Az OBH szerint Varga Zs. András újévi levele minden elemében távol áll a bíróság kultúrájától

2025. január 10. – 13:35

Másolás

Vágólapra másolva

A Kúria elnökének üzent az Országos Bírósági Hivatal (OBH) pénteki közleménye, amely szerint Varga Zs. András bíróknak címzett újévi levele

„az igazságszolgáltatás rendszerének szervezeti normáitól, etikai elveitől és hivatali kultúrájától úgy tartalmában, mind stílusában teljes mértékben idegen.”

A Senyei György Barna vezette OBH elsősorban Varga levelének azon részére reagált, amelyben a Kúria elnöke arról szólt, hogy a kiemelt bánásmódot, a jelentős fizetésemelést „nem ingyen kaptuk, mint ahogy öt éve, 2019-ben sem így történt. Akkor az új jogorvoslati eszközrendszer bevezetéséhez társult a rendkívüli beosztási pótlék, most ennek komolyan vételéhez”.

A vezetői megbízás nélküli kúriai bírók az alapilletmény-emeléssel együtt legfeljebb 46 százalékot, míg a többi bíróság bírái 15 százalékot kaptak, amit, Varga levele alapján afféle kompromisszumként kell felfogni, cserébe bizonyos szervezeti átalakításokért. Az ügy előzménye, hogy tavaly november 20-án a bírói önigazgatás csúcsszerve, a bíróságok szakmai felügyeletét végző Országos Bírói Tanács elfogadta az Igazságügyi Minisztérium (IM) nagy ellenkezést kiváltó javaslatát, ami több mint 130 milliárd forintot biztosít a bírók és az igazságügyi alkalmazottak béremelésére, feltéve, ha a bírói vezetők cserébe belemennek bizonyos szervezeti átalakításokba. Több mint ezer bíró és igazságügyi alkalmazott tiltakozott a megállapodás ellen. Szerintük zsarolás történt, a kormánnyal kötött alku sérti az igazságszolgáltatás függetlenségét.

Az OBH pénteki közleménye is ezt hangsúlyozza, kijelentve, hogy

„a bírák – a jogszabályok keretei között és azoknak megfelelő formában – a bíróságok igazgatásával kapcsolatosan szabadon véleményt nyilváníthatnak.

Emiatt tehát bármely – akár burkolt formában is –, kilátásba helyezett szankció alkalmazása jogkorlátozásnak minősülhet.”

Az OBH szerint „a bírósági szervezet előtt álló változások a rendszer minden szereplőjétől megkövetelik a kölcsönös tiszteleten alapuló együttműködést a közbizalom és a zavartalan működés fenntartása érdekében.”

Ugyanakkor önmagában a megállapodást Senyei is védelmébe vette, elutasítva, hogy a kormányzat legyűrte volna a bíróságokat. A 24.hu-nak adott decemberi interjújában ezzel kapcsolatban azt mondta: „Induljunk ki abból, hogy mi lett volna, ha nincs megállapodás. Mit mondunk a munkatársaknak, az igazságügyi alkalmazottaknak? Sokat beszéltünk arról, hogy az igazságügyi alkalmazottak helyzete milyen tragikus, milyen mértékű az elvándorlás. Azt el kellett kerülni, hogy január elsején ismételten mind az igazságügyi alkalmazottak, mind a bírák felé azt kelljen kommunikálni, hogy nincs béremelés.”

Régóta tart az összefeszülés

Az OBH-t vezető Senyei és a Kúria elnöke között a konfliktus már hosszú ideje tart, legutóbb, az OBH 2023 első féléves működéséről adott elnöki beszámoló megvitatásakor az Országos Bírói Tanács (OBT) ülésén Varga Zs. azt mondta, hogy Senyei „dühödt önkényeskedését nem lehet tovább tűrni, mert abba belerokkanunk.”

Mindkettőjüket a Fidesz kétharmados többségének támogatásával nevezték ki pozíciójukba. Senyei Handó Tündét váltotta a poszton. Neki egyébként van bírói tapasztalata, Varga Zs. viszont úgy került a Kúria élére, hogy tárgyalótermi bírói múltja nem volt. Kinevezéséhez törvényt is kellett módosítani.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!