Márki-Zay Péter szerint az emberek jelentős részét csak a propaganda, az agymosás érte el, a Mi Hazánk bejutott a parlamentbe
2022. április 3. – 06:00
frissítve
- Az eddigi részeredmények szerint a listás szavazókörök 98 százalékos és az egyéni szavazókörök 99 százalékos feldolgozottságánál a Fidesz-KDNP 135, az Ellenzék 56, a Mi Hazánk 7 képviselővel áll, és bejutott a parlamentbe. Bejutott egy német nemzetiségi képviselő is.
- Nem dőlt meg a részvételi rekord, a választók 69,47 százaléka ment el szavazni vasárnap.
- Orbán Viktor győzelmi beszédében arról beszélt, hogy „akkora győzelmet arattak, hogy azt még a Holdról is lehetett látni”.
- Márki-Zay Péter szerint az emberek jelentős részét csak a propaganda, az agymosás érte el.
- Jakab Péter beszólt Márki-Zaynak, szerinte Márki-Zay nem leváltotta, hanem megbuktatta az ellenzéket.
- Gyurcsány Ferenc szerint Márki-Zay nem volt a legjobb kapitány.
A győri 1-es és 2-es választókörzet több utcájában is a Mi Hazánk plakátjaival ragasztották át szombatra virradóra a fideszes és az ellenzéki jelöltek korábban kitett plakátjait. A DK-s kampányfőnök ezt minimum sportszerűtlennek tartotta, és a Facebook-oldalán közölte:
„Ezek vagytok ti, Dúró Dóra, Toroczkay és a Mi hazánk! Ti akartok országot irányítani mikor tisztességesen kampányolni sem tudtok. Szégyelljétek magatokat!”
A történtek után, ma reggel a Telex kérdésére Glázer Tímea azt mondta, hogy több városrészben is megcsinálták ezt velük, bejelentetést nem tettek emiatt a választási irodánál, inkább a maradék plakátokkal visszamentek, és újraragasztották a választásra kitett hirdetőtáblákat. Mivel látták, hogy több helyen a Fidesz-jelöltre is került újabb réteg papírt, ezért ezt telefonon jelentette kampányfőnök-társának.
„Sziasztok! Jó reggelt! Nem vesztegettem az időt. Másodiknak vettem rész a választáson itt a Bolyai iskolában, a lakóhelyemhez közeli szavazókörben” – mondta kora reggeli Facebook-bejelentkezésében Czeglédy Csaba, az Egységben Magyarországért képviselőjelöltje, aki a Vas megyei 1-es számú választókerületben szavazott.
Czeglédy azt mondta, hogy van egy hölgy, akivel mindig versenyeznek, hogy ki lesz az első szavazó és idén is sikerült előbb odaérnie.
Családi körben adta le szavazatát vasárnap reggel Varga Judit igazságügyi miniszter. Facebookra feltöltött fotója mellé azt írta, hogy „Soha nem volt még akkora tétje a választásoknak az elmúlt 30 évben, mint most. Magyarország békéjéről és biztonságáról döntünk. baloldal felelőtlen kijelentéseivel folyamatosan békétlenséget szül, ami a háború előszobája. Én három fiúgyermek édesanyjaként nem választhatok mást, csakis a békét! Aki a Fideszre szavaz, a békére szavaz” – írta. (Varga Judit / Facebook)
Ujhelyi István, az MSZP EP-képviselője közleményt adott ki, amiben azt írta, „holnap egy másik Magyarországra ébredünk!”. A politikus szerint immár nyolc éve írja minden vasárnap azokat a nyílt leveleket, amelyekben az Orbán-rezsim bűneire hívja fel a figyelmet, az elmúlt években volt mire felhívni a figyelmet, a fideszes dúlás minden héten kijelölte a témát. „Ma véget vethetünk ennek a tizenkét éves rémálomnak, véget vethetünk az orbáni bűnöknek. Lehet, hogy holnaptól már nem lesz okom tovább kongatni a harangokat; lehet, hogy ez az utolsó levél a sorban”.
„A mai szavazás után, holnap reggel egészen biztosan egy új Magyarországra ébredünk. Az illiberális Fidesz ezt a választást ugyanis már elvesztette. Az elmúlt tizenkét év pökhendi arroganciája, nemzetmegosztása, gyűlöletkeltése és aljas rablása megváltoztatta ezt az országot, a magyarok többsége pedig nem kér ebből. Ezt ők is tudják, ők is érzik; ezért idegesek.”
A részvételi adatok megoszlása megyénként a következő volt:
- Baranya megye: 1,71 százalék (5046 szavazó)
- Bács-Kiskun megye: 1,91 százalék (7738 szavazó)
- Békés megye: 1,9 százalék (5147 szavazó)
- Borsod-Abaúj-Zemplén megye: 1,55 százalék (7828 szavazó)
- Csongrád-Csanád megye: 1,9 százalék (6099 szavazó)
- Fejér megye: 1,82 százalék (6158 szavazó)
- Győr-Moson-Sopron megye: 1,87 százalék (6699 szavazó)
- Hajdú-Bihar megye: 1,95 százalék (8171 szavazó)
- Heves megye: 1,91 százalék (4495 szavazó)
- Jász-Nagykun-Szolnok megye: 1,76 százalék (5150 szavazó)
- Komárom-Esztergom megye: 1,68 százalék (4044 szavazó)
- Nógrád megye: 1,73 százalék (2631 szavazó)
- Pest megye: 2,04 százalék (21 097 szavazó)
- Somogy megye: 1,71 százalék (4172 szavazó)
- Szabolcs-Szatmár-Bereg megye: 1,54 százalék (6646 szavazó)
- Tolna megye: 1,83 százalék (3188 szavazó)
- Vas megye: 1,8 százalék (3613 szavazó)
- Veszprém megye: 1,78 százalék (4933 szavazó)
- Zala megye: 1,63 százalék (3544 szavazó) (MTI)
Lezárult a március 31-től április 3-ig tartó Választási Tippjátékunk, ahol Fidesz–KDNP, az Egységben Magyarországért néven induló ellenzéki összefogás, és az egyéb, esetlegesen parlamentbe jutó pártok támogatottságát, illetve várható mandátumszámát lehetett megtippelni. Több mint harmincezer olvasónk tippje alapján ezt az eredményt kaptuk:
Kormányváltó szép jó napot kívánok! – köszönt be reggel 9 előtt az ellenzék közös miniszterelnök-jelöltje a Facebookon, miközben egy kakas kukorékolt a háttérben. Márki-Zay Péter közölte, ő most szentmisére megy, majd 10 órakor adja le a szavazatát a kormányváltó erőkre, és arra kér mindenkit, hogy tegye ugyanezt. Mint mondta, „mindenkinek el kell menni szavazni!”.
Márki-Zay szerint mindenki öltözzön fel szépen, mert ez egy ünnepnap, ma leváltják a kormányt, ott állnak a győzelem kapujában. A miniszterelnök-jelölt közölte azt is, egymillió forintos díjat ajánlanak fel azoknak, akik választási csalást lepleznek le bizonyítékokkal.
A legutóbbi, 2018-as parlamenti választásról az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet, azaz az EBESZ kimondta, hogy jogi értelemben tiszta volt. A választási megfigyelők azonban azt is megállapították, hogy a pálya annyira lejtett a Fidesznek, hogy a választáson indulók messze nem egyenlő versenyben vettek részt.
Brutális médiatúlsúly, óriási erőforrás-különbségek, voksturizmus, kamupártok, és elégetett levélszavazatok. Cikkünkben összegyűjtöttük azokat a kritikus pontokat, amelyeket a leggyakrabban szokás emlegetni a magyarországi választások tisztaságával kapcsolatban, és elmondjuk, mit érdemes tudni ezekről.
Csongrád-Csanádban is kinyitottak a szavazóhelyiségek ma reggel, a megye első két választókörzete részben Szegedet is magába foglalja, az 1-es körzetben kerekítve 81 ezer, a 2-esben 87 ezer, a Szentest és a környező falvakat tartalmazó 3-asban több mint 79 ezer, a Hódmezővásárhely és Makó környéki 4-esben majdnem 78 ezer a szavazásra jogosultak száma.
A szegedi ellenzéki képviselőjelöltek a választás reggelén, illetve az előző éjszakán is újra a szavazásra buzdítottak a saját Facebook-oldalukon, a szegedi Fidesz ismét hirdetésekkel kampányol a közösségi oldalon, a Mindenki Magyarországa Mozgalom szintén.
Az NVI honlapján megjelent információk szerint fél 9-ig három rendkívüli esemény történt:
- A XIV. kerületben, a 8-as OEVK, 14. szavazókörében az épület nem volt megfelelő állapotban a szavazás megindításához. Világítás hiánya miatt a berendezést költöztetni kellett, a szavazókört másik helyiségbe költöztették az épületen belül.
- Kiskunfélegyházán a 4-es OEVK-ban egy idős választó a szavazófülkében rosszul lett, elájult, a fejét beütötte, hozzá mentőt hívtak.
- Békéscsabán az 1-es számú OEVK-ban egy szavazatszámláló bizottsági tag lett rosszul lett, őt elvitték a mentők. A bizottság megfelelő létszámmal tud tovább működni, a szavazás jogszabályok szerint folytatódott az NVI szerint.
Debrecenben egyelőre kevesen, de érkeznek az urnákhoz a választópolgárok, akik közt sétálva egyszer az EBESZ megfigyelőibe is belebotlottunk. A havas esőben siető delegáció magyar tagja azt mondta, folyamatos munkában vannak, eddig készségesen válaszolnak a kérdéseikre a szavazóhelyiségekben. A debreceni delegáció tagjai Amerikából és Dániából érkeztek.
A belvárosi szavazóhely felé haladva láttuk, hogy az eredetileg az ellenzék kampányfilmjeit közvetítő LED-fal továbbra is sötét, de az utcán több, érvénytelen szavazásra buzdító felhívást látni.
A választás londoni helyszínéről, a fulham-i ILEC konferenciaközpontból jelentkezünk. Több száz szavazó már napfelkelte előtt, a reggel hatos urnanyitást megelőzően megérkezett, sőt a szervezők szerint volt aki már hajnali negyed ötkor megkezdte a sorban állást. Sokan azért jöttek szavazni ilyen korán, mert későbbre még nagyobb sort vártak az alapján, hogy négy évvel ezelőtt több órán keresztül kellett sorban állniuk az esőben azoknak, akik Londonban akarták leadni a szavazatukat (akkor egy másik helyszínen zajlott a szavazás).
A helyi idő szerint hajnali hat órás urnanyitáskor nagyjából 200 méter hosszan álltak az emberek a nyugat-londoni konferenciaközpont bejárata előtt, a sor azonban nagyon gyorsan haladt, a sorba való beállást követően nagyjából 10 perccel már a szavazófülkében lehettek a szavazók. Nagyjából 40 perccel az urnanyitás utánra pedig már el is tűnt a sor. Ez főként annak köszönhető, hogy a négy évvel ezelőtti 10-15 szavazófülkével szemben idén 50-et helyeztek ki a szavazás helyszínén.
Külképviseleten szavaz? Küldjön nekünk képet és beszámolót az ugyelet@telex.hu címre, hogy hogyan halad a szavazás, és mekkora a sor!
SzavazolApp néven megjelent egy pártfüggetlen, társadalmi célú telefonos alkalmazás, amit négy elsőéves egyetemista fejlesztett első szavazóknak. Az appban összegyűjtöttek minden praktikus információt, ami a tudatos választáshoz szükséges.
A SzavazolApp szavazókörkeresőjével bárki megnézheti, hogy hol kell leadnia szavazatát, ha pedig bármilyen kérdése felmerül a választás menetével kapcsolatban, közérthető formában kaphat rájuk választ.
Az app reklámfilmjében Lengyel Tamás Jászai Mari-díjas színész biztat a választási részvételre.
„Miniszterelnök úr, ön 2006-ban azt nyilatkozta a CNN-nek, hogy még sosem hazudott a magyaroknak. 2022-ben mit mond, hazudott valaha a magyar embereknek?” – kérdezték meg Orbán Viktortól, miután kiérkezett a szavazásáról. Erre Orbán azt felelte, igyekszik mindig tartani a szavát. A miniszterelnök furcsa választásnak tartja a mostanit, de bizakodó, furcsa azért is, mondta, mert például esik a hó áprilisban.
Arra, hogy lesz-e szükség megszorításokra a választások után, azt mondta, hogy „az ország érdekeinek megfelelő döntéseket fogunk hozni. Először ejtsük el a medvét, utána tárgyaljunk a szűccsel.” A rezsicsökkentés fenntarthatóságáról is kérdezték, erre azt válaszolta, hogy előbb szeretnék megnyerni a választást, utána majd beszélnek ezekről,
Nagy győzelemre számít, a referendum pedig a gyermekek védelmét szolgálja, ezt is mondta Orbán Viktor vasárnap, szavazása után. „Ez egy tisztességes és fair választás, mindenkinek volt esélye, hogy meggyőzze a magyar választókat” – mondta Orbán Viktor miniszterelnök újságírói kérdésekre válaszolva, és kb. ezt ismételte meg akkor is, amikor azt kérdezték tőle, hogy a közmédiában egyenlő feltételek érvényesültek-e.
Arra a kérdésre, hogy nem kapnak kétharmadot, azt kudarcként élik-e meg, azt mondta, 16 évet voltak ellenzékben, és 16-ot kormányon, ezért reméli, hogy ma átbillennek pozitívba. Szerinte a választás tétje a háború vagy a béke, mondta. A marosvásárhelyi, felgyújtott levélszavazatokról is kérdezték, arra azt mondta, a jogászok vizsgálják a kérdést. Arra, hogy mivel már a V4-en belül is érik kritikát, nem fél-e az elszigetelődéstől, azt felelte: NATO- és EU-tagként nem kell tartania ettől.
Megkérdezték tőle azt is, hogy egyetért-e Németh Zsolttal abban, hogy „Ruszkik haza!”: erre azt mondta: „Szerencsére itt nincsenek.”
Szerették volna megtudni tőle azt is, hogy lemond-e a Fidesz elnöki posztjáról, ha elveszíti a választást, de erre nem válaszolt, illetve azt, hogy ő nyerni szeretne, kérdezzék inkább arról.
(Magyar Hang / Facebook)
Reggel 7 óráig a választásra jogosultak 1,82 százaléka ment el szavazni – közölte az NVI a honlapján. Mint írták, ez 139 667 embert jelent a névjegyzékben szereplő 7 693 857 főből.
2018-ban 7 órakor 2,24 százalékos volt a részvétel – az volt a legmagasabb arányú a választások történetében. Az idei az átlagosnál kicsit magasabbnak mondható, 1998 és 2014 között 1,41-1,87 között alakult a részvételi arány.
A rendőrség közleményben adta hírül, hogy felkészült a választással kapcsolatos feladatai végrehajtására. Mint írták, „a rendőrség a szavazóhelyiségek környezetében nem csak a választás napján, de az azt megelőző, és az azt követő napokon is biztosítja a rendszeres rendőri jelenlétet. Kiemelt szempont, hogy a közterületi szolgálat a rendőrség hatáskörébe tartozó jogsértésekre azonnal reagáljon, a szolgálatszervezés ennek a szempontnak a figyelembe vételével történt. A szavazóhelyiségben a rend fenntartása elsődlegesen a szavazatszámláló bizottság elnökének a feladata, amennyiben az indokolt, akkor a rendőr abban közreműködik. A szavazás napján a rendőrség biztosítja a Nemzeti Választási Bizottság és a Nemzeti Választási Iroda, a Nemzeti Választási Központ működésének zavartalanságát is”. (Police.hu)
Olvasónk szerint masszív sorok alakultak ki a Harrer Pál 7. utca alatti, általános iskolában lévő szavazóhelyen, ahol az átjelentkezők tudnak szavazni. Nem sikerült reggel hatkor megnyitni a szavazást sem, információi szerint legalább félórás csúszás volt. „Nagy a torlódás, de pörögnek a dolgozók, megyénként képeznek újabb sorokat és próbálják pörgetni. Mi 7 előtt értünk oda, akkor már brutális sor volt, de kb. fél óra alatt végeztünk, mivel nem Pest megyéhez tartozunk.”
A várakozók csendben álltak sorba. A nemzetközi ellenőrök is jelen voltak, majd távoztak, és mentek tovább másik szavazókörbe. A nem átjelentkezős szavazókörökben minimális létszám volt reggel, írta.
A magyar-szlovák határ szélén fekvő, Győr-Moson-Sopron megyei Rajkán összesen 1400 szavazásra jogosultat regisztráltak a névjegyzékben, miközben 8000 körüli lakó él a faluban. A nagykorúak körülbelül negyede fog csak szavazni.
A Belügyminisztérium adatai szerint Rajkának 6678 állandó lakója volt 2022. január 1-jén, ehhez még hozzá kell számolni azokat, akik még nem jelentkeztek be a faluba. Így nagyságrendileg nyolcezren élhetnek a településen.
Pontosan nem tudni, hogy ebből hányan szlovák állampolgárok, de a Pozsonyból és környékéről kiköltözők miatt már nagyjából háromnegyedére becsülhető az arányuk. Emiatt történhet most meg, hogy mindössze 1400-an voksolhatnak a három helyi szavazókörben vasárnap, holott négyszer ennyi 18 év feletti él a községben.
Akár három év börtönbüntetést is kaphat, aki szavazatot vásárol vagy ad el. Ehhez képest az ország számos pontján tömegével fordulnak elő visszaélések minden választás alatt. Több civil szervezet most összefogott, és a helyszínen próbálják megakadályozni a szavazatvásárlásokat és a láncszavazást.
A Civil Kollégium Alapítvány, a Political Capital, a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) és az aHang Tiszta szavazás néven indított kampányt, amelyről ebben a cikkünkben írtunk bővebben.
Ha csalást gyanít, az érintett szavazókör vezetőjéhez, a Nemzeti Választási Irodához, a rendőrséghez, de a TASZ-hoz is lehet fordulni a választási jogsegélyszolgálatán, vagy a jogvédők választási forródrótján: +36-30/722-3356.
„Háború vagy béke! Ez a tétje a választásnak! Csak a Fidesz tudja megőrizni Magyarország békéjét és biztonságát! Aki a baloldalra szavaz, az a háborút választja!” – posztolta a párt a Facebook-oldalán.
Kicsivel 7 óra után adta le szavazatát Mándi László, az Egységben Magyarországért jelöltje, jelentette a Telex helyszíni tudósítója. A momentumos Mándi László családjával érkezett a szavazóurnához, majd miután leszavazott, a Telex kérdésére azt mondta, bizakodó a mai nappal kapcsolatban. A választókkal való beszélgetések alapján azt mondta, szerinte mind Debrecenben, mind országosan többségben vannak a kormányváltást akarók.
Mándi László Debrecen a 2-es számú választókerületben mérkőzik meg a Debreceni Egyetem történészével, a fideszes Pósán Lászlóval.
Magyarország miniszterelnöke elindította a napot a Facebookon, ezekkel a mondatokkal buzdította szavazásra a választóit:
„A kommunisták mind szavaznak! Legyünk ott mi is!”
Vasárnap a szavazás ideje alatt is szabad kampányolni, nincs általános kampánycsend, ez alól csak a szavazóhelyiségek 150 méteres környéke a kivétel. A szavazóhelyiség területén kívül, közterületen található választási plakátok eltávolítását a törvény nem írja elő, az nem tartozik a szavazatszámláló bizottság (szszb) feladatai közé, és a plakátokat az szszb tagjai önhatalmúlag nem távolíthatják el. Ha a választók sérelmezik a plakátok elhelyezését az szszb-nél, tájékoztatni kell őket, hogy az egyéni választókerületi választási bizottsághoz (oevb) nyújthatnak be kifogást. (MTI)
A sok átjelentkező miatt már fél hétkor egész tisztes sor volt a Bem rakparti szavazóhelyen, a várakozók közül többen azt mondták, ilyet még nem tapasztaltak. Fontos, hogy az átjelentkezők egy zöld borítékot kapnak, ebben van a saját, hivatalos lakcím szerinti választókerületük. Azt a borítékot le kell zárni az jelentkezőnek, különben érvénytelen a szavazatuk. (24.hu)
Reggel 7 órakor Márki-Zay Péter a Facebook-oldalán buzdított szavazásra:
A 2022-es kampány nem volt átlagos, a terveket az orosz–ukrán háború alaposan felülírta, és február végén lényegében új kampány kezdődött. De mi volt a fő téma? Mi lett a botrányokkal és a belengetett szexvideókkal? És mi alapján dönt a magyar választó? Kit mutatnak a kutatások győztesként? A kampányzáró öt pontban végignézzük, mit hozott a 2022-es kampány.
Nincs általános maszkviselési kötelezettség Magyarországon a koronavírus-járvány miatt, ezért a szavazatszámláló bizottság tagjainak és a választóknak sem kötelező maszkot viselniük a szavazókörben. A szavazás során lehet saját tollat használni, de a szavazatszámláló bizottság gondoskodik a szavazófülkékben elhelyezett tollak rendszeres fertőtlenítéséről is. Aki saját érdekében úgy ítéli meg, az hordhat maszkot a szavazóhelyiségben, de az azonosítás idejére le kell vennie. A karanténban lévőket felkereső, mozgóurnás szszb-tagoknak a Nemzeti Választási Iroda (NVI) javasolja a maszkviselést, a gumikesztyű használatát és a távolságtartás betartását. (MTI)
Többen vagyunk. Győzni fogunk”
– ennyivel kommentálta Márki-Zay Péter azt a képet, amit az ellenzéki kampányzáróval egy időben töltött fel Facebook-oldalára, nem leplezetten reagálva Orbán Viktor unokáival készült családi fotójára. (Bővebben erről itt)