Hat érem egy nap alatt, két arany, két ezüst, két bronz – a párizsi olimpia legsikeresebb magyar napja

2024. augusztus 9. – 15:31

Hat érem egy nap alatt, két arany, két ezüst, két bronz – a párizsi olimpia legsikeresebb magyar napja
Rasovszky Kristóf és Betlehem Dávid egy arany- és egy ezüstéremmel indították be a csodapénteket – Fotó: Czeglédi Zsolt / MTI

Másolás

Vágólapra másolva

Augusztus 9-e, péntek az eddigi legsikeresebb nap a párizsi olimpián magyar szempontból, hiszen hat érmet szereztek a magyar sportolók. Rasovszky Kristóf 10 km-es nyílt vízi úszásban, Márton Viviána történelmi taekwondoaranyat nyerve lett olimpiai bajnok. Kajak-kenuban a Csipes Tamara, Gazsó Alida Dóra páros ezüstérmes lett 500 méteren, ahogy Nádas Bence és Tótka Sándor is. És mivel mindkét bronzérem olyan számban jött, amiben volt másik magyar érmes, kétszer is két magyar (egység) állt a dobogón pénteken: Betlehem Dávid Rasovszky, Pupp Noémi és Fojt Sára pedig Csipes és Gazsó mellé állhatott fel a dobogóra.

Taekwondo: Márton Viviána a 67 kilogrammosok között megnyerte élete első olimpiai mérkőzését, és ezzel a legjobb nyolc között van. Az elefántcsontparti Ruth Gbagbi az első menetben nem volt rá veszélyes, 6-3-re nyert Márton, de a másodikban a pontos testrúgásaival és egy jó hajrával 6-0-t hozott össze. A harmadik döntő menetben Márton egy fejrúgással szerzett vezetést, amire Gbagbi egy kevesebb pontot érő, testrúgással tudott csak válaszolni. Az egypontos előny aztán kitartott, és Márton jutott tovább.

Márton a negyedöntőben az amerikai Kristina Teachout is legyőzte három menetben, ezzel elődöntős lett. Az első menet az amerikaié volt, a másodikat szűken, 10-9-re Márton nyerte, míg a döntő menetben hamar előnyre tett szert, és a végén egy szép fejrúgással nagy különbséggel győzött.

Az elődöntőben tovább menetelt, itt a nála jóval magasabb belga Sarah Chaari volt az ellenfele, de ez sem okozott gondot Mártonnak. Az első menet 4-4-gyel végződött, Márton segédpontokkal nyerte ezt. A másodikban beindultak, előbb Márton elhúzott 5-0-ra, majd elkezdett zárkózni a belga, 10-9-nél és 11-10-nél is lehetett izgulni, de végül Márton nyert, 2-0-ra behúzva az elődöntőt.

Márton a döntőt aztán két menet alatt lerendezte a szerb Aleksandra Perišić ellen, az elsőt 7-1-re, a másodikat 4-2-re nyerve lett olimpiai bajnok, történelmi magyar taekwondóaranyat nyerve.

Márton Viviánát és szintén taekwondós ikertestvérét ebben a cikkben mutattuk be.

Márton Viviána – Fotó: Illyés Tibor / MTI
Márton Viviána – Fotó: Illyés Tibor / MTI

Nyílt vízi úszás: A két magyar úszó, Rasovszky Kristóf és Betlehem Dávid tökéletes versenyzéssel arany- illetve bronzérmet szerzett a Szajnában rendezett 10 kilométeren. Rasovszky a magyar küldöttség negyedik aranyérmét szerezte meg.

Atlétika: A női hétpróbázok ötödik száma a távolugrás volt, amelyikben Krizsán Xénia 603 centiméteres és 859 ponttal zárt, Nemes Rita pedig 588 centimétert ugrott és 813 pontot kapott, a mezőnyben ez a 12. és 15. eredmények voltak. Öt szám után Krizsán a 13., Nemes Rita. a 20. volt.

Krizsán a hatodik számban, a gerelyhajításban idei legjobbjával, 49,52 méterrel 851 pontot szerzett, míg Nemes legjobb kísérlete 43,64 volt, amiért 737 pontot kapott., és összetettben a 19. helyen állt.

Az utolsó számot Krizsán a kilencedik helyről kezdte meg, és a 800 méteren egyéni rekordot, 2:06,27 percet futva a hetedik helyre jött fel 6386 pontjával. Az utolsó számra 1020 pontot kapott. Nemes célja inkább az volt, hogy sérülései ellenére be tudja fejezni a versenyt, ő is egyéni csúcsot (2:10,10) futott a zárószámban, és összetettben a 18. lett. 6060 pontos teljesítményével.

Birkózás: A harmadik olimpiáján szereplő Ligeti Dániel a 125 kilósok szabadfogásúak nyolcaddöntőjében a nigériai Ashton Adeyemi Mutuwaval meccset. Ligeti nagyon agresszíven lépett fel, egy perc után már le is vitte a nigériait, majd újabb akciót hajtott végre, máris 6-0-ra vezetett. A második perc végén kiléptette Mutuwát, majd újabb fél perc után még két akcióval 11-0-ra, technikai tussal nyert.

A negyeddöntőben Ligetire a súlycsoport riói bajnoka, a tízszeres Európa- és háromszoros világbajnok török Taha Akgül várt. A török négy másodperc alatt kitolta Ligeti, így máris 1-0-ra vezetett. A következő két pontját két perccel később szerezte meg a sokáig jól védekező magyarral szemben. A második menet így 3-0-ról kezdődött. Akgül újra kiléptette a fogást kereső Ligetit, akit passzivitásért meg is intettek. Lábra támadással próbálkozott, de a török megkontrázta, kapott plusz két pontot, és mivel a magyar challenge-et elutasították, már 8-0-ra vezetett Akgül, és miután több akció nem volt, ez maradt a végeredmény. Mivel a török elvesztette az elődöntőjét, Ligeti nem került oda a vigaszágra.

Kajak-kenu: Az előfutamokból majdnem minden versenyzőnk bejutott a maga döntőjébe. Elsőként Csipes Tamara és Gazsó Alida Dóra jutottak tovább, akik a női kettes 500 méteres futamának harmadik helyét csípték el. Velük egy másik páros, Pupp Noémi és Fojt Sára is egy döntőben indul, akik hatalmas hajrával értek be a negyedik, bejutást érő helyre. A férfi kettesek 500 méteres versenyében Nádas Bence és Tótka Sándor, valamint Kopasz Bálint és Varga Ádám párosai álltak rajthoz, előbbi kettes második hellyel döntős, utóbbi viszont 15 századmásodperccel lecsúszott az A-döntőről. Végül, de nem utolsó sorban bejutott az 1000 méteres férfi kenu A-döntőbe Adolf Balázs, versenytársa, Fejes Dániel pedig B-döntős.

A délutáni döntők magyar éremesőt hoztak, a női kajakosoknál a Csipes, Gazsó páros ezüstérmes lett, aztán hosszabb videózás utána kiderült, hogy a nagyon jól hajrázó Pupp, Fojt egység holtversenyben a harmadik lett. A férfi kajakpáros óvatosabban kezdett döntőjében, de remek hajrá végén a németek mögött ezüstérmes lett a Nádas, Tótka duó.

A Kiss, Nagy kenupáros olimpiai újoncként negyedik lett a döntőjében, míg Adolf Balázs a kenusok ezerméteres döntőjében hetedikként zárt. Fejes Dániel harmadikként futott be a B döntőben, így összesítésben a 11.

Öttusa: Bőhm Csaba a csütörtöki körvívás után nehéz helyzetből döntőbe jutott. A június közepén világbajnok, pár héttel korábban a világkupadöntőn is aranyérmes magyar versenyző az A csoportban szerepelt az elődöntőben, ahonnan a 18 fős mezőnyből kilencen kerültek a szombati fináléba. Csütörtökön csak 13 vívást nyert meg a 35-ből, ezek után a 14. helyről kezdve kellett feljönnie a top 9-be. Ez sikerült is, előbb hibátlan lovaglást mutatott be, majd a bónuszvívásban is gyűjtött négy pontot két ellenfél legyőzésével. A 200 méteres úszásban a második legjobb időt érte el, így a kilencedik helyről vágott neki a lövészetnek. Bőhm közepes lövészettel is a negyedik időt ért el az utolsó, összetett számban, így nyolcadikként mehetett a döntőbe.

A délutáni csoportba került Szép Balázsnak jól sikerült a lovaglás, egy verőhibával 293 pontot szerzett, amivel a hetedik helyen zárt. Az olimpiai öttusaprogramban utoljára szereplő lovaglás megint hozott váratlan fordulatot. A körvívást legjobb eredménnyel záró, a budapesti Európa-bajnokságon idén aranyérmes ukrán Olekszandr Tovkaj lova nem engedelmeskedett, kicsengették a lovaglásból, ezzel lényegében elszállt, már itt biztossá vált, hogy nem jut be a döntőbe. A bónuszvívásban Szép nem nyert párharcot, vagyis nem gyűjtött plusz 2 pontot, de így is a 10. helyen állt összesítésben, közel ahhoz, hogy bejusson a szombati döntőbe, ahova 9-en mentek tovább a csoportból. A 25 méteres mobilmedencében Szép negyedik lett saját futamában, a 2:03,81-es idő 303 pontra, a 11. helyre volt elég. Az úszás után ezzel a 8., továbbjutó helyen állt. A lövészettel kombinált futást 23 másodperces hátránnyal kezdte meg Szép, végig a hatodik-hetedik helyen futott és lőtt, végül hetedik helyen ért célba, bejutva a szombati döntőbe.

Vízilabda: Rendkívül izgalmas, végig szoros meccsen kikapott a férfi vízilabda-válogatott Horvátország ellen az elődöntőben. Nagyon sok emberelőnyös helyzet és mindhárom magyar büntető kimaradt, ez sok volt a világbajnok ellen, a vége 9-8 lett. A vasárnapi bronzmeccsen Amerika lesz az ellenfél.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!