Az ellenzéket nemzetbiztonsági kockázatnak tekintő Kövér László a kormánypárt szerint csak igazat mondott
2021. november 29. – 13:10
frissítve
A titkosszolgálati vezetőknek tartott beszéde miatt távozásra szólították fel Kövér Lászlót az ellenzéki képviselők. Simicskó szerint a házelnök csak az igazságot mondta el, Gulyás kiváló beszédnek nevezte, és minden szavával egyetért. Percről percre közvetítettük a parlament hétfői ülését.
Orbán Balázs szerint Varga nem mondott igazat, amikor Kövért megvádolta. „Modern szóval fake news” az, amit a DK politikusa állított.
Az államtitkár ezután felidézte az őszödi beszédet és azt, hogy „szemeket lőttek ki, majd mikor országos és nemzetközi botrány keveredett ebből, akkor nem lemondtak, hanem kitüntették egymást” – mondta, nem térve ki válaszában arra, hogy akkor mit is mondott Kövér tavaly februárban a nemzetbiztonsági szolgálatok vezetői előtt.
Ezután Orbán Balázs is rátért a Városházára, ahol „a jutalékos rendszerben cápák köröznek”. A kifejezés Bajnai Gordon kiszivárgott beszédére utalt.
„Sajnálatos azt tapasztalni, hogy önök olyanok, mint a Bourbonok, hogy az elmúlt 12 évben semmit sem tanultak és semmit sem felejtettek.”
A válasz Márki-Zayval zárult, aki eltüntetné a rezsicsökkentést, növelné a benzin árát és beengedné a migránsokat. „Ez az ellenzék ajánlata Magyarországnak” – jegyezte meg, majd ő is felidézte, hogy a kormánypártiakat az ellenzék kormányfőjelöltje gombának nevezte.
„Vártam a bejelentést, hogy a házelnök talán nyugdíjba vonul” – mondta Varga Zoltán. A Demokratikus Koalíció képviselője szerint hiába próbálja a kormány tisztára mosni a házelnököt, a „víz egyre mocsokabb”, az ország egyik első emberének nyilatkozata elfogadhatatlan. „Kövér nyugodtan sérthet meg több millió magyar embert, állíthatja a minket támogató tisztességes emberekről, hogy nemzetbiztonsági veszélyt jelentünk.” „Az önök szemében ez teljesen rendben van” – Varga szerint azonban szintet lépett a gyűlöletpolitika, hiszen nyíltan választók ellen uszított. A választók azonban „az önök hatalmára jelentenek veszélyt”, és öt hónap múlva „nagyon-nagyon távol küldik” a kormányt a hatalomtól. „A házelnöknek erkölcsi kötelessége lenne lemondani, még ha ez a szó ismeretlen is” Kövérnek és a kormánypártiaknak. Varga szerint a nyilatkozat bizonyíték is a Pegasus kémszoftver politikai alapú bevetésére.
2020 az áldozatsegítés éve volt – Völner Pál, az Igazságügyi Minisztérium államtitkára válaszolt az LMP politikusának, és elkezdte sorolni a példákat, hogy a kormány milyen lépéseket tett a családon belüli erőszak megelőzéséért, büntetésért és az áldozatsegítésért.
Több áldozatsegítő központot nyitottak az elmúlt években, áldozatsegítő telefonos vonalat tart fenn az Igazságügyi Minisztérium, amely tavaly 11 574, az idei első négy hónapban 2873 hívást fogadott. A cél az Völner válasza szerint, hogy 2025-re minden megyében legyen áldozatsegítő központ.
A legnagyobb nemzetbiztonsági kockázat a gyűlölet – kezdte felszólalását Hohn Krisztina, az LMP országgyűlési képviselője. A gyűlölet szerinte egyre erősödik az országban, és a politikusok bűne, hogy ilyen megosztottá vált a társadalom.
A nők elleni erőszakról beszélt a napirend előtti felszólalásában az LMP politikusa. Minél inkább arra kell törekednünk, hogy minél kevesebb ilyen eset fordulhasson elő – fogalmazott. Akár 100 ezerre is tehető a családon belüli erőszak áldozatainak száma, és sok esetben nincs menekülőútjuk. A hatóságok sok esetben nem megfelelően kezelik a családon belüli erőszakot, a képviselő szerint nagyon rossz példák is vannak erre.
Hohn állítja, nem kapnak megfelelő védelmet az áldozatok. „Annyira szeretném, ha lennének társadalmi célú hirdetések, mert a családon belüli erőszak nem magánügy” – tette hozzá. Sokkal nagyobb gondot kellene szerinte fordítani a megelőzésre, és az elkövetők pszichológiai állapotát is vizsgálni kellene. Az LMP politikusa szerint minden megyében szükség lenne legalább egy áldozatsegítő központra.
Tordai Bence felszólalására Dömötör Csaba válaszolt, aki szerint a képviselő nyilatkozatának legjobb cáfolata, hogy Tordai elmondhatta beszédét. Az államtitkár ezután az ellenzék miniszterelnök-jelöltjéről beszélt, aki „sötétben tartott, trágyával etetett gombáknak nevezte” a Fidesz szavazóit, ezzel Márki-Zay Péter beállt az ellenzéknek abba a sorába, amely minősíthetetlenül beszél a kormánypártiakról.
A válasz a Városháza ügyének felemlegetésével folytatódott, amely Dömötör szerint világosan jelzi, milyen is az ellenzék, ha döntési helyzetbe jut. „A szituáció komoly, mert a Városházát a jelek szerint tényleg kinézték baloldali körök” – mondta a kiszivárgott felvételek alapján. Dömötör szerint nem szabad hagyni, „hogy a Gyurcsány-korszak visszatérjen”.
A Városháza ügyéről legutóbbi cikkünket itt olvashatja.
Ahogy várható volt, az első felszólalás rögtön Kövér László kiszivárgott beszédéről szólt. Tordai Bence szerint a házelnök tavaly februárban elhangzott, nemrég ismertté vált beszéde azt jelzi, hogy Kövér a „hatalmával visszaélve hazánkat egy pártállami diktatúra irányába sodorná”.
A Párbeszéd politikusa szerint Magyarországot „a KGB emberei és Kína már lerakatnak használja”. „Szabad átjárást engedett az EU minden tagállama felé a keleti diktatúrák embereinek, és közben azt próbálja megmagyarázni, hogy mi, akik demokratikus eszközökkel akadályozni kívánjuk az ő kártékony politikájukat, nemzetbiztonsági kockázatot jelentenénk.”
Tordai ezután még mindig a házelnök nyilatkozatainál maradt. Kövér ugyanis azt a norvég állami hirdetést is kritizálta, amelyikben a Mikulás beleszeret egy másik férfiba. A „szakállas ember” motívumot Tordai párhuzamba állította Szájer Józseffel. Tordai szerint az LMBTQ ellen uszító Fidesz politikusainak el kell tűnniük.
A kormányhoz közel álló médiában össztűz alá vették Jakab Pétert, a Jobbik elnökét az elmúlt hetekben. Előbb a rokonsága újbudai ingatlanjairól jelentek meg cikkek, a múlt héten pedig a Bors egy Csóka utcai lakásról írt több cikket, ahol a Jobbik elnöke rendszeresen megfordul kabinetfőnökével, Molnár Enikővel. A Bors azt állítja, hogy Jakab a munkatársával csalja meg a feleségét, mert több alkalommal is reggel közösen jöttek ki az újbudai társasházból. Jakab cáfolta, hogy bármi más lenne kettejük között munkakapcsolaton kívül, és közölte: perelni fog.
A héten még jó pár cikk megjelent a témában. Például arról írtak, hogy Jakab kocsija az elmúlt hónapokban többször is „élettársa lakása előtt” állt éjszaka. A Bors szerint a Jobbik elnöke hónapok óta bujkál itt „élettársával, családját és a közvéleményt megtévesztve”. Jakab szerint az állítás csak „a szokásos fideszes hazugság, amivel a propagandisták végrehajtják a kormány által beígért, minden idők legmocskosabb kampányát.”
Az idén 117 milliárd forintból működő közmédiában a nap olvasói szavazása arról szól, hogy bemegy-e a parlamentbe Jakab Péter. A Hirado.hu olvasói és a Kossuth rádió hallgatói négy opció közül is választhatnak.
Napirend előtti felszólalásokkal kezdődik a plenáris ülés, bár a címekből nem sok minden derül ki:
- Tordai Bence (Párbeszéd): „Aktuális ügyekről”
- Hohn Krisztina (LMP): „Aktuális ügyekről”
- Varga Zoltán (DK): „Aktuális ügyek”
- Tóth Bertalan (MSZP): „Aktuális kérdésekről”
Brenner Koloman a Jobbiktól már többet árult el, „Tisztességes választásokat!” címet adva a kérdésének, de igazán csak Simicskó István, a KDNP frakcióvezetője, volt honvédelmi miniszter kerüli a zsákbamacskát: „Sikeres oltási hét” címet adta napirend előtti felszólalásának. (Ez a regisztráció nélküli oltást lehetővé tevő akcióra utalhat. Ez a múlt héten indult, a korábbi napokhoz képest meg is nőtt az oltások száma, így a kormány egy újabb héttel meghosszabbította.)
A napirend előtti felszólalások között várhatóan lesz, amelyik a házelnökről fog szólni, miután kiszivárgott Kövér László tavaly februári beszéde, amelyben zárt körben, a titkosszolgálatok vezetőinek arról beszélt, hogy a legnagyobb nemzetbiztonsági kockázatot az ellenzék jelenti. A szöveget a Direkt36 szerezte meg, és azt az oknyomozó portál elsőként a Telexen publikálta. (Közben a beszédet utólag feltették Kövér László hivatalos oldalára, miután a Direkt36 érdeklődött arról a házelnök hivatalánál.)
Az ellenzék közösen lemondásra szólította fel Kövért. A DK–Jobbik–LMP–MMM–Momentum–MSZP–Párbeszéd közös nyilatkozata szerint a történtek újabb igazolását jelenthetik annak is, hogy miért vetette be a gyanú szerint az állam a Pegasus kémszoftvert nem kormánypárti újságírók, politikusok és vállalkozók ellen.