nagykáta központú 9. számú választókerületben Czerván György az LMP-s Schmuck Erzsébet ellen 61-28 arányban vezet.
  • A Monor központú 10. választókerületben Pogácsás Tibor a párbeszédes Szabó Rebeka ellen 60-29 arányban vezet.
  • A Dabastól Ráckevéig nyúló 11. választókerületben Pánczél Károly a DK-s Jánosi-Lesi Ágota ellen 57-30 arányban vezet.
  • A Cegléd és Nagykőrös által uralt 12. választókerületben Földi László több mint dupla annyi szavazattal áll, mint a jobbikos Zágráb Nándor.

Komárom-Esztergom megye 3. választókerületében, Komáromban és környékén is vezet a Fidesz 32,41 százalékos feldolgozottság után:

  • Czunyiné Bertalan Judit (Fidesz–KDNP): 8420 (54,08 százalék)
  • Nemes Andrea (Egységben Magyarországért): 5238 szavazat (33,64 százalék)

2018-ban Czunyiné 50,99 százalékkal hozta ezt a körzetet.

A tatabányai központú Komárom-Esztergom 1-es választókerületben, ami ellenzékinek számít, 40,22 százalékos feldolgozottságnál így áll a helyzet:

  • Bencsik János, Fidesz–KDNP: 48,55 százalék,
  • Konczer Erik, ellenzék: 41,02 százalék.

Közel 33 százalékos feldolgozottságnál alig van különbség Németh Szilárd (Fidesz–KDNP) és Szabó Szabolcs (ellenzék) között Budapest 17. számú választókerületében. Szabó éppen 44,1 százalékon áll, Németh pedig 43,5 százalékon.

Az esztergomi központú Komárom-Esztergom 2-es választókerületében, ami billegőnek számít, a Fidesz jelöltje, Erős Gábor vezet. Ez a volt igazságügyi államtitkár, Völner Pál választókerülete, de ellene korrupciógyanú miatt nyomozás zajlik, így a kormánypártok őt nem indították újra. A részeredmények szerint

  • Erős Gábor, Fidesz–KDNP: 52,09 százalék;
  • Nunkovics Tibor, ellenzék: 36,89 százalék.

Az ugyancsak billegő körzetnek számító Somogy megyei 4-es választókerületben öreg motorosnak számító Witzmann az eddig feldolgozott szavazatok alapján 60 százalék fölött van, ellenzéki kihívója, a jobbikos Potocskáné Kőrösi Anita egyelőre messze le van maradva mögötte. Az állás jelenleg:

  • Witzmann Mihály, Fidesz: 61,90 százalék
  • Potocskáné Kőrösi Anita, ellenzék: 33,99 százalék

Itt legutóbb Witzmann nyert, 51,11 százalékkal.

Forrás: Telex
Forrás: Telex

Az egyéni választókerületi mandátumokban is nagyon vezet a Fidesz 34,93 százalékos feldolgozottságnál:

  • Fidesz-KDNP: 89 mandátum
  • Egységben Magyarországért: 17 mandátum

2018-ban az ellenzéki pártok összesen 15 körzetben tudtak nyerni.

A Csongrád-Csanád 4-es egyéni választókerületben már a szavazatok 55,05 százalékát feldolgozták, és továbbra is a fideszes Lázár János vezet Márki-Zay Péter előtt. Lázár eddig 3500 szavazattal kapott többet, mint Hódmezővásárhely jelenlegi polgármestere. Nagyjából ugyanilyen arányú volt a különbség közöttük 40 százalékos feldolgozottságnál is.

50 százalékos feldolgozottságnál a szavazatok 45 százalékát tudhatja magáénak Dunai Mónika, a Fidesz–KDNP jelöltje Budapest 14. számú választókerületében, amely a XVII. kerületet foglalja magába. Ellenfele, az eredetileg jobbikos Szilágyi György 43,3 százalékkal a nyakában lohol. A lakótelepekről beérkező szavazatok ugyanakkor még könnyen fordíthatnak a meccsen.

Budapest 2. választókerületében, a XI. kerületben vezet az ellenzék jelöltje 26,92 százalékos feldolgozottságnál:

  • Orosz Anna: 6267 szavazat (50,81%)
  • Simicskó István: 5124 szavazat (41,54%)

Legutóbb Simicskó István, a KDNP frakcióvezetője nyert itt 42,16 százalékkal.

A győri központú Győr-Moson-Sopron 1-es választókerületében is a Fidesz jelöltje vezet 16,18 százalékos feldolgozottságnál. A részeredmények szerint:

  • Simon Róbert Balázs, Fidesz: 51,38 százalék,
  • Jancsó Zita, ellenzék: 37,33 százalék.

Idén megint Gelencsér Attilát indította a Fidesz a Somogy megyei 1-es választókerületben, és bár idén ez billegő körzetnek számít, egyelőre magabiztosan vezet az ellenzéki összefogás jelöltje, a DK-s Varga Istvánnal szemben. Az állás jelenleg:

  • Gelencsér Attila, Fidesz: 50,51 százalék
  • Varga István, ellenzék: 32,90 százalék

Itt jelenleg is a fideszes Gelencsér a képviselő.

Hajdú-Bihar megyében a leginkább billegő körzetnek a debreceni 1-es választó kerület számít, amit négy éve Kósa Lajos 47,3 százalékkal hozott el. A Fidesz alelnökének azonban ezúttal összellenzéki jelölttel, Varga Zoltánnal kell megküzdenie.

Forrás: Telex
Forrás: Telex

13 százalékos feldolgozottság mellett Kósa vezet, 2618 szavazata van, míg Vargának 1699. Kósa az eddig összesített szavazatok 53 százalékát megszerezte, de messze még a vége.

28 százalékos feldolgozottságnál 45 százalékon áll Hiller István, az ellenzék jelöltje a XX. kerületet magába foglaló budapesti 16-os választókerületben. Ellenfele, a fideszes Földesi Gyula 32,8 százalékon áll.

  • A Vácot és a várostól északra található településeket felölelő 4. választókerületben csaknem 20 százalékos feldolgozottságnál Rétvári Bence, az Emmi államtitkára 52,55 százalékkal vezet az ellenzéki összefogás színeiben induló jobbikos Inotay Gergely váci alpolgármesterrel szemben, aki 36,16 százalékon áll.
  • A Vecsés központú 7. választókerületet jelenleg is képviselő Szűcs Lajos 50,34 százalékkal vezet a jobbikos Fricsovszky-Tóth Péter 36,21 százalékával szemben
  • Szigetszentmiklóst, a Csepel-sziget északi részét és Százhalombattát felölelő 7. választókerületben 10 százalékos feldolgozásnál nagyon szoros az eredmény, az előzetesen esélyesebbnek tartott Bóna Zoltán 44-43-ra vezet a DK-s Jószai Teodórával szemben.

Az idén újraindított Navracsics Tibor vezet 30 százalékos feldolgozottságnál a tapolcai központú Veszprém megye 1-es választókerületében. A részeredmények szerint

  • Navracsics Tibor, Fidesz: 50,81,
  • Rig Lajos, ellenzék: 45,10 százalék.

A Magyar Kétfarkú Kutyapárt eredményváróján 9 órakor már ott tart a buli, hogy a színpadon Britney Spiers Hit me baby one more time című slágerének akusztikus átdolgozása szól. A szöveg szerint Viktor király kéri BDSM-szexre Putyint. Az „Üss meg, Vagyi még egyszer” refrént a tanárok sztrájkindulója követi. Közben Soros-pénzt szórnak az emeletről a tánctérre.

Fotó: Melegh Noémi Napsugár / Telex Fotó: Melegh Noémi Napsugár / Telex
Fotó: Melegh Noémi Napsugár / Telex
Fotó: Melegh Noémi Napsugár / Telex

25 százalékos feldolgozottságnál 49 százalékkal 40 ellenében vezet az ellenzéki Jámbor András a fideszes Sára Botonddal szemben a Józsefvárost és Ferencvárost is magába foglaló Budapest 6-os választókerületben.

A Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei 1-es választókerület számít az egyik leginkább billegőnek a négy évvel ezelőtti eredmények alapján, ahol Szabó Tünde a szavazatok csupán 40 százalékával nyerte el mandátumát. Az Emmi államtitkára – az 1992-es barcelonai olimpia ezüstérmes hátúszója – összellenzéki ellenfele Lengyel Máté, mellette azonban ott van a helyben jól ismert Helmeczy László – a Kósát is kellemetlen helyzetbe hozó „csengeri örökösnő” ügyvédje, aki az ezredfordulón még fideszes volt, később a Centrum Pártban, majd a DK-ban próbálta ki magát, jelenleg a Megoldás Mozgalom jelöltje –, és itt indul a Normális Párt színeiben az oltásellenes Gődény György is, de a listán van az MKKP és a Mi Hazánk jelöltje is.

52 százalékos feldolgozottság mellett Szabó Tünde vezet, 964 szavazat az előnye Lengyellel szemben, akinek 10 276 szavazata van.

16 százalékos feldolgozottságnál a billegő körzetnek számító, székesfehérvári központú Fejér megye 1-es választókerületében ez az állás:

  • Vargha Tamás, Fidesz: 48,55 százalék,
  • Márton Roland, ellenzék: 40,52 százalék.

Itt jelenleg a fideszes Vargha a képviselő.

Orbán Viktor korábban azt mondta, hogy Hódmezővásárhelyen dől el a választás, ahol az egyéni mandátumért a fideszes Lázár János és az összellenzék vezetője, Márki-Zay Péter küzd.

A Csongrád-Csanád megyei 4-es számú válaszókerületben 40,37 százalékos feldolgozottságnál Lázárnak 52,62 százaléka, Márki-Zaynak 39,38 százaléka van.

A listás szavazatok alapján így állunk 16,76 százalékos feldolgozottság után:

  • Fidesz-KDNP: 61,93 százalék
  • Egységben Magyarországért: 27,06 százalék
  • Mi Hazánk Mozgalom: 6,61 százalék

A jelenlegi állás szerint így áll össze a Parlament:

  • Fidesz-KDNP: 133 mandátum
  • Egységben Magyarországért: 56 mandátum
  • Mi Hazánk Mozgalom: 8 mandátum

Fekete-Győr András arról beszélt a Telexnek, hogy optimistán érkezett az eredményváróra. Szerinte minden megtettek az önkormányzati választás óta, összefogást ácsoltak, azt építik, fejlesztik, és itt vannak a cél előtt, úgyhogy elmondása szerint

alapvetően libabőrrel érkezett”.

A mozgósításról is kérdeztük, hogy érzi, kihozták-e a maximumot a lehetőségeikből, amire azt mondta, „soha nem jutott még el ennyi ellenzéki politikus és aktivista annyi falura és kistelepülésre, mint most”, és ennél nem tettek le jobb munkát a korábbi években. Az oka pedig az összefogás, az erőforrásokkal jobban, hatékonyabban bántak, mondta.

Fotó: Huszti István / Telex
Fotó: Huszti István / Telex

Szerinte nem volt olyan nagyobb konfliktus, ami az összefogás hajóját felborította volna, „ott maradtunk, fogtuk az evezőlapátot, mentünk előre”. Győzelem esetén a letett programot valósítanák meg: „győzelem esetén ma nincs ivás, korán kezdeni kell a munkát” – mondta, és hozzátette, nagyon nehéz helyzetben veszik át a kormányt, hozzá kell jutni az uniós forrásokhoz. Vereség esetére úgy fogalmazott: „az én hazám Magyarország, engem innen senki nem fog elüldözni, nekem ide született a kisfiam, és itt is szeretném, hogy felnőjön”.

A választási eljárásnak nincs vége a szavazás lezárulásával, április 6-án 16 óráig még van idő választási kifogást benyújtani, aminek hatása lehet az adott választókerület végeredményére is – írja a 444.hu és a TASZ. A hivatalos végeredményre még várni kell, a levélszavazatok és a külképviseleti szavazatok összesítése napokig eltarthat.

Kizárólag az eredmény szorossága miatt nem lehet újraszámolást kérni, és akkor sem, ha felmerül a törvénysértés gyanúja, de nem szoros az eredmény.

A politológus a Telex élő műsorában arról is beszélt, miért nagyon jó a 70 százalék körüli részvételi arány, és miért nem is reális ennél magasabbat várni, illetve miért retteg minden politikus a választás napján. A részletek ebben a cikkünkben olvashatók.

Fotó: Hevesi-Szabó Lujza / Telex
Fotó: Hevesi-Szabó Lujza / Telex

Húsz perc múlva jöhetnek az első eredmények a Nemzeti Választási Bizottság elnöke szerint, aki egy kis türelmet kér a választóktól. Nagy Attila az ATV-nek adott interjút, amiben elmondta, bár a több szavazófülke és a több szavazólap miatt nagyobb sorok alakultak ki az előző választásokhoz képest, de kicsivel este 7 óra után minden szavazóhelyiség bezárt.

Nagy szerint „természetesen megingathatja a választások tisztaságába vetett bizalmat” a marosvásárhelyi levélszavazatok ügye, de szerinte elenyésző esetről lehet csak szó, és igyekeznek együttműködni a levélszavazati ügyek kivizsgálása során azon országok hatóságaival, ahonnan érkezhettek szavazatok. Az NVI-elnök szerint egyébként is csak azokat a levélszavazatokat fogják elfogadni, ahol megegyezik az azonosító szám az azonosító nyilatkozaton szereplő számmal.

Korábban a Nemzeti Választási Bizottság úgy döntött, nem vizsgálja ki az ügyet, mert csak Magyarország területén biztosíthatják a választás tisztaságát.

Bármi lesz a végeredmény, az ellenzéki együttműködésnek együtt kell maradnia – mondta a Momentum elnöke a 24.hu-nak.

Donáth Anna EP-képviselő az ellenzéki eredményváró helyszínére érkezett, az urnazárások után. A Momentum elnök szerint az ellenzéki együttműködésnek akár vereség esetén is együtt kell maradnia, legfeljebb az együttműködés formáján kell finomítani, de nem szabad visszamenni oda, ahol 2018-ban volt az ellenzék.

Donáth szerint ez a választás nem volt igazságos, Dávid és Góliát harca volt.

Fotó: Huszti István / Telex
Fotó: Huszti István / Telex
Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!