Orbán kedvenc sportújságírója és a kormányinfó törzskérdezője is ott van Rogán Antal támogatási listáján
2024. november 10. – 07:01
A kormányinfón az elsők között kap kérdezési lehetőséget Breuer Péter, Szöllősi György az üres Duna Arénában kérdezhette Orbán Viktort az olimpia után. Mindkettejük szervezetét közpénzmilliókkal támogatta a Miniszterelnöki Kabinetiroda az elmúlt hónapokban. Rogán Antal minisztériuma pár napja töltötte fel a Központi Információs Közadat-nyilvántartásba az elmúlt hónapokban kötött, 5 millió forint feletti szerződéseinek listáját. Rúdtáncos klub most nem szerepel a három oldalas dokumentumban, de a horgászokat, bélyeggyűjtőket, taxisokat, cserkészeket is ott segíti a kabinetiroda, ahol csak tudja.
A legnagyobb összeget ismét Balásy Gyula cégei kapták: Rogán minisztériuma 4,7 milliárd forintos keretszerződéssel bízta meg a New Land Media Kft.-t és a Lounge Design Kft.-t, így indulhat az újabb kormányzati reklámkampány. Az Mfor.hu cikke szerint Balásy két cége az elmúlt kilenc és fél évben már több mint 200 milliárd forintos kormányzati megbízást kapott plakátokra, reklámokra. Az ügyészség fél éve nyomoz a két cég egyes, túlárazottnak tűnő szerződései miatt, de még nem jutottak semmire. Legutóbb júliusban írt alá egy keretszerződést a kabinetiroda Balásy cégeivel, akkor 7,6 milliárd forint lehívható összegben állapodtak meg.
A támogatási listán többségben vannak a betegséggel, fogyatékkal élőket segítő szervezetek, és jó pár környezetvédelmi, kulturális egyesületet is találni. Van azonban pár meglepőbb tétel: 25 millió forinttal támogatja a kabinetiroda a Magyar Országos Horgász Szövetséget, amelynek elnöke Szűcs Lajos fideszes országgyűlési képviselő. 22 millió forintot kapott a Magyar Bélyeggyűjtők Országos Szövetsége, és 8,5 milliót a kormány által rendszeresen kivételezett taxisok szervezete, az Országos Taxis Szövetség.
A listán 13 milliós, vissza nem térítendő támogatással szerepel a Magyar Sportújságírók Szövetsége, amelynek elnöke Szöllősi György, a két éve állami tulajdonba került Nemzeti Sport főszerkesztője. A Nemzeti Sport fontos szerepet tölt be a miniszterelnök életében, állítása szerint a napjait a sportlappal kezdi. Szöllősi régi sportbarátja Orbánnak, korábban a felcsúti Puskás Ferenc Labdarúgó Akadémia kommunikációs igazgatója volt, állandó vendég a miniszterelnök rendezvényein, és diplomata útlevéllel, a külügy pénzén járja a világot a magyar futball és a Puskás-ügyek rendkívüli és meghatalmazott nagyköveteként. Emellett rendszeresen készít baráti interjút Orbánnal a Nemzeti Sportban, legutóbb augusztusban a budapesti olimpiarendezés lehetőségeiről beszélgettek.
A minisztériumi támogatás mindezek után maximum annyiból lehet meglepő, hogy az Állami Számvevőszék tavaly több problémát is feltárt a szövetségnél. Az ÁSZ jelentése szerint a szervezet a 2021-ben kapott 100 millió forintos állami támogatását nem a jogszabályi előírások szerint tartotta nyilván, és olyan összegeket is elszámolt a keretből, amik belső nyilvántartásukban nem tartoztak a támogatási programhoz. Gond volt továbbá a gazdasági beszámolókkal is: a 2021-es és 2022-es egyszerűsített éves beszámolóhoz nem készítettek kiegészítő mellékletet, a 2022-es közhasznúsági melléklet pedig nem felelt meg a jogszabályi előírásoknak.
Aki valaha már nézett kormányinfót, tisztában van azzal, ki az a Breuer Péter, aki a Heti Tv főszerkesztőjeként az első sorból szokta kérdezni Gulyás Gergelyt, és nem épp a kritikus kérdéseivel tűnik ki. Breuer alapítványa, a Magyarországi Zsidó Közösségi Médiáért Alapítvány 8 millió forintot kapott Rogán minisztériumától. Az alapítvány célja a honlap leírása szerint, hogy megteremtsék a zsidó közösségi médiát Magyarországon, de ennél is fontosabb, hogy az alapítvány támogatásával működik a Heti Tv, ahol rendszeresen megfordulnak kormányzati politikusok.
Breuer nem először helyezkedik jól az állami pénzosztásnál. Egyik cége, a World B.P.I. Bt. az előző parlamenti ciklusban több mint 20 millió forintért adott külpolitikai tanácsokat a Fidesz-frakciónak, alapítványa pedig a Válasz Online cikke szerint három év alatt 17,5 milliót kapott a Miniszterelnökség Városi Civil Alapjából.
Miután Breuer lobbitevékenységgel vádolta a Telexet egy májusi kormányinfón, kollégánk megkérdezte Gulyás Gergelyt, hogy hány újságíró lehet a teremben, akik korábban szerződésben álltak a Fidesz-frakcióval. A miniszter azt mondta, nincs ilyen nyilvántartása. „Ha itt megnéznénk, hogy ki kinek a fizetési listáján van rajta, akkor nem Breuer Péternek kellene szégyenkeznie” – tette hozzá Gulyás, de azt többszöri visszakérdezésre sem árulta el, mire gondol. Breuer Péter korábban egyébként tolmácsként segítette Orbán Viktort Izraelben, két éve pedig megkapta a Magyar Arany Érdemkeresztet is. A kitüntetést épp Gulyás Gergely adta át, akit Breuer hosszasan kérdezhet minden kormányinfón.
Breuer Péter nevével azonban sokan akkor találkozhattak először, amikor 2019-ben a Heti TV-ben alákérdezős interjút próbált csinálni Kósa Lajossal, miután a fideszes politikus egy antiszemitának is értelmezhető kijelentést tett. Kósa egy ideig megpróbált válaszolgatni a kérdésekre, de idővel arra jutott, hogy a műsor szétesett, ezért megkérte Breuert, hogy ne adják azt le. A probléma csak az volt, hogy az egész élőben ment. A vicces jelenetet itt lehet visszanézni:
Tízmillió forintos minisztériumi támogatásban részesült a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet is „a digitális képességeinek fejlesztése céljából”. A szervezet jótékonysági nagykövete Lévai Anikó, Orbán Viktor felesége, akivel legutóbb az árvízzel küzdő Kismaroson futott össze a Telex videós stábja. Hiába próbáltuk Lévait kérdezni, egy idő után az ökumenikusok elnök-igazgatója, Lehel László vette védelmébe, aki korábban az ügynökmúltja miatt lett ismert. Lehel Filozófus néven jelenthetett a protestáns egyházi élet szereplőiről a rendszerváltás előtt.
„Van a történelemnek egy sodrása és lejtése, amely ezt a szövetséget lényegében szükségszerűen létrehozta” – fogalmazott Orbán Viktor a 2022-es országgyűlési választás kampányában a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) és a Fidesz együttműködéséről. A szövetség elnöke Jakab István fideszes országgyűlési képviselő, az Országgyűlés alelnöke, aki bármikor előszeretettel szervez traktoros gazdatüntetést. A Magosz neve a Fidesz honlapján is szerepel a szövetségesek között. Az együttműködést Rogán minisztériuma most további 30 millió forintos állami támogatással fűzte szorosabbra.
Több olyan szervezetet is találtunk a támogatottak listáján, amelyekről szinte semmit nem találni az interneten. Ilyen a Civil Tájékoztatási Fórum Nonprofit Kft., amely 40 millió forintot kapott az idei működésére. A céget idén augusztus 25-én jegyezte be a bíróság, de a kabinetiroda már négy nappal korábban döntött a támogatásáról.
A kft. tulajdonosa Bartal Csaba, a Múlt-kor című történelmi magazin kiadója, főszerkesztője. A Civil Tájékoztatási Fórum Nonprofit Kft. üzemelteti a Csakapeca.hu horgász tematikájú és a Jókor című, nyugdíjasoknak szóló propagandalap honlapját. A Jókor nyomtatott verzióját a Magyar Államkincstár adja ki, de a Miniszterelnöki Kabinetiroda megrendelésére Balásy Gyula két korábban említett reklámcége készíti. Az ingyenes fideszes propagandalapot minden nyugdíjas megkapja.
Július elején jegyezte be a bíróság a Mozgásban a Kultúra az Ifjúságért Egyesületet, alig három héttel később már 7 millió forinttal járult hozzá a működéséhez Rogán minisztériuma. A szervezetnek nyoma sincs az interneten, a bírósági nyilvántartás szerint azonban alapítója és vezetője a fiatalok körében ismert név: Trunk Tamás.
A 21 éves Trunk sikeres alpesi síző, Dablty néven influenszer, a sneakerkultúra egyik legismertebb hazai alakja, a budapesti Sneakerness Fesztivál főszervezője. A Spirit FM rádión saját műsora is fut Corporation Z címmel, és cégeknek ad tanácsokat. A bírósági dokumentumból mindössze annyi derült ki a minisztérium által támogatott szervezetéről, hogy céljuk „a sport társadalmi alapjának kiszélesítése az ifjúság irányába”, „ismeretterjesztés, az ifjúság különböző kultúráinak, szcénáinak támogatása”, „a generációk közötti párbeszéd erősítése”, „az e-sport, sport, utcai sporthoz kapcsolódó társterületek felkarolásával a lokális identitás erősítése”.
Megkérdeztük Trunk Tamást és a Miniszterelnöki Kabinetirodát is, hogy milyen célra kapta az egyesület a 7 milliós támogatást, és mire költik el a pénzt. Kíváncsiak voltunk, hogy ki kezdeményezte a kapcsolatfelvételt, hogyan lehetséges, hogy alig három héttel az egyesület bejegyzése után már megszületett a döntés, és a minisztérium kért-e valamit a támogatásért cserébe.
„A Mozgásban a Kultúra az Ifjúságért Egyesület, mint általában a tevékenységeim közhasznú oldala generációk és kultúrák egymáshoz közelebb hozásáról szól” – válaszolta lapunknak Trunk Tamás, akivel korábban hosszabb interjút is készítettünk a Most jövök című sorozatunkban. Válaszában hosszan írt a napokban rendezett Snekerness Fesztiválról, ahol célja volt, hogy a sokszínűség, a kultúrák és generációk együttes megértése része legyen az eseménynek. „A Culture Street színpadnak otthont adó rendezvényemen 8100 fő gyűlt össze a Millenárison, ami világszinten is kiemelkedő!”. A fenti kérdéseinkre nem kaptunk választ, a Miniszterelnöki Kabinetiroda pedig cikkünk megjelenéséig nem reagált a megkeresésünkre.