A bizottságokban sem kapott vezető tisztséget a fideszesek EP-frakciója, Magyar és két tiszás alelnöki helyet szerzett
2024. július 23. – 13:17
Kedden alakultak meg az Európai Parlament (EP) szakbizottságai. A képviselők ezekben az egy-egy téma szerinti kisebb csoportokban készítik elő a döntéseket, mielőtt a teljes EP elé kerülnének, többek között tényfeltáró utakat, meghallgatásokat szervezhetnek. Az már péntekre eldőlt, melyik képviselő hová ül be.
Szabályszegésre, bolsevik eszközökre panaszkodtak a magyar kormánypártokból
A keddi alakulóüléseken választotta meg mindegyik bizottság a saját elnökét és négy-négy alelnökét (utóbbiaknál még van olyan hely, amit nem osztottak ki). A többek között a Fidesszel megalakult Patrióták Európáért (PfE) a súlya alapján a közlekedési és a kulturális bizottság elnökségére tartott igényt. Őket az alelnökökhöz hasonlóan többséggel választják és a frakciók általában előre megegyeznek róluk. Az EP eljárási szabályzata szerint a vezető tisztségeknél „tekintettel kell lenni a politikai nézetek méltányos képviseletére, valamint a nemek közötti és a földrajzi egyensúlyra”.
A PfE-t – a korábbi Identitás és Demokráciához hasonlóan, ami szinte teljesen beolvadt az új frakcióba – a jobbközép néppártiak, szocialisták és liberálisok laza nagykoalíciója már az EP alelnökeinek és háznagyainak (quaestorainak) megválasztásánál „karanténba” zárta. Így a frakció egyetlen jelöltje sem kapott többséget, köztük az egyik háznagyi helyért induló fideszes képviselő, Szekeres Pál sem.
Az EP közleménye alapján a közlekedési bizottság végül néppárti, a kulturális zöld vezetőt kapott, így a karantén maradt a szakbizottságokban is. Vicsek Annamária fideszes képviselő Facebookon arról írt, hogy a közlekedéssel foglalkozó testület vezetését „elhappolta a Néppárt. Ezért, elnökjelöltünk kiváló felszólalását követően, a frakciónk tiltakozásképpen kivonult a teremből.”
Gál Kinga, a PfE első alelnöke szerint „a mainstream pártok az Európai Néppárt vezetésével egy szégyenteljes politikai paktumot kötöttek, hogy megakadályozzák, hogy a Patrióták megkapják az Európai Parlament szabályai szerint nekünk járó bizottsági pozíciókat. Megszegik az EP szabályait, szembemennek a jogállamisággal, a demokráciával és semmibe veszik európai választók millióinak akaratát. Ez elfogadhatatlan”, „vissza fog ütni” és „minden rendelkezésre álló jogorvoslati lehetőséget” igénybe fognak venni.
A PfE és az EP legkisebb frakciója, a többek között a Mi Hazánkkal megalakult Szuverén Nemzetek Európája a közlemény alapján alelnöki helyet sem kapott. Az Európai Konzervatívok és Reformerek csoportja, ahová a Fidesz eredetileg fel akarta vetetni magát és ami ellenezte a karantént, három elnököt és nyolc alelnököt ad – annak ellenére, hogy a PfE mögött csak a negyedik legnagyobb frakció. A KDNP-s Hölvényi György arra panaszkodott Facebookon, hogy a fejlesztési szakbizottságban neki járt volna az egyik alelnöki hely, de „orwelli világba csöppentünk”, mert „egyesek egyenlőbbek a többieknél”, „a huncut baloldal továbbra is bolsevik eszközökkel nyomja el a politikai ellenfeleit”.
Magyar: Fidesz-DK nagykoalíció, DK: Magyar vagy hazudik, vagy nő, vagy nem tiszteli a nőket
A másik fontos kérdés az volt, milyen posztokat kap a Tisza Párt. Korában a Népszava írt arról, hogy a legnépesebb EP-frakcióban, az Európai Néppártban ülő küldöttség a mérete alapján legalább néhány alelnöki vagy akár elnöki tisztségre is esélyes lehet.
Magyar Péter az alkotmányügyi szakbizottságban lett alelnök. Kulja András korábbi sebészszakorvos-jelöltet és egészségügyi tiktokkert a környezetvédelemmel, közegészségüggyel és élelmiszer-biztonsággal foglalkozó bizottság alelnökének választották. (A vele készült korábbi interjúnkat itt olvashatja.) Gerzsenyi Gabriella a regionális fejlesztésért felelős testület egyik alelnöki helyét szerezte meg. „Öröm és megtiszteltetés, hogy mától én leszek az Európai Parlament Regionális Fejlesztési bizottságának egyik motorja” – üdvözölte a döntést.
Magyar egy hete arról beszélt, hogy a karantén az ő demokráciafelfogásukba „nem fér bele”, és megszavazná Szekeres quaestorságát is. László András fideszes EP-képviselő viszont azzal vádolta a tiszásokat, hogy ők is a „rablás” részei, mert Kulja helye az „írott és íratlan szabályok szerint” a PfE-nek járt volna. Így a Tisza „az első napokban” felrúgja az EP előírásait és a „demokratikus szabályokat”, amelyek a magyar Országgyűlésben „mindig is érvényesültek”.
A Tisza viszont a Fidesz és a DK „nagykoalíciójáról” adott ki közleményt, mert szerinte az alkotmányügyi bizottságban a fideszes Schaller-Barross Ernő és a DK-s Dobrev Klára „szocialista párttársai is” Magyar alelnöksége ellen voksoltak. „A DK képviselőjében legalább volt annyi taktikai érzék, hogy nem jött be szavazni, hanem egyik párttársát küldte. Alapvetően titkos szavazásról van szó a személyügyi döntéseknél. A fideszes képviselőnek az volt a pechje, hogy először véletlenül név szerinti szavazást rendeltek el és ekkor jól látszott a pirosan villogó szavazógépe. Tehát a Fidesz, amelyik napok óta azon siránkozik, hogy a nagy frakciók kordont vonnak köréjük és nem szavazzák meg a jelöltjeiket különböző posztokra, most inkább együtt szavaz a szocikkal, akik a DK képviselőjét helyettesítették, hogy megakadályozza, hogy egy magyar képviselő (ebben az esetben én) vezető pozíciót kapjon. Összenőtt, ami összetartozik” – írja a Magyar nevében kiadott közlemény.
Molnár Csaba DK-s képviselő viszont arról posztolt Facebookra: Magyar „vagy hazudik, vagy nőnek tartja magát, vagy nem tiszteli a nőket védő szabályokat”, mert előtte a három kiosztott helyből csak az elsőt kapta nő, „így a szabályok szerint a negyedik alelnöknek nőnek kellett volna lennie. Magyar Péter ennek ellenére is fenntartotta a jelölését, pedig mindenki tudta, hogy erre a tisztségre férfi már nem jelölhető. Azt a trükköt találták ki erre, hogy felmentést kérnek a szabály alól. Ezt a szociáldemokrata frakció elutasította, hiszen a mi frakciónk betartja a szabályokat és nem akarta engedni, hogy egy, a szabály szerint nőnek fenntartott posztot férfi kaphasson meg. Ezért nem támogatták a szociáldemokrata képviselők Magyar Pétert. Mert a jelölése szabályt sértett. Vagyis szó sincs arról, hogy itt valamilyen szörnyű összeesküvés gátolná ennek a szegény embernek az érvényesülését, ráadásul egy jelentéktelen tisztségről van szó, ami nem szokta elérni az EP-képviselők ingerküszöbét” – posztolta a képviselő. Így szerinte Magyar vagy hazudik, vagy nőnek tartja magát, vagy „nem tiszteli a nőket védő szabályokat, hogy azokat semmibe véve akar érvényesülni a politikában – a híreket hallva, ez sem lenne újdonság”.
Címlapkép: Európai Parlament / Európai Unió