Itt a magyarázat, miért nőtt meg drámai módon az ALS-es betegek száma Magyarországon
2024. április 25. – 08:17
A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) a Qubit közérdekű adatigénylésére megosztotta az adatait az ALS-ben szenvedő betegekről. 2020 előtt a mozgatóneuron-megbetegedésként felismert és regisztrált esetek száma 22 fő volt. 2020. január 1. és 2023. szeptember 30. között összességében 78 beteget jelentettek be. Csak 2022-ben 57 esetet regisztráltak, derült ki az adatokból.
Az okokat így vezette le az NNGYK, mi játszhatott szerepet az esetek drámai emelkedésében:
- a ritka kórképek bejelentése kötelezővé vált;
- a fejlődő diagnosztikai lehetőségek;
- a ritka betegségek egyre jobb klinikai ismerete.
Az NNGYK azt is hozzátette, hogy az utóbbi években tapasztalható kiemelkedő figyelem az EU és a világ részéről, az adatok bejelentési fegyelmének alakulása és annak ellenőrzései is közrejátszott a hirtelen növekedésben.
Karsai Dániel öccse, Karsai Péter a Mindenségit! csapatának podcastjában testvére betegségéről és a legális eutanáziáért vívott küzdelméről beszélt. A majdnem kétórás interjú alatt azt mondta, hogy ő orvosoktól úgy tudja: a koronavírus-oltások megjelenése óta több ALS-es beteg van, a számuk megtízszereződött.
A témában megkerestük a Ritka és Veleszületett Rendellenességgel élők Országos Szövetségének (RIROSZ) elnökét, Pogány Gábort. Ő azt írta: nem tudja megerősíteni Karsai Péter állítását. „A RIROSZ-hoz, sőt, a ritka izombetegségekkel foglalkozó tagszervezeteinkhez sem érkezik több beteg a Covid óta. Az ezekkel a betegekkel foglalkozó orvosokat is megkérdezve ők sem tapasztalnak lényegi változást” – jelentette ki.