A fél Fidelitas, a tajvani üzletember tanácsadója, egy állítólagos lobbista és Hunwald is beülne a főváros parlamentjébe

A fél Fidelitas, a tajvani üzletember tanácsadója, egy állítólagos lobbista és Hunwald is beülne a főváros parlamentjébe
A Fővárosi Közgyűlés ülése 2024. április 24-én – Fotó: Bődey János / Telex

Másolás

Vágólapra másolva

Sok, a budapesti politikában teljesen új arc jelenhet meg a június 9-i választás után a Fővárosi Közgyűlésben. A pártok és a jelölőszervezetek listáin a C kategóriás fidelitasosok mellett feltűnik az egyik párt kommunikációs vezetője, Szigetszentmiklós korábbi alpolgármestere, sok EP-jelölt, de még Hunw(v)ald György is.

Hivatalosak a pártok fővárosi listái, amelyeken azok a jelöltek szerepelnek, akik Budapest „parlamentjébe”, vagyis a Fővárosi Közgyűlésbe szeretnének bekerülni. 2019-ben még a kerületekben megválasztott polgármesterekből és a kompenzációs listáról bejutott vesztes polgármesterjelöltekből, illetve a főpolgármesterből állt össze a 33 fős testület. A Fidesz viszont tavaly ősszel a Mi Hazánk ötletét felkarolva Budapesten visszaállította a listás választási rendszert, így a pártlistákra leadott szavazatok arányában osztják ki a 32 képviselői helyet.

A Fidesz célja ezzel a Karácsony Gergely főpolgármester mögött álló ellenzéki többség megbontása lehetett, de ironikus módon ez a trükközés tette lehetővé a Magyar Péter-féle Tisza Párt fővárosi indulását is. 2019-ben összesen 18 mandátumot szerzett az egyesült ellenzék, ebből 15 kerületi polgármester. A Fidesznek 13 mandátuma lett, köztük hét győztes polgármester, illetve a két független, kvázi fideszesként szavazó polgármester. A régi-új választási rendszer miatt könnyen felborulhatnak az eddigi erőviszonyok.

A listákon első öt jelölt személye az igazán fontos, mert ők szerepelnek majd a szavazólapokon.

Tehát a pártoknak érdemes húzóneveket tenniük a lista elejére, függetlenül attól, hogy az adott jelölt később ténylegesen beül-e a közgyűlésbe.

Ezért van az, hogy főpolgármester-jelöltként Karácsony Gergely vezeti a DK–MSZP–Párbeszéd–Zöldek közös listát, miközben újraválasztása esetén nem is lehetne képviselő a közgyűlésben, és természetesen ugyanez igaz Szentkirályi Alexandrára, a Fidesz főpolgármester-jelöltjére is.

Szintén jó példa, hogy a Momentum fővárosi listáját Donáth Anna vezeti, miközben ő áll a párt EP-listájának első helyén is. Hasonló megfontolásból szerepelnek előkelő helyen azok az ismertebb politikusok, aki közben valamelyik kerületi polgármester-választáson is indulnak. A listaállító jelölőszervezetekből összesen tíz van: Fidesz–KDNP; Mi Hazánk Mozgalom; Momentum; Magyar Kétfarkú Kutya Párt; Munkáspárt; Nép Pártján; DK–MSZP–Párbeszéd; Szolidaritás – Lokálpatrióták7–Helló Pesterzsébetiek, Tisza Párt; és Vitézy Dáviddal Budapestért–LMP.

Fidelitast a közgyűlésbe

A Fidesz teljes sorcserét hajtott végre a budapesti listáján, fidelitasosokkal és alig ismert arcokkal töltenék fel a Fővárosi Közgyűlést. A listát a Fidesz főpolgármester-jelöltje, Szentkirályi Alexandra vezeti, őket a VIII. kerületi és az I. kerületi polgármesterjelöltjük, Sára Botond főispán és Böröcz László egykori Fidelitas-elnök követi. Utánuk viszont többnyire C kategóriás jelöltek jönnek. Wintermantel Zsolt jelenlegi frakcióvezető neve ismerős lehet ugyan, de ő az aligha befutó 23. helyre került. A Fidesznek jelenleg 13 képviselője van a közgyűlésben, ehhez jön még a két papíron független képviselő. A listás rendszerben ilyen nagyságú képviselethez ötven százalék körüli eredményre volna szükségük, vagyis reálisan a lista első 10-15 jelöltjének lehet esélye a bejutásra.

Vitézyék listája felháborította Karácsony

Vitézy Dávid vezeti az LMP és a civilek listáját. Karácsony Gergely egyik kihívója korábban azt nyilatkozta, hogy a listán 70 százalékban olyan civil szakemberek kapnak majd helyet, akiknek nincs pártpolitikai múltjuk. A névsort elnézve ez teljesül is, legalábbis ha a bejutásra esélyes első tíz jelöltet nézzük. Vitézy mögött a második helyen rögtön egy LMP-s politikust találunk, a párt kommunikációs vezetőjét, Gál Józsefet, aki Zuglóban tisztán LMP-s színekben indul egyéni képviselőjelöltként. A politológus és fafúvóshangszer-készítő és -javító végzettségű Gálnak nem lenne ismeretlen a Fővárosi Közgyűlés, mivel 2018 májusától 2019 októberéig fővárosi képviselő volt.

A listán harmadik Szilágyi Anna közgazdász-urbanista Vitézy Dávid közvetlen munkatársa, aki korábban a Budapesti Metropolitan Egyetem oktatójaként és pályázati igazgatójaként dolgozott. A szociológus és kultúraszervező végzettségű Merker Dávidé a negyedik hely, akinek a neve a Hosszúlépés városi séták miatt lehet ismerős. Utána egy újabb LMP-s jön, Süveg Anna a párt szóvivőjeként dolgozik. Ferencvárosban egyéniben is indul, azonban nem LMP-s színekben, hanem Baranyi Krisztina egyesületének jelöltjeként. A Vitézy-féle lista vélhetően utolsó bejutásra esélyes helyén Szabó-Kellner Katalinnak van még pártpolitikai kötődése: 2019-ben összellenzéki jelöltként lett egyéni képviselőjelölt a XX. kerületben.

Hutiray Borbála, a GreenGo közösségi autómegosztó vezérigazgatója, hetedik helyen van a listán. Az ő jelölése azért érdekes, mert Karácsony Gergely miatta támadta Vitézy Dávidot. „Lobbistáknak nincs helye a közgyűlésben” – írta. A főpolgármester szerint a GreenGónak egy Fidesz-közeli oligarcha a tulajdonosa, aki ellen korrupció és pénzmosás gyanúja miatt folyik eljárás. Karácsony Nobilis Kristófra utalt, akinek hivatalosan 5 százalékos tulajdonrésze van a GreenGóban. Nobilist 2023-ban gyanúsítottként hallgatták ki az Agrárminisztériumhoz köthető pénzmosási ügyben.

Vitézy: Korrupcióval gyanúsított is van a DK–MSZP listáján

A választás egyik legfontosabb kérdése, hogy amennyiben ismét Karácsony Gergelyt választják főpolgármesternek, ismét meglesz-e a közgyűlési többsége. Ha ez nem jön össze, akkor elképzelhető, hogy a Kutyapárttal, a főpolgármester-jelöltként őt támogató, de listán külön induló Momentummal, vagy épp a Tisza Párttal kell egyezkednie. A főpolgármester a hosszabb távú együttműködést kötő MSZP–DK–Párbeszéd-lista élére került. Őt követi Szaniszló Sándor, a XVIII. kerület DK-s polgármestere, aki újrázna a kerületében, de nem lesz egyszerű dolga: hét kihívója is van, köztük LMP-s, fideszes és tiszás. Tüttő Kata jelenlegi főpolgármester-helyettes a listák koronázatlan királynője: a fővárosin harmadik helyen, az EP-listán az ötödik helyen van.

Tüttőt Barabás Richárd követi a negyedik helyen, ő jelenleg Újbuda alpolgármestere, a kerületben egyéniben is indul. Ötödik helyen Újpest polgármestere, Déri Tibor. Kerületében helyette egy DK-s polgármesterjelölt indul, az exmomentumos Déri egy ideje már a DK frakcióját erősíti a fővárosban is. Őt követi Béres András, III. kerületi jelölt, majd Keszthelyi Dorottya XIII. kerületi politikus. Nyolcadik Horváth Csaba, zuglói polgármester, akinek a Fidesz mellett LMP-s és momentumos kihívóval is szembe kell néznie. „A listátokon ott van Horváth Csaba, aki jelenleg is gyanúsított két súlyos korrupciós bűncselekményben” – írta Vitézy a Karácsonnyal a listák miatt kialakult adok-kapokban. De nem csak Horváth Csaba miatt támadta Karácsonyt a BKK korábbi vezetője. A 27. helyen, tehát jó eséllyel nem bejutó helyen szereplő Czeglédy Gergely jelölését is számon kérte a főpolgármesteren. Vitézy arról írt, hogy Czeglédy Hagyó Miklós egykori főpolgármester-helyettes irodavezetője volt, cégei Fidesz-közeli partnerekkel nyertek el állami megrendeléseket, amelyeknél az EU Csalásellenes Hivatala több szabálytalanságot is talált.

A lista kilencedik helyére egy eddig nem fővárosi politikus került, Szigetszentmiklós korábbi DK-s alpolgármestere, Jószai Attila. Őt Nagy János, Szigetszentmiklós független polgármestere azzal vádolta Magyar Péter tüntetésén, hogy gyakori vendég Kövér László házelnök szigetszentmiklósi házában. Jószai ezt tagadta, és beperelte Nagyot. Őt a sorban Bakai-Nagy Zita XI. kerületi jelölt, majd Bodnár Zoltán, a DK pénzügyi politikusa követi. A 69 fős listán hátrébb jelenlegi polgármesterek és jelöltek mellett szerepelnek például a IX. kerületben Baranyi Krisztina ellen induló MSZP–DK-s képviselők is.

Magyar Péterék újrahasznosított EP-listája

Magyar Péter a fővárosi lista leadásának hivatalos határideje előtt nem sokkal jelentette be, hogy a Tisza Párt elindul Budapesten az önkormányzati választáson. Az indulás és a listaállítás egyik feltétele az volt, hogy legalább három kerületben legyen polgármesterjelöltjük, de végül négyben lesz. Kedden adták le a fővárosi listájukat, amit az EP-listájukhoz hasonlóan Magyar Péter vezet.

A Tisza Párt fővárosi listája részben az EP-lista újrahasznosításával jött össze. Magyar Péteren kívül még a 360 ezres TikTok-követőtáborral bíró Kulja András orvos-influenszer (7. hely), Gerzsenyi Gabriella kárpátaljai származású jogász (9. hely), Lakos Eszter nemzetközi jogász (8. hely), az Európai Bizottságban dolgozó Kollár Kinga (10. hely), Bujdosó Andrea programozó matematikus (11. hely) és Molnár Dániel Cambridge-ben végzett villamosmérnök (12. hely) szerepel mindkét listán.

Magyar Péter az EP-be nem szeretne kimenni, de arról még nem nyilatkozott, hogy a közgyűlésbe beülne-e. Jelenleg arra számít, hogy olyan eredményt érnek el, hogy nélkülük senki sem tud majd többséget szerezni a Fővárosi Közgyűlésben, ezzel pedig a Tisza Párt lehetne mérleg nyelve.

A Tisza több kerületi polgármesterjelöltje is helyet kapott a fővárosi listán. Az 5. helyen szerepel a X. kerületben induló Barna Judit közösségszervező és kulturális menedzser, aki nem is olyan rég még „nárcisztikus idiótának” nevezte Magyar Pétert, de azóta rájött, hogy rosszul ítélte meg. Korábban egyébként Vitézy kampányában is dolgozott. A 13–14. helyen szereplő Balogh Balázs a XVIII. kerületben, Orbán Árpád István pedig a XI. kerületben lesz polgármesterjelölt. A listán elfoglalt helyük alapján ők valószínűleg nem kerülnek be a közgyűlésbe.

A Magyar Péter után következő dr. Ordas Eszterről semmit nem tudni. Karácsony Gergely azt állította róla a Vitézy Dávid egyik listás jelöltjét támadó keddi posztjában, hogy egy olyan cég jogtanácsosa, amivel szemben korábban a BKV indított versenyhivatali eljárást kartellezés miatt. A főpolgármester állítása szerint a cég azért lobbizott, hogy a közgyűlés ne fogadja el a dunai hajózásra vonatkozó rendeletet.

A harmadik helyen szereplő Porcher Áron saját LinkedIn-oldala szerint a Chi Fu Csoportnál befektetesi projekt menedzser.

A Chi Fu a Magyarországon is aktív, kiváló kínai kapcsolatokkal bíró tajvani milliárdos, Frank Liu egyik cége.

Frank Liunak magyar állampolgársága is van, és a hírek szerint baráti viszonyban van Kövér Lászlóval. A Chi Fu vásárolta meg 2020-ban a Váci úton található Reno udvart és környékét, vélhetően több milliárd forintért. A szintén Frank Liuhoz köthető hongkongi székhelyű Billion Up Kft. vette meg tavaly a taszári repteret 3,6 milliárdért. A 444 írta meg, hogy egy május 7-i kormányrendelet szerint további állami földeket vásárolhatnak a reptér környékén.

A listán negyedik Böröck-Gémes Szilvia művészek képviseletével foglalkozik, cége filmgyártásban, színházi és zenés produkciók létrehozásában és szervezésében is dolgozik. „Elköteleződtünk a MAGYAR FILM társadalmi megítélésének javítása, a filmes produkciók széles körű megismertetése és terjesztése mellett – olvasható a cég honlapján. A Tisza Párt jelöltjének cége képviseli többek között Szabó Kimmel Tamás, Tenki Réka és Pálmai Anna színészeket.

A lista hatodik helyén a válogatott kerekesszékes teniszező és motivációs előadó, Bovier György szerepel. Ha a Tisza Párt Budapesten úgy szerepelne, ahogy az országos közvélemény-kutatásokban mérik, ő akár még be is juthat a közgyűlése. Bovier egy 2002-es autóbalesetben szenvedett súlyos gerincsérülést, azóta kerekesszékben él. Ami feltűnő, hogy a Tisza Párt listáján szereplő nevek között egy olyan sincs, aki korábban foglalkozott volna Budapesttel. Ennek az is lehet az oka, hogy Magyar Péteréknek valószínűleg pár nap alatt kellett összerántaniuk a listát, de azt is mutatja, hogy a Tisza Párt még mindig inkább Magyar Péter one man show-ja.

Baranyi Krisztina a Kutyapártot választotta

A Magyar Kétfarkú Kutyapártnak jó esélye van arra, hogy a listás rendszerben bejusson a Fővárosi Közgyűlésbe. Kovács Gergely, a Kutyapárt társelnöke, korábban úgy becsülte, hogy akár 3-4 képviselőjük is lehet. A listájukat Baranyi Krisztina ferencvárosi polgármester vezeti, akit korábban a Momentum is felkért erre a szerepre. Baranyi után a Kutyapárt két társelnöke, a XII. kerületben polgármesterjelöltként induló Kovács Gergely és Döme Zsuzsanna, IX. kerületi alpolgármester következik.

A társelnökök után kevésbé ismert kutyapártos jelölteket találunk. A negyedik helyen a Kutyapárt újpesti polgármesterjelöltje, Nagy Dávid áll, aki egyéniben is elindul az újpesti 7. számú választókerületben. Ötödik helyre került Kocsik Tekla, aki 2019-ben még Puzsér Róbert főpolgármester-jelölti kampányát segítette, most viszont a Kutyapárt budapesti koordinátoraként dolgozik, és Kovács Gergely kerületében, a Hegyvidéken lenne egyéni képviselőjelölt. Ugyanitt indul a lista hatodik helyén álló Bürger Zoltán, aki tagja a párt elnökségének.

Fővárosi politikusaival indul a Momentum

A Momentum már korábban eldöntötte, hogy a budapesti listás választásnak önállóan fut neki. A párt nem csatlakozott az DK–MSZP–Párbeszéd listájához, annak ellenére, hogy az általuk támogatott főpolgármester-jelölt, Karácsony Gergely külön kérte, hogy a mostani fővárosi koalíciót alkotó pártok induljanak együtt. Döntését a Momentum azzal indokolta, hogy Budapesten arányos választási rendszer van, nincs összefogáskényszer, így a választók kiválaszthatják a számukra legszimpatikusabb pártot.

A párt listáján nincsenek nagy meglepetések, saját fővárosi politikusaik köszönnek vissza róla. Az első helyen ugyan Donáth Anna szerepel, de ő nem szeretne beülni a közgyűlésbe. Beülne viszont a második helyen szereplő Soproni Tamás, Terézváros polgármestere, akinek jó esélye van az újrázásra a kerületében. Harmadik helyen Havasi Gábor, jelenlegi képviselő, a főváros egészségügyi tanácsnoka áll, ő a XXII. kerületi előválasztáson alulmaradt DK-s kihívójával szemben. A sorban a jelenlegi főpolgármester-helyettes, Kerpel-Fronius Gábor következik, ő végül nem indul az V. kerületben polgármesterként.

A lista ötödik helyén Szkaliczki Tünde, a Momentum III. kerületi képviselője, a Budapesti Közművek igazgatósági tagja, majd Kabos Eszter közgazdász, a BKK igazgatóságának tagja. További helyezettek: Berg Dániel, II. kerületi alpolgármester, Rádai Dániel, VIII. kerületi alpolgármester, Gergely Bálint, XVII. kerületi polgármesterjelölt és Stemler Diána, X. kerületi önkormányzati képviselő.

Hunwald György? Hunvald György!

A Mi Hazánk listáját Grundtner András, a párt főpolgármester-jelöltje vezeti, őt Vékony Csongor, budapesti elnökük követi. Harmadik helyen Balog Csaba, a Mi Hazánk Mozgalom kampányfőnöke szerepel. A lista további részén a Mi Hazánk kerületi polgármesterjelöltjei és egyéni jelöltjei találhatók. Saját, háromfős listája van a Jakab Péter-féle Nép Pártjánnak is, ők mind a kerületekben induló polgármesterjelöltek, élen Ruttensdorfer Béla XVIII. kerületi jelölttel.

A Szolidaritás – Lokálpatrióták7 és a Helló Pesterzsébetieknek is összejött a lista: szerepel rajta a v betűit variáló Hunwald György (korábban Hunvald) is. Az egykori erzsébetvárosi polgármester, szocialista politikus korábbi kerületében is visszatérne. A számtalan súlyos bűncselekménnyel megvádolt politikus ellen hozott elmarasztaló ítéleteket idén a Kúria megsemmisítette. A tízfős listán nem Hunvald az egyetlen ex-MSZP-s: a képviselők többsége már megjárta a pártot, de akad köztük olyan is, aki emellett a DK-t és az SZDSZ-t is kipróbálta már. A fővárosi listaállításból nem maradhatott ki a mindig újra és újra próbálkozó Munkáspárt sem, a listájuk élen Thürmer Gyula, a párt elnöke.

A kutatóintézetek arról rendszeresen készítenek felmérést, hogy melyik főpolgármester-jelölt lehet a befutó, de a közgyűlés várható összetételét eddig nem nagyon mérték. A Pulzus az LMP megrendelésére készített kutatásában március végén a főpolgármesterek között Karácsony (39 százalék), Vitézy (22), Szentkirályi (16) sorrendet mért. A szintén az LMP megrendelésére készült májusi pulzusos felmérésben a listákat is mérték: ez alapján a budapestiek körében 23 százalékon áll a Karácsony-féle lista, 19 százalékon a Fidesz listája Szentkirály Alexandrával, és egyaránt 16-16 százalékot mértek Vitézy és a Tisza Párt listájának. A bizonytalanok aránya 15 százalék volt.

Egy Hvg-n megjelent Medián- és 21 Kutatóintézet-felmérés szerint Vitézyt már előzte Szentkirályi. Ezekből a közvélemény-kutatásokból a tízszereplős listás versenyre nehéz következtetni. Karácsony szavazói között sok lehet a Kutyapárt-szavazó, ahogy az sem biztos, hogy Vitézy összes szavazója az ő listájára szavaz. Az viszont nagyon valószínű, hogy Karácsony jelenlegi kényelmes többségéhez hasonlót egyik főpolgármester-jelölt sem tud majd produkálni június 9-én.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!